Urban astronomy

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
ceres
Příspěvky: 2126
Registrován: 05. 01. 2006, 04:32

Urban astronomy

#1

Příspěvek od ceres »

Vcerajsie snimkovanie iridia z centrovateho centra Bratislavy mi vnuklo myslienku trocha preskumat moznosti robit nieco astronomicke rovno z centra mesta. Asi to znie ako ruhanie, ale mam pocit, ze celkom stratene to nie je... Nametov je istotne vela a hoci slabe DSO na hranici viditelnosti volnym okom v 40-tke na pusti Atacama z (velko)mesta neuvidime, stale si myslim, ze je vela objektov a ukazov, ktore mozno pozorovat aj z balkona uprostred napriklad Bratislavy, Brna ci Prahy, o mensich mestach ani nehovorim. Tak teda vyjadrite svoj nazor a pridajte namety, ja som napriek vsetkemu skor optimista 8)
Vixen VC200L, EQ-6 Pro SynScan, Scopos ED 66/400, Celestron 102/500, Konus MC 90/1200, Sonnar 2,8/180, CCD astropix 1.4, Nikon D300, DMK 21AU04.AS, Creative NX Ultra, Watec 902H, ceres(slimak)astrofoto(bodka)sk
Uživatelský avatar
aquarius
Příspěvky: 1834
Registrován: 30. 11. 2004, 12:51
Bydliště: Ostrava

Urban astronomy

#2

Příspěvek od aquarius »

Za vše, co jsem nafotil, vděčím balkónu. :)

Ostrava-největší sídliště.
Murphyho zákon seeingu:     Seeing je nejhorší v okamžiku expozice.
dobson 305/1500 na paralaktickém stolku, MAK 127, MTO, SKYMASTER 15x70
http://astrofotky.cz/~aquarius
ceres
Příspěvky: 2126
Registrován: 05. 01. 2006, 04:32

Urban astronomy

#3

Příspěvek od ceres »

Cize prvy bod:

1. detaily Mesiaca

:D
Vixen VC200L, EQ-6 Pro SynScan, Scopos ED 66/400, Celestron 102/500, Konus MC 90/1200, Sonnar 2,8/180, CCD astropix 1.4, Nikon D300, DMK 21AU04.AS, Creative NX Ultra, Watec 902H, ceres(slimak)astrofoto(bodka)sk
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Urban astronomy

#4

Příspěvek od MaG »

S filtry lze z města pozorovat některé věci vizuálně podobně jako bez filtru za městem. S filtry lze dnes úspěšně fotit i ve větším městě. Je třeba si umět vybrat.. to Iridium je dobrý příklad, ale popředí až dá se říct extrém :)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Krupp
Příspěvky: 144
Registrován: 31. 05. 2006, 02:28

Urban astronomy

#5

Příspěvek od Krupp »

aquarius napsal:
Jupiter je jen vedlejší produkt. ;D Hlavně jsem se snažil ručně nastavit kameru pro snímání planet (automatika přepalovala). Že jsou tam detaily jsem zjistil až dodatečně po zpracování.
Cize druhy bod:

2. Jupiter (ale jen jako vedlejsi produkt)

:D
-----
Takovýchle vedlejších výsledků bych chtěl taky dosahovat :D
Uživatelský avatar
Prazan
Příspěvky: 1221
Registrován: 11. 12. 2007, 22:01
Bydliště: Praha Vinoř
Věk: 48

Urban astronomy

#6

Příspěvek od Prazan »

Tak to je jasne, ze cokoli dostatecne jasneho Planety, druzice ...
Triedr 10x50, Canon EOS20D
http://astrofotky.cz/~Prazan/
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Urban astronomy

#7

Příspěvek od MaG »

Prazan napsal: Tak to je jasne, ze cokoli dostatecne jasneho  :-) Planety, druzice ...
A nebo slabé mlhoviny, Pelikán, řasovky apod. každému podle toho, co chce fotit.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Urban astronomy

#8

Příspěvek od ladis »

Ja trebas z mesta vidim velmi solidne kulove hvezdokupy, planetarni mlhoviny (s UHC), ovsem galaxie - to je tragedie - videt jsou vicemene vsechny, ale jak...

