Rýchlokurz používania CCD kamery

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Eryn
Příspěvky: 460
Registrován: 06. 02. 2006, 21:56
Kontaktovat uživatele:

Rýchlokurz používania CCD kamery

#1

Příspěvek od Eryn »

Najprv sa vopred ospravedlňujem za neodborné vyjadrovanie, ale predtým, ako som dostala svoju prvú digitálnu kameru som CCD kameru videla len raz v živote - aj to zo vzdialenosti 2 metre na dobu 3 sekundy. Nikto v mojom okolí digitálnou kamerou nepozoruje a ja sama som zistila, že nemám šajnu, ako sa to robí.

Na kamere je napísané Celestron NexImage a potom nejaké číslo #93712. Predpokladám, že to bude typ kamery ak nie, prosím, navigujte ma na niečo, čo by tým typom mohlo byť.

Mám k nej len návod v slovenčine, v ktorom sú zhruba 4 vety: Vložte CD, nainštalujte softvér, pripojte kameru a pozorujte. Veľa šťastia. O používaní kamery som sa stadiaľ nedozvedela zhola nič. Pokúšala som sa preklikať nejaké tie funkcie po nainštalovaní softvéru, ale stále som nenašla odpoveď ani na tie najzákladnejšie otázky:

1. Dá sa nejako nastaviť zväčšenie? Po zapojení kamery na ďalekohľad mám obraz v maximálnom zväčšení, asi ako pri pohľade cez 4 mm okulár.

2. Ako sa nastavuje dĺžka expozície? Už som zistila, že Ctrl+S mi urobí nejaký ten záber, ale o expozičnej dobe som nikde nenašla ani slovo. Nie že by som to urgentne potrebovala - pokiaľ mi nebude bezchybne pracovať pohon na montáž, tak o dlhých expozíciách sa mi môže len snívať. Aj tak by som to však rada vedela.

3. Dá sa nastaviť aj jas a kontrast?

4. Môže kamera nejako pracovať aj bez zapojenia do počítača? Môj otec totiž hovorí, že jeho notebooku nerobí mráz dobre a navyše ťahať z domu kilometrové káble nie je ktoviečo. Obrazovka navyše vydáva svetlo, ktoré mi určite bude dosť vadiť, ak sa raz dostanem k pozorovaniu slabých objektov.

Za poskytnuté rady vopred ďakujem. Bola by som tiež vďačná, keby ste mi to vysvetlili úplne laicky, pretože ja som naozaj s digitálnou technikou nikdy v živote nepracovala a do počítačov sa tiež nerozumiem.

Vzhľadom na môj zákaz na počítač môže tiež dosť dlho trvať, kým odpoviem.
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Rýchlokurz používania CCD kamery

#2

Příspěvek od MP »

Konkretne s touto kamerou jsem nikdy nic nedelal, takze jak se u ni ridi expozice nebo kontrast Ti neporadim, jen to, co plati obecne :

Velikost chipu kamery nezmenis, vyraz "zvetseni" tu moc nema smysl, zorne pole musis nastavit optikou pred kamerou - ohniskovou vzdalenosti. Obraz muzes zvetsit Barlowovym clenem nebo zmensit nejakym reduktorem ( prodavaji se i male levne reduktory prave pro takove kamerky ).

Bez pocitace tahle kamera pracovat nebude - funguje podobne, jako webkamery. Takze bez notebooku se neobejdes.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
Duk
Příspěvky: 2539
Registrován: 23. 01. 2005, 11:09

Rýchlokurz používania CCD kamery

#3

Příspěvek od Duk »

Ahoj,
pokud Ti mohu poradit, pročti si toto téma na fóru
Re: Fotoobjektiv pro CCD fotometrii, asi tak od č.38, ohledně reduktorů apod.
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Rýchlokurz používania CCD kamery

#4

Příspěvek od Vabra »

NextImage je podle vsech co ji maji (narozdil ode mne) opravdu odvozena z klasicke WEB kamery.

Takze je zakoncena USB konektorem a do niceho jineho nez PC/notebooku s USB ji nezapojis.

Jak pise Marek vyse zvetseni je dane pouze optikou, tj v primarnim ohnisku je vlastne jednotkove pro dane ohnisko. Da se redukovat reduktory (ale ty byvaji budto drahe nebo malo kvalitni) nebo zvysovat barlowem ci afokalni projekci za okularem (vhodne pro planety).

