SkyMap Pro

Povídání o astronomické literatuře, počítačových planetáriích, hvězdných mapách, atd.
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

SkyMap Pro

#16

Příspěvek od MaG »

Hynek2 napsal:
Stáhnul jsem si včera demo programu SkyMap 8 ze stránek http://cestiny.astro.cz/ . Po pokuse o instalaci PC hlásí corrupt installation detekted, tedy asi nelegální instalace a program se nenainstaluje. Jedná se ale o demo, tak proč se tak děje? Mám Windows 98. Kdysi jsem zde stahoval SkyMap ještě na Win.95 a šlo to normálně. O instalaci jsem ale přišel po přeinstalování počítače. Dá se stáhnou verze SkyMapPro10 demo? Nemáte to někdo ošahaný? Na domovských stránkách toho je spousta, ale já nevládnu angličtinou. Jinak program je to fajnovej,ze všech planetárií jsem ho měl nejraději.
Na webu "cestiny.astro.cz" jsou jen doplňky k programům, tj. čeština do nich. Hláška, co se ti objevila spíš říká, že nemáš nainstalovaný SkyMap 8.

Na webu SkyMapu nabizi ke stažení SkyMap 10 Demo. Oproti placené verzi obsahuje jen hvězdy do 7 mag a 13 000 deep-sky objektů. To je dnes již pro mě nedostačující, laikovi by se to mohlo líbit.

Na SkyMap jsem definitivně zanevřel poté, co špatně ukázal dráhu komety Q4 NEAT z jara 2004. No třeba mu dám ještě šanci.

Zde stahuj. http://www.skymap.com/smp_eval.htm
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Hynek2
Příspěvky: 132
Registrován: 13. 11. 2002, 15:06

SkyMap Pro

#17

Příspěvek od Hynek2 »

Dneska jsem ten SM8 zkusil stáhnout znovu a normálně to šlape. Asi tam byl včera nějaký šum. Zkusil jsem si stáhnout i tu SM10, ale bez češtiny mi to nevyhovuje. Ze stránek češtiny se dá stahovat i přímo program, po kliknutí na název programu.
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

SkyMap Pro

#18

Příspěvek od MaG »

Jasně a to je mimochodem moc dobře, že jde tam stáhnout i starší verze č. 8, protože verze 10 Demo je jen 15 ti denní. Uvidím, co se s ní stane po 15-ti dnech, když už sem ji nainstaloval. Mimochodem, má zajímavě řešené nejjasnější hvězdy. To jsem ještě v jiném programu neviděl. Jinak je to asi starý dobrý SkyMap, jen pro mně zůstane jen na testy a pak uvidím.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
LbA

SkyMap Pro

#19

Příspěvek od LbA »

MaG napsal: Jasně a to je mimochodem moc dobře, že jde tam stáhnout i starší verze č. 8, protože verze 10 Demo je jen 15 ti denní. Uvidím, co se s ní stane po 15-ti dnech, když už sem ji nainstaloval. Mimochodem, má zajímavě řešené nejjasnější hvězdy. To jsem ještě v jiném programu neviděl. Jinak je to asi starý dobrý SkyMap, jen pro mně zůstane jen na testy a pak uvidím.
Neboj sa, pobeží ti ďalej..Mám už niekoľko mesiacov nainštalovanú a beží stále...
Uživatelský avatar
kavka
Příspěvky: 1284
Registrován: 14. 11. 2005, 14:35
Bydliště: Rovensko pod Troskami
Věk: 69

SkyMap Pro

#20

Příspěvek od kavka »

Hlavní výhodou plné verze Sky Map podle mne není jen obrovská databáze včetně možnosti stahování dalších katalogů, ale možnost plánovat a ukládat svá pozorování a prostřednictvím řady filtrů pak ve svých záznamech vyhledávat. ( např, kdy, čím a odkud jsem pozoroval daný objekt v jistém časové mintervalu apod.) Dále umožňuje přidávat ke všem objektům vlastní poznámky. Vlastní horizont je samozřejmě také možné definovat.
Kafka
Refraktor 135/1602 s Chromacorem N, LUNT 35/400, Dobson SW 254/1200, Zeiss 63/840, SW ED 80/600, binar Zeiss 50/540, Somet binar 25x100, triedr Tento 20x60, triedr Zeiss Jenoptem 10x50w, kukátko Kasai WideBino 2,3x40.....
Uživatelský avatar
Hynek2
Příspěvky: 132
Registrován: 13. 11. 2002, 15:06

SkyMap Pro

#21

Příspěvek od Hynek2 »

Vyzkoušel jste už někdo SkyMap Pro 11-demo?
Uživatelský avatar
KpS
Příspěvky: 2555
Registrován: 04. 09. 2006, 02:26
Bydliště: Praha Lužiny
Věk: 78
Kontaktovat uživatele:

SkyMap Pro

#22

Příspěvek od KpS »

MaG napsal:
Na SkyMap jsem definitivně zanevřel poté, co špatně ukázal dráhu komety Q4 NEAT z jara 2004. No třeba mu dám ještě šanci.
To je s podivem, protoze prave SkyMap patri k nejpresnejsim co se tyka poloh. Elementy planetek, komet a pripadne satelitu se meni a nevystaci se s temi, ktere obsahoval SkyMap v dobe stazeni. Napr. aktualni elementy komet formatovane pro SkyMap jsou na http://cfa-www.harvard.edu/cfa/ps/Ephem ... t01Cmt.txt .
Navic, elementy lze ve SkyMap editovat. Kdybych treba ted si chtel zobrazit drahu Halleyovy komety tak jak jsem ji kdysi pozoroval (blizko M1), musel bych pouzit oskulacni elementy te doby.

Jinak, co se tyka tohoto threadu, SkyMapPro lze koupit tez na http://www.celestron.cz .
Karel
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

SkyMap Pro

#23

Příspěvek od MaG »

KpS napsal: Elementy planetek, komet a pripadne satelitu se meni a nevystaci se s temi, ktere obsahoval SkyMap v dobe stazeni. Napr. aktualni elementy komet formatovane pro SkyMap jsou na http://cfa-www.harvard.edu/cfa/ps/Ephem ... t01Cmt.txt .Dnes už po SkyMapu ani nevzdechnu, snad to není škoda (Docela se osvědčil ten Cartes du Ciel..

Tu poznámku o elementech jsem původně vzal příliš zostra, ono není divu, vždyť já byl schopný si kometu i přidat ručně, natož zapomenout updatovat elementy. Vůbec jsem si neuvědomil, jak moc je to důležitá informace pro jiné..

Každopádně dnes těžko odhalíme chybu, já si myslím, že buď jsem se domníval, že mám nové elementy a SkyMap použil staré, nebo jsem měl starou verzi (8 to nebyla, spíš 7 jestli si pamatuji dobře) nebo.. prostě předpokládám, že nový SkyMap to asi dělá dobře, ale je "příliš drahý"..
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Odpovědět