TESCO-tuning

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
aquarius
Příspěvky: 1829
Registrován: 30. 11. 2004, 12:51
Bydliště: Ostrava

TESCO-tuning

#1

Příspěvek od aquarius »

Toho krasavce jsem musel mít. TESCO Telescope Deluxe s trojnožkou, no nekupte to za 200 Kč.
Udávané parametry: průměr objektivu: 50 mm
ohnisková vzdál.: 500 mm
okuláry: 16,6 mm a 8,3 mm
převracecí člen + zrcátko

Po rozebrání a prohlídce se parametry trochu změnily:
průměr objektivu: s bídou 25mm
(50 mm plankonvexní čočka-sklo, omezeno clonou)
ohnisková vzdál. 500 mm
okuláry: 16,6 mm a 8,3 mm
(plast)
převracecí člen- funguje jako příruční mikroskop-
vše v plastu
zrcátko - napařená zadní strana
Překvapil mě duralový tubus s krásnou metalízou.

Během 2 hodin jsem vyměnil všechny optické členy. Do kostky zrcátka pasuje docela dobře po trošce škrábání hranol z triedru. Po malé úpravě clon a vylepení černou sametovou fólií zmizely i odlesky v pokoveném výtahu.

Vznikl achromát 48/520mm s orthoskopickými okuláry 10 mm a 15x (průměr 24,6 mm).
Obraz jako víno ;D





Murphyho zákon seeingu:     Seeing je nejhorší v okamžiku expozice.
dobson 305/1500 a 254/1200 na paralaktickém stolku, MAK 127, MTO, SKYMASTER 15x70
http://astrofotky.cz/~aquarius
Uživatelský avatar
hamr
Příspěvky: 3423
Registrován: 27. 12. 2006, 01:50
Bydliště: Tábor (Dražičky)
Věk: 64

TESCO-tuning

#2

Příspěvek od hamr »

Ten je skoro "stejně krásný" jako můj kapesní dalekohled ;D.
http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 1201453401
EQ 6R na pilíři + SCT 8" na hvězdárně, ASI 224 barevná, achromát Bresser 127/1200
Uživatelský avatar
brat
Příspěvky: 518
Registrován: 03. 12. 2004, 03:29

TESCO-tuning

#3

Příspěvek od brat »

Ahoj, taky jsem to koupil - synovci za vysvědčení (chodí do 2. třídy ZŠ) :-)
Ale stálo to celé už jenom 99 Kč (Tesco HK - futurum centrum).

Je to taková hračka (asi jako AstroCabinet - jistě pamatujete), ale nejhorší na tom je ten úchyt na trojnožku. Kýve se to při sebemenším dotyku. Úchyt je totiž z plastu :-)

Jak říkám, je to hračka, ale malý Vojtík z toho bude nadšený (a pomalu v něm zasévám semínko zájmu o astronomii). S trochou štěstí se s tím podívá na Měsíc a třeba i na Saturn.
Bc. Luboš Brát
Uživatelský avatar
Duro
Příspěvky: 13
Registrován: 22. 10. 2007, 19:07

TESCO-tuning

#4

Příspěvek od Duro »

Aquarius, pekny prerod, skoro ako skarede kacatko na labut :-)

Brat - s tym AstroCabinetom si mi pripomenul moje astronomicke detstvo, optika bola priserna (plastove cocky s rozheganym osadenim), obraz adekvatne strasny, ale vo mne to vasen pre astronomiu nijak neuhasilo :-)

A so zasievanim semienka mam skusenost - moj dvojrocny syn strasne rad cita, a verte - neverte ale najradsej si vybera vzdy obrazkovu knizku o vesmire (pre skolakov), kde uz rozpozna a spravne pomenuje Jupiter (podla velkej cervenej skvrny), samozrejme Saturn, dalej rozozna a aj galaxiu (spiralovu), nebulu, sondu a kometu. Som zvedavy dokedy mu tento zaujem vydrzi a kedy to vymeni za Tri prasiatka alebo PlayStation 3 :-)
Dobson SW 254/1200, Binoviewer WO
SKLP
Příspěvky: 1184
Registrován: 02. 10. 2003, 21:19

TESCO-tuning

#5

Příspěvek od SKLP »

AstroCabinet ..... jakou ohromnou radost jsem měl, když jsem spatřil poprvé srpek Venuše ... :D
Refraktory achromáty: Celestron C4-R 102/1000mm, Sky-Watcher 80/400mm, Hama 60/700mm. Triedry: Fomei 10x50, Bushnell 8x40
Odpovědět