Výběr triedru

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
rys
Příspěvky: 523
Registrován: 13. 05. 2016, 23:01

Re: Výběr triedru

#736

Příspěvek od rys »

Jo, to asi bude problém jen u tohoto kusu. Ale mám dojem, že už ho minule přede mnou někdo v akci koupil, a vrátil.
I krabice je v rohu lehce promáčklá. Nevím možná je to jinak. Ale tak velká akce, a ještě poslední kus?
Kikidixi
Příspěvky: 134
Registrován: 29. 03. 2021, 17:09
Bydliště: Ostrava
Věk: 45

Re: Výběr triedru

#737

Příspěvek od Kikidixi »

Ahoj.Trošku si pohrávám s myšlenkou pořídit si triedr. Využití by bylo takové všestranné, na výlet, do přírody a večer samozřejmě takový relaxační okuk oblohy,když z důvodu směnnosti není čas vytáhnout dobeše.Občas z nouze, abych zahnal to astro-svědění vytáhnu hledáček 8x50 a koukam aspoň takto.Trošku to chtíč ukojí,ale není to úplně vončo tím jedním okem.Cenovou relaci vidím tak+-6 tisíc,to je strop,žena už trošku brble a to ceny dělím dvěma :D (legrace).Zaujal mne binoš od Kowy 8x30 YF .Bude použitelný na výše zmíněné a pokud by to nějak pomohlo s radou pro astro ,tak jsem si oblíbil otevřenky.Diky za příp.odpověď .Zdraví Pepa
N150f5 eq5...kk ES2"...okulary ES 82/68°...Lumicon UHC,OIII ...
dex
Příspěvky: 338
Registrován: 13. 10. 2020, 21:38

Re: Výběr triedru

#738

Příspěvek od dex »

V zásadě ano, já ho tak používám, i měsíce Jupitera jsou tím vidět.
I když na astro je to malý průměr, ukazuje pěkně.
milonda78
Příspěvky: 224
Registrován: 18. 02. 2017, 11:55

Re: Výběr triedru

#739

Příspěvek od milonda78 »

Tahle odpověď mě zaujala, mám triedr 7x50 a měsíce Jupitera jsem v něm nikdy nevykoukal. Je to ale hodně obyčejný triedr značky Praktika😃ale jinak otevřené hvězdokupy ukazuje krásně…může mít vliv kvalita optiky?
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7204
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Výběr triedru

#740

Příspěvek od Artaban »

Optika na to má vliv. Mám 3 triedry střední třídy a každý má zvětšení 8x. Měsíce vidět jsou, ale musí být dál od Jupitera. Triedr je dobré mít na stativu, nebo opřený o plot atd.
Zkoušej dál mělo by to jít, pokud triedr ukazuje trochu normálně.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
milonda78
Příspěvky: 224
Registrován: 18. 02. 2017, 11:55

Re: Výběr triedru

#741

Příspěvek od milonda78 »

No tím si právě nejsem moc jistý🤷ve dne ukazuje hezky, hvězdy taky, ale když kouknu na jasný měsíc, nevímproč ho vidím dvakrát😃
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7204
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Výběr triedru

#742

Příspěvek od Artaban »

Hm, tak normálně vůbec neukazuje, ale jsou levné a solidní triedry, proto bych si koupil nový ;)
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
vojtechK
Příspěvky: 7
Registrován: 26. 05. 2023, 09:23
Bydliště: Frýdlant v Čechách
Věk: 45

Re: Výběr triedru

#743

Příspěvek od vojtechK »

rys píše: 01. 02. 2024, 20:02 Uvidím jak dopadnu v Supře. O tom tvém Nikonu vím, ale asi by to dopadlo podobně, jako s těmi předchozími.

Včera jsem si vzal ven (se psem) ten Vanguard na krk, na opasek už je těžký. Přes silnější zimní budnu to prvně šlo, ale pak mi ten ha.zl zdrhnul. A když jsem se vrátil cca po 2hod. tak jsem byl rád, že jsem ho sundal, a za krkem jsem byl od řemínku zpocený. A v létě v triku to bude podobné. Přesně toto nepotřebuji. Takže jedině prcek na opasek.

