Kvalita okulárů - důležité nebo ne?

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5416
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Kvalita okulárů - důležité nebo ne?

#16

Příspěvek od vla »

Nevím jestli mohu radit, ale já bych si ještě pořídil okulár s ohniskem 30-40mm pro DS objekty.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Hynek2
Příspěvky: 132
Registrován: 13. 11. 2002, 15:06

Kvalita okulárů - důležité nebo ne?

#17

Příspěvek od Hynek2 »

Kromě těchto okulárů mám samozřejmě ještě spoustu okulárů systému hygens od meopty do mikroskopů. Ty ale nepoužívám. Vzhledem k malé světelnosti mojí soustavy by to pravděpodobně stejně nebylo k ničemu.
Telesto
Příspěvky: 114
Registrován: 01. 05. 2002, 17:40

Kvalita okulárů - důležité nebo ne?

#18

Příspěvek od Telesto »

Můžu se zeptat jestli náhodou máte někdo zkušenosti s okuláry MA? Konkrétně se jedná o okuláry dodávané k dalekohledu Celestron dobson 200/1200 viz. www.celestron.cz za 11990. Díky za každou radu.
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5416
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Kvalita okulárů - důležité nebo ne?

#19

Příspěvek od vla »

Telesto napsal: Můžu se zeptat jestli náhodou máte někdo zkušenosti s okuláry MA? Konkrétně se jedná o okuláry dodávané k dalekohledu Celestron dobson 200/1200 viz. www.celestron.cz za 11990. Díky za každou radu.Myslím,že v kategorii levných okulárů jsou velmi dobré, porovnával jsem je s okuláry GS, /10 a 20 mm/ myslím,že mají lepší obraz, hlavně se mi zdál jasnější. Na planety používám Celestron SMA 6 mm a cením si ho více než Meade 5 mm.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5416
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Kvalita okulárů - důležité nebo ne?

#20

Příspěvek od vla »

Hynek2 napsal: Kromě těchto okulárů mám samozřejmě ještě spoustu okulárů systému hygens od meopty do mikroskopů. Ty ale nepoužívám. Vzhledem k malé světelnosti mojí soustavy by to pravděpodobně stejně nebylo k ničemu.Hlavně by vadilo malé zorné pole.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Kvalita okulárů - důležité nebo ne?

#21

Příspěvek od zdenek »

Okulary SMA od Celestronu jsou koncepci jemne upraveny Kelner, se vsemi vyhodami i nevyhodami. V teto kategorii jsou opravdu vcelku slusne. Jeden velmi kvalitni jsem uz videl (ma ho Psion), dokonce se vlastnostmi blizil i drazsim modelum. Bohuzel to neplati obecne. Maji velmi ostry obraz u stredu zorneho pole, k okrajum to uz je horsi (klesa ostrost, roste zkresleni).

Okulary od GSO jsou velmi slusne Plossl,  (stejne tak i Celestron Plossl vyrabi cca ve stejne kvalite). Obecne maji rovnomernejsi zorne pole nez pouhe Kelnery (momentalne prave Plossl od GSO pouzivam jako zakladni okular). Obraz velmi ostry v celem zornem poli, jen maji mensi ledvinove zkresleni (zejmena u okraju).

Zdenek.
Telesto
Příspěvky: 114
Registrován: 01. 05. 2002, 17:40

Kvalita okulárů - důležité nebo ne?

#22

Příspěvek od Telesto »

No jo, ale tady se nejedná o SMA, ale o MA. Tedy bez toho slůvka Super. MA má pouze 40 st. zdánlivé zorné pole. Teda aspoň si myslím, neboť jsem tak viděl u jiných výrobců. U MA 10mm se mi zdá strašně malá vzdálenost výstupní pupily. Musím tedy oko narazit na okulár. Ale při zvětšení 240x je to docela problém, protože když se dotknu okuláru tak se mi to rozkmitá. SMA by měly mít už 52 st. zorné pole. Ale to je SMA a ne MA. V případě MA se zřejmě jedná o ošizený SMA. Tak nevím. Mám možnost si je vyměnit,ale nevím za co. Skywatcher nebo nextstar. Docela mě láká ten Skywatcher 6mm a 66 st. zdánlivé zorné pole. Má vůbec cenu pozorovat planety při 400x zvětšení?
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Kvalita okulárů - důležité nebo ne?

#23

Příspěvek od MP »

Mel bych dotaz : Co to znamena, ta zkratka MA ? Neni to nahodou Mittenzwey-Achromatic ? Pak by to nebyl upraveny Kellner ( ohnisko pred polni cockou, vhodne pro mensi zvetseni ), ale upraveny achromaticky Huygens ( ohnisko mezi cockami, vhodne pro vetsi zvetseni, mensi kvalitni zorne pole ). Nebo to znamena neco jineho ?

e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Kvalita okulárů - důležité nebo ne?

#24

Příspěvek od zdenek »

MP napsal: Mel bych dotaz : Co to znamena, ta zkratka MA ?  

To je dotaz na miste. Nejprve jsem si to neuvedomil. Zalezi na vyrobci (docela radi v oznacovani matou). Nekteri takto oznacovali opravdu pouhe upravene Huygensi (Mittenzwey-Achromatic), ale vetsina takto oznacovala starsi typy odvozene od Kelnnera (MA = Modified Achromatic, Hugyense a jejich varianty pak oznacuji s pismenem H, napr. H, HM, H&HM, HA, SHA ...). Vzdy je tedy lepe se podivat na vyrobce toho ci onoho okularu.
Telesto
Příspěvky: 114
Registrován: 01. 05. 2002, 17:40

Kvalita okulárů - důležité nebo ne?

#25

Příspěvek od Telesto »

Měl by to být modifikovaný kellner. MA = modified achromat... si myslím...
Uživatelský avatar
johnik
Příspěvky: 397
Registrován: 20. 01. 2003, 19:33

Kvalita okulárů - důležité nebo ne?

#26

Příspěvek od johnik »

Ano, to je pravda.MA=modified achromatic, upravený kellner
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Kvalita okulárů - důležité nebo ne?

#27

Příspěvek od MP »

Diky za objasneni. Trochu jsem se rozhledl po webu a zjistil, ze typy odvozene od konstrukce Huygens-Mittenzwey jsou vetsinou oznacovany HMA ( Huygens-Mittenzwey-Achromatic ).
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Kvalita okulárů - důležité nebo ne?

#28

Příspěvek od FunTomas »

ked uz nic ine, tak ten okular rozrobte a podla jeho konstrukcie zistite, ci je to huygens alebo kellner. Len aby ta demontaz bola vratna , mohlo by sa totiz stat, ze potom uz cez okular nic 8).
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
johnik
Příspěvky: 397
Registrován: 20. 01. 2003, 19:33

Kvalita okulárů - důležité nebo ne?

#29

Příspěvek od johnik »

to je fakt, stačí zaměnit pár členů a už to spátky netrefíte
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Kvalita okulárů - důležité nebo ne?

#30

Příspěvek od MP »

FunTomas napsal: tak ten okular rozrobte a podla jeho konstrukcie zistite, ci je to huygens alebo kellner.
To neni potreba, musi to byt videt na prvni pohled. HM okulary maji hodne zakrivenou polni cocku ( obe plochy vypoukle dopredu ) vice vpredu, v osazeni do vytahu. Kellner mene zakrivenou cocku vzadu, podobne jako Plossl ( jenom je jednoducha, u Plosslu je polni cocka achromaticky dublet ).
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Odpovědět