Technika GS

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
wallonien
Příspěvky: 13
Registrován: 14. 09. 2002, 22:47

Technika GS

#61

Příspěvek od wallonien »

Dobson vazi necelich 15kg.Zrcadlo je od p. Drbohlava a tubus je z lakovane balzi.Jako klasicky je zrcalo chyceno na 9 sroubech pro lepsi vystelovani poptiky.Takze EQ5+120/600 s 2'' okularovim vytahem je tedy dobra volba pro astrofotografa.Mam drivejsi skusenosti s 100/800 refraktor,obras byl tak kristalovi ze jsem se ho nechtel vzdat.Ale sel sem do koupi tri stovky.Obras je dost kvalitni ale na sklenenou optiku proste nema.
Petr Wall :banghead:
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17655
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Technika GS

#62

Příspěvek od MMys »

To, že obraz v 30cm dalekohledu (ať zrcadlovém či jakémkoli jiném) je horší než ve 100mm refraktoru je známá věc. Na vině je převážně atmosféra země. Při průměru zrcadla 30cm prochází světlo 9x větším množstvím vzduchové hmoty než při 10cm a tak je šance na výskyt různých nehomogenit ve vzduchovém sloupci podstatně větší. Zkus na pozorování planet a měsíce toho dobsona přiclonit tak na průměr 15cm a uvidíš, jak se obraz zlepší (a měsíc taky nebude tak vypalovat oči). Také je třeba mít pro tyto účely přesně kolimovanou optiku. Já mám 210mm zrcadlo z vývojové optické dílny AV v Turnově a obraz je špičkový (samozřejmě pokud je dobrý seeing a přesně kolimovaná optika).
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
wallonien
Příspěvky: 13
Registrován: 14. 09. 2002, 22:47

Technika GS

#63

Příspěvek od wallonien »

Dik za rady.O cacloneni na 150mm jsem uvazoval,svetelnost klesne na 11,333333 a to je na mesic vyhovujici.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17655
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Technika GS

#64

Příspěvek od MMys »

Pokud ještě sháníš tu montáž Vixen GP DX, tak ji zrovna nabízí pan Matoušek www.dalekohledy.cz za cenu těsně pod 25 000.

Martin
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5416
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Technika GS

#65

Příspěvek od vla »

Lze koupit optiku od p. Drbohlava a vše ostatní není problém udělat sám. Koupil jsem si takto tubus s optikou a celé jsem předělal /dural. tubus, hřeben . výtah atd./ takže je z toho asi pětikilový 200/1000. V případě zájmu poradím i pomohu s materiálem.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11650
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Technika GS

#66

Příspěvek od Psion »

Tak myslím že T.O.M. tak dlouho vybíral až přebral. GS 500 podle toho co jsem viděl nemůže ani náhodou soupeřit se stabilitou, kvalitou a cenou Dobsonu 200/1200 od p. Drbohlava. No každý hledá tu svou cestu. Někdo jde přímo, někdo oklikou.
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Technika GS

#67

Příspěvek od T.o.m »

Jo Jo.... :nod:
Život je otázka priorit. Kdybych býval chtěl dobsona, tak bych si ho koupil....
S GS-500 jsem spokojen - k pozorování krás vesmíru nepotřebuju monstrum, které je nejlepší připevnit natrvalo na zahradu (a tu ani nemám). Tak šťastnou ruku při výběru.

tom :hi:
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11650
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Technika GS

#68

Příspěvek od Psion »

GS500 není špatný dalekohled, ale já potřebuju něco vhodné pro převoz a kompletní Dobson 200mm je lehčí než G500 a manipulace s ním je mnohem snažší. Je pravda, že to platí o Dobsonech Orion nebo Sky Watcher. Pan Drbohlav dělá trochu těžší i když ve standardu a je možné si nechat vyrobit lehčí.

Když jsem s ním probíral nákup dalekohledu, tak mě zrazoval od 200mm - to je prý pro děti a studenty a měl bych raději volit 250 nebo lépe 300mm. Po roce prý přijdu na to, že nemám co pozorovat, protože každá magnituda nad 12m přidá na obloze tisíce  nových a zajímavých objektů.

Pravdou je že kdybych měl 20000,- beru hned 250. Převážet se ještě dá autem v pohodě a jeho hledáčkem je 96mm zrcadlový dalekohled, která se dá používat i jako malý samostatný dalekohled, což je paráda - 2 dalekohledy za 20 tisíc.

:angel:
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Technika GS

#69

Příspěvek od T.o.m »

Ahoj,
to je samozřejmé, že každý preferuje něco jiného. S tím menším zrcadlem jste se trefil (asi bych měl vykat ) doslova a do písmene - jsem totiž student, který nevlastní auto ani nějaký (vlastně žádný) pozemek. Takže trefa. Taky jsem se rozhodoval, jestli dobsona nebo ekvatoreál. Ale nakonec u mě zvítězil ekvatoreál. Navíc to je můj první dalekohled (je mi dvacet), takže co se bude dít v budoucnu zatím nevím. Každopádndě navíc poblíž domova nemám tak dobré podmínky, abych využil 250 nebo 300 mm zrcadlo (to auto mi zatím moooooc chybí :-/ )
Tak se mějte fajn a přeju jasnou oblohu.

Tom :hi: ;D :angel:
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11650
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Technika GS

#70

Příspěvek od Psion »

Tykat si klidně můžeme . Pravda je, že v Praze, kde bydlím, je pozorování šílené a rapidně se to zhoršuje. Takže jezdím občas na Jihlavsko a od toho si slibuju dobré pozorovací podmínky.

Pravda je, že GS500 je hodně kompaktní dalekohled a do budoucna se dá i upravit na fotografování. Dobson je na tom mnohem hůře. I když snem by bylo stálé pozorovací místo a pak Dobsona předělat na ekvator. montáž a bylo by. No uvidím časem.
Pěkné Dobsony jsou k viděni na : www.volny.cz/elbi


Všem přeji jasné nebe a mějte se. :rotflmao:
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Technika GS

#71

Příspěvek od T.o.m »

Jihlavsko?!!!! :bounce: :D
Já bydlim v Havlíčkově Brodě (to je 30 km od Jihlavy - přes týden jsem taky v Praze :(, protože tady vykonávám roli studenta, ale o víkendech jsem doma). Od půli května budu stále doma - už se těšim. No to je fajn - to není moc daleko. Možnosti se rozšiřují... :D
O té možnosti koupit dobsona a pak ho dát na ekvatoreál jsem taky uvažoval, jenže zrada byla v hmotnosti a velikosti tubusu - to by chtělo nějakou hutnou montáž, co by udržela pořádného "cvalíka".

Tak ať se nám to počasí umoudří a poodhalí taky jednou (aspoň o tom víkendu...) jasnou oblohu.
Tom :hi:
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Technika GS

#72

Příspěvek od T.o.m »

Jo, ty dobsony jasou fatk hezcí drobečci ;D
A taky je docela zajímavý pocit vidět, že podobný dalekohled, který vlastním může někomu sloužit jako hledáček :greedy:

Tom :hi:
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17655
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Technika GS

#73

Příspěvek od MMys »

Mam Libora Nemce s tim pulmetrovym dobsonem takrka za humny. Stale si pohravam s myslenkou, ze bych si nekdy dohodl navstevu a tim pulmetrem se podival. Ale stale si taky rikam, ze bych pak asi svoji 210ku zatratil a zacal koukat po necem vetsim. Takze si asi necham zajit chut.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11650
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Technika GS

#74

Příspěvek od Psion »

Dalekohledů Dobson 200/1200 je opravdu velká nabídka a pořád váhám kterej koupit. Ono předělávat Dobsona na ekv. montáž není tak jednoduché, protože tubus musí mít dobrou tuhost a to nemá každý. Je to proto, aby byl lehký - dalekohled váží od 8 do 10 kg, ale na ekv. montáž od 12 kg. Navíc si říkám, jestli rovnou nejít do 250/1400 - je to blázinec. :banghead:

Vidím, že je to jako s harddiskem v počítači - každý má pak málo místa a potřebujete hned po zakoupení větší. ;D

Mimochodem dnes jsem zahlédl inzerát v annonci na GS500 za 14000 - to není špatná cena a jako doplňkovej dalekohled k 250 by byl skvělej.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17655
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Technika GS

#75

Příspěvek od MMys »

Ja bych sel rovnou do te 250 ale nech si ji udelat se svetelnosti tak nekde mezi f/4 az f/5 to znamená max. f=1250mm. Ono pak na te paralaktice (az to casem predelas) ten delsi tubus vadi, clovek potrebuje stolicku aby dostal k okularu atd. I na foceni to je lepsi.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Odpovědět