Výběr triedru

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
rys
Příspěvky: 523
Registrován: 13. 05. 2016, 23:01

Re: Výběr triedru

#706

Příspěvek od rys »

O Zeiss Victory jsem taky uvažoval. Ale hlavně jsem výběr zužil na ty co jsou v Supře. A taky jsem z pročítání zde, nabyl dojmu, že Zeiss bývá nelepší na ose, a už né moc ke kraji. Ale možná se pletu. Každopádně budu muset před koupí vyzkoušet.

Jinak jsem se teď vrátil ze špacíru, a ujistil jsem se, že opravdu více jak 25mm, mít nemohu.
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4148
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr triedru

#707

Příspěvek od biker.fm »

Tak ho zkus a uvidis zda by ti vyhovoval nebo ne.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
rys
Příspěvky: 523
Registrován: 13. 05. 2016, 23:01

Re: Výběr triedru

#708

Příspěvek od rys »

Rád bych ho zkusil, ale kde?
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2744
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Výběr triedru

#709

Příspěvek od SIRIUS_758 »

KOWA 8x22 Limited.jpg
KOWA 8x22 Limited.jpg (2.15 MiB) Zobrazeno 1404 x


KOWA Prominar 8x22 Limited :

- největší pole z nejmenších triedrů
- nejčistší obraz
- stylovka
- stejná cena jako zákl. zelená verze
- sběratelský kus

Všechny barvy jsou v Evropě zatím k dostání, někde i levnější, než zelené...


Swarovski 8x25 :
- o něco lehčí
- komfortnější pohled
- menší pole
- horší barevná korekce
- jen mírně dražší Kowy

http://posec.astro.cz/index.php/clanky/ ... nejmensimi
Uživatelský avatar
rys
Příspěvky: 523
Registrován: 13. 05. 2016, 23:01

Re: Výběr triedru

#710

Příspěvek od rys »

SIRiUS_758, díky za nasměrování, ta Kowa je můj favorit č1.
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2744
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Výběr triedru

#711

Příspěvek od SIRIUS_758 »

rys :

Pokud máte problém nosit 30 mm triedr o hmotnosti cca 600g, je to vážné.. Procházka je na lehko, ponejvíc v běžném ošacení...ano, zde může stačit nejmenší triedr do kapsy. Delší túra, zpravidla v outdoorovém oblečení a baťohem na zádech je už něco úplně jiného. Každých 150-200g navíc je pak znát. Ale outdoorová výbava skýtá další možnosti :

- Triedr nebo fotoaparát lze upevnit na zádový popruh. Stejně jako v případě treku s těžkým báglem zásadně zádům odlehčí nejen bederní, ale i prsní pás, stejný princip nabízí zádový popruh. Triedr navíc při pohybu neklimbá a člověk má trvale volné ruce.
- Menší triedry a bezzrcadlovky jdou upevnit i na popruh batohu na hrudi nebo z boku na opasek. K tomuto se rovněž prodávají speciální doplňky v podobě různých klipsů, které se snadno aplikují na fotoaparáty. V případě triedru je většinou potřeba zaopatřit vhodnou brašnu, která jde např. suchým zipem připevnit na popruh batohu, nebo navléknout na opasek. Inspirovat se lze i vychytávkami pro větší mobily.
- Další možností je speciální popruh, který nejčastěji využívají cyklisté nebo lezci - fotoaparát, či triedr, je v základní poloze fixován na zádech a v případě akce ho lze jediným pohybem ruky přemístit do oblasti prsou.
Uživatelský avatar
rys
Příspěvky: 523
Registrován: 13. 05. 2016, 23:01

Re: Výběr triedru

#712

Příspěvek od rys »

SIRIUS_758,

mám těžkou altrózu páteře, takže žádný batoh nepřipadá v ú vahu. Ven chodím denně. A proto potřebuji něco malého, co mi nebude na obtíž. Proto uvažiju o max. 25mm. Ten vemu všude.
johny723
Příspěvky: 100
Registrován: 07. 03. 2022, 23:57

Re: Výběr triedru

#713

Příspěvek od johny723 »

navrhujem pozriet si binokulary na optyczne.pl podla mna velmi podrobna a kvalitna stranka.

tu su prehladne uvedene male modely akurat z nich nie je ziaden otestovany... https://www.optyczne.pl/index.html?lorn ... arch&sort=
Uživatelský avatar
rys
Příspěvky: 523
Registrován: 13. 05. 2016, 23:01

Re: Výběr triedru

#714

Příspěvek od rys »

Na základě vašich příspěvků, odkazů a SZ, od velice zkušených zdejších členů, jsem výběr zůžil na dva dalekohledy:

KOWA Genesis 8x22
ZEISS Victory 8x25

Pokud se mi nepodaří oba někde porovnat. Tak zřejmě objednám Kowu.

Swarovskiho 8x25 jsem ,,zatim" vyloučil pro menší zor.pole.

