Připomínky k fóru pro začátečníky

Vaše náměty a připomínky k tomuto fóru.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Připomínky k fóru pro začátečníky

#61

Příspěvek od MP »

Dobre, tak to trochu rozvedu :
Z hlediska samotne opticke soustavy lze nektere konstrukce povazovat za dostatecne univerzalni. Prikladem budiz napriklad toto :
http://www.rcopticalsystems.com/16inch.html
Je tim uz videt leccos z DSO, ukaze to pekne i planety ( byt s mensim kontrastem, nez kvalitni maly refraktor ), na dobre montazi se tim planety daji i fotit a s vhodnym reduktorem a velikanskym senzorem je to diky rovnemu poli vhodne na foceni DSO.

Jenze tim fyzikalni pozadavky nejsou vycerpany. Kazdy nema vlastni hvezdarnu a tohle je s odpovidajici montazi tezko transportovatelne, nemluve o dobe, potrebne pro kvalitni ustaveni takove potvory. A pritom pri foceni tech planet udela skoro stejnou sluzbu maly Mak na prenosne paralaktice a pri pozorovani DSO zase 400mm Dobson, taktez snadno prevozny autem a sestaveny/ustaveny za 10 minut.

A to porad pisu jen o fyzikalnich parametrech a ne o tom, ze toho fotografickeho Maka nebo 400mm Dobsona poridite za 1/20 ceny toho R-C s kvalitni montazi ...
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4545
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Připomínky k fóru pro začátečníky

#62

Příspěvek od dvader »

To KDan:
Ano máš pravdu, že mnoho lidí má jen jen dalekohled a dělají s ním ledacos. Jenže...
To je univerzální dalekohled pro toho dotyčného, nikoliv univerzální dalekohled jako takový. Protože většina z nás dělá jen určitý "výsek" z celku a ty množiny (i když mohou být velké) se nutně nemusí překrývat. :)
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
KDan
Příspěvky: 1469
Registrován: 15. 06. 2007, 16:40

Připomínky k fóru pro začátečníky

#63

Příspěvek od KDan »

To MP:

No, o podobném zařízení vím, ale to jsem na mysli neměl.  ;)


To dvader:

Moje příspěvky byly inspirovány mnou samotným: Kdybych měl HEQ-5 a Newtona 150/750 s dvoupalcovým výtahem, dodnes bych svůj astropark nijak zvlášť nerozšiřoval. Díky reálným vlastnostem atmosféry sahají možnosti této sestavy prakticky hodně daleko.

Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4545
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Připomínky k fóru pro začátečníky

#64

Příspěvek od dvader »

To KDan:
Souhlas, ano jednotlivec se může časem dopracovat k sestavě, která je pro něj univerzální...
Ale pro nováčky to má 2 zásadní háčky: Za prvé ještě nevědí, kam se chtějí dopracovat a za druhé tyto sestavy překračují zásadně částky, které je ochotna většina nováčků dát...
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
grajda
Příspěvky: 1592
Registrován: 31. 03. 2008, 00:29

Připomínky k fóru pro začátečníky

#65

Příspěvek od grajda »

KDan napsal:

Tohle je nefér, zvlášť když se z příspěvku vysekne jen kousek. :P

Navíc jsem několikrát to slovu "univerzální" vysvětlil. Znám soustu lidí, kteří skutečně mají jeden dalekohled a dělají s ním soustu věcí bez přílišných omezení.

Ale budiž. Tak už to nevysvětluj a běž dělat něco užitečnýho. Vidíš přece sám, že je to ztráta času. A ctižádost i s pocitem "já mám pravdu" zahoď za hlavu. ;)
SW planetary 58°-2,5/400/8,7 (f/zv/zp')
SW 1,25/2''-70°-3,5/286/15+5/200/21+8/125/34+13/77/55
SW 2''-80°-20/50/96
Hyperion zoom-24-8/42-130/72-33
Filtry:ATC-všechny barevné+FX2,polarizační OMEGON
grajda
Příspěvky: 1592
Registrován: 31. 03. 2008, 00:29

Připomínky k fóru pro začátečníky

#66

Příspěvek od grajda »

dvader napsal: To KDan:
Souhlas, ano jednotlivec se může časem dopracovat k sestavě, která je pro něj univerzální...
Ale pro nováčky to má 2 zásadní háčky: Za prvé ještě nevědí, kam se chtějí dopracovat a za druhé tyto sestavy překračují zásadně částky, které je ochotna většina nováčků dát...
A právě proto, že nevědí, kam se chtějí dopracovat, je dobré začít něčím, s čím jde slušně všechno. To je špatně? No, to snad ne? :o

