OAG Tracker

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Odpovědět
Uživatelský avatar
PavelM
Příspěvky: 293
Registrován: 24. 06. 2002, 21:18
Bydliště: Kněževes u Rakovníka
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

OAG Tracker

#1

Příspěvek od PavelM »

Chtěl jsem se zeptat jak se vlastně připojuje Tracker k dalekohledu. Zda přímo do okulárového výtahu nebo se dává místo něj?. A jakým způsobem se to celé pak zaostřuje. Viděl jsem sice fotky ale nějak to z nich nebylo patrné. Díky.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17655
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

OAG Tracker

#2

Příspěvek od MMys »

Tracker má ze strany k dalekohledu možnost různých redukcí. Mají i redukci, která se zasunuje do 2" výtahu. Ovšem tělo trackeru natáhne délku o 73mm, takže nevím, jestli pak zaostříš. Navíc si nemyslím, že je 2" redukce nejšťastnější řešení. Protože vlastní průměr kruhu po kterém jezdí OAG zrcátko je tak 50-70mm, tudíž převážnou část akční zóny budeš mít zastíněnou díky malému dvoupalcovému otvoru. Jenom při nejvíce zasunutém zrcátku to bude jakž takž fungovat.  Já jsem to (protože mám dalekohled stavěný) vyřešil jinak. Do tubusu jsem udělal velký otvor a dal tam takovou vysoustruženou přírubu o průměru 73mm. K trackeru jsem si nekoupil žádný adaptér pro připojení k dalekohledu, ale vyrobil vlastní, o vnitřním průměru 68mm. Takže nyní mi na OAG zrcátko dopadá světlo vždy a nikdy není stíněné. Vlastní okulárový výtah jsem trochu upravil aby šel také upnout do té příruby. Takže nyní mám na výběr - při vizuálním pozorování tam dám výtah, když jdu fotit, tak tam upnu tracker. Příruba má z boku zajišťovací šroubek a je udělaná tak, že v ní tracker s malým třením je posuvný (zdvih asi 1cm což na zaostření pro focení bohatě stačí). Takže zaostřím pro focení a pak pevně šroub utáhnu (zároveň ví, že se to nepohne). Tracker má kromě OAG zrcáka i druhé výsuvné zrcátko pro pozorování (je asi 2x2cm takže funguje i s mým 40mm okulárem), které pak používám při hledání objektů. Jediné, co by mě na tvém místě odrazovalo, je cena (bohužel po přepočtu z USD okolo 12 tisíc) a já jsem opravdu dlouho váhal. Nakonec zvítězila úvaha, že než bych něco takového vymyslel, nakreslil, sehnal materiál (dural), nechal u známého vyrobit, sehnal (spíš nechal vyrobit) zrcátka, tak na to dávno vydělám a tak to nakonec takhle dopadlo. Ovšem nevím, jestli bych totéž udělal, kdybych měl dalekohled koupený a díky 2" výtahu přišel o to nejlepší, co se mi na trackeru líbilo - velké OAG zrcátko které pobere takřka 100% světla (z celé plochy zrcadla) a vůbec nezasahu do políčka kinofilmu. O tohle totiž při montáži až za 2" výtah přijdeš. Z mého pohledu tedy ano, ale jan za cenu kompletní přestavby výstupní části dalekohledu. Nevím , jestli si na tohle troufneš s kupovaným dalekohledem.

Jinak, je to docela promakané a velmi lehké. Je to sice z nějakého plastu či kompozitu, ale v žádném případě to není podobné nějakým levným čínským plastovým šmejdům. Celé je to docela precizně udělané. Na začátku mě sice vyděsily docela velké vůle těch posuvných částí, ale pak jsem zjistil, že v utaženém stavu to opravdu drží jak přibité. Zatím jsem nenašel na celé věci nějakou vadu. Snad jen je třeba si dávat pozor a nezapomenout před otevřením závěrky vysunout velké zrcátko. Jinak pointuješ třičtvrtě hodiny a pak na snímku není nic  :mad:  Je to na tobě. Prostuduj jejich stránky. Případné detaily povím (či nafotím a pošlu) já.

Ještě jsem si teď vzpoměl, máš stejný komakorektor jako já. Ten standardně do OAG nejde (nedodávají vhodný adaptér na výstup z OAG) Je třeba si ho také nechat vyrobit. Naštěstí tvar je jednoduchý, vpohodě může být i ze silonu a zvládne ho každý, kdo má soustruh. Výkres kdyžtak pošlu.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
PavelM
Příspěvky: 293
Registrován: 24. 06. 2002, 21:18
Bydliště: Kněževes u Rakovníka
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

OAG Tracker

#3

Příspěvek od PavelM »

Diky za vycerpavajici odpoved. Sice jsem ho primo kupovat ale spise sem jenom chtel vedet jak je to technicky resene kdybych to nekdy snad v budoucnu planoval. Na ten muj dalekohled by asi do toho 2" vytahu stejne nesel jedine snad jako to mas udelane ty ze ho proste vymeniz za okularovy vytah.
Odpovědět