astrowiki

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Uživatelský avatar
Chef
Příspěvky: 1741
Registrován: 29. 12. 2006, 03:01
Věk: 42

astrowiki

#1

Příspěvek od Chef »

Zde bych chtěl rozvést téma na založení astrowiki, kde by byli všechny návody atd...
Pokud by tedy měl někdo zkušený chuť a sílu dát něco podobného dohromady třeba na serveru astro.cz s odkazy na astro-foru pro nováčky atd. Tím myslím výběr dalekohledu. Popis dalekohledů. Kolimace atd...prostě všechny ty časté dotazy....
20” SW DOBSON GoTo, APM APO 152, Officina Stellare APO LZOS 130, TS APO 80, EQ8R, AZ-EQ6, Dobson SW 12", SW MAK 180, RASA 8, iOptron Pro AZ, 10" DK R. F. Royce; TeleVue EP; ASI294MC; ASI462MC; ASI2600MM; Zeiss Bino; Quark Ha; ADC Gutekunst; FFC
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

astrowiki

#2

Příspěvek od ladis »

A zdejsi funkce hledani neni dostacujici? Ja, jako novacek jsem prave diky funkce hledani nasel vzdy to, co jsem potreboval a navic mnoho dalsich uzitecnych informaci...
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

astrowiki

#3

Příspěvek od MMys »

Myslím si, že na to bohužel nikdo z nás sílu mít nebude. To je neskutečně časově náročný úkol. Ono je prostě nutné trošku vyvinout iniciativu, ne to mít všechno hezky naservírované až pod nos...
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
ivanmsk
Příspěvky: 1463
Registrován: 17. 10. 2005, 02:35

astrowiki

#4

Příspěvek od ivanmsk »

MMys napsal: Myslím si, že na to bohužel nikdo z nás sílu mít nebude. To je neskutečně časově náročný úkol. Ono je prostě nutné trošku vyvinout iniciativu, ne to mít všechno hezky naservírované až pod nos...V tomto s Martinom suhlasim, niekedy (ale nie vzdy) je lepsie na niektore veci prist trochu zlozitejsou cestou skusania a vlastnych omylov, skusenost sa lepsie "zapise" do podvedomia.
Napisat zmysluplne navody je fakt casovo narocne mnohokrat narocnejsie ako na nieco prist horeuvedenym sposobom. Tym samozrejme nechcem odradit pripadnych zaujemcov a ludi ochotnych nieco take ako astrowiki urobit...
Orion N200/900, NEQ6Pro, CG5Adv, CCD Astropix 1.4+, Astropix 4.0, Canon 5D a 600D,  Ivan Majchrovič, ivan(bodka)bpu(slimak)chello(bodka)sk
Uživatelský avatar
pu
Příspěvky: 79
Registrován: 24. 02. 2008, 22:00

astrowiki

#5

Příspěvek od pu »

Ja bych to zas tolik nezavrhoval.

1/ Nevidel bych to jako praci jednoho cloveka a otrocke psani nejakych navodu. Proste nekdo nacne tema - misto otazky zalozi stranku. Nekdo dalsi neco pripise, dalsi neco malinko poupravi. Nekdo dalsi vytvari strukturu propojeni jednotlivych stranek. To je Wiki, neco na zpusob ziveho organizmu.

2/ Kouzelne je ze i uplny zacatecnik muze prispet svou zkusenosti. Nacne tema a napise svou zkusenost. Uz jenom tim ze pripise zajimavy odkaz. Dokazu si predstavit napriklad ze by se zive rozvijely stranky ohledne zkusenosti s astrotechnikou... dalekohledy, webove kamery, apod. V podstate uplne stejna vymena zkusenosti jako zde na foru, jen by v tech infromacich byl trochu vetsi poradek. Temata by se postupne vytribily.

3/ Jedinou opravdovou praci bych videl v tom najit vhodny prostor, nakonfigurovat wiki a udrzovani jmeneho prostoru stranek. Aby nekdo dohlizel na udrzovani systemu v jmenech nove vznikajicich stranek

Takze otazka ani tak neni kolik to bude prace, jako jestli a kolik lidi ma zajem naucit se prispivat na wiki. Neni to o nic slozitejsi nez se naucit pouzivat zdejsi forum. Wiki totiz potrebuje prekrocit urcity minimalni kriticky pocet lidi aby jen tak nezivorila.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

astrowiki

#6

Příspěvek od MilAN »

Nejsem takový optimista. Pokud by to někdo měl udržet v kolejích a na odborné úrovni, musí se tomu věnovat nepřetržite a musí to být skutečný odborník. Potom to ale zabere ještě snad více času, než kdyby napsal sám komplexní příručku.
A pokud takový člověk nebude, můžeme se dočkat podobných nesmyslů, kterými některé wiki jen hýří.
Chcete návod, jaký dalekohled si koupit ? Na to je jednoduchá odpověď - kterýkoliv, kterým se budu dívat.Proč se jich vyrábí tolik druhů ? No proto, že není žádný -jediný správný....
A jak fotit - opět stejná odpověď: jde to jakkoliv, resp. jak to umím.Musím se to naučit. Pokud budu jen opisovat - viz návod - udělám fotku, ale možná to ani nebudu umět.....
CVhce to začít u sebe : chtít- učit se - zkoušet. A když narazím na problém - na AF se asi najde dost lidí, kteří dotyčkého mohu navést na správnou, resp. vhodnější cestu
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Krupp
Příspěvky: 144
Registrován: 31. 05. 2006, 02:28

astrowiki

#7

Příspěvek od Krupp »