Jdu koupit matce dárek k narozkám a ožrat se. Je to lepší nápad, než tady psát slohovky jako odpověďi na deset nesouhlasících, od původní myšlenky často odbíhajících, neférových a argumentů prostých příspěvků. :P
SW planetary 58°-2,5/400/8,7 (f/zv/zp')
SW 1,25/2''-70°-3,5/286/15+5/200/21+8/125/34+13/77/55
SW 2''-80°-20/50/96
Hyperion zoom-24-8/42-130/72-33
Filtry:ATC-všechny barevné+FX2,polarizační OMEGON
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4545
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Připomínky k fóru pro začátečníky

#67

Příspěvek od dvader »

grajda napsal:
A právě proto, že nevědí, kam se chtějí dopracovat, je dobré začít něčím, s čím jde slušně všechno. To je špatně? No, to snad ne? :oKruci, to to píšu tak nejasně  ?!?
Já nemám nic proti relativně "univerzálním" sestavám. Ale znovu opakuji, že ty nováčkovské požadavky jsou z 99 % limitovány finančními částkami, do kterých se taková sestava nevejde!!! Tudíž je nutné dělat kompromisy...
Ano, pokud na to někdo bude mít a bude ochoten to investovat hned od začátku, tak ať si to pořídí.
Ale ten finanční limit se pohyboval obvykle okolo 5 až 6 tisíc Kč,- , tak mi zkuste za tyhle peníze navrhnout tu "univerzální" sestavu (včetně nutného příslušenství, např. mlhovinový filtr).
Já vám povím v čem bude univerzální: Bude naprosto univerzálně podprůměrná na všechno...

A už na to v tomhle vlákně peču.
Mám SZ, mám uveden email a pokud chce někdo vytvářet tu tabulku, tak ať pošle další verzi. Když se nás pár ochotných něco vyrobit najde, tak přes několik iterací se dobereme k rozumnému výsledku. Ten ať pak posoudí MMys, jako moderátor nováčkovské sekce a zařadíme jí.
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8311
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Připomínky k fóru pro začátečníky

#68

Příspěvek od Cztwerec »

KDan napsal:

Výrok "univerzální dalekohled neexistuje" je jednoduchá nic neříkající věta, protože neřeší, co má začátečník dělat, když se chce co nejšířeji věnovat amatérské astronomii a chce na to mít jen jeden dalekohled. Diskuze, že neexistuje dalekohled, který by v amatérské začátečnické formě vyhověl téměř všemu, jsou podle mě skutečně mýtické - s rozumnou mírou kompromisů lze zvolit přístroj s rozumnou a akceptovatelnou mírou univerzality.[/i]
Vím, že narážíš na můj výrok. Začátečník si koupí dalekohled dívá se sním nějaký ten roček a zatouží po jiném, to je normální vývoj, kterým projde každý. Právě v tom mohu jasně říct a zopakovat, že univerzální dalekohled prostě neexistuje a záleží mnoha hlediscích daného pozorovatele a jeho zájmu. To co je univerzální a dokonalé pro tebe nemusí být pro druhého. Ať si každý kdo se chce trochu věnovat astronomii zkouší hlavně orientaci po obloze pomocí triedru a pohým okem, co je natom špatného?
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
KDan
Příspěvky: 1469
Registrován: 15. 06. 2007, 16:40

Připomínky k fóru pro začátečníky

#69

Příspěvek od KDan »

Nenarážím na Tvůj výrok, to bych Tě ocitoval a obrátil bych se na Tebe přímo.
Mně se výrok "univerzální amatérský dalekohled neexistuje" nelíbí proto, že nikdo ještě nesepsal soubor přiměřených požadavků na takový přístroj. Když už zde takhle polemizujeme o tomto výroku, mám nápad:

Co takhle zkusit sepsat rozumně střízlivé požadavky, které by měl takový "univerzální" amatérský dalekohled podle vás mít? A pak se podívat, jestli to je splnitelné, či nikoliv?

Já jsem navrhnul ten Newton 150/750 s dobrým 2" okulárovým výtahem na HEQ-5. Uveďte mi tedy konkrétně, v čem a kdy tento dalekohled není dobře použitelný. Opět dodávám: přirozená omezení daná průměrem bych neuváděl.  
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4639
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Připomínky k fóru pro začátečníky

#70

Příspěvek od Sasa3 »

KDan napsal: Nenarážím na Tvůj výrok, to bych Tě ocitoval a obrátil bych se na Tebe přímo.
Mně se výrok "univerzální amatérský dalekohled neexistuje" nelíbí proto, že nikdo ještě nesepsal soubor přiměřených požadavků na takový přístroj. Když už zde takhle polemizujeme o tomto výroku, mám nápad:

Co takhle zkusit sepsat rozumně střízlivé požadavky, které by měl takový "univerzální" amatérský dalekohled podle vás mít? A pak se podívat, jestli to je splnitelné, či nikoliv?

Já jsem navrhnul ten Newton 150/750 s dobrým 2" okulárem na HEQ-5. Uveďte mi tedy konkrétně, v čem a kdy tento dalekohled není dobře použitelný. Opět dodávám: přirozená omezení daná průměrem bych neuváděl.  

