AstroTrac TT320

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

AstroTrac TT320

#46

Příspěvek od Vabra »

Tak dneska jsem chvilku otravoval v Supre a ukazalo se, ze prakticky celou sestavu ma p. Zahajsky skladem (krome toho skladaciho trojnozko-pilire).

Skladem ma ty dve specialni hlavy (pod a nad ATT). Navic bylo nutno jeste pridat Baader rybinovy uchyt na dalekohled. Chvilku jsme to skladali dohromady nez se to povedlo a vysledek byl taakovy nejaky neslany nemastny. :-/

Zavazova tyc a zavazi vypadaji, ze by meli vyvazit i 10kilovy dalekohled, ale nejak si nedovedu predstavit ten stativ, ktery by to unesl. Mozna nejaky atelierovy, nebo od nivelaku ???

Bezny fotostativ nizsi stredni tridy, na ktery jsme to posadili, byl vyrazne nejslabsim clankem retezu. Ani jsme tam nedali dalekohled a krasne to pruzilo a chvelo se pri nejmensim dotyku.  :(
Zda se, ze bez toho origo pilire to bude moc slabe... s nim tezko rict, ale snad to maji dobre odladene...

PS: Zda se ze CAS castecne zasponzoroval nakup par SQM light metru aby podporil osvetu ohledne svetelneho znecisteni a jeho mereni. Takze, kdo o necem podobnem uvazujete mate moznost jej nyni v Supre poridit lepe, nez si jej nechat posilat z Kanady... (2990 Kc za verzi s optikou). :)
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5632
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

AstroTrac TT320

#47

Příspěvek od Konihlav »

Vabra: diky za informace, to ja se snazim pred Vanocema nikde neotravovat a tesim se na leden :-)

Zda se ze CAS castecne zasponzoroval nakup par SQM light metru aby podporil osvetu ohledne svetelneho znecisteni a jeho mereni. Takze, kdo o necem podobnem uvazujete mate moznost jej nyni v Supre poridit lepe, nez si jej nechat posilat z Kanady... (2990 Kc za verzi s optikou)tak to je pekne, me zrovna vcera dorazil a uz jsem si jej rozbalil jako predbezny vanocni darek (a merim s nim mraky, zatim 18.90).
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5632
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

AstroTrac TT320

#48

Příspěvek od Konihlav »

MMys: jaky pouzivas stativ na AstroTrac? diky

P.S.: jsem na vazkach, zda ten novy AT pilir ( http://www.astrotrac.com/Default.aspx?p=pier ) bude nejakym vyraznym posunem kupredu oproti standardne dodavanemu Manfrotto 0X55PROB.

do budoucna planuji upgrade stativu (bud za jiny stativ, nebo za ten pilir, ktery vypada moc pekne, ale bojim se, ze nebude dostatecne pevny) a "wedge" a hlavy, protoze zatim lze uspokojive AT pouzivat jen s DSLR...

Kdyby se nekdo nudil, muze mi zkusit vybrat stativ k AstroTracu odtud:
http://www.berlebach.de/?bereich=produk ... he=english

ja nasel toto:
http://www.berlebach.de/?bereich=details&id=148

:-)

edit: moje vize je provozovat na tom v nejlepsim pripade ultralehkeho Borga 77 s ultralehkou CCD, nebo ultralehkeho miniBorga 45 opet s malou CCD. Kamery budou mit pixely mono 6.45 (coz zatim vydrzi tak 30vterin bez star-trails) nebo 10.8 nebo 12.1 nebo 15.6um podle uspesnosti sestavy... ma to byt moje druha zalozni minisestava na foceni DSO.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

AstroTrac TT320

#49

Příspěvek od MMys »

To Konihlav: Vážně to chceš vědět ?

Já mám na Astrotrac nějaký historický kovový stativ, asi od nějaké filmové kamery, který jsem před mnoha lety "vybufetil" někde opřený u popelnic ;D A pak se x let válel ve sklepě, a vzpoměl jsem si na něj až když mi přišel Astrotrac.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5632
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

AstroTrac TT320

#50

Příspěvek od Konihlav »

no jo, ja to tusil, ze mas nejakou "hruzu" ;D

nicmene co si myslis o tom pieru? Ty jako zkuseny astronom fotograf?

jako na jednu stranu to je pekne vymyslene a pekne se to da sbalit a i v okoli rovniku, kdy ma clovek problem s tim, aby mu AT nenarazil do nohy stativu (protoze napr. na Kapverdech jsem mel Polarku tak nizko nad obzorem, ze tam skoro neslo ani trefit). Na druhou stranu ten stativ co jsem vyse uvedl by podle me mel byt "superior" k pieru... kurnik jsou to jen me domnenky a potreboval bych nazor nejakeho exprta...
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

AstroTrac TT320

#51

Příspěvek od MMys »

Když mě to připadá, že to celý jde nějak proti smyslu Astrotracu. Já ho považuju za nástroj pro dělání spíš širokoúhlých záběrů pomocí DSLR, případně CCD kamery. Jakmile na to chceš dát dalekohled, začíná to být monstrum, srovnatelné s montáží. A začínají se objevovat problémy s přesností chodu.