Padla tady zmínka že odrazuje vyhledávání.. Ano. Taky si myslím. Něco najít při použití vyhledávání je zdlouhavé Napadlo mě vložit někam nahoru něco jako tady .. nevím jak se té G funkci přesně říká. Vložit to PŘÍMO někam na hlavní stránku nahoru.

pokud si někdo myslí že je to dobrý nápad šup s tím odsud do právné sekce.
Uživatelský avatar
pu
Příspěvky: 79
Registrován: 24. 02. 2008, 22:00

astrowiki

#8

Příspěvek od pu »

Jen tak pro zajimavost... zkuste si nechat na astroforu najit vyraz "Seeing". ;D
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

astrowiki

#9

Příspěvek od MMys »

No a co má být s tím seeingem ??? Příspěvků s tímhle slovem je na foru neskutečné množství a také je to najde... A celkem se není čemu divit.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
pu
Příspěvky: 79
Registrován: 24. 02. 2008, 22:00

astrowiki

#10

Příspěvek od pu »

MMys napsal: No a co má být s tím seeingem ??? Příspěvků s tímhle slovem je na foru neskutečné množství a také je to najde... A celkem se není čemu divit. No prave mi prijde, ze se zacatecnik moc nedozvi.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

astrowiki

#11

Příspěvek od MMys »

Pochop, že forum není encyklopedie ! Je to diskuzní forum. Pokud se začátečník zeptá někoho, co je seeing, odpoví mu určitě někdo raz dva.

http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1756
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

astrowiki

#12

Příspěvek od nou »

jednu wiki som uz zalozil a spravujem. problem je nahnat lidi aby tam prisipievaly. a z mojho pohladu to vidim naozaj cierne.
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

astrowiki

#13

Příspěvek od MilAN »

to : pu :
Pokud se toho dozví málo, může lépe formulovat dotaz.A pokud se Ti zdá, že to není na AF  probráno dostatečně do hloubky, potom seš již se svým věděním dál  a je potřeba se obrátit na odbornou literaturu.
Na litraturu a encyklopedii bych se určitě obracel  dříve, než bych pasívně čekal, že za mne někdo problém vyřeší zde na AF .
Pokud by měla  nějaká wiki  suplovat  encyklopedii, potom to je opravdu zbytečná námaha a ztráta času .
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Chef
Příspěvky: 1741
Registrován: 29. 12. 2006, 03:01
Věk: 42

astrowiki

#14

Příspěvek od Chef »

ladis napsal: A zdejsi funkce hledani neni dostacujici? Ja, jako novacek jsem prave diky funkce hledani nasel vzdy to, co jsem potreboval a navic mnoho dalsich uzitecnych informaci...
Mě funkce hledat vyhovuje. Spíše to byla reakce na méně zkušené uživatele a pak nováčky, kteří se chtějí co nejdříve dovědět vše potřebné a místo hledání v příspěvcích astro-fora zakládají duplicitní témata... Což jsem samozřejmě dělal taky:-) ale stačilo mi jedno upozornění a dohledal jsem si co bylo třeba a taky mocný "pan Google" mi také vždy pomohl v hledání;-)
Proto jsem založil toto téma. Je mi ale jasné, že je to časovně neúnosné a tak buďme vděčný za toto fórum, jeho chytré přispěvovatele a jeho funkci "hledat" :-)
20” SW DOBSON GoTo, APM APO 152, Officina Stellare APO LZOS 130, TS APO 80, EQ8R, AZ-EQ6, Dobson SW 12", SW MAK 180, RASA 8, iOptron Pro AZ, 10" DK R. F. Royce; TeleVue EP; ASI294MC; ASI462MC; ASI2600MM; Zeiss Bino; Quark Ha; ADC Gutekunst; FFC
Uživatelský avatar
ivanmsk
Příspěvky: 1463
Registrován: 17. 10. 2005, 02:35

astrowiki

#15

Příspěvek od ivanmsk »

pu napsal:
No prave mi prijde, ze se zacatecnik moc nedozvi.To ako keby si v automotofore dal hladat slovo "pneumatika"...
Ja si osobne myslim, ze vyhladavamnie je mozno zdlhavejsie, ale clovek musi najprv vediet CO chce hladat....
Orion N200/900, NEQ6Pro, CG5Adv, CCD Astropix 1.4+, Astropix 4.0, Canon 5D a 600D,  Ivan Majchrovič, ivan(bodka)bpu(slimak)chello(bodka)sk
Odpovědět