Potřebuji radu (začátečník)

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
MaraM
Příspěvky: 5
Registrován: 11. 01. 2024, 14:53

Astrokamera sv 205 použití newton 114/900

#2761

Příspěvek od MaraM »

Ahoj, prosím Vás o radu

Jsem úplný amatér, obdržel jsem kameru Svobony 205 a učím se s dalekohledem Newton 114/900. Vůbec se mi nedaří dostat noční oblohu na monitor. (pouze jsem rozmazaně viděl lampu pouličního osvětlení vzdálenou cca 5km). Podotýkám, že cpu holou kameru do dalekohledu (místo čočky). Co mám prosím Vás dělat, či použít? (přidat nějakou optiku, nástavce, ohniskový reduktor...ani nevím jak se vše nazývá)?

Kamera reaguje na světlo - takže bych řekl, že funguje. Navštívil jsem několik webů, x dní hledám i zde na fóru a zkouším...prozatím jsem nenašel vlákno s takto alimentárním problémem, se kterým se potýkám.

Předem Vám děkuji za typ, návod, či odkaz k prostudování a ještě jednou se Vám omlouvám, že otravuji s takovou pro většinu z Vás banální záležitostí.
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1482
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Astrokamera sv 205 použití newton 114/900

#2762

Příspěvek od Yarkho »

Problém bude zrejme v tom, že neviete zaostriť - lampu vzdialenú 5km ste videl rozmazane, a podobne to bude s oblohou. Vzdialenosť 5km je už približne nekonečno.

Ohnisko systému ďalekohľad-okulár je približne tam, kde je poľná clona okuláru ("čočky"). Vyberte okulár a otočte ho - vidíte tam kruhovú clonku?
Na zhruba rovnakom mieste by sa pri fotografovaní mal nachádzať čip kamery, resp. mal by ste byť schopný pomocou okulárového výťahu ("ostrenia") dosiahnuť rovnakú polohu čipu. Na to, či ste príliš ďaleko, alebo príliš blízko, budete musieť prísť metódou pokus-omyl.

Keď ostríte, obraz sa jedným smerom zlepšuje, ale okulárový výťah vás už ďalej nepustí. Ktorým smerom to je?

Pri pozorovaní oblohy budete musieť ďalej nastaviť o dosť dlhší expozičný čas, čo už vyžaduje nároky na montáž. Skúste začať Mesiacom.
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
dex
Příspěvky: 338
Registrován: 13. 10. 2020, 21:38

Re: Astrokamera sv 205 použití newton 114/900

#2763

Příspěvek od dex »

Dále bych upozornil na maximální expoziční čas SV205, max 1 sekunda (1000 ms).
Na planety a Měsíc jo, ty vezme (kameru mám, ověřeno), je to planetární kamera, ale na DSO to není a hvězd taky moc nevezme, jen tmu (i když třeba M41 “tak nějak” bez velkého efektu snímat dá, ověřeno se SV105 s max expozicí 500 ms).
Už jen SV305 je velký rozdíl (expozice až 1800 sekund = 30 minut), ověřeno na M57.
A opravdové DSO kamery, to už je o něčem úplně jiném.

Edit: Pardon, Yarkho už čas zmínil.
SV205 má ale snad nejmenší pixel na světě a tam je délka expozice kruciální.
Jen mne ještě napadlo, 114/900 jsou někdy s korektorem ve výtahu, tam je obraz horší a nároky na zaostření větší (hloubka ostrosti je asi poloviční proti 114/900 bez korektoru).
Pablo
Příspěvky: 134
Registrován: 03. 03. 2023, 10:02
Bydliště: Prešov
Věk: 67

Re: Astrokamera sv 205 použití newton 114/900

#2764

Příspěvek od Pablo »