No uvidíme. Díky Honzo.
Mě se osvědčil takový ten postroj, kdy je dalekohled zavěšený za ramena místo za řemínek na krk, třeba zde https://www.astroshop.eu/carrying-strap ... ap/p,16958
Mám trailseeker 8x42 a u něj to bylo v příslušenství. Vydržím s tím na sobě bez problémů celý den, s řemínkem na krk bych to nedal ani s nějakou 8x25kou. A mimochodem, jistě budeme všichni rádi, když se s námi podělíte, jak jste dopadl v Supře :D
APM 70-45 SD Apo, APM UFF 18 a 10 mm, Celestron Trailseeker 8x42 ED, Celestron Skymaster 25x70, Vanguard Alta+ 264 AP
Uživatelský avatar
rys
Příspěvky: 523
Registrován: 13. 05. 2016, 23:01

Re: Výběr triedru

#744

Příspěvek od rys »

Tak jsem se vrátil ze Supry. Zkušel jsem nespočet binošů. Jednoznačně nejlepší jak konfortem i obrazem byl.
Swarovski 8x32 NL Pure.
Kowa genesis 8x33, vynikající, ale už výrazně větší.
Swarovski Companion 8x30, strašná bar.vada.
Kowa BD 10x25, malé pole, horší obraz.
Swarovski 7x21 Curio, obraz mi přišel vynikající, ale menší pole.

Rozhodoval jsem se mezi Swarovski 8x25,( ten bohužel dorazí až v pondělí), zkoušel jsem 10x25. Obraz ostrý až ke kraji, trochu bar.vada. neseděl mi špatně, ale kvůli tenčím očnicím, které se mi opírali až o oční víčka nebyl moc pohodlný.

Takže mám u sebe v kapse,
Kowu 8x22, nejlépe sedl, obraz bez.bar vady, sice malinko horší kraje, ale velké pole.
Mám červeno černou verzi. Zeleno černá už není v nabídce.

Pkud by lépe sedl očnicemi Swarovski 8x25, tak vezmu toho.

Tímto bych chtěl poděkovat H. Zahajskému, za vstřícnoc a ochotu otevřít v neděli.
A děkuji všem co byly ochotný poradit. Tomáš.
johny723
Příspěvky: 100
Registrován: 07. 03. 2022, 23:57

Re: Výběr triedru

#745

Příspěvek od johny723 »

dobry maly binokular netreba kvoli ocniciam hned odpisovat. Ja som si pred par rokmi kupil docter/noblex 8x21 a strasne mi nevyhovali tie male a kratke gumove ocnice. Vyriesil som to tak ze som k nemu kupil tieto ocnice https://www.aliexpress.com/item/3283842 ... 1802pjczNt nalepil som ich na dalekohlad a od tej doby s nim problem nemam. Su ovela sirsie a aj dlhsie ako povodne a mozem si s nimi dalekohlad opriet oko a tym padom sa cez neho da konecne aj pozerat.
Uživatelský avatar
rys
Příspěvky: 523
Registrován: 13. 05. 2016, 23:01

Re: Výběr triedru

#746

Příspěvek od rys »

Toto by byla až poslední možnost, pokud by mi žádný nesedl. Nechtěl jsem hned upravovat nový binoš.

Jinak Kowa 8x22, kterou beru sebou každý den, předčila mé očekávání. Nosím jí na opasku a nevím že jí mám.
Jsem rád, že jsem nešetřil na kvalitě, protože ten odstup o třídu níže, co jsem měl možnost porovnat je opravdu vidět.

Teď, když už díky Supře vím, jak může taky vypadat obraz v binokuláru. Tak přemýšlím, jestli bych ještě nepotřeboval jeden kousek, už né na každodenní delší výlety. Spíše takový univerzál. Něco jako 8x-10x 42. Protože pohled kvalitním binem je opravdu návykový.
johny723
Příspěvky: 100
Registrován: 07. 03. 2022, 23:57

Re: Výběr triedru

#747

Příspěvek od johny723 »

