Otočné kruhy pro newtona.

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Otočné kruhy pro newtona.

#31

Příspěvek od michal.b »

sofram napsal: b: jediná firma asi je a asi i v americe je Parallax c : z tohoto pohledu je cena 460 dolarů opodstatněná
Proveroval jsi ty kruhy od Antaresu (viz. muj prispevek c. 13)?
grajda
Příspěvky: 1592
Registrován: 31. 03. 2008, 00:29

Otočné kruhy pro newtona.

#32

Příspěvek od grajda »

Duk napsal: Na tom snímku je uložení pro tubus refraktoru (průměr CCa 160mm.
U N 310/1250mm to mám obdobně, problémy s tím nejsou, v případě, že potřebuji dovyvážit nebo pootočit s tubusem, postačí lehce povolit dva žrouby s plastovou hlavou a po splnění svého požadavku zase dotáhnout.
Ještě se mi nestalo, že by se v ose nějak pootočil.
Snímek skutečného stavu dole




Pokud by jsi chtěl, mohu ti kus pásu poslat,Ahoj, Duku. Omlouvám se, že jsem na Tvůj příspěvek dřív nereagoval- sice jsem si našel čas si ho přečíst, ale nakonec, kvůli honičce v práci stíhám psát reakci až teť, večer ve vlaku. Popravdě tím pádem, už po čtvrté Plzni na lačno a narychlo, asi deseti hodinách po přečtení a ještě k tomu ve vlaku s notebookem na koulích neznám přesné znění Tvého příspěvku, ale co si pamatuju stopro, že jsi byl ochotnej mě poslat svůj supermateriál pro kruhy k dalekohledu. K tomu mě nezbývá, než napsat, že Ti děkuju za tu nečekanou ochotu, ale popravdě, ačkoli kdyby jsem mohl, do výroby otočných kruhů, přesného amatérského fotometru, přisvětlení pozorovaného zorného pole dalekohledu, stabilizace tubusu dalekohledu závažími, lineárními elektromotory a akceleračním snínačem, třeba i mnoha mechanických úprav dalekohledu a jeho vyvážení MAKem napříč podélné osy, by jsem se nejradši pustil hned. Ale musím zkrátka volit práci na tom, co je pro mě prioritní, a to je zaprvé příprava metalografických vzorků v práci, za druhé návrh a výroba osvětlení pro stereomikroskop, a když pominu detaily, tak v nejprvnější řadě v astronomii, na kterou mám tu trochu zbývajícího času, má pro mě momentálně smysl dodělat si po mechanické, a už naštěstí jen částečně po elektronické stránce rozvodovku elektřiny přímo na tělese autoakumulátoru pro napájení rozličných přístrojů- zatím mám jen >115W měnič pro notebook. Proto musím za nabídku ještě jednou poděkovat, ale bylo by to plýtvání Tvou energií- vždyť ještě ani pořádně nevím, jak mají kruhy vypadat, natož, co potřebumju za materiál, nebo kdy se do návrhu a popřípadě i výroby (ale to radši obráběč s mašinou....), mám vlastně pustit. Ještě jednou díky za tento, i předchozí užitečný a inspirativní příspěvek!

EDIT: Dalekohled, jak je u Tebe zvykem je opět pěknej, ale není na tom obrázku náhodou obyčejný newton? ;D
SW planetary 58°-2,5/400/8,7 (f/zv/zp')
SW 1,25/2''-70°-3,5/286/15+5/200/21+8/125/34+13/77/55
SW 2''-80°-20/50/96
Hyperion zoom-24-8/42-130/72-33
Filtry:ATC-všechny barevné+FX2,polarizační OMEGON
Uživatelský avatar
sofram
Příspěvky: 390
Registrován: 26. 02. 2005, 14:30
Bydliště: Praha - Cerny Most
Věk: 64

Otočné kruhy pro newtona.

#33

Příspěvek od sofram »

Jestě ne a to je asi chyba. Vcera jsem se vrátil z Berounky na chstu tak až se dostanu na delší čas k počitači hned to udělám.
Cassegrain GSO 203/2436 mm, Montaz Celestron NexStar Evolution, 2" zrcátko Omegon Dielectric, Okulár ES 20 mm, APM 15 a 10 mm, Celestron x-cel 12 mm, GSO Barlow Achr. 2x, Baader Barlow Achr. 2.5x, TS ED Barlow 3x, Bresser 70/700 mm a Vixen NPL 20 mm.
lafatpav
Příspěvky: 104
Registrován: 10. 04. 2023, 12:28

Re: Otočné kruhy pro newtona.

#34

Příspěvek od lafatpav »

Zkusim trochu ozivit toto tema, protoze jsem nad takovymi otocnymi kruhy take uvazoval. Na zahranicnich forech se da k tomu najit pomerne hodne rad a postupu, vetsina pouziva nejaky podobny zpusob, viz zde: http://www.andysshotglass.com/wilcox_ro ... rings.html

V kostce:
1. smerem odshora od vrchu montaze se pred kazdy z originalnich upevnovacich kruhu newtona upne na tubus pevne nejaky vhodny kruh tak, aby az se povoli srouby upinacich kruhu tubus nikam nesjel dolu.
2. nekdo jeste tyto kruhy spoji vlastni listou pro vetsi stabilitu

Hledal jsem a vymyslel takovehle reseni.
1. upnout na tubus pevne pred kazdy z kruhu instalaterskou objimku, viz treba tady se daji koupit v ruznych prumerech. Vyhoda je, ze maji jiz na spodni strane gumovou vlozku takze dobre a bez poskozeni prilnou k tubusu, navic maji dvojici stahovacich sroubu a take je moznost je pripadne pres vycnivajici matici pomoci listy sesroubovat k sobe:
https://www.elektro-paloucek.cz/ventila ... mm-p-18745
2. filcovou vlozku na puvodnich originalnich kruzich prelepit kluznou paskou, da se levne koupit treba zde:
https://www.stavebninyonline.cz/102841- ... x-50-metru
https://www.baumax.cz/vrobek/paska-kluz ... 58487.html
Take 3M dela takove jeste lepsi pasky, ale ty uz jsou dost drahe.
Paska umozni snadnejsi otaceni tubusu a filc se nebude lepit a trhat, paska ale neni podle me az natolik kluzna, ze by se po utazeni sroubu tubus sam otacel.

Planuji to vyzkouset a dam pak vedet ;) Cena reseni bude v zavislosti na cene pasky do 300-500 Kc a to uz za investici pro pohodlnejsi pozorovani podle me stoji.
mmajoo
Příspěvky: 1
Registrován: 25. 08. 2020, 14:11

Re: Otočné kruhy pro newtona.

#35

Příspěvek od mmajoo »

Lafatpav, akú máš skúsenosť s riešením? ;) Riešim rovnaký problém.
Odpovědět