Vláčet se se sedmikilovým dřevěným stativem... A to na něm ještě nemáš hlavu pod AstroTrac To už si rovnou můžeš vzít GC5 a pointovat a vyjde to takřka nastejno.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5632
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

AstroTrac TT320

#52

Příspěvek od Konihlav »

no neco na tom co rikas je, AT vyhovuje pro DSLR a urcite i pro kratka ohniska (do 50mm :-)) s CCD, jenze to chce jak rikam solidni PA, ktere se snadno rozhodi drobnym stouchnutim do kamery/stativu. Tak jak to mam ted, ten Holiday Pack, tak to vyhovuje, s DSLR se da uspokojive jit az k tem cca 200mm (kdyz pak provedu bin 2x2), ale ja bych chtel uspokojive fotit i pres mono CCD, coz mi zatim nejde. Proto nutne shanim upgrade a je mi tak nejak jedno, ze stativ bude mit napriklad 6,2 kg. Pro astro cesty za tmou (napr. Chile :-)) se vejde v pohode do kufru a objektiv a CCD do prirucniho zavazadla. Na rychlo foceni DSLR a 10mm objektivem mi bohate staci to co uz mam, ale muj cil tohoto vseho je: fotit na AT s objektivem 215mm a mono CCD s pixely 10,8um a to alespon 2 minuty na L kanal.

No holt mi nezbyva, nez to risknout, vyzkouset a pak rict ostatnim, co nemaji rozhodne delat...

To ze sestava pak bude mit 11.5kg je holt fakt, ale je to stale unosne... no nejak to vymyslim, bud risknu pier nebo vezmu Berlebach tripod co jsem vyse zminil.
Uživatelský avatar
Shras
Příspěvky: 253
Registrován: 26. 08. 2009, 18:14

AstroTrac TT320

#53

Příspěvek od Shras »

nebudu to kupovat .. nekradu.. ale mne si libi ten sloupek .. ze je samoskladnej .. otazka je jak bude stabilni:)
-karneades-
Příspěvky: 1770
Registrován: 28. 10. 2007, 15:49

AstroTrac TT320

#54

Příspěvek od -karneades- »

já s Astrotracem fotím sporadicky a taky mě štve to, že když se na něj zamračím, tak je ustavení v háji, lámal jsem si hlavu nad tím, jak tomu vehiklu který to nese zabránit v pohybu, mám stejný stativ (vehikl) jako ty Pavle, napadlo mě do té nosné roury hlavy zespoda přišroubovat trn (je tam závit), který by se sprostě zapíchl, nebo ještě lépe zašrouboval do země, alespoň 15 cm, myslím si, že by to na stabilitě hodně přidalo, jo a chce to nejvíc rozevřít hnáty stativu, sice u toho potom při kompozici ležím, ale je to stabilnější
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11606
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

AstroTrac TT320

#55

Příspěvek od Psion »

Před lety jsem se taky rozmýšlel, zda vzít AtroTrac nebo Vixen PhotoGuider a nakonec jsem zvolil Vixen, protože AstroTrac je podle mě výborný na foták s lehčím objektivem, ale v okamžiku, kdy na to člověk navěší 5kg techniky s ohniskem 400mm, tak je s tím problém a musí zvolit opravdu mohutný stativ a nedejbože ten sloup a to už ztrácí kouzlo přenositelnosti, tedy souhlasím s Martinem.
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5632
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

AstroTrac TT320

#56

Příspěvek od Konihlav »

Psion: mohl bys prosim uvest, kolik kg vazi Tvuj stativ k Vixen Photo Guider? a kolik vazi montaz celkove? Staci +- gambrinus, tedy odhadem. Diky.

nicmene zatim jsem rozhodnut pro upgrade wedge, jen je to otazka casu - tj. kdy (planuji to letos) a pak ten stativ. Zatim jsem zjistil, ze ten pier nelze snadno postavit na krivy svah a chce to docela rovinu, coz je oproti stativu nevyhoda. Navic vyrovnani stativu je o dost snazsi, nez vyrovnani toho sloupku...
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11606
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

AstroTrac TT320

#57

Příspěvek od Psion »

Celá montáž važí 7kg, ten stativ váží asi 1,5kg.
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5632
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

AstroTrac TT320

#58

Příspěvek od Konihlav »

diky. No vyhledal jsem si par obrazku te montaze a kdyz to tak vidim, tak kdybych mel znova volit mezi AT a PG tak jdu opet do AT s DSLR to je pohoda, jenze ja to zenu do extremu s mono CCD a tam uz je problem. Ale verim, ze nejaky "work around" najdu.

u toho PG jeste pointujes ??? a jakym fotis ohniskem? Vim, ze mas chlazenou DSLR, pro tento mobilni system.

Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11606
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

AstroTrac TT320

#59

Příspěvek od Psion »

Vixen pountaci nemá, nemá ani DEC osu. Vzhledem k tomu že má minimální PE (+/- 3"), tak je to jenom otázka přesného ustavení.
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5632
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

AstroTrac TT320

#60

Příspěvek od Konihlav »

OK dik, ja myslel, prave, kdyz na tech obrazkach vidim dalekohled na jedne strane a DSLR na druhe (side by side mounting), ze tim jednim "pointujes" v RA ose. To ze nema DEC to vim, stejne jako AT.

No vidis a to presne ustaveni a jeho vydrz tady prave usilovne resim :-)
Odpovědět