Mne sa nedarí nasnímať hviezdy už 10 mesiacov.Keď dám vysoký gain a na monitore ich v tom šume zaostrým a sfotim,tak na snımku je iba šum.Keď dám nízky gain,tak na snímku je tma.Mám sv305 ,ale v Sharpcape sa mi zatiaľ stohovanie na hviezdy bohužiaľ nepodarilo. Takže toto nie je žiadna rada,len mōj názor,že s tým má možno problém veľa novāčikov.
Bresser 150/750 ,Montáž Explore Scientific iEXOS-100 PMC-goto Wifi + Dobson ,Meade ETX-70AT goto,kamera SV Bony 305,SV Bony 105 ,SV Bony zoom 7-21, Okulár Lacerta Premium Flat Field 65° 25mm ,Barlow 2x,3x,5x FiltreUHC,UV/IR,Moon,Solar,č.12,21,56,80A.
dex
Příspěvky: 338
Registrován: 13. 10. 2020, 21:38

Re: Astrokamera sv 205 použití newton 114/900

#2765

Příspěvek od dex »

SV305 funguje dobře.
Jen nesmí být člověk debil a vypnout si tracking.
Michal071092
Příspěvky: 1
Registrován: 16. 01. 2024, 06:15

Problém s hranolom 90° zenitovym

#2766

Příspěvek od Michal071092 »

Nazdar,
na Vianoce som podaroval tatkovi teleskop SKY-WATCHER NEWTON 150/750 OTA. Veľmi sa mu páči ale chcel by ho použiť aj na pozorovanie prírody keďže máme krásny výhľad na Tatry. Kúpili sme zenitový hranol 90° na otáčanie obrazu ale vôbec sa nedá teraz zaostriť. Sme len začiatočníci takže za každú radu budem vďačný.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7205
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Problém s hranolom 90° zenitovym

#2767

Příspěvek od Artaban »

Michal071092: A jaký máš hranol? :)
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 877
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Re: Problém s hranolom 90° zenitovym

#2768

Příspěvek od Stanislavxyz »

Ono to bude nejspíš jedno, poněvadž dost možná nepůjde zaostřit s žádným hranolem/zrcátkem. Ohnisko patrně není vytažené tak daleko z tubusu, jelikož výrobce s žádnými hranoly nepočítal...
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Re: Problém s hranolom 90° zenitovym

#2769

Příspěvek od g »

Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
dex
Příspěvky: 338
Registrován: 13. 10. 2020, 21:38

Re: Problém s hranolom 90° zenitovym

#2770

Příspěvek od dex »

Tyhle plastové příšery mám minimálně dvě, můžu věnovat.
Mimochodem Celestron měl i rovnou převracecí okulár a není to tak dlouhá trubka, ale dělá je asi jen v ohnisku 20 mm.
MaraM
Příspěvky: 5
Registrován: 11. 01. 2024, 14:53

Re: Astrokamera sv 205 použití newton 114/900

#2771

Příspěvek od MaraM »

Děkuji Vám za odpovědi a rady.
Vyzkoušel jsem prozatím kameru za bílého dne na vzdálený hrad a opravdu to funguje.... neuměl jsem při nejmenším zaostřit. Jakmile oblačnost dovolí vrhnu se na Měsíc. Ještě jednou Vám děkuji a smekám pomyslný klobouk.
Uživatelský avatar
Shiny
Příspěvky: 36
Registrován: 31. 10. 2023, 21:26
Bydliště: Praha západ
Věk: 70

Orientace na obloze

#2772

Příspěvek od Shiny »

Mám jeden dotaz začátečníka.
Spoustu věcí jsem si už nastudoval, celkem se trošku orientuji na obloze i díky Stalariu.
ALE..pořád mě uniká jedna věc..
To co vidím na obloze hvězdy a souhvězdí..jsou součástí naší Galaxie a nebo jsou to objekty dále.
Je mě znám termín "DSO", že to jsou objekty mimo naší galaxii.
Zatím to chápu tak, že to co pouhym okem vidím na obloze je vše sučást naší galaxie a že DSO jsou objekty viditelné pouze dalekohledy ???
Chápu to dobře a nebo uplně blbě ???
:-)
Shiny
Refraktor SW 90/900. Pár slušných okuláru. A hlavně mnoho otázek.. :D ;)
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3411
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#2773

