Asus EEE 901

Diskuze o všem, co ještě patří do astrotechniky a jinam se nevešlo
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4509
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Asus EEE 901

#16

Příspěvek od dvader »

Ona se dá sehnat 1000H s SSD? Nikde jsem jí u nás neviděl...
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Asus EEE 901

#17

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

Doplním ještě svoje zkušenosti s EEE 901, když jsem ho tu začal vychvalovat.

Po návratu z měsíční cesty jsem ho chtěl doma pustit a nenaběhlo. ukázalo se, že nefunguje pokud není v síti. z reklamace se vrátilo asi po třech týdnech s odpovědí "závada se neprojevila" a skutečně fungovalo.

Mám podezření, že problém byl ve vlhkosti, která se vytvořila v místnosti, kde bylo skladováno, navíc se dost blízko vych** kočka, takže tam mohlo něco proniknout. Nejspíš to časem zase vyschlo a teď funguje normálně.

Pokud tomu tak ale je, tak tato citlivost na vlhkost může být pro případné užití (hlavně v zimě) u při pozorování, které jsem tu propagoval, na obtíž. Jestli bude příležitost, udělám nějaké další pokusy v reálných podmínkách:)
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
Damillo
Příspěvky: 183
Registrován: 16. 03. 2008, 18:55

Asus EEE 901

#18

Příspěvek od Damillo »

Ahoj,
Tak jsem se stal šťastným majitelem AspireOne v konfiguraci jakou tu popisoval 3J, jen s tím rozdílem, že já měl na disku Limpus - nahrazen Ubuntu 8.10 a DDRAM 512MB - rozšířeno na 1,5GB. Můžu potvrdit, že se s tím dělá dobře, možná to není na řízení montáže, ale jako počítač pro pointer (pro ty, kdo nemají autoguider od MMyse) si myslím, že to je ideální. Přeci jen už to není tříkilový hovado jako klasický NB. Co se výdrže na baterie týče, já jsem si system trochu poladil, takže na accu 2400mAh dupe 2,5 hodiny. To je holt daň za 120GB HDD. Ale já jsem to tak chtěl, tak si nestěžuju ;)

PS: nějaký screeny jsou na blogu
C6 SCT, CG5-GOTO Adv, okuláry OMNI 32mm, 20mm, 15mm, 9mm a jeden setový E-Lux 25mm... a Lidlskop
Uživatelský avatar
Daryl
Příspěvky: 8
Registrován: 15. 12. 2008, 16:27

Asus EEE 901

#19

Příspěvek od Daryl »

S šestičlánkovou baterií by jsi se měl dostat skoro na 7 hodin. Doporučuji vypínat LCD (jestli to jde), při normálním užití bere asi 60% energie.
Uživatelský avatar
Damillo
Příspěvky: 183
Registrován: 16. 03. 2008, 18:55

Asus EEE 901

#20

Příspěvek od Damillo »

to Daryl: Ahoj, ono by se to dalo odladit i s tou původní baterií na výdrž přes tři hodiny, ale to už by asi bylo na hranici použitelnosti. Zkoušel jsem to, ale není to ono. Takhle mi frčí se spuštěnou wifi 2 hodiny a 20 minut, to si myslím, že je při běžný práci a se základní accu solidní výkon. Ale jak bude pointační kamera (QHY5), tak budu řešit i tu baterii. Zajímalo by mě ale to řízení montáže z Linuxu. Ne že bych ho potřeboval - ono to je v podstatě jen na oko, protože ta ručka u montáže umí to samý co soft v PC nebo notesu, jen na display nedá mapku. Ale jen čistě pro zajímavost...
C6 SCT, CG5-GOTO Adv, okuláry OMNI 32mm, 20mm, 15mm, 9mm a jeden setový E-Lux 25mm... a Lidlskop
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Asus EEE 901

#21

Příspěvek od Konihlav »

mel bych dotaz na majitele eeepc (jak 900 tak 1000), zda nekdo zkousel pokrocily graficky SW typu Starry Night, nebo zda pouzivate stroj k pointaci a k jakym dalsim ucelum.

Ktery minibook byste si koupili dnes? Mit sanci zvolit jinak/znovu ???

diky!!!
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4509
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Asus EEE 901

#22

Příspěvek od dvader »

Tak já na něm úspěšně provozuji SkyMap Pro 11 a to i pro řízení dalekohledu - vše jede bez problémů. Dále občas PaintShopPro pro úpravu fotek a to taky celkem jde.
Obraz přes USB TV tuner se ale docela seká a to už to Eee901 moc nestíhá... Na druhou stranu Quake3 šlape dobře :D

Dále dost brzdí SSD disk, zvláště při zápisu malých souborů. Uvnitř je totiž pomalá verze SSD. Pokud by se vyměnil za nějaký rychlý, tak se celé Eee asi zrychlí.

Ale na účely, které jsem chtěl - přenosný a odolný přístup na net, mapy oblohy a řízení dalekohledu při ruce a s dlouhou výdrží, je v pohodě a asi bych koupil ten samý.

Otázkou je disk -> SSD znatelně prodlužuje výdrž, HDD má zase větší kapacitu a rychlost... Tady si musí každý zvolit sám.
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Asus EEE 901

#23

Příspěvek od Vabra »

Mam mesic starou 900A za 200USD.
Stelarim a web na tom jede pekne, jen ten disk je opravdu nejvetsi zpomalovac. Dneska bych si radeji pri podobne cene vybral normalni HD i za cenu vyssi spotreby/nizsi vydrze.