Se SW ovladacem teto kamery ti bohuzel neporadim. U me webky se musi odskrtnou automaticka expozice a potom ti to umozni nastavovat dalsi parametry:
- frekvenci snimkovani
- expozicni dobu
- citlivost/zesileni (gain)
pripadne na dalsi volby vyvazeni bile atd...
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Duk
Příspěvky: 2539
Registrován: 23. 01. 2005, 11:09

Rýchlokurz používania CCD kamery

#5

Příspěvek od Duk »

Možná by bylo dobré se s radou obrátit na Honzu Zahajského, který je uvádí ve své nabídce

http://www.celestron.cz/dalekohledy/pri ... o_CCD.html
Uživatelský avatar
voko
Příspěvky: 792
Registrován: 25. 04. 2005, 22:56

Rýchlokurz používania CCD kamery

#6

Příspěvek od voko »

Je to kamerka podobná kamerce LPI od Meade, takže od ní nečekej zázraky stran citlivosti. Je určena hlavně na jasné objekty jako Slunce (přes filtr samozřejmě), Měsíc a planety, případně hvězdy (dvoj, ..) tak do 7 - 8 mag.
Existuje více druhů software, přes který s ní budeš moci fotit, ale asi nejjednodušší bude pro tebe nainstalovat si do počítače (nejlepší je notebook, ten si můžeš vzít ven k dalekohledu) ten, co byl dodaný s kamerkou. Kamerku a všechna další její nastavení (tzn. volba expoziční doby, jasu, kontrastu, typu snímku, kombinování více snímků, odečítání temných snímků a pod.) budeš obsluhovat přes tento dodaný software.
Zvětšování a zmenšování obrazu (rozuměj snímaného zorného pole na obloze) lze dělat jen optikou, tzn. výměnou "dalekohledu", na který je kamerka nasazena nebo vkládáním dalších optických členů do cesty paprsku (pro tentýž dalekohled), jak ti to popisovali kluci výše.
No a další kouzlení s nasnímanými snímky pak samozřejmě můžeš dělat v programech na zpracování snímků jako Photoshop, PaintShopPro, Registax a pod.
Hlavně se toho nebát a nějak začít.
e-mail: vokope(at)cmail.cz
Uživatelský avatar
ZV
Příspěvky: 365
Registrován: 31. 10. 2006, 23:03

Rýchlokurz používania CCD kamery

#7

Příspěvek od ZV »

Eryn napsal:

2. Ako sa nastavuje dĺžka expozície? Už som zistila, že Ctrl+S mi urobí nejaký ten záber, ale o expozičnej dobe som nikde nenašla ani slovo. Nie že by som to urgentne potrebovala - pokiaľ mi nebude bezchybne pracovať pohon na montáž, tak o dlhých expozíciách sa mi môže len snívať. Aj tak by som to však rada vedela.

3. Dá sa nastaviť aj jas a kontrast?

Kameru rovněž nevlastním, ale nějaké informace jsem o ní našel a počítám, že to bude hodně podobné mé webce Philips ToUCam Pro II. Pokud jde o délku expozice, tak nejdelší expozice této kamery je 1/5 (slovy jedna pětina) sekundy. Je určena pouze pro fotografii sluneční soustavy (případně by šla použít pro pointaci, ale to se tě zatím zřejmě netýká).
Použití - Měsíc v primárním ohnisku (s filtrem PŘED objektivem i Slunce). Můžeš to zkusit i na Jupiter nebo Saturn, ale budou hodně maličké. Planety je lépe snímat projekcí za okulárem, na to budeš potřebovat vhodnou redukci nebo držák.

Ke kameře se na CD dodává nějaký program, který umožňuje sejmout snímek nebo videosekvenci a uložit na disk (Image Capture Software). Nepochybně bude mít někde v menu nebo na tlačítko nastavení kamery. Doba expozice bude Exposure nebo Shutter, pak tam bude citlivost (Sensitivity nebo Gain) a počet snímků za sekundu (Frames per Second, FPS). Jas (Brightness) a kontrast (Contrast) tam určitě budou taky.
Je lepší nastavit delší expozici a nižší citlivost (pokud je na to dost světla), obraz je pak méně zašuměný.

Zkus si to normálně ve dne vytáhnout na dvůr nebo na balkón, namířit na věž kostela nebo tak něco. Pak si s programem pohrat, nastavovat kde co všechno a sledovat, co to děla s obrazem. Až to budeš umět, tak vyzkoušet na Měsíc (počítej s tím, že ho na kameře uvidíš jen část).

Snímky bývají často poškozeny seeingem (chvěním vzduchu). Nejosvědčenější postup, jak získat dobré obrázky, je nasnímat videosekvenci o délce sekund nebo i desítek sekund a pomocí programu Registax (dá se zdarma stáhnout z internetu) vybrat a složit nejlepší snímky. Pokud jsou ale pro tebe počítače španělskou vesnicí, tak se zatím spokoj s tím, že nasnímáš víc jednotlivých snímku a z nich pak vybereš ten nejlepší podle oka.

Jak už tady bylo psáno, bez notebooku to nepůjde. Na počítač v domě a dlouhé kabely zapomeň, USB kabel obvykle přestává fungovat při délce nad 3-4 metry.
Mrazu bych se nebál, můj notebook hrdinně pointoval minulou zimu celou noc při mínus pětadvaceti :-). Ostatně, on už letos stejně žádný mráz nebude....
Doporučuju ale notebook po přenesení zpátky do tepla nechat ještě aspoň půl hodiny zapnutý, aby se uvnitř neorosil a nezrezavěl :-).
http://astrofoto.euweb.cz&&zvrastil (at) seznam (bodka) cz
Odpovědět