Potřebuji radu (začátečník)

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
PetrŠ
Příspěvky: 836
Registrován: 12. 05. 2019, 19:33
Bydliště: Vrátkov
Věk: 51

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#2731

Příspěvek od PetrŠ »

ArcturusD píše: 12. 08. 2023, 21:26
Na väčší ďalekohľad nemám dôvod prechádzať - väčšie binokuláry (15x70...) si už vyžadujú statív a čokoľvek väčšie kupovať nebudem z osobných dôvodov (financie; nemám auto a neviem si predstaviť ťahať ďalekohľad za mesto na lúku, kde pozorujem a rozprestierať to tam...)
Ale každý to má inak a tak to má byť. Ja mám v živote priority v úplne inej profesionálnej oblasti, ako v astronómii.
V tom případě doporučuju, pokud je možnost, obyčejné zahradní lehátko. Pro triedr je to super, dodá ti to stabilitu, obraz se nebude tak klepat a díky tomu uvidíš i slabší objekty. A jde použít i ten 15x70. Nebo si pak k němu zkusit udělat něco takového:
https://skyandtelescope.org/astronomy-e ... astronomy/
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 886
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#2732

Příspěvek od Stanislavxyz »

Kolegové, myslíte to jistě dobře, ale ArcturusD je s výkony svého triedru vcelku spokojen. Odpozoroval s ním slušnou porci objektů (klobou dolů) a nerosit se mu okuláry, přidal by do seznamu zřejmě ještě další položky.

Okuláry se rosí zejména proto, že na nich kondenzuje vlhkost z očí. U triedru tím více, pokud má dlouhé (gumové) očnice, které přitisknuté k očím omezují proudění vzduchu. (Pochopitelně triedry s krátkou výstupní pupilou jsou na to ještě náchylnější.) Také poloha okulárů nad okem není z tohoto hlediska vhodná- teplý (a vlhký) vzduch od pozorovatele stoupá nahoru. Navíc si na okuláry člověk může i trochu dýchat.

Očnice je dobré ohrnout, nebo odstranit a dalekohled netisknout k očím (využít maimální možnou vzdálenost výst. pupily). S polohou se toho moc nenadělá. Takže mě z toho jako řešení vyplývá aktivní ohřev okulárů. Také jsem v zimě ohříval triedry pod bundou, avšak zjistil jsem, že více ohřívám, než pozoruji.

Ještě si dovolím poznámku, ačkoliv se na to tazatel netázal- 10 x 50 je (nejen podle mě) na použití z ruky hodně. Doporučil bych mechanický stabilizátor (opřený o ramena). Je dobře přenosný, dá se použít ve stoje i v sedě (na židli s nízkým a úzkým opěradlem- ideální je "astro židlička" s posuvným sedákem) a relativně pohodlný pro pozorování ve větších výškách (tam je stativ nanic). Lehátko není vysloveně špatné, ale je hůře přenosné a neskýtá takovou volnost pohybu. Navíc zhotovit na něj solidní montáž na triedr bude patrně o dost složitější, než vyrobit stabilizátor. Stabilizace obrazu u tohoto zvětšení přinese vyditelné zvětšení dosahu přístroje!
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
ArcturusD
Příspěvky: 8
Registrován: 12. 08. 2023, 14:32

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#2733

Příspěvek od ArcturusD »

Nemal som už pôvodne v úmysle reagovať, avšak vzhľadom k tomu, že tu pribudlo relatívne vysoké množstvo príspevkov, považujem za korektné sa minimálne poďakovať za všetky dobre mienené rady. Ako správne odhadol Stanislavxyz, skutočne používam triéder s dlhými gumovými očnicami - vyskúšam ich pred pozorovaním sklopiť a držať si triéder o niečo ďalej od oka. Ťažko povedať, kedy sa mi nabudúce podarí dostať sa von, dám prípadne vedieť, do akej miery som bol úspešný. Tú M101 by som rozhodne chcel skúsiť opäť, zrejme ale až budúce leto, teraz je už dosť nízko. Minulý rok som ju pozoroval krátko po astronomickom súmraku, čo mohlo byť príčinou neúspechu. Je to objekt, ktorý sa zrejme bude pozorovať ťažko a priznám sa, že nie som si celkom istý, ako na ňu, lebo v júli mi v pozorovaní prekáža krátka noc a v auguste klesá nízko nad obzor.
K tomu stabilizátoru - prečítal som si niektoré príspevky, ktoré napísal Stanislavxyz do príslušnej témy tu na fóre. Linky, ktoré tam prikladal, sú už nefunkčné, čiže budem vďačný za funkčné linky a návody k svojpomocnému zmontovaniu takejto konštrukcie. Množstvo môjho voľného času je pomerne nízke a moje manuálne zručnosti ešte nižšie, predsa len sú však vyššie ako objem financií, ktoré viem do astronómie investovať, čiže by som sa radšej priklonil k variante ručného skonštruovania. Preferoval by som taký, ktorý by sa dal čo najľahšie postaviť a bol by čo najprenosnejší.
Nad ležadlami, stoličkami, a pod., prosím ani neuvažujme, ja som rád, keď tam dovlečiem spací vak, karimatku a batoh na chrbte... A keby som k tomu chcel aktívne vyhrievanie, tak môžem pozorovať akurát tak z bytu z okna.
U mňa je, žiaľ, veľkým problémom aj poloha pozorovacieho stanovišťa. To, že je to mestská obloha s Bortle 5 je jedna vec, mne ale oveľa viac prekáža, že južný (a hlavne juhozápadný) obzor mám presvietený mestom :( A paradoxne, severný obzor je takmer dokonale čistý...
Vďaka ešte raz všetkým za cenné rady.
Uživatelský avatar
PetrŠ
Příspěvky: 836
Registrován: 12. 05. 2019, 19:33
Bydliště: Vrátkov
Věk: 51