Kdyz pak mam moznost pozorovat dobsonem mimo mesto v relativni tme, je to nebe a dudy.

Ale napr. i z mesta (20tis. obyv.), silne sv. znecisteni (prumyslova oblast) vidim ve 200ce v galaxii M82 strukturu - temna vlakna ci chuchvalce tak, jak je zname z fotografii, samozrejme nejlepe bocnim pohledem.
Je jasne, ze mimo mesto je to nekde jinde...

Mohu porovnat s 70/700 - ten jiz na galaxie z mesta temer nestaci - jsou videt, tedy spise tusit bocnim pohledem, o nejakych detailech nemuze byt rec. Je propastny rozdil mezi 70/700 a 200/1200 z mesta...
Navic lze u 200ky pouzit vetsi zvetseni a tim ztmavit pozadi, zvysit kontrast, coz u male apertury neni mozne...

Jen pro zajimavost - z Jicina je Rasovka bez UHC ZCELA neviditelna, proste tam NENI, s UHC nadherne vyleze, da se detailne prozkoumavat...

Takze z mesta pozorovat jde se stredni aperturou spousta objektu, ovsem s vetsim vynalozenym usilim...
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Urban astronomy

#9

Příspěvek od stana »

Ze zahrady za domem uprostřed města vidím relativně dobře planetární mlhoviny - např. Prstenec v Lyře (9.3m) a Sovu ve Velkém voze (udávaná zdánlivá jasnost 12 m. a překvapila, že ji vůbec vidím). Dále kulovky jsou taky fajn...
Ale např. NGC 4038-39 v Havranovi i přes relativně jasnou noc ani ťuk..(udávaná jasnost 11 m.). Takže asi tam je někde hranice, co ještě "v městském provozu" vytuším a co už ne..Ono asi na tom má zásluhu i to, že není extra moc vysoko nad horizontem a asi už mám horší zrak.. Asi časem budu pokukovat po filtrech, když říkáte, že to pomůže..
:-/
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24321
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Urban astronomy

#10

Příspěvek od MilAN »

Z města lze prakticky vše , kromě galaxií, polárních září, zodiakálního světla, slabých komet a obdobných jevů. Záleží samozřejmě na technice a technologii pozorování.Také je potřeba se oprostit od ideje - velká výstupní pupila je to nejlepší. Ve městě to teda neplatí určitě. Určitě je lepší pozorovat denně za horších podmínek, něž celý rok bědovat a svoji techniku nechat zahálet a jen několikrát do roka ji jet vyvenčit.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Urban astronomy

#11

Příspěvek od stana »

Máš vidět moje vychytaná protilampová opatření!! Na klepači starý koberec proti pomerančovému šmejdu zleva a na skleník jsem dal jakousi tu zelenou plastovou tkaninu proti pom. šmejdu z druhé ulice..
Jó je to boj...A to ještě v trávě psejčí houna...Která naštěstí nesvítí... ;D
Jó je to přímo masakr!! Ale ze zahradní chajdy na pozorovací plochu to mám 10 metrů a vo tom to je, o pohodlnosti!!:P :-[
P.S. Mám možnost jet jinam, za lepší oblohou, ale chci počkat zatím i na zimní oblohu..Je totiž velká obava, že po kuku u spolužáka na vrchovině budu natolik rozladěn skvělými podmínkami, že už i těch 10 metrů doma bude "daleko"..
P.S.2. Kolegy z fóra, co mají k dispozici balkon někde snad na sídlišti, vůbec nechápu.. To jsem na tom totiž ještě relativně dobře... ;)
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
Miloš Hroch
Příspěvky: 848
Registrován: 23. 09. 2005, 20:39

Urban astronomy

#12

Příspěvek od Miloš Hroch »

Z města občas koukám na Měsíc a to musím ještě půl kilometru popojet kvůli chvění vzduchu poblíž zástavby. Jinak kromě výše uvedených planet asi nebude k zahození možnost snímkování např. ISS delšími ohnisky, jak ukazují skvělé snímky Libora a dalších. Také je určitě možné fotit přes úzkopásmové filtry H-I, O-III, S-II kompozitní obrázky ve falešných barvách. MMys o tom často mluví při společných akcích a Froggy už něco takového provozuje.