Příspěvek od hades »

Sloučeno do tématu Potřebuji radu (začátečník).
Ahoj, je to trochu jinak. Objekty, které jsou mimo naši galaxii a jsou viděl neozbrojeným okem, budou zase jenom galaxie. DSO jako třeba mlhoviny a hvězdokupy viditelné volným okem jsou pak součástí naší galaxie.
Je možné vidět mlhoviny a hvězdokupy i v jiných galaxiích, ale (a kdyžtak mě opravte) ne bez dalekohledu.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
alex
Příspěvky: 224
Registrován: 12. 05. 2005, 13:15
Bydliště: Nové Zámky
Věk: 65
Kontaktovat uživatele:

Re: Orientace na obloze

#2774

Příspěvek od alex »

Shiny píše: 22. 01. 2024, 12:00 ...To co vidím na obloze hvězdy a souhvězdí..jsou součástí naší Galaxie a nebo jsou to objekty dále...
Keď si pozrieš tento obrázok (žiaľ v lepšom rozlíšení som nenašiel. Inak sa to niekedy predávalo na internete):
Obrázek
tak si všimni nasledovné:
- tam, kde je vyznačené naše miesto sa nachádzajú 2 kružnice: 3000 a 6000 sv. rokov
všetko čo vidíme ako hviezdy tvoriace obrazce súhvezdí sa nachádzajú do vzidalenosti pár stoviek sv. rokov. Jasnejšie bežne do 100. Výnimočne napr. jasné modré hviezdy Orionu 1000-1300 sv. rokov.
- pohľad smerom do centra galaxie je typická letná obloha: stred galaxie, ďalej Lagúna, Trifid, Omega, Eagle... Časom si zvykneš na messierove objekty
- ďalej "doľava" pokračuje rameno Sagittaria - je vlastne výrazná časť letnej mliečnej dráhy cez Dumbell, Ring... až po pohľad medzi ramená Sagittariu a Perzeus. To je ale pohľad už "na sever" napr. v lete. Tam vidieť, že sa to zužuje, až sa stráca.
- ešte ďalej "doľava" by sme sa natočili už na zimnú oblohu: na Orion (aj kus ramena sa tak volá).
Zaujímavé je hlavne to, že všetko čo vidíme (aj v našich ďalekohľadoch), je len malý zlomok našej galaxie. Takže ak niekto tvrdí, že letné rameno galaxie je pohľad na disk našej galaxie zvnútra, tak celkom to nie je presné, lebo my vidíme len zlomok okraju ramena Sagittarius... a v zime Orion.
sz

alex
Celestron NW 254/1200 na EQ-6 PRO, Canon EOS 400Dm, http://ameleg.webzdarma.cz
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2240
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#2775

Příspěvek od juh »

Pojmom DSO sa označujú objekty hlbokého vesmíru nachádzajúce sa mimo našej Slnečnej sústavy, okrem hviezd (resp. viacnásobných hviezdnych systémov, tie sa nezvyknú zahŕňať pod DSO), teda sú to objekty nachádzajúce sa v našej galaxii a aj mimo našej galaxie. To čo vidíme na oblohe prostým okom, sú väčšinou objekty nachádzajúce sa v našej galaxii. Z objektov nachádzajúcich sa mimo našej galaxie sú podľa podmienok viditeľné len 3 až 4 objekty: Veľký a Malý Magellanov mrak (len z južnej pologule), galaxia v Andromede a galaxia v Trojuholniku. Okrem tých 4 objektov nachádzajúcich sa mimo našej galaxie vidieť prostým okom hviezdy našej galaxie, objekty našej slnečnej sústavy a podľa miestnych podmienok niekoľko DSO, ktoré su katalogizované napríklad v Messierom katalógu (Messier Object Data, sorted by Apparent Visual Magnitude).
Odpovědět