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#2734

Příspěvek od PetrŠ »

Dovolím si k tomu pozorování triedrem přidat ještě jeden příspěvek. Kdysi jsem někde viděl něco jako primitivní stabilizátor kamery na krk. Teď jsem si na to vzpomenul a zjistil jsem, že se to dá použít i na binokulár. Cena je taky super. Nepomohlo by ti právě tohle? Angličani tomu říkají neckpod.
https://www.google.com/search?q=SIMA+SV ... e&ie=UTF-8
neckpod.png
neckpod.png (271.2 KiB) Zobrazeno 2668 x
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 886
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#2735

Příspěvek od Stanislavxyz »

ArcturusD: Chtěl jsem Vám poslat soukromou zprávu, ať nezaplevelujeme toto vlákno, ale nějak to nefunguje... Však pokusím se býti stručný. Odkazy byly asi fotografie vlastních výrobků a prototypů. Nejsem ale doma a tak nemůžu hledat fotografie ve svém PC, ani vyfotit některé své kousky, proto si pomůžu Googlem. Principielně je to jednoduché, až prosté. Pohyblivým částem se dá vyhnou zcela, já mám možnost naklánění triedru směrem od a k pozorovateli, plus nastavení výšky triedru nad rámem. Rozmýšlel jsem nad skládacími variantami, ale prozatím jsem se k tomu nedostal. Ani mě nic nenutí, protože pro případný transport dám věci do batohu na záda, triedr buď v batohu, nebo v brašně přes rameno a pouze stabilizátor nesu v ruce- je lehký (případnou zátěž - osvědčila se PET s vodou - mám opět v batohu) a dá se o něj i opřít, v případě nouze klidně zahodit a ruce si uvolnit.

Materiál, konstrukční řešení a designové řešení nemá na funkci valný vliv, pouze to musí být přiměřeně tuhé. Jinak je to opravdu jedno, můžou to být větve spojené provázkem, nebo izolepou- fungovat to bude pořád stejně. Takže takový stabilizátor může být velmi levný a zvládne ho vyrobit i dítě.
Určitě doporučuji alespoň vyzkoušet- pozorování je daleko komfortnější a také stoupá dosah přístroje, někteří pozorovatelé hovoří až o jedné magnitudě.

Zde odkazy které našel Google: https://skyandtelescope.org/astronomy-e ... inoculars/
http://observoergosum.blogspot.com/2018 ... s-ala.html
https://www.cloudynights.com/topic/6403 ... ?p=8958193


PetrŠ: Petře, to je rozhodně zajímavé řešení. Za vyzkoušení to asi stojí, zejména, když se to zjevně opět dá vyrobit svépomocí. Takto "od stolu" mě napadají pouze dvě nevýhody, a to omezená pohyblivost (má smysl řešit pouze při pozorování pohyblivých cílů) a také třese-li se pozorovatel, bude se třást i triedr. Ale zase skladnost bude výborná.
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
ArcturusD
Příspěvky: 8
Registrován: 12. 08. 2023, 14:32

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#2736

Příspěvek od ArcturusD »

