Dobré a špatné příklady

Diskuze o fenoménu přesvícené oblohy a všem souvisejícím.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5576
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: Dobré a špatné příklady

#421

Příspěvek od Karell »

Jen aby nevzniklo nedorozumění, nebo možná jsem vás jen špatně pochopil, ale to jsou informace, které mně v soukromé korespondenci poskytl pan Hynek Medřický, skutečný odborník na světelné znečištění. A jelikož tady ten web byl zrovna diskutován, zeptal jsem se ho, jestli mohu jeho argumentaci zveřejnit, protože se domnívám, že tak nějak dokreslí obrázek k informacím, které tam uvádějí. A samozřejmě jeho jméno mezi signatáři nenaleznete. :)
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 877
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Re: Dobré a špatné příklady

#422

Příspěvek od Stanislavxyz »

Aha, nebyl jsem si jistý, zdali text mezi obrázky je Váš, nebo pana Medřického a teď se dívám, že jsem to špatně pochopil já (četl i psal jsem ve spěchu, za případné drobné nepřesnosti se proto omlouvám). Každopádně děkuji za upřesnění.
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
kuceraz
Příspěvky: 586
Registrován: 14. 07. 2020, 07:00
Bydliště: Třebíčsko
Věk: 27

Re: Dobré a špatné příklady

#423

Příspěvek od kuceraz »

Stanislavxyz píše: 16. 10. 2023, 12:10 Též Vaše poznámka o povinnosti vozidel v provozu svítit je velmi správná! V podobném duchu jsem se (i zde na A.F.) již několikrát vyjadřoval. Svícení na komunikace je - dle mého soudu - nesmysl. Automobily musí (povinně) svítit, cyklisté musí (také povinně) svítit a chodcům bych doporučoval to stejné- solidní svítilna dnes stojí pár stokorun a je mnohem lepší (a univerzálněji použitelná), než nějaké reflexní prvky (nic proti nim, kromě aktivního světla je též používám).
Řekl bych, že s tím svícením na komunikace to nebude úplně jednoduché.
Svítit na komunikace mimo vesnice a města, což se občas děje, je nesmysl - bez debaty. Ale osvětlení (především okolí) silnic ve městech smysl má.
Chodci osvětlení nejsou a nikdy všichni nebudou (bohužel, je to více, než vhodné) a vzhledem k tomu, jak špatně jsou neosvětlení lidé z auta vidět, by nějaké noční přecházení po přechodech, obytných zónách atd. bylo docela nebezpečné.
Dobson GSO 254/1250 | Omegon Nightstar 25x100 | Celestron Skymaster 15x70 | Omegon 2x54 Starfield | Helios HR 8x42 ED | Bortle 3-4
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 877
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Re: Dobré a špatné příklady

#424

Příspěvek od Stanislavxyz »

Já s Vámi v podstatě souhlasím, myslel jsem především ty úseky mimo město, případně cyklostezky a podobné případy. To je úplně absurdní.

Nicméně já bych šel klidně dál- z celé vozovky by stačil osvětlený přechod. A možná ani to ne. Totiž - a myslím, že je to především v zájmu chodce - vidím přeci to osvětlené auto, tedy mu do cesty nelezu, jak prosté.

Často se argumentuje bezpečností, tím ale "obhájím" vše, klidně věšení politických oponentů. Propagátoři modrého světla jinými slovy píšou, že modré světlo je bezpečnější pro provoz na pozemních komunikacích. A já vsadím svůj dalekohled, že i kdyby se zítra nakrásně vyměnily všechny lampy V.O. za "modré", nehodovost reálně nepoklesne...
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: Dobré a špatné příklady

#425

Příspěvek od MaG »

Mě v souvislosti se svícením novými LED mrzí jediná věc - intenzita osvětlení vozovky je u nich vyšší než byla se starými sodíkovkami. Nevím, kde je tedy ta úspora za svícení, když po lampou musí být víc luxů, jak vidí i mé oko nebo fotoaparát. A to porovnávám relativně hodně nové sodíkovky (např. 5 roků a méně staré s novými LED). Budiž ke cti světlařům z Jablonce, že na hlavní tahy instalovali žlutější LED, zatímco na nově udělaném mostě na průtahu Libercem nějaká chytrá hlava prosadila "agresivní" blílé LED. Agresivní není jen barva, ale hlavně tam dali strašně silné LEDky, myslím, že podobně oslňující jsem na silnici ještě neviděl. Evidentně je tu snaha přesvětlit hlavní tahy a tím snížit případnou nehodovost, ale obávám se, že pod rouškou dobrého úmyslu to přepískli. Už se taky "těším", až tam pojedu v mlze nebo při inverzi s kouřmem.

