Je to snad v  montáži LXD 75?

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Je to snad v  montáži LXD 75?

#16

Příspěvek od MilAN »

to LuKo78:
Netuším, kolik montáží jsi už měl rozdělaných a které jsi seřizoval, ale začít s tím v obýváku  bez vyzkoušení v terénu mi nepřipadá rozumné. Tohle nejsou bezvůlové záležitosti, takže nevím, jak se dá poznat  bez toho, aby mi běžela montáž na hvězdách, kdy ta vůle již vyhovuje. Protože , pokud se to přežene, je zaděláno na  malér, někdy i nevratný.
určitě bych na Tvém místě nejříve dlouho zkoušel, pak s poradil nebo podíval u někoho, komu to chodí  a pak se rozhodoval, jestli s tím něco dělat. Ty totiž nevíš, jestli to  není vlastně seřízeno dobře či ideálně na nejlepší chod a už s tím hýbeš!
(Na astrofóru se dočteě tak  z 70% i nesmysly, uvědomuješ si to ? To že si někdo něco někde přečetl a podle toho radí totiž není žádná relevantní  informace ani zkušenost !)  
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
LuKo78
Příspěvky: 433
Registrován: 20. 10. 2005, 01:01

Je to snad v  montáži LXD 75?

#17

Příspěvek od LuKo78 »


To opravdu byla, a nejen dnešní. Jenže bydlím ve městě, vozidlo nemám a pracuju v náročném zaměstnání, kde je nepřetržitý provoz, takže zákon schválnosti je vždycky takový, že když jdu na noční, tak je samozřejmě ideální noc >:( ;D.
Uživatelský avatar
LuKo78
Příspěvky: 433
Registrován: 20. 10. 2005, 01:01

Je to snad v  montáži LXD 75?

#18

Příspěvek od LuKo78 »

To Milan:

Já se nepouštím do žádného velikého rozdělávání montáže. Jen podle návodu se snažím vše překontrolovat. Zkusím to vyresetovat, pak zadat údaje, otestovat motůrky atd. Už jsem si s tím hrál doma několikrát. Sestavil, vycentroval,rozdělal...,sestavil,vycentroval,rozdělal.. ;)
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Je to snad v  montáži LXD 75?

#19

Příspěvek od MMys »

Proč v terénu. Všechny pokusy s novým vybavením, než s ním vyjedu fotit do terénu, dělám zásadně z balkona nebo těsné blízkosti domu, na sílišti mezi paneláky, lampy tomu totiž vůbec nevadí, a třeba snímky hvězdokup, na kterých se pozná chod montáže nejlépe, jdou dělat i z města. Obvykle se vyvrbí hromada problémů, která se v terénu moc řešit nedá, doma mám k dispozici všechno. Prostě vyndej montáž ven, a podívej se jak kreslí dalekohled a jak přesně jde montáž za hvzdami. Ustav ji, a pokud chceš fotit, zkus, jak dlouhé expozice udrží bez pointace. Delší expozicí určíš orientačně i velikost periodické chyby. Taky doporučuji si alespoň jednu periodu otočky šneku prohlédnout v okuláru při vysokém zvětšení, jestli tam nejsou nějaké výrazné skoky a trhaný pohyb. Pak vyzkoušet ruční pointaci (tím zjistíš orientačně vůle, které je dobré eliminovat pomocí kompenzace v řídící elektronice) Teprve až bude vše šlapat co nejlépe, nasaď autopointer.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Je to snad v  montáži LXD 75?

#20

Příspěvek od MMys »

LuKo78 napsal:
To opravdu byla, a nejen dnešní. Jenže bydlím ve městě, vozidlo nemám a pracuju v náročném zaměstnání, kde je nepřetržitý provoz, takže zákon schválnosti je vždycky takový, že když jdu na noční, tak je samozřejmě ideální noc >:( ;D.
No tak to ale teď nevím, co vlastně chceš tou sestavou fotit, a kde, když jsi na tom takhle. Z města toho moc nevyfotíš.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Je to snad v  montáži LXD 75?