Děkuji všem.
Uživatelský avatar
Honza OV
Příspěvky: 483
Registrován: 31. 07. 2008, 05:09
Bydliště: klimkovice
Věk: 47

Re: Výběr triedru

#715

Příspěvek od Honza OV »

Rozumné...
Porovnat by je šlo na jarním MHV...
Nebo kowu objednat v Supra Praha a Zeisse mohu poslat já na zkoušku pokud je chceš porovnat napřímo....Pokud ti bude Kowa vyhovovat je to asi jasná volba...
Triplet TS 115/800 a triedry různých značek a velikostí
Uživatelský avatar
rys
Příspěvky: 523
Registrován: 13. 05. 2016, 23:01

Re: Výběr triedru

#716

Příspěvek od rys »

Dnes jsem jel do Č. Budějovic pro dceru, a našel jsem tam obchod Zeiss. Šel jsem tam s tím, že bino 8x25 Victory odvezu.

Mech. zpracování mi přišlo výborné. Opticky vynikající, ale abych viděl celé zor. pole, tak jsem musel držet bino cca 3-4mm před očima. Pokud jsem se ho snažil opřít aspoň o oční víčka, tak už jsem neviděl skoro nic. Potřeboval bych delší očnice tak o 5mm. Toto mě hodně zamrzelo, protože jinak je výborný. Ale bez jakékoliv opory to prostě nešlo.

Pak mi dal do ruky 8x32 Conquest HD, který mi perfektně sedl, ale obraz byl horší, hlavně už kousek mimo osu.

Po ceztě zpět jsem našel obchod: lovecké potřeby, kde měly bino Swarovski 8x30 CL Companinon za 17tis. Sedl mi parádně, ale barvu jsem viděl i na ose.

Tak jsem odjel z prázdnou.
Ale aspoň jsem se ujistil, že se to musí opravdu vyzkoušet.

Jinak se mi potvrdilo, jak psal Boris, že tyto malé binoše do 25mm, jsou opravdu komromis.
A začínám uvažovat o rozměru 8x30 . Protože ten Sworovski byl hodně příjemný.
Díky všem.
Uživatelský avatar
rys
Příspěvky: 523
Registrován: 13. 05. 2016, 23:01

Re: Výběr triedru

#717

Příspěvek od rys »

U Foto Škoda se znovu objevil v akci Vanguard ED 8x32, údajně poslední kus. Minule jsem ho nestihl objednat. Tak jsem ho teď vzal na zkoušku, jak mi bude vyhovovat na moje výše. popsané účely.

Jako všechno dobré, ale mám s ním stejný problém jako u toho Zeisse. Opět bych potřeboval delší očnice, ale tady už jen tak o 3mm.

Nechápu, proč když má Vanguard údajně v popisu, vzdál.výst.pupily 17,5mm. Proč je proboha vzdálenost od čočky okulárů, k vnější hraně vytažené očnice na max. jen 10mm.

Žil jsem celou dobu v domění, že vzdál.výst.pupily je vzálenost, od čočky okuláru k oku, a pak mělo být vidět pěkně celé zor.pole. A podle této hodnoty, by měly jít vysunout očnice. Nebo se pletu?

Tak nevím jestli ho mám vracet. V neděli tam jedu, a každopádně se tam zajdu podívat na Swarovskiho 8x25.

To je pech.
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4148
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr triedru

#718

Příspěvek od biker.fm »

Kdyz jsi psal o Vanguardu ED 8x32, co takhle Kowa XD 8x33 DCF Genesis ?
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
rys
Příspěvky: 523
Registrován: 13. 05. 2016, 23:01

Re: Výběr triedru

#719

Příspěvek od rys »

Jediné co teď už vím zcela určitě je, že to musím napřed vyzkoušet. Včera jsem zkoušel ten Vanguard na krku, a i když se to nezdá, tak je to docela težké (540g). Takže ještě pořád se nechci vzdávat rozměru 8x25. Pořád nemám vyzkoušenou Kowu a Swarovski. V neděli se jedu ke Škodovi podívat na Swarovskiho, a chtěl jsem tam vrátit Vanguard. Ale ten mi večer sebral syn, takže opět nemám nic.
Uživatelský avatar
rys
Příspěvky: 523
Registrován: 13. 05. 2016, 23:01

Re: Výběr triedru

#720

Příspěvek od rys »

Pořád jsem přemýšel, proč s astronomickými okuláry různých druhů a značek, nemám s očnicemi vážnější problémi oproti binům. Pořad jsem hledal příčinu v očnicích u bina.

A zjistil jsem, že to bude zřejmě hlavně v rozdílu pozorování. U astr.okulárů nepotřebuji vyloženě mít oči nalepené na očnici. Protože když jsem dříve pozoroval s Newtonem, tak jsem u toho převážně stál. A tady jsem musel mít oko opřené o očnici, kvůli lepší stabilitě. Těď s refraktorem u pozorování jenom sedím, což je samozřejmě velice stabilněší, a ani nemusím mít oko opřené o očnici. Dříve s Newtonem absolutně nevyhovující např. Nagler zoom, je teď s refraktorem nejpoužívanější okulár.

Keždo u bina, je opření o očnice nutnost.

Jinak mi psal H. Zahajský, pokud budu chtít, tak v tuto neděli se mohu stavit do Supry na vyzkoušení různých binokulárů. Tuto nabídku jsem nemohl nepřijmout. Měl by dorazit i Swarovski 8x25. Takže výběr maximální.

A tímto bych mu chtěl poděkovat, za velikou ochotu a vstřícnost. Děkuji.
Odpovědět