Co je prima je slusne nastavitely jas displeje, napajeni na 12V (primo z autozasuvky), vydrz, velikost hmotnost.

Na seriozni praci je to opravdu hodne pomale (rekl bych ze o dost pomalejsi nez PentiumIII/1GHz laptopy s pevnym diskem). Ale jako prenosny komunikator/ctecka knih/media player je to fajn.

Az me omrzi budou mit deti peknou hracku.
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4509
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Asus EEE 901

#24

Příspěvek od dvader »

To Vabra:
Ty už jsi to zkoušel napájet přímo z autobaterie/zásuvky? Výrobce to nedoporučuje a doporučuje zdroj, který ale sám neprodává...
Kabel jsi si zbastlil?
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Asus EEE 901

#25

Příspěvek od Vabra »

Vida 12V a maje kabel se stejnym konektorem (na maly LCD televizor, ktery pouzuivam k MMys AG) jsem pouze overil polaritu a proste jsem to tam pichnul. NB se normalne nabijel...

Kdybych si precetl doporuceni vyrobce mozna bych to nedelal ;)
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Asus EEE 901

#26

Příspěvek od MMys »

Ono jde spíš o ochranu výrobce, než výrobku  ;)  (i když toho asi taky, těžko říci, co je uvnitř na vstupu za ochrany).

V autě se při zapnutém motoru můžou vyskytovat na napětí různé špičky, napětí je navíc i vyšší než 12V. U mne třeba kolem 14V. U starších aut mnohdy i více, záleží na "kondici" regulátoru, a ten notebook by to nemusel přežít.

Pokud bys ho chtěl používat v autě při nastartovaném motoru (což opravdu nedoporučuju) tak si tam dej mezi + a - pól nějaký transil (to je vlastně přepěťová ochrana) s napětím kolem 13, nejvýše 14V, a do přívodu, ještě před ten transil, pojistku, dimenzovanou podle max. odběru (ten by mel být napsaný na štítku).

Z akumulátoru, bez chodu motoru, se opravdu bát nemusíš.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11596
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Asus EEE 901

#27

Příspěvek od Psion »

Já Asus hodlám použít jako počítač, který bude přenášet data přes ftp na internet z meteostanice a SQM-LE a na to je to v pohodě - počítač s malým příkonem za pár korun (tedy za 180 USD).
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Asus EEE 901

#28

Příspěvek od Konihlav »

Já Asus hodlám použít jako počítač, který bude přenášet data přes ftp na internet z meteostanice a SQM-LE a na to je to v pohodě - počítač s malým příkonem za pár korun (tedy za 180 USD).Koukam, ze Ti z medarda a Aladina uz taky "jeblo" a resis to po svem nakonec proc ne, kazdy jsme tuto myslenku urcite jiz taky meli ;-)
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11596
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Asus EEE 901

#29

Příspěvek od Psion »


Koukam, ze Ti z medarda a Aladina uz taky "jeblo" a resis to po svem nakonec proc ne, kazdy jsme tuto myslenku urcite jiz taky meli ;-)
Spis to beru jako zajimavost, pocasi z toho clovek stejne neodvodi. Ale zajima me to ze statistickeho hlediska tj. jake pocasi je v miste pozorovatelny behem roku, jak kvalitni je obloha, jaka je nocni vlhkost, kolik hodin sviti Slunce apod.
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Asus EEE 901

#30

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

Co se týče  astrotechniky, už je to tochu off-topic, ale když už jsem tohle vlákno začal, tak ho tak trochu "dokončím" při příležitosti více než půlročního výročí pořízení.

Z EEE 901 se stal (k mému vlastnímu překvapení) můj hlavní počítač - přecijen většina věcí, které dělám v poslední době, vyžadují jenom browser a prohlížeč PDF. V práci k němu mám 22" LCD, myš atd... takže dopoledne přijdu, zastrkám spoustu kabelů a večer si ho zase odnesu - je velice pohodlné, když doma, v práci i na cestě mám k dispozici ta samá data bez nějaké synchronizace. Jako "vedlejší linii" zpracovávám větší (GB) objem dat, což vesměs probíhá přes ssh na nedalekém linuxovém PC, k sobě tahám jenom malé výstupy, taktže i na tohle není problém.

Doma mám sice stolní PC, ale ten pořád vrčí (už mám v batohu pasivné chladič:) ), a tak ho pouštím jen málo a stejně většinou s vypnutým monitorem za účelem něco si vzít/uložit z/na disk. Jedinou výjimkou je občasný výlet do světa DTP, kde výkon EEE prostě nestačí (a navíc jedno číslo Astropisu je typicky 100x větší než jeho diskový prostor) a starcraft (z lenosti přepojovat klávesnici a monitor).

Skepse mých tučňákem klovnutých kamarádů ohledně stability WXP se ukázala lichá, aktuálně má EEE uptime asi tři týdny (ale podezřívám ho, že počítá i těch pár hodin denně, kdy spolu se mnou spí:) ). Celkově zjišťuji, že - v závislosti na režimu používání - to nemusí být jen hračka, ale v mnoha ohledech nahrádí "opravdový počítač" . Když k tomu přičtu pohodlí, které mi poskytuje při (zatím bohužel stále jen občasném) pozorování, byla to dobrá koupě.
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Odpovědět