#21

Příspěvek od MilAN »

LuKo78 napsal:   To Milan:
Už jsem si s tím hrál doma několikrát. Sestavil, vycentroval,rozdělal...,sestavil,vycentroval,rozdělal.. Tomu sice nerozumím ( totiž proč ? - když doma nic nezjistíš,), ale je to Tvůj problém. Obvykle se totiž tímhle postupem víc zkazí...
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
LuKo78
Příspěvky: 433
Registrován: 20. 10. 2005, 01:01

Je to snad v  montáži LXD 75?

#22

Příspěvek od LuKo78 »

To MMys:

Já jsem dlouhou dobu fotil s ruským TALem, kde jsem pointoval vše ručně. Bydlel jsem u rodičů v malé vesnici na Moravě, kde se vypínalo pouliční osvětlení. Na konci roku 2006 jsem si pořídil Meade z Lidlu s Autostarem a přestěhoval se do města, takže jsem si výrazně pohoršil. Nemám zatím auto, všude kolem je samej panelák a do toho i směnný provoz a dost nočních. Prostě snad ta nejhorší kombinace pro praktickou astronomii a focení. :-/
Proto i tento můj postup, kdy nejprve všechno testuji a zkouším v bytě. :-/. Budu rád, až se dostanu pod oblohu a vše si vyzkouším na čisto. Neustálé centrování, ladění, nastavování a zkoušení v bytě, to není zrovna to po čem toužím. Jsem rád za rady, kterých se můžu držet.
Uživatelský avatar
LuKo78
Příspěvky: 433
Registrován: 20. 10. 2005, 01:01

Je to snad v  montáži LXD 75?

#23

Příspěvek od LuKo78 »

To Milan:

Tak jsem si to všechno překontroloval a hlavně jsem našel v polární ose, kde je umístěn šnek s šnekovým kolem, malinkatou vůli. Takže jsem to pomocí těch stavěcích šroubů a matice nastavil a hlavně dotáhnul tak, aby tu nebyla žádná vůle v ose. Nyní je montáž zcela jistě připravena na vyzkoušení pod oblohou. :D :D
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Je to snad v  montáži LXD 75?

#24

Příspěvek od MilAN »

LuKo78 napsal:   To Milan:

  Tak jsem si to všechno překontroloval a hlavně jsem našel v polární ose, kde je umístěn šnek s šnekovým kolem, malinkatou vůli. Takže jsem to pomocí těch stavěcích šroubů a matice nastavil a hlavně dotáhnul tak, aby tu nebyla žádná vůle v ose. Nyní je montáž zcela jistě připravena na vyzkoušení pod oblohou. :D :DJá bych s těmi smajlíky byl opatrný. Samozřejmě Ti přeju, aby bylo vše O.K.  Ale to, že nemá šnek vůli  a vše je dotaženo by mě  strašilo víc , než že tam
vůle je.
Už jsi zkusil pod oblohou, co ta vůle dělala ? ( pokud jsem dobře pochopil z Tvých příspěvků, máš montáž doma od Vánoc a je květen ..)
Pokud jsi jemný mechanik , nebo seřizovač  přesných strojů, pak je vše O.K. Jinak Tvoje snažení tak nějak nechápu.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
LuKo78
Příspěvky: 433
Registrován: 20. 10. 2005, 01:01

Je to snad v  montáži LXD 75?

#25

Příspěvek od LuKo78 »


To Milan:

Samozřejmě, že v terénu to jistě bude jiné, než tady doma. To, že jsem se nedostal s touto montáží zatím ven má na svědomí více faktorů. Hlavně především mé současné zaměstnaní (ještě,že už jen 4 měsíce!!) Moje noční = vždy jasno. To je prostě zákon schválnosti.
Takže doufám, že tím jak budu těd už častěji v noci pod oblohou eliminuji zápory montáže na minimum ;).

Jinak děkuju za připomínky a rady. :)
Odpovědět