Astrobazar /PRODÁM

Vaše náměty a připomínky k tomuto fóru.
Uživatelský avatar
Stratus
Příspěvky: 709
Registrován: 03. 02. 2007, 20:55
Věk: 71

Astrobazar /PRODÁM

#1

Příspěvek od Stratus »

Všiml jsem si na fóru, že někteří se do prodávajícího naváží, aniž by cokoliv chtěli kupovat. Ani v nejhorších novinách jsem nikdy nezaznamenal, že např. na nabídku prodeje 1 rok staré Fábie, která má najeto 10.000km, nová za 340 tisíc Kč, nyní 250tisíc Kč reakci vytištění protiinzerátu: "lidi neblbněte to nekupujte, ve Škodovce máte za tuhle cenu novou Fábii". Na zahraničních astrofórech jsem toto nezaznamenal.  
HLASOVAT MOHOU I HOSTÉ !!!
mpe
Příspěvky: 524
Registrován: 03. 08. 2005, 16:57

Astrobazar /PRODÁM

#2

Příspěvek od mpe »

Nabízím alternativní pohled na věc. Diskuse pod inzerátem je také služba pro kupující. Podle mě je diskuse o kvalitách prodávaného zboží (držená v mezích) v pořádku. Poukazování na výhodnější nákup jinde už je na hraně (za předpokladu, že prodávající neprodává o řád dráž než je cena obvyklá).

Můj názor je umožnit diskuzi a v případě neadekvátních reakcí požádat o zásah moderátora.

Uživatelský avatar
Martin Vyskočil
Příspěvky: 1940
Registrován: 27. 11. 2005, 21:13
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 43

Astrobazar /PRODÁM

#3

Příspěvek od Martin Vyskočil »

Myslim, ze VETSINA prvnich prispevku "nekupujicich" ma tento obsah: "Prodavas pouzity dalekohled/fotak/... za cenu vyssi nebo velmi srovnatelnou s tou, za jakou lze poridit novou podobnou nebo dokonce stejnou vec.
Tudiz je to informace prinosna pro prodavajiciho, protoze takhle by to tezko prodal.
Netvrdim, ze jsou takove vsechny prispevky, ale je jich vetsina, ktere maji smysl.
Pokud se tema zvrhne, jsem pro zasah moderatora. Na hvezdicky potencialni rejpal stejne asi kasle a mazani prispevku autorem je zneuzitelny.
TS 15x70, "Ostříží oko" 60/1040 (refraktor vlastní konstrukce)
Uživatelský avatar
vlastofka
Příspěvky: 475
Registrován: 12. 01. 2007, 19:43

Astrobazar /PRODÁM

#4

Příspěvek od vlastofka »

naprosto souhlasim s mpe
NWT SW 130/900, NWT GSO 600, SW 70/500, LUNT LS60TC 1200 H-Alfa
EQ-2, HEQ-5 SS
Canon EOS 400D, Canon EOS 1000Dm, Watec 902H3 Ultimate, QHY-5T
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Astrobazar /PRODÁM

#5

Příspěvek od vla »

Jenže tam se nejedná o diskuzi o kvalitě prodávaného zboží.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Stratus
Příspěvky: 709
Registrován: 03. 02. 2007, 20:55
Věk: 71

Astrobazar /PRODÁM

#6

Příspěvek od Stratus »

Mně by se právě líbilo kdyby to mohlo být jako v Annonci, kterou ale bohužel astronomové moc nenavštěvují. Tady na fóru si každý může sám najít dost informací a odkazů.
Uživatelský avatar
Stratus
Příspěvky: 709
Registrován: 03. 02. 2007, 20:55
Věk: 71

