Digitální fotoaparát

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Digitální fotoaparát

#46

Příspěvek od zdenek »

JZ napsal: Pro Zdenka
Hned se zeptám. Tuším že jsem četl, že skládáš v Registar. Zkoušl jsi někdy skládat v registax. Plnou verzi Registaru ma Martin Myslivec. Ja zkousel jen tu demo. JInak jsem zkousel operovat z registraci snimku i v Registaxu a PictureWindow. Nakonec jsem skoncil u vlastnorucne napsane davky pro Matlab. Funguje mi to celkem dobre, pro bezneho uzivatele to ale neni (aspon zatim).
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Digitální fotoaparát

#47

Příspěvek od MMys »

JZ napsal: Pro Zdenka
Hned se zeptám. Tuším že jsem četl, že skládáš v Registar. Zkoušl jsi někdy skládat v registax.
Koukám, že tady musím udělat jasno v problematice Registar / Registax.

Registax je freeware na, jednoduše řečeno, skládání/průměrování/doostřování snímků. Program umí pouze posun snímku v obou směrech (nikoli rotaci či nelineární deformace) Takže všechny skládané obrázky musí mít stejnou orientaci, velikost, a pořízené nejlépe jedním přístrojem. Hodí se to na skládání snímků měsíce, planet a snímků deep-sky objektů v malém rozlišení. (Rozhodně ne na nějaký 15 či 30MB scan filmu)

Registar je komerční SW (opravdu špičkový) na skládání POUZE snímků hvězdné oblohy. Algoritmus striktně vyžaduje přítomnost dostatečného počtu (autor tvrdí tuším osmi) odpovídajících si hvězd ve snímku. Program umí jakékoli transformace včetně nelineárních, takže lze plně automaticky zregistrovat třeba dva snímky oblohy pořízené každý jinou optikou s jiným zkreslením a rozlišením, libovolně natočené, atd...
Pozor - program NELZE použít na registraci snímků měsíce, planet atd... Na to je ideální Registax.

Tady na forum dal někdo crack na Registar, ale Shodam ho asi vyhodil. Já mám Registar koupený, ale ten crack jsem myslím zkoušel, jestli funguje. Snad ho ještě někde mám, nebo někdo jiný, kdo ho stihnul stáhnout.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
JZ
Příspěvky: 145
Registrován: 30. 09. 2003, 14:07

Digitální fotoaparát

#48

Příspěvek od JZ »

Tak teď v tom mám jasno
Dík
Uživatelský avatar
jcz
Příspěvky: 86
Registrován: 11. 10. 2003, 01:51

Digitální fotoaparát

#49

Příspěvek od jcz »

doporucuji pro ty co jeste necetli pekny clanek o snimacich a optice na SPIRITU
je na
http://astro.sci.muni.cz/page.php?page= ... 30998e7d00
muze pomoc v orientaci cemu dat u digitalu prednost.
Uživatelský avatar
jcz
Příspěvky: 86
Registrován: 11. 10. 2003, 01:51

Digitální fotoaparát

#50

Příspěvek od jcz »

ma nekdo skusenosti s focenim astro s Nikony 4500, 5000, 5400, nebo 5700? mely by mit bulb az 5minut. Zkousel jej nekdo a s jakym vysledkem?
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Digitální fotoaparát

#51

Příspěvek od MP »

Mam dojem, ze Nikon 5400 s RGB cipem ma 10 minut a ostatni s klasickymi nikonovskymi CYGM maji mene - 5700 a 4500 5 minut a 5000 1 minutu. To ma i muj stary Nikon 880. Tu minutu jsem zatim jen testoval, zadne astrofotky s tak dlouhou expozici nemam. Je tam viditelny sum, i kdyz to neni tak strasne. Bude to vyhovovat pri skladani vice obrazku. A pri expozicich nad 5 sekund se objevuje par "hot pixels", takze by to chtelo odecitat cerny snimek.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
Sniper_RAT
Příspěvky: 135
Registrován: 06. 05. 2003, 00:07

Digitální fotoaparát

#52

Příspěvek od Sniper_RAT »

Nevím,jestli můj dotaz patří zrovna tady...
Chci si koupit webkameru na focení měsíce a planet,ale nevím jakou mám vybrat.Jaké parametry jsou nejdůležitější?Vyhlédl jsem si Genius WebCam Live:

Cena:1000,-
Sensor Type: CMOS Image Sensor
Lens: Focus-free lens
Pixel Resolution: 300K
Still image resolution as DSC: 640 x 480 pixels
Interface: USB
Memory: Built-in 8MB SDRAM memory
Still image storage of L/H resolution: up to 120/25 photos
Video storage: up to 25~30 seconds
Framerate: 15/30 fps as DSC/web camera
Battery: AAA x 2O Power on stand by: ca. 2 weeks
Battery Low Warning: Yes (beep sound)
LCD Display: L/H, DSC/Video, Battery status, trash can, etc
Camera dimensions: 129mm x 38.7mm x 22mm
Gift Box dimensions: 225mm x 85mm x 186mm

Ještě jedna věc,nemůžu za ni dát víc jak 1500,- ...
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Digitální fotoaparát

#53

Příspěvek od MP »

Sniper_RAT napsal: Nevím,jestli můj dotaz patří zrovna tady...
Chci si koupit webkameru na focení měsíce a planet,ale nevím jakou mám vybrat.Jaké parametry jsou nejdůležitější?Vyhlédl jsem si Genius WebCam Live:

Ještě jedna věc,nemůžu za ni dát víc jak 1500,- ...
To bude problem. Tahle "bezna" kamera s CMOS senzorem bude na Mesic a planety fungovat, ale u planet tam bude uz dost sumu a u Mesice bude vadit mala expozicni pruznost ( maly rozsah svetel a stinu ). Pro astrofotografii jsou mnohem lepsi kamery s CCD chipem, ale ty jsou drazsi ( obvykle 2-3 tisice ). Asi nejlepsi jsou ty, ktere pouzivaji senzory Sony HAD CCD a sadu ridicich obvodu od Phillipse. Z tech co se u nas prodavaji, to jsou napr. :
Phillips ToUCam ruznych verzi, krome "Fun" a "XS"
Phillips Vesta Pro ( ta by se mozna sehnala levneji )
Logitech QuickCam 3000 a 4000 ( ta 3000 je starsi a mozna take uz bude levnejsi )
Samsung AnyCam C-10 ( tu mam doma a mohu potvrdit, ze je postavena na stejnych chipech, jako ToUCam Pro )

Na rozdil od te Genius WebCam Live zadna z techto kamer nema vnitrni pamet, takze nejde pouzit bez pocitace jako fotak ( musi byt stale pripojene na USB ).
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
Sniper_RAT
Příspěvky: 135
Registrován: 06. 05. 2003, 00:07

Digitální fotoaparát

#54

Příspěvek od Sniper_RAT »

Dík,taky mě to napadlo,že CCD čip bude lepší,ale na to nemám peníze a navíc já potřebuju mít webkameru s vnitřní pamětí,protože to mám od počítače k dalekohledu,přece jen trošku daleko...asi si koupím tu co jsem zmínil,ale díky za rady.Na ty moje fotky to bude stačit.
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Digitální fotoaparát

#55

Příspěvek od MP »

Sniper_RAT napsal: já potřebuju mít webkameru s vnitřní pamětí,protože to mám od počítače k dalekohledu,přece jen trošku daleko...
Pak ale budes mit jiny problem - pri foceni neuvidis, co fotis. Webkamery a jednoduche CMOS fotaky nemaji graficky displej. Takze se bez pocitace daji tezko zamerit a zaostrit. A na planety to chce zamerovat a zaostrovat dost presne ( nutne velke zvetseni ). V takovem pripade bych spis doporucoval poohlednout se v bazarech po nejakem "normalnim" digifotaku s displejem ( i kdyz za 1500, nevim ... ).

e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
Sniper_RAT
Příspěvky: 135
Registrován: 06. 05. 2003, 00:07

Digitální fotoaparát

#56

Příspěvek od Sniper_RAT »

Ta webkamera má LCD display.A já digitální foťák mám,docela dobrej,ale ne na focení planet...má to autofocus a nedá se to vypnout(aspoň ne bez zásahu do techniky).A navíc nemůžu fotit více snímků zasebou,takže výsledná kvalita je nic moc...na to chci webkameru,abych to pak mohl v Registaxu spojit...
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Digitální fotoaparát

#57

Příspěvek od MP »

Sniper_RAT napsal: Ta webkamera má LCD display.
Mozna se mylim, ale LCD u te webkamery je jen textovy - ukazuje pocet obrazku. rezim foceni apod. Obrazek to neukazuje.

Ten Tvuj fotak - nema to moznost nastaveni na nekonecno ? To mivaji i fotaky s jinak "nevypnutelnym" autofocusem.

Ad serie snimku - ja take pouzivam Registax a pracuji zasadne s jednotlivymi snimky, i kdyz musim treba 50x stisknout spoust. Tak si totiz mohu lepe nastavit expozici a fotit jen tehdy, kdyz je planeta trochu "v klidu", zatimco u videa stravim spoustu casu vyhazovanim tech 90% obrazku, ktere jsou znehodnocene seeingem.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
Sniper_RAT
Příspěvky: 135
Registrován: 06. 05. 2003, 00:07

Digitální fotoaparát

#58

Příspěvek od Sniper_RAT »

Ale to pak zase jsou ty snímky jinak natočené a Registax to nevezme...já totiž fotím přidržováním u okuláru...Jestli na tom mým foťáku jde zaostřit na nekonečno tak to nevím,ale myslím že ne,to je ten Kodak EasyShare CX4230 -ten má všechno automatický...což mě se**...
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Digitální fotoaparát

#59

Příspěvek od MP »

Tak to bude asi nejvetsi problem s tim pridrzovanim u okularu - pri velkem zvetseni, potrebnem na planety, to nemas sanci poradne udrzet a autofocus na roztreseny obraz take nezaostri. Zkus to za ten okular aspon pridelat na stativ.

Koukal jsem na manual k tomu fotaku a vazne to vypada, ze pevne zaostreni na nekonecno nema. Takze jde o to, jak dobry je ten autofocus. U meho fotaku to na Mesic, Slunce a planety celkem funguje, obcas to pouzivam.

Porad si myslim, ze je to na foceni planet lepsi stroj, nez levna webkamera. S displejem se ti snad podari najit zaostreni dalekohledu, pri kterem se autofocus "chyti", zatimco tu webkameru bez pocitace nezaostris vubec. A problem s poradnym upevnenim za okularem budes muset vyresit v obou pripadech.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
Sniper_RAT
Příspěvky: 135
Registrován: 06. 05. 2003, 00:07

Digitální fotoaparát

#60

Příspěvek od Sniper_RAT »

To je pravda...já to už se stativem zkoušel,vyfotím jednu fotku a pak mi objekt uteče...Asi máš pravdu,přece jen budu používat ten foťák a za ty peníze (ještě si přišetřím) si koupím barlowa...Dík za rady!!A měj se!! :hi:
Odpovědět