Uplne tomu rozumiem. Neexistuje univerzalny dalekohlad. Ale format 8x42 sa mu velmi priblizuje pokial sa ma pouzivat na nocnu oblohu alebo nocne pozorovanie prirody a zaroven sa predpoklada ze sa bude drzat v rukach. Ja mam meostar 7x42 a je to moj najoblubenejsi a najpouzivanejsi dalekohlad. Neukaze na nebi ani v sere sice tolko ako format 8x56 ( mam Docter 8x56 ED/OH) ale je ovela mensi a lahsi. Rozdiel 8x42 vo vahe a rozmeroch je aj oproti dalekohladom 7x50. Niekedy sa mi strasne pacili Fujinon 10x70 a jeho klony ( delta optical, william optics ...) ale uz docter 8x56 ed/oh ma z toho vyliecil. Obraz sice vo dne v noci perfektny ale clovek citi ze to musi drzat v rukach.
Uživatelský avatar
vojtechK
Příspěvky: 7
Registrován: 26. 05. 2023, 09:23
Bydliště: Frýdlant v Čechách
Věk: 45

Re: Výběr triedru

#748

Příspěvek od vojtechK »

Souhlasím s Johny723. Univerzální dalekohled neexistuje, ale 8x42 je hodně dobrý. Myslím ale, že se dvěma dalekohledy se už dá pokrýt téměř všechny potřeby. Dlouho jsem měl SkyMastera 25x70 se stativem na astro, na to není za ty peníze nejhorší. Někdy jsem se pokoušel ho vzít i na nějakou turistiku bez stativu, ale 25x (ani 15x) z ruky se fakt nedá udržet a je těžký a nepraktický. Říkal jsem si, že bych se chtěl posunout s kvalitou někam výš než je SkyMaster, tak že si koupím "nějaký pořádný dělo". Objednal jsem si z e-shopu Zeiss Conquest 15x56, ale došel jsem k závěru, že jednak za ty peníze ta kvalita optiky není zas tak top, byla tam celkem dost patrná barevná vada (za 37kKč už to člověk hodnotí hodně přísně), a druhak že zvětšení 15x je do ruky moc, ale na stativ zase zbytečně málo. Také jsem navštívil MHV, kde jsem se potkal mimo jiné z HonzouOV, který mi dal jeho zřejmě oblíbenou radu ohledně zvětšení, že "méně je někdy více". Dal jsem na něj a koupil jsem Celestron Trailseeker ED 8x42. Ten dalekohled používám pořád a na všechno! Mohl bych v něm oči nechat. Beru ho na každou procházku se psem, byl jsem s ním už dvakrát v divadle jako s divadelním kukátkem, u moře, na leteckém dnu, i ta noční obloha v něm stojí za to. Rozměr 8x42 je pro mě po letech se SkyMasterem naprosto malinký a lehoučký, na tom přibaleném zádovém postroji ho mohu mít pohodlně celý den na sobě a zvětšení 8x je z ruky podlě mě tak akorát. No a to "pořádný dělo" na stativ jsem vyřešil tak, že jsem v nějaké slevové akci black friday před vánocemi na APM objednal 70-45 SD Apo. Ještě nedorazil... Ten budu mít převážně na astro i s možností většího zvětšení na planety a Měsíc, ale pořád je to ještě rozměr, který se dá v batohu dotáhnout i se stativem na nějaký kopec pro denní pozorování.
APM 70-45 SD Apo, APM UFF 18 a 10 mm, Celestron Trailseeker 8x42 ED, Celestron Skymaster 25x70, Vanguard Alta+ 264 AP
kraateer
Příspěvky: 16
Registrován: 15. 05. 2017, 15:07

Re: Výběr triedru

#749

Příspěvek od kraateer »

Čaute, prosím o radu. Viete mi niekto povedať, kde nájdem kolimačné skrutky u Praktica Falcon 12x50 binokulár? Jedná sa o tento model, nie je to v užívateľskom manuály ani na YT. Jedná sa o tento model:
https://www.mall.sk/dalekohlady/praktica-falcon-12x50

Nie som si vedomý toho, že by niekde spadol alebo čo, ale šošovky sú úplne rozhasené. Jupiter vidím regulérne 2x ako dvojhviezdu, mesiac 1a pol krát atď. Prípadne ak poznáte servis ďalekohľadov na východe Slovenska.

Ďakujem.
Sky-watcher Dobson 200/1200
Milos78
Příspěvky: 16
Registrován: 11. 02. 2024, 13:04

Re: Výběr triedru

#750

Příspěvek od Milos78 »

Tenhle dotaz mě pobavil😊někde výše nebo možná v jiném vlákně popisují ten stejný problém stejného typu a značky dalekohledu, pouze ve zvětšení 7x50, zřejmě jsme vsadili na slušný oddíl😃Každopádně pokud by někdo poradil co s tím, budeme oba rádi
Odpovědět