K dokreslení situace s těmi nesmyslně intenzivními novými LED přikládám snímky, kde shodou okolností je hlavní tah na začátku Jablonce zatím nasvícen u kruháčů ještě "starými" sodíkovkami a kus už novými LED (stejně intenzivní LED jsou pak jinde) - vidíte tu hranu, kterou to tvoří? O kolik víc svítěj? Ptám se, jak to, že dřív tato intenzita stačila (sodíkovek)? Určitě znáte, jak jsou nasvíceny nové kruháče dělané za EU peníze z posledních let. U nás novými celkem dobře směrovanými sodíkovkami a světlo z nich je vysoké intenzity = řidič nádherně vidí - a tedy proč se tam nyní dávají mnohem svítivější LED, když oku bohatě stačilo i to předchozí osvětlení?

A u nás před domem, zatím to nemám ještě vyfocené, nainstalovali naštěstí taky žluté LED, ale také osvětlují okolí víc než původní sodíkovky staré 12 let. Musím to vyfotit - mám fotky stejným foťákem při stejné expozici když tam byla stará "ufa" a pak když dali nové sodíkovky a teď teda jako všechna čest, všude je hafo světla, ale kde je ta úspora za svícení, když osvětlujeme vše větší intenzitou? A kdy to konečně budeme během noci tlumit? Jedu li nad ránem z pozorování a za cestu z Pěnčína domů nepotkám jediné auto, pro koho svítíme naplno jako večer?

lampy-Jablonec-1.jpg
lampy-Jablonec-1.jpg (369.88 KiB) Zobrazeno 1197 x
lampy-Jablonec-2.jpg
lampy-Jablonec-2.jpg (86.56 KiB) Zobrazeno 1197 x
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
astrolama
Příspěvky: 575
Registrován: 23. 03. 2022, 11:22
Bydliště: Zákupy
Věk: 38

Re: Dobré a špatné příklady

#426

Příspěvek od astrolama »

Možná by bylo taky dobré zmínit proč mezi těmi "chytrými" signatáři vládne představa, že s bílým světlem vidíme lépe. O co oni opírají svoje tvrzení, že žlutější lampy jsou nebezpečné když lidské oko obsahuje čípků citlivých na toto světlo nejméně?
TS N305/1200 F4 Carbon, SharpStar 13028HNT, ASI1600MM-C, Canon 6D, Sigma ART 50mm f1.4, Sigma ART 24mm f1.4, Samyang 135mm f2.0, SW Star Adventurer, JTW Trident, ZWO AM5
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Dobré a špatné příklady

#427

Příspěvek od MilAN »

No právě proto. Oko je večer nejcitlivější v modrozelené, ne ve žluté, takže žluté osvětlení vnímáme jako slabé-nedostatečné.
Obrázek
a ještě jeden obrázek z ČVUT -podrobnější
Obrázek
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1132
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 50

Re: Dobré a špatné příklady

#428

Příspěvek od mike »

Možná je na místě otázka, jestli ta někdejší úroveň osvětlení sodíkovými výbojkami byla opravdu vnímána jako "bohatě stačí" nebo jestli to byl spíš kompromis daný ekonomickými možnostmi (a jejich spotřebou).

Mimochodem, bohužel tady při šermování odbornými studiemi (je příznačné, že každá strana uznává jen ty "své" a ostatní šmahem odsoudí jako zcela zavádějící) zapadl jeden docela zásadní argument z toho webu: že se na celkové úrovni světelného znečištění, a to zejména toho, které míří směrem nahoru, veřejné osvětlení podílí čím dál méně a že i kdybychom ho nakrásně vypnuli úplně, stejně si moc nepomůžeme.
TS CF Apo 155 f/8 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
ladin
Příspěvky: 959
Registrován: 21. 02. 2008, 15:11
Bydliště: 50.6681028N, 15.0827178E

Re: Dobré a špatné příklady

#429

Příspěvek od ladin »

mike píše: 16. 10. 2023, 16:19 Mimochodem, bohužel tady při šermování odbornými studiemi (je příznačné, že každá strana uznává jen ty "své" a ostatní šmahem odsoudí jako zcela zavádějící) zapadl jeden docela zásadní argument z toho webu: že se na celkové úrovni světelného znečištění, a to zejména toho, které míří směrem nahoru, veřejné osvětlení podílí čím dál méně a že i kdybychom ho nakrásně vypnuli úplně, stejně si moc nepomůžeme.
Je jasný, že ve městech to procento bude určitě nižší než na vesnici, před 15 lety bylo halo kolem vypínání krajů. Tehdejší výsledky od světlařů jsou zde:

http://www.srvo.cz/wp-content/uploads/2 ... i_jasu.pdf

vypnutím VO si samozřejmě pomůžeme a to poměrně dost.
Půlmetr (10'') Dobson, 16'' Dobson ...
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: Dobré a špatné příklady

#430

Příspěvek od MaG »