Astrobazar /PRODÁM

#7

Příspěvek od Stratus »

mpe napsal: Nabízím alternativní pohled na věc. Diskuse pod inzerátem je také služba pro kupující.
Jak jsem si tady na fóru všiml používáte okuláry Plossl od Tele Vue, ten je nabízí za více než 3 tisíce. Hypoteticky, zítra se rozhodnete koupit nového Naglera a dáte sem inzerát typu: Prodám 1rok staré okuláry Plossl od Tele Vue, ve výborném stavu s 30ti procentní slevou (jako Cabas svůj Dobson). Jak by jste se cítil, když Vám tam budou chodit hlášky typu Plossl můžeš mít od Matouška nový za 800,- Kč a použitý se tady prodává za 250Kč. Stejně všechno vyrábí jedna firma (SYNTA). Teď už chápete?
Uživatelský avatar
Duk
Příspěvky: 2539
Registrován: 23. 01. 2005, 11:09

Astrobazar /PRODÁM

#8

Příspěvek od Duk »

Reakce na neadekvátní cenu, pokud je vedena slušnou formou určitě prodávajícímu neublíží. Naopak pomůže se zorientovat začátečníkům, kteří uvažují o koupi přístroje.
D.
Uživatelský avatar
Stratus
Příspěvky: 709
Registrován: 03. 02. 2007, 20:55
Věk: 71

Astrobazar /PRODÁM

#9

Příspěvek od Stratus »

Duk napsal: Reakce na neadekvátní cenu, pokud je vedena slušnou formou určitě prodávajícímu neublíží.
D.Když to převedu zase na to auto, tak když po roce dáte inzerát s 31% slevou jako Cabas, tak se Vám nabídky jen pohrnou. A to auto přitom jezdí celý rok každý den. Zatímco ten dalekohled byl v provozu třeba jen 20x. Beru, když se bude ptát skutečný zájemce o koupi, nabídne třeba nižší cenu za kterou by to vzal. Ty dalekohledy se pořád prodávají v Supře za 100% ceny a jdou na odbyt. Proč odrazovat někoho kdo by si jej koupil od Cabase a ještě by ušetřil 6.000,- ?
Uživatelský avatar
Duk
Příspěvky: 2539
Registrován: 23. 01. 2005, 11:09

Astrobazar /PRODÁM

#10

Příspěvek od Duk »

Je to asi věcí každého, jestli koupí starší (jak uvádíš o 6tis. levnější) nebo úplně nový nepoužitý přístroj, přípravek apod.

Jde o to, že sekce "prodám, koupím" je součástí diskuzního fóra. Není to běžná inzerce.
Možná to proto tak i někteří berou.
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Astrobazar /PRODÁM

#11

Příspěvek od vla »

Duk napsal: Je to asi věcí každého, jestli koupí starší (jak uvádíš o 6tis. levnější) nebo úplně nový nepoužitý přístroj, přípravek apod.

Jde o to, že sekce "prodám, koupím" je součástí diskuzního fóra. Není to běžná inzerce.
Možná to proto tak i někteří berou.Podle mě by sekce prodám-koupím" měla sloužit pouze k účelu dle svého názvu. Nebo pak můžeme zrušit sekce dalekohledy....., protože si přece vše o kvalitě, porovnání s jinými atd. přečteme v bazaru. Já to vnímám jako jinou formu osobních útoků, kterou se tady snažíme vymítit ( díky za to moderátorům!!! )
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
3J

Astrobazar /PRODÁM

#12

Příspěvek od 3J »

Duk napsal: Je to asi věcí každého, jestli koupí starší (jak uvádíš o 6tis. levnější) nebo úplně nový nepoužitý přístroj, přípravek apod.

Jde o to, že sekce "prodám, koupím" je součástí diskuzního fóra. Není to běžná inzerce.
Možná to proto tak i někteří berou.Souhlasím osobně se považuji za samostatnou myslící bytost a rozhoduji se na základě informací. Proto jako kupující mám právo znát názor na prodávaný kus i od jiných než jen prodávajícího.
Pokud někdo nechce přivěšenou kritiku nabízeného zboží ať prodává přes Web specializovaný na prodej jako třeba zmíněná Anonnce. Tady je fórum a zákaz komentáře nabízeného zboží jen povede ke komentářům tohoto zboží v jiném vlákně.