Ďakujem za všetky návrhy k stabilizátoru, musím uznať, že na prvý pohľad na mňa (minimálne niektoré) z nich skutočne nepôsobia ako náročné na skonštruovanie, najmä pokiaľ sa to naozaj zhotoví z nejakých vetiev zo stromu.
Mne k tomu pre Stanislavxyz napadajú tieto otázky:
1) Neviem, či som to vo Vašom príspevku prehliadol (prosím o veľkú zhovievavosť, lebo som sa práve vrátil z pracovnej cesty z Prahy a posledných cca 27 hodín som nezažmúril oka), ale nejako mi uniká, ako riešite pripevnenie triédra k stabilizátoru. Tu (https://1.bp.blogspot.com/-qdRNRA2xSK0/ ... s640/2.jpg) sa to rieši prilepením izolepou, čo mi príde ako trochu ťažkopádne riešenie... Vy píšete, že triéder máte v batohu a stabilizátor nesiete v ruke - to si predstaviť viem, len neviem, ako ho potom na pozorovacom stanovišti pripevníte o stabilizátor.
2) Aké sú optimálne rozmery toho stabilizátora? Mne to na tých linkoch, čo ste mi posielali, príde ako veľmi rozmerné čo do dĺžky. Tiež si neviem predstaviť pozorovanie s niečím takým, aké používa tento pán (https://1.bp.blogspot.com/-HH-3fBhDTmw/ ... s640/1.jpg). Načo to musí byť vzadu za chrbtom pozorovateľa cca 30 cm dlhé? A predovšetkým - naozaj si neviem predstaviť, ako s tým pozorujem, keďže pri pozorovaní ležím... (ostatne, domnievam sa, že ako väčšina z nás, čo pozorujeme triédrami)

Moderátorov prosím, pokiaľ tak uznajú za vhodné, aby posledné príspevky presunuli do príslušnej diskusie, venujúcej sa triédrom (myslím, že tu na fóre ich je viacero, jedna je tuším aj k tým stabilizátorom), pretože sa tiež domnievam, že sme sa odklonili do špecifickej oblasti a táto téma je tým zbytočne zneprehľadňovaná. Sú to podľa mňa veci, ktoré by mohli byť užitočné do budúcnosti i pre iných a bola by škoda riešiť to nejako bilaterálne.
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 886
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#2737

Příspěvek od Stanislavxyz »

Většina moderních triedrů má závit na stativový šroub (1/4"), pak je to snadné, stačí provrtat kousek pásoviny, či něčeho podobného a šroubem ze stativu připevnit. Asi by se daly použít i takovéto držáky- pouze by se nějak připevnily k rámu stabilizátoru viz: http://www.supra-dalekohledy.cz/drzak-c ... 17759.html

Koupit, nebo opět snadno vyrobit by šlo i toto: http://www.supra-dalekohledy.cz/prislus ... 50563.html Za mě horší řešení- hůře se upravuje IPD (pokud triedrem pozoruje jeden pozorovatel tak to pochopitelně nevadí). Takto se však dá připevnit i triedr bez závitu a bez středového sloupku.

Na starší triedry bez závitu jsem používal objímku na středovou osu/sloupek triedru.

U starých dalekohledů není sice závit na stativový šroub, ale závit v té ose zepředu je a může jít přeřezat na nějaký použitelný rozměr (u starých triedrů z SSSR to šlo hladce na M6, jestli si dobře vzpomínám).

Pro pozorování vleže se tento druh stabilizátoru nedá použít! (Ostatně psal jsem vstoje, nebo vsedě.) Tam bych se zamyslel nad něčím podobné konstrukce, ovšem pochopitelně kratší, aby se to dalo opřít vedle hlavy o zem (karimatku). Patrně by se muselo vyřešit plynulé nastavování výšky, jinak by to opět nemělo být komplikované na výrobu. Též by to bylo skladnější. Myslím, že by to stálo za to, nebylo by tam sice to "žehlení" drobných otřesů, jako u toho stabilizátoru, ovšem chvění by se nepochybně omezilo a též ergonomie by se zlepšila, jako u toho stabilizátoru- mít ruce níže je vždy pohodlnější, zejména pro dlouhé pozorování.

Jinak ten odkazovaný stabilizátor poměrně dlouhý být musí- aby tam byla dostatečná páka a nemuselo se nandávat tolik balastu na konec. Já je dělám kolem jednoho metru délky.
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
ArcturusD
Příspěvky: 8
Registrován: 12. 08. 2023, 14:32

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#2738

Příspěvek od ArcturusD »

OK, ďakujem ešte raz všetkým za rady a za zodpovedanie otázok.
Pablo
Příspěvky: 146
Registrován: 03. 03. 2023, 10:02
Bydliště: Prešov
Věk: 67

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#2739

Příspěvek od Pablo »

Kůpil som goto montáž so stativom. Uvádzané użitočně zaťażenie je do 7,1 kg. Počítajű sa do tohto zaťażenia aj potrebné závażia na vyvâżenie,?Pribalené boli 2x1 kg,ale na môj teleskop 150/750 s váhou cca 5kg nepostačjú.Je lepšie pridavať závażie alebo predlžiť tyč závażia?Za radu vopred ďakujem.
Bresser N150/750 ,Ref.102/600.Montáž iEXOS-100 PMC-goto Wifi + Dobson ,Meade ETX-70AT goto,kamera SV Bony 305,SV Bony 105 ,SV Bony zoom 7-21, Okulár Lacerta Premium Flat Field 65° 25mm ,Barlow 2x,3x,5x FiltreUHC,UV/IR,Moon,Solar,č.12,21,56,80A.
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1145
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 50