Teď budu asi v opozici proti Milanovi  :), ale spíš dávám přednost podívat se jednou dvakrát do měsíce na DSO za slušných podmínek, než dvakrát týdně v tom co máme ve městě. Nicméně jak psal Stana, je zde riziko toho, že jakmile člověk přičichne k něčemu lepšímu, už se těžko vrací do každodenního reálu, něco podobného jsem zažil a vzpomínám na to při pozorování dodnes a to se jednalo "pouze" o Šumavu. Mnohem horší bude asi to co zažívá v naší středoevropské realitě Pavuk po pozorování na Kanárských ostrovech  ;D.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24321
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Urban astronomy

#13

Příspěvek od MilAN »

Já netvrdím, že v tom není  ani kousek lenosti ;D, ale na obloze se děje něco každý den. I za bídných podmínek. A omezovat se pouze na  to, pozorovat 2x do měsíce mi připadá málo.  Radši něco, než nic. :D
A jen tak mimochodem , MHV  z města mám u Dobsona 400/2000 pouze o 0,4mag horší, než z krásných horských podmínek.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Urban astronomy

#14

Příspěvek od ladis »

Pavuk po navratu do SK presedlal radeji na radioteleskopii ;D
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Urban astronomy

#15

Příspěvek od MMys »

Já to ale ještě posunu dál, k astrofotografii.
Pokud je možné při svitu měsíce (osvětlená část 0.6, kdy přezařuje oblohu několikrát více, než je přesvětlená u mě na sídlišti v Hradci, CCD kamerou bez jakýchkoli filtrů tohle:



tak prostě i astrofotografie z města jít musí poměrně slušně. Je tam ovšem několik zásadních problémů. Je třeba odstranit přímé zdroje světla, které se rozptylují v tubusu, a dělají ve snímku gradienty, které neodstraní flatfield, a které takřka znemožňují slušné zpracování.
Tedy - vyžaduje to nejlépe kopuli.

Úzkopásmové snímání - tady není pochyb. To jde i z centra města kde je vizální MHV kolem 3mag.

Zásadním problém je ten, že bydlím v paneláku. Pokud mám sestavu na několikrát vynést ven, je to větší problém, než ji nanosit do auta. Hrozí totiž že mi již vynesenou část někdo ukradne nebo zlikviduje. To už je pak lepší to ještě odvézt těch 15minut za město, nebo hodinku do Orlických hor. Mít vlastní pozemek, místo bytu, tak pozoruji i fotím i z města. O tom není pochyb.

Na druhou stranu, je jasné, že by mi stejně požádná obloha chyběla, a i za takovéto situace to prostě při každé příležitosti a slušné noci zbalím, a frčím z města ven.

K tomu tématu tedy asi tolik:
Pokud máte, byť i ve městě, možnost pro stabilní pozorovatelnu, určitě to zkuste. Půjde to, a čím větší průměr bude, tím více se toho dá s tím dělat. Dnešní technika je už na takové úrovni, že ve spoustě oblastí pozorování a snímaní se dá se světelným znečištěním celkem úspěšně poprat. Na druhou stranu - tu hvězdnou nádheru na tmavém místě (já naposledy slintal před pár týdny kdesi pod Kletí) nic nenahradí. Takže pokud můžete, tak místo hádání se na fóru jezděte a pozorujte, dokud je ještě kam
;)
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Odpovědět