Osobně si také raději připlatím za záruku než po roce řešit, kdo mi, co, jak a za kolik opraví. Některé firmy nabízí za příplatek prodlouženou záruku a je o ní i zájem ( např v IT) .
mpe
Příspěvky: 524
Registrován: 03. 08. 2005, 16:57

Astrobazar /PRODÁM

#13

Příspěvek od mpe »

Skraban napsal:
Jak jsem si tady na fóru všiml používáte okuláry Plossl od Tele Vue, ten je nabízí za více než 3 tisíce. Hypoteticky, zítra se rozhodnete koupit nového Naglera a dáte sem inzerát typu: Prodám 1rok staré okuláry Plossl od Tele Vue, ve výborném stavu s 30ti procentní slevou (jako Cabas svůj Dobson). Jak by jste se cítil, když Vám tam budou chodit hlášky typu Plossl můžeš mít od Matouška nový za 800,- Kč a použitý se tady prodává za 250Kč. Stejně všechno vyrábí jedna firma (SYNTA). Teď už chápete?
Jak bych se cítil? Reagoval bych a vysvětlil bych mu, že se plete. Cena je věcí nabídky a poptávky a nemám-li o věc zájem, cenu nerozporuji. Pokud ale někdo nabízí zboží za výrazně nad nebo podhodnocenou cenu, myslím, že je OK (konec konců i pro prodávajícího) na to upozornit. Za sebe můžu říct, že se snažím v bazaru nereagovat vůbec.
Uživatelský avatar
Risben
Příspěvky: 696
Registrován: 11. 09. 2006, 01:51

Astrobazar /PRODÁM

#14

Příspěvek od Risben »

Prodávající se dosti často sám zaregistruje těsně před tím, než-li prodává, nemá zpracované informace z tohoto fóra a v pár případech jednoznačně neměl ani ponětí o současném stavu na trhu, přitom stejný dalekohled, který nabízí, kdyby prolistoval starší záznami, tak uvidí, že je to jinak (nehovořím teď o žádném konkrétním případu). Sám občas tímto směrem slušnou formou upozorňuji a občas si tím to způsobem i sám připravuji půdu pro případnou koupi, i když nakonec k její realizaci třeba nedojde, tak pokud je komunikace vedena slušnou formou, případně včas přejde na soukromé zprávy, tak mi tento způsob přijde normální. Pokud má většina opačný názor, že to vadí, není třeba pro mě problém vložit se do diskuze jen tam, kde chci opravdu něco koupit, ale také se mi už několikrát stalo, že jsem se do diskuze vložil, původně nic koupit nechtěl a nakonec koupil ;). Tak si prostě jen myslím, že když konečným výsledek je rozumný PRODEJ, tak je to OK :).
Risben
New 170/1020 i s paralaktickou montáží, vše vlastní výroba&&Rf WO Megrez 90/621 FD APO, CG-5, HEQ-5 SynScan&&Okuláry Tele Vue, Vixen&&Triedr Celestron SkyMaster 12x60&&Canon 300D
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Astrobazar /PRODÁM

#15

Příspěvek od MaG »

V mezích slušnosti si myslím do bazaru upozornění na neadekvátní cenu patří. Pokud by to někdo přehnal, jistě by si toho další všimli a v rámci diskuze by na to upozornili. Max. by moderátor zasáhl. To se doposud podle mně nestalo a nebylo to ani nutné.

Přesně jak naznačujete, pokud se to někomu nelíbí, může to prodat jinde. Neznám konkrétní bazarové téma, kde by to prodávajícímu ublížilo. Maximálně mohl být naštvaný, že neprodal tak "výhodně". Výhoda fóra je právě v tom, že se tu nenechá začátečník tak lehce napálit, jako třeba v Tipservisu, Annonci.

Naopak mně napadá, že díky fóru mnozí výhodně nakoupili - jistě by mi řada zdejších uživatelů dala za pravdu, že na prodávané technice nechtěli vydělat a prodali ji značně pod cenou prostě proto, aby někomu udělali radost. I takoví tu jsou.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Odpovědět