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#2740

Příspěvek od mike »

Lepší je, když je to výslovně řečeno v dokumentaci, ale obvykle se počítá jen dalekohled a příslušenství, ne závaží. Prodloužení tyče má výhodu, že se toho nemusí tolik nosit (vozit), na druhou stranu, pokud to hlava utáhne, stativ bývá stabilnější, když je víc zatížený, zejména na měkčím povrchu. (Ne nadarmo mívají fotografické stativy na konci středové tyče háček pro snadnější zavěšení dodatečné zátěže.) Záleží i na vyvážení, protože zatížení převodů a motorků je dáno spíš momentem než samotnou hmotností (tíhou).

Obecně je ale potřeba ty údaje o nosnosti montáže brát jen jako orientační, protože "nosnost 7 kg" může mít u různých výrobců znamenat dost rozdílný význam a navíc použitelnost montáže pro určitý dalekohled závisí kromě hmotnosti i na mnoha dalších faktorech (délka, použité zvětšení, vítr, ...).
TS CF Apo 155 f/8 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
Pablo
Příspěvky: 146
Registrován: 03. 03. 2023, 10:02
Bydliště: Prešov
Věk: 67

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#2741

Příspěvek od Pablo »

Ďakujem za odpoveď.Urobil som si oba riešenia ,uvidîm čo sa osvedči.
Bresser N150/750 ,Ref.102/600.Montáž iEXOS-100 PMC-goto Wifi + Dobson ,Meade ETX-70AT goto,kamera SV Bony 305,SV Bony 105 ,SV Bony zoom 7-21, Okulár Lacerta Premium Flat Field 65° 25mm ,Barlow 2x,3x,5x FiltreUHC,UV/IR,Moon,Solar,č.12,21,56,80A.
Pablo
Příspěvky: 146
Registrován: 03. 03. 2023, 10:02
Bydliště: Prešov
Věk: 67

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#2742

Příspěvek od Pablo »

Ešte podotknem,že 22 cm bolo nutné predlžiť o ďalšîch 22 cm,kdežto 2kg bolo nutné navýšiť až o 2,5 kg.Pridávanie závažî je menej efektívne.
Bresser N150/750 ,Ref.102/600.Montáž iEXOS-100 PMC-goto Wifi + Dobson ,Meade ETX-70AT goto,kamera SV Bony 305,SV Bony 105 ,SV Bony zoom 7-21, Okulár Lacerta Premium Flat Field 65° 25mm ,Barlow 2x,3x,5x FiltreUHC,UV/IR,Moon,Solar,č.12,21,56,80A.
Pablo
Příspěvky: 146
Registrován: 03. 03. 2023, 10:02
Bydliště: Prešov
Věk: 67

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#2743

Příspěvek od Pablo »

Ako čerstvý majiteľ EQ montáže bojujem aktuálne s problémom: Slnko mi v okulári neustále pomaly uteká smerom hore.Z návodu,ktorý toto rieši, mám úplný chaos.Nastavil som podľa kompasu sever,aj potrebnú zemepisnú šírku.Ide mi o radu,s ktorou osou mám hýbať.Za radu vopred ďakujem.
Bresser N150/750 ,Ref.102/600.Montáž iEXOS-100 PMC-goto Wifi + Dobson ,Meade ETX-70AT goto,kamera SV Bony 305,SV Bony 105 ,SV Bony zoom 7-21, Okulár Lacerta Premium Flat Field 65° 25mm ,Barlow 2x,3x,5x FiltreUHC,UV/IR,Moon,Solar,č.12,21,56,80A.
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#2744

Příspěvek od g »

zeměpisný sever není shodný se severem EQ. Montáž (není upřesněno) musí mít také solární mód pohonu (stejně tak pro Měsíc - lunární)
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24337
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#2745

Příspěvek od MilAN »

Pablo píše: 05. 09. 2023, 15:05 Ako čerstvý majiteľ EQ montáže bojujem aktuálne s problémom:
Jde o to , v kterou doby jsi pozoroval Slunce. POklud by to bylo kolem poledne, potom je potřeba hýbat montáží v azimutu. Pokud ráno nebo večer, mohou být na vině obě osy. Nejdříve by bylo potřeba eliminovat azimut. Ale jednodušší je si montáž ustavit v noci, tím budeš mít +/- zaručenou správnou výšku montáže ( pokud použiješ libelu na srovnání trojnožky nebo hlavy montáže. Na Slunci to je trochu problém začínat.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět