vyber refraktoru - zkusenosti, klady, zapory

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Petr Palacky
Příspěvky: 7
Registrován: 30. 12. 2007, 01:16

vyber refraktoru - zkusenosti, klady, zapory

#1

Příspěvek od Petr Palacky »

Dobry den,

pevne jsem se rozhodl ke koupi sveho prvniho refraktoru 90mm na EQ-2 montazi a po cca trimesicnim patrani na netu ve forech a popisech konkretnich modelu vim presne co takovy teleskop nabizi a co od nej muzu ocekavat.

Ze vsemoznych nabidek jsem si vybral tyto dva, mezi nimiz se zatim nedokazu uplne rozhodnout a doufam, ze mi vase pripadne zkusenosti pomuzou:

1. Sky-watcher 90/900 EQ-2 (info zde: http://www.celestron.cz/dalekohledy/ast ... ontaz.html)

2. Celestron 90/1000 EQ-2 (info zde: http://www.celestron.cz/dalekohledy/ast ... ontaz.html)

Ackoliv jsem rozhodnuty pro koupi teleskopu uvedenych parametru, rad si prectu vase zkusenosti s jinymi modely, i kdyz me predevsim zajimaji prakticke zkusenosti majitelu prave techto teleskopu, zejmena pak dilenske zpracovani, tuhost montaze/pripadne nezadouci vule, kvalita optiky, vybava atd.

Predem vsem moc dekuji za odpovedi
SCT Celestron OMNI 127 XLT (127/1250mm)
GEM Seben / Konus EQ EM-10 (CG-5)
MAK TS Voyager (70/520mm)
DSLR Canon EOS 300D
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

vyber refraktoru - zkusenosti, klady, zapory

#2

Příspěvek od MMys »

O nějaké kvalitě a tuhosti montáže se zde vůbec nedá mluvit. Na rozdíl od dalkohledu, který je standardní slušný achromát. Ten dalekohled není zrovna malý, a EQ-2 je na to slabota. Bude se to klepat jak ratlík. Měl jsem o něco tužší montáž EQ3-2 a na tom Borg 77ED (77/500mm) a ani tak to nebyla žádná sláva. Tomu refraktoru by slušela tak EQ-5, která postupem času unese i něco většího.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5632
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

vyber refraktoru - zkusenosti, klady, zapory

#3

Příspěvek od Konihlav »

peterson: no vzhledem k tomu, ze jsi jiste cetl vsechna temata vyberu dalekohledu velmi pozorne, nebudu Ti tu cpat dobsona ani maleho newtona na alespon eq-5ce ci kameru atik (ackoli to je urcite super kombinace) ale omezim se na svuj skromny nic nerikajici nazor na zminene dva pristroje. Bohuzel osobni zkusenost s nimi nemam a nepredpokladam, ze mnoho zde pritomnych ji mit bude, nebot se opravdu jedna o uplne zacatecnicke dalekohledy.

ad 1) lze doplnit o hodinovy stroj coz je podle me vyhoda
ad 2) moc se mi nelibi ackoliv azimutalni montaz byva nekdy oznacovana za lepsi reseni pro novacky, je jednodussi na obsluhu a pozorovani

bohuzel je jasne, ze vse co pujde bude z plastu a dilenske zpracovani bude na nahodne urovni (horsi nebo jeste horsi), montaz s tuhosti mit moc spolecneho nebude a vule ma tak ci onak kazda montaz.

Na cem bych se jiste shodl s ostatnimi ucastniky fora je, ze by bylo lepsi jeste chvilku setrit penizky a koupit neco lepsiho, aby Ti to vydrzelo dele nez treba jen rok.

Jinak jsem pro cislo 1 :-)
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5632
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

vyber refraktoru - zkusenosti, klady, zapory

#4

Příspěvek od Konihlav »

s tim klepanim montaze bych urcite pocital a je jen otazkou nakolik by pomohlo (a zda smyslne) nevytahovat nohy stativu na maximum - pak se zas musis ale "plazit" po zemi
Petr Palacky
Příspěvky: 7
Registrován: 30. 12. 2007, 01:16

vyber refraktoru - zkusenosti, klady, zapory

#5

Příspěvek od Petr Palacky »

Re: Konihlav

K memu rozhodovani prispelo nekolik faktoru, a to:
1. Mam vazny zajem zacit se "koukat do nebe", ale opravdu netusim nakolik me to pritahne.
2. "Lidlskop" jsem nesehnal, nicmene pokud by me to preci jenom chytlo, myslim, ze 90mm je rozumny kompromis do zacatku s tim, ze v opacnem pripade se nejedna o velkou financni ztratu.
3. Jelikoz bydlim na kraji mesta a pripadne ceste za tmou se nejspis nevyhnu, je Dobson bez "automobility" preci jenom o trochu vetsi kalibr nez refraktor, ktery se da snaze unest.
4. Rad bych vyuzil i mozne pozemni pozorovani a s Newtonem si myslim to neni uplne idealni.
5. Vyhledove do jednoho roku se prestehuju na kraj vesnice a pokud me astronomie pritahne natolik, ze budu ochoten investovat horentnejsi sumy, poridim si urcite kvalitnejsi pristroj, ktery nebude treba nikam prenaset.
SCT Celestron OMNI 127 XLT (127/1250mm)
GEM Seben / Konus EQ EM-10 (CG-5)
MAK TS Voyager (70/520mm)
DSLR Canon EOS 300D
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5632
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

vyber refraktoru - zkusenosti, klady, zapory

#6

Příspěvek od Konihlav »

peterson: presne tak jsem to pochopil ze to mas rozmyslene, proto Ti nic jineho necpu a souhlasim s tim bez vyhrady

pravda ze lidlskop me taky napadl jako alternativa, ale ten 90/900 ma proste vetsi prumer, tedy i rozlisovaci schopnost a snad by mohl i ukazat "vice" Jak spravne podotknul MMys, 90cm trubka se bude na te montazi opravdu klepat, ale tady si myslim s tim nelze moc delat. Kdo vi, zda by tzv. anti vibration pads - takove "puky" co se davaji pod nohy stativu - pomohly.

preju stastnou volbu a at Te to doopravdy chytne!
Uživatelský avatar
Chef
Příspěvky: 1741
Registrován: 29. 12. 2006, 03:01
Věk: 42

vyber refraktoru - zkusenosti, klady, zapory

#7

Příspěvek od Chef »

Já bych to také viděl tak, že čím větší průměr, tím větší šance, že to začátečníka chytne... ;)
20” SW DOBSON GoTo, APM APO 152, Officina Stellare APO LZOS 130, TS APO 80, EQ8R, AZ-EQ6, Dobson SW 12", SW MAK 180, RASA 8, iOptron Pro AZ, 10" DK R. F. Royce; TeleVue EP; ASI294MC; ASI462MC; ASI2600MM; Zeiss Bino; Quark Ha; ADC Gutekunst; FFC
Uživatelský avatar
Vlastimil Vojáček (máčka)
Příspěvky: 356
Registrován: 07. 04. 2005, 19:41
Kontaktovat uživatele:

vyber refraktoru - zkusenosti, klady, zapory

#8

Příspěvek od Vlastimil Vojáček (máčka) »

ad 2) moc se mi nelibi Smiley ackoliv azimutalni montaz byva nekdy oznacovana za lepsi reseni pro novacky, je jednodussi na obsluhu a pozorovani
a nemyslel nosretep spis tenhle, kdyz pise o Celestron 90/1000 na EQ-2?
http://www.celestron.cz/phpscripts/obra ... dzb=841328

je sice v sekci cockovych na azimutalni montazi, ale EQ-2 je ekvatorialni montaz doufam:) v Supre asi radil tiskarsky sotek :)
Potom bych sel spis do druheho, nevim jestli mezi nimi bude rozdil, a celestron je levnejsi a ma crayforda... Nejlepsi zajit do Supry a ktery se bude libit vic, tak ten vzit no...
NWT 256/1200, NWT114/900, Malokuk, Skymaster 15*70
http://www.vlastimilvojacek.cz
Uživatelský avatar
Michal Hrachovina
Příspěvky: 64
Registrován: 21. 08. 2014, 10:10

vyber refraktoru - zkusenosti, klady, zapory

#9

Příspěvek od Michal Hrachovina »

To nosterep,

misto refraktoru 90/1000 doporucuju radeji Messiera R-102. Ma vetsi a kvalitnejsi objektiv, tuzsi montaz, lepsi hledacek..je ale taky o neco drazsi, ale rozdil 2000 (beru cenu od Merliniho) za to podle me stoji.

Prodaval ho Merlinii, ale prodej ukoncil...zkus se jeste treba zeptat. http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 1206662270

;-) M.

Edit: To noseni je slabsi....ja ho vydycky nosim cca 200 metru a uplne mi to staci.
Schmidt-Newton 203/812, Bresser Messier R-102, Bresser 25-75x90, BLUEsky 60/700, Triedr 8-24x50, Kukátko 10x25, Samsung GX-1L s 18-55mm, 70-300mm a 2/58
Uživatelský avatar
Duk
Příspěvky: 2539
Registrován: 23. 01. 2005, 11:09

vyber refraktoru - zkusenosti, klady, zapory

#10

Příspěvek od Duk »

Všiml jsem si, že uvažuješ o něčem na koukání v cenové relaci okolo 4.000,-
Pokud vyloženě chceš jít do paralaktiky, doporučil bych alespoň toto TSC/SKY NWT 6” 150/750mm EQ-5,
Pokud si spočítáš plochu tvých uvažovaných objektivů a plochu zrcadla ::)
Já bych skutečně doporučil už ten průměr 150mm a hlavně na montáži EQ-5.
Pokud tě to chytne, pak můžeš z toho co máš obohatit o pohony apod.
Je to otázka cca 3tis.
Já bych tuto variantu zvážil :)

P.S. Najdeš na stránkách Supra PHA
Radoslav_Konecny

vyber refraktoru - zkusenosti, klady, zapory

#11

Příspěvek od Radoslav_Konecny »

To macka : Mám pododný názor, raději refraktor č. 2, je to novější model, lepší okul. výtah, stabilnější stativ, menší bar. vada ( f/11 ) snad i antirefl. vrstvy apod.
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

vyber refraktoru - zkusenosti, klady, zapory

#12

Příspěvek od Habl »

Montáž EQ 2 není vhodná pro danný dalekohled je poddimenzovaná. Chce to rozhodně montáž, alespoň EQ 3-2, lépe EQ 5.

Habl
"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5632
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

vyber refraktoru - zkusenosti, klady, zapory

#13

Příspěvek od Konihlav »

macka: mas recht, nevsiml jsem si, ze to je taky paralaktika

myslim, ze problem lze omezit na dalekohledy jenz splnuji nasledujici pozadavky: lehce prenosny, stabilni , s rozumnou rozlisovaci schopnosti a levny! no a jak vsichni spravne tusime, takovy neexistuje a bude tedy potreba z nejakeho parametru slevit, aby byl nejaky vyber.

Kdyz bysme slevili z ceny, tj. koupili neco dospelejsiho (coz v pripade, ze Te astro nechytne, tak zas muzes snadno prodat pres bazar a celkova cena dalekohledu nebude tvorit celou castku, co "vyhodis" pripadne oknem), tak to zas bude na hrane (nebo spis za) prenositelnosti.

Otazka proto zni, lze napr. newtona 6" a eq-5 (nebo jinou dospelejsi kombinaci) prenest treba kilometr, dva, v nejakem "batohu" ???
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5632
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

vyber refraktoru - zkusenosti, klady, zapory

#14

Příspěvek od Konihlav »

nakonec to speje i k tomu lidlskopu, coz je na pomer cena vykon "opevovany" stroj Tech prodejen lidl je docela hodne, tak se zajed podivat do vice... Ale je pravda, ze ja bych taky radeji neco vetsiho, kdybych si kupoval prvni stroj.
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

vyber refraktoru - zkusenosti, klady, zapory

#15

Příspěvek od michal.b »

nosretep napsal: Re: Konihlav

K memu rozhodovani prispelo nekolik faktoru, a to:
1. Mam vazny zajem zacit se "koukat do nebe", ale opravdu netusim nakolik me to pritahne.
K tomu abys zjistil, jestli te to bude bavit nebo ne si prece hned nemusis kupovat dalekohled. Zajdi na nejblizsi hvezdarnu, zjisti si, jestli ve tvem okoli neni nejaky astronom a domluv se s nim na spolecnem pozorovani. Nebo prijed na nejake setkani.

A k puvodnimu dotazu - minimalni rozumna montaz pro refraktor 90/900 je EQ3-2 na bytelnem stativu (ne na tom standardnim hlinikovem), nebo lepe EQ5. Na EQ2 zapomen, to je masochismus.
Odpovědět