Já bych k tomu argumentu světlařů, že velký vliv mají také byty na sídlišti rád poslal nějakému světlaři snímek okolních domů ve tři ráno. Žádný viditelný rozdíl v jejich nasvícení tam není, na něm se podílí VO a jeho odraz od země a zástavby. Jenže oni stejně dál budou mlet svou. Vypnutí VO má velký vliv a jeho tlumení jakbysmet.
Ale já se ptám, k čemu je mi to VO rozsvícené ve tři ráno na max intenzitu? To opravdu není správně a doufám, že jednou se dožiju toho, že budeme svítit účelně. Momentálně se mi zdá, že světlené lobby je to jedno a všichni víme proč. Pač co s elektřinou z jaderných zdrojů v noci, že?
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
astrolama
Příspěvky: 575
Registrován: 23. 03. 2022, 11:22
Bydliště: Zákupy
Věk: 38

Re: Dobré a špatné příklady

#431

Příspěvek od astrolama »

No a sranda je, jak se někteří rozčilují nad lobby biodynamického osvětlení Medřického přičemž to sami dělají asi pro co? :lol:
TS N305/1200 F4 Carbon, SharpStar 13028HNT, ASI1600MM-C, Canon 6D, Sigma ART 50mm f1.4, Sigma ART 24mm f1.4, Samyang 135mm f2.0, SW Star Adventurer, JTW Trident, ZWO AM5
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Dobré a špatné příklady

#432

Příspěvek od MilAN »

MaG píše: 16. 10. 2023, 18:40 Pač co s elektřinou z jaderných zdrojů v noci, že?
,
posílat ji tam, kde jedou na fotovoltaiku :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Cassi
Příspěvky: 2340
Registrován: 03. 10. 2003, 16:21

Re: Dobré a špatné příklady

#433

Příspěvek od Cassi »

MilAN píše: 16. 10. 2023, 15:43 No právě proto. Oko je večer nejcitlivější v modrozelené, ne ve žluté, takže žluté osvětlení vnímáme jako slabé-nedostatečné.
Uvedené grafy jsou v pořádku. Že je večer oko nejcitlivější v modrozelené a ne ve žluté je také častým argumentem světelných techniků. Ale v tomhle případě si dovolím trochu oponovat. Tohle platí pouze ve při pobytu ve tmě (při jasu menším něž 0,005 cd/m^2), po dobu alespoň několika minut, kdy se v oku plně aktivují tyčinky. Ve městě, kde je řada světelných zdrojů, se noční (skotopické) vidění úplně neuplatní, neboť se v oku aktivují čípky.

Plné fotopické ("denní") vidění se začíná uplatňovat při jasu (dle různých zdrojů) okolo 5 - 10 cd/m2. Běžně při průjezdu/chůzí městem se řidič/chodec potká s řadou světelných zdrojů (V.O., semafory, reklamy, protijedoucí auta atd.), které mají jas větší jak 10 cd/m^2. Takže při běžném pohybu na ulici, kde je řada světelných zdrojů, nelze tvrdit že má oko maximum citlivosti v modrozelené oblasti.
Objevy planetek (2): 2002 EL163 and 2002 GX187.
Objevy proměnných hvězd (130): CzeV #245, 270, 323, 365, 370; SvkV 23 a spousta dalších...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Dobré a špatné příklady

#434

Příspěvek od MilAN »

To máš sice pravdu, ale většinou se nejedná a tak vysoké hodnoty jasu a tak se dostáváme do oblasti mezopického vidění. A tam už brzy jsme v rozdílech více jak 10% ve prospěch bílých LEDek , za běžných poměrů ( ne tedy v extrémech) i několika desítek procent.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
kuceraz
Příspěvky: 586
Registrován: 14. 07. 2020, 07:00
Bydliště: Třebíčsko
Věk: 27

Re: Dobré a špatné příklady

#435

Příspěvek od kuceraz »

mike píše: 16. 10. 2023, 16:19 ...zapadl jeden docela zásadní argument z toho webu: že se na celkové úrovni světelného znečištění, a to zejména toho, které míří směrem nahoru, veřejné osvětlení podílí čím dál méně a že i kdybychom ho nakrásně vypnuli úplně, stejně si moc nepomůžeme.
Tohle zkoušeli v Brně, je to cca rok nebo dva.
Výsledek byl ten, že veřejné osvětlení je zodpovědné za zhruba polovinu tamního světelného znečištění.
Také bych ale čekal, že ten poměr se bude měnit a soukromá sféra bude v budoucnu čím dál více dominovat.
Jaké světla jsou některé firmy schopné používat je až zarážející, tady by byla vhodná nějaká rozumná regulace.

Jen tak mimochodem, co se týče věřejného osvětlení - naprosto mě zarazilo, když jsem v noci projížděl Rakouskem směrem na EWS.
Vše bylo osvětlené, ale nesvítilo se tam, kde to potřeba nebylo, intezinta a barva také OK, žádné šílené bilboardy, žádné šílené zařící firemní areály.
Nevím, jestli to tak mají všude, nebo to bylo jen v okolí u začátku Hochalpenstrasse, ale tohle byl oproti našemu českému svícení příjemný šok.
Dobson GSO 254/1250 | Omegon Nightstar 25x100 | Celestron Skymaster 15x70 | Omegon 2x54 Starfield | Helios HR 8x42 ED | Bortle 3-4
Odpovědět