Podle mě je jediný problém v tom, že je tahle sestava na začátečníka moc drahá.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8311
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Připomínky k fóru pro začátečníky

#71

Příspěvek od Cztwerec »

Sasa3 napsal:

Podle mě je jediný problém v tom, že je tahle sestava na začátečníka moc drahá.
Přesně tak, jednoznačně si myslím, že dobrý triedr je pro začátečníka to nejlepší...
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24364
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Připomínky k fóru pro začátečníky

#72

Příspěvek od MilAN »

KDan napsal:
Já jsem navrhnul ten Newton 150/750 s dobrým 2" okulárovým výtahem na HEQ-5. Uveďte mi tedy konkrétně, v čem a kdy tento dalekohled není dobře použitelný.  Protože jsi mě před tím oslovil touto otázkou, tak na ni ještě jednou odpovím.
Tato sestava je dobře použitelná a to z toho samého  důvodu, jako  všechny u nás prodávané dalekohledy u známých prodejců . Žádné nejsou špatné.  Takže v tom Ti odporovat nebudu.
A v čem je ta sestava  špatná :  Cena 26,260 Kč bez příslušentsví není zrovna cenou pro nováčky - alespoň ne pro ty mladé. ( a těm je to  snad z valné části zde určeno).  Je to cena, za kterou ( pokud budu již mít alespoň trochu přehled a budu mít alesoň trochu  jasno v tom, co mě bude nejvíce lákat) mohu pořídit sice ne  univerzální, ale daleko výkonnější přístroj podle  oboru mého zájmu.  Nebo si mohu za tu cenu koupit špičkovou komponentu do svého astrovybavení.
P.S : a tím jsem skutečně skončil moji účast v diskusi o  smysluplnosti  univerzálního dalekohledu.
Otázky pouze SZ nebo mailem -
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Algol77 (Jakub Koukal)
Příspěvky: 1502
Registrován: 26. 01. 2004, 21:47
Bydliště: Kroměříž
Věk: 47
Kontaktovat uživatele:

Připomínky k fóru pro začátečníky

#73

Příspěvek od Algol77 (Jakub Koukal) »

Dospěl jsem k názoru, že bylo příliš dlouho zataženo, neboť jste schopní se pohádat i o to, jestli okulár má být takový nebo onaký...pěkně to před těmi nováčky vypadáme, jen co je pravda...ALE ONI PROBOHA ANI NEVÍ, KDE JE JUPITER (viz. jedno téma z fóra nováčků), na co jim bude sestava za 30 tyček? Marš ven a pozorovat, učit se oblohu, zkoušet, co by mě mohlo zajímat a pak se až zařizovat!!! Ze zoufalství půjdu dneska kreslit Měsíc.... ;D
Vybavení: Newton 240/1200+refraktor 110/1600 na paralaktice z dob krále klacka, Dobson 200/1200, 1 x Watec 902H2 Ultimate, 1 x VE 6047, 7 x KPF 131 HR...a spacáky s terénní plechovkou Peugeot 405
Uživatelský avatar
KDan
Příspěvky: 1469
Registrován: 15. 06. 2007, 16:40

Připomínky k fóru pro začátečníky

#74

Příspěvek od KDan »

Tak snad tato diskuze přece jenom byla užitečná a něco se z ní vytříbilo.

Zbývá tedy konkrétně se dohodnout na vypracování té dvaderem navrhované tabulky a na její průběžné aktualizaci, protože ceny těch sestav se mohou velice dynamicky měnit. Tabulku může klidně zahajovat hned po neozbrojeném oku triedr.

Ta moje myšlenka specifikovat dalekohled, s nímž by zájemce o astronomii - ještě nerozhodnutý pro konkrétní disciplínu, neboť toto rozhodnutí trvá mnohdy i několik let - nestřelil kozla asi nebyla nejšťastnější, protože většina lidí zde uvažuje jiným směrem než já, což respektuju. Nakonec nemá valný praktický význam se o tom dohadovat, protože podobná kategorie přístrojů může přece být zcela logicky zastoupená v tom tabelizovaném přehledu. Pochopitelně i s uvedením ceny. Takže případné rozhodnutí potom bude na potenciálním zájemci a pokud bude ke všem těm konkrétním kategoriím přístrojů i kvalitní komentář, bude to jen na něm.
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Připomínky k fóru pro začátečníky

#75

Příspěvek od stana »

Asi to zazdím, ale kua na tuto otázku, "co si mám koupit za dalekohled" toho bylo tu popsáno už tolik, že asi to fakt chce si to přečíst... ??? :P
Jsem tu na fóru chvilku, asi od jara, ale ty opakující se otázky mě už taky lezou na nervy! Tímto smekám před starýmy bardy, že se ještě uvolí na toto odpovídat..
Teda nejsem až tak vyjímka a taky se vyptávám...
Sorráč... :-[ :P
Já jen, si to tu info o dalekohledech přečtěte! Jsou tu toho fakt Tuny a dost ne že o ničem!!
;)
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Odpovědět