Pointacia - taka uvaha ...

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Odpovědět
Uživatelský avatar
SpaceMan
Příspěvky: 260
Registrován: 09. 10. 2006, 15:31

Pointacia - taka uvaha ...

#1

Příspěvek od SpaceMan »

Pohravam sa s takouto myslienkou a zaujimali by ma vase nazory.

Paralakticka montaz - na jednej strane ED refraktor + DSLR, na druhej strane pointer + WEB kamera (pre PC autoguider). A ta uvaha je: co takto umiestnit pointer k protizavaziu (mozno namiesto neho - uvidime ake budu hm. pomery) a osadit ho (pointer) na azimutalnu hlavu ?

K predchadzajucej uvahe ma vedu hlavne dva tradicne pointer-problemy:

- pevne uchytenie pointera k foto-EDcku - problem najst vhodnu pointacnu hviezdu v zornom poli pointera

- pointacne objimky s moznostou nastavenia vyosenia - tazkopadna obsluha
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Pointacia - taka uvaha ...

#2

Příspěvek od Vabra »

Uvaha neni spatna, ale ja bych do toho nesel.
Zkousel jsem maly pointer 70/700 s webkamerou na fotograficke kulove hlave pevne namontovane na kruhy sveho newtona 152/750 na CG-5 GT. Presto, ze slo o profi hlavu s nosnosti pres 6 kg. Toto reseni bylo prilis tezkopadne a pokorne jsem se vratil k pointacnim kruhum se stavecimi srouby.
Chytit to na deklinacni osu v miste protizavazi bude jeste mene stabilni nez jsem to mel ja.
Hlavnim problemem bylo uchyceni pointacniho dalekohledu v jednom bode...
Se slusnymi kruhy by nemel byt problem najit pointacni hvezdu prakticky kdekoliv na obloze. Na druhou stranu pointovani v jine casti oblohy by mohlo mit potencialne vliv na kvalitu pointace, zvlaste pokud by bylo potreba delat i korekce v deklinaci. Pro korekci periodicke chyby pro dobrem ustaveni by to mohlo stacit.
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
SpaceMan
Příspěvky: 260
Registrován: 09. 10. 2006, 15:31

Pointacia - taka uvaha ...

#3

Příspěvek od SpaceMan »

Uvazujem o "serioznejsej" AZ hlave (aretacia a jemny pohyb o oboch osiach) - Witti (Baader Planetarium). Pointer (ref. 70/500, hmotnost cca 1.2kg) bude uchyteny "dvojbodovo" (v normalnych objimkach), objimky upevnene na upinaciu listu a az lista na AZ hlavu.

Uvazoval som aj o umiestneni takehoto "vytvoru" nad hlavny pristroj (alebo aj vedla neho). K zameru umiestnit to na opacny koniec montaze ma viedla snaha usetrit na hmotnosti protizavazia.
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Pointacia - taka uvaha ...

#4

Příspěvek od vla »

Pokud dobře vyřešíš uchycení dalekohledu neměl by to být problém, kdysi jsem to úspěšně používal s montáží CG5. Na montáže typu EQ6 bych byl pesimista díky velmi problematickému řešení tyče protizávaží. Je sice výsuvná, ale celé se to prapodivně vaklá a je to asi jištěno proti pootočení a vysunutí jen jakousi plastovou (?) aretací. Pošlu ti na mail obrázek jak jsem to vyřešil zatím provizorně já.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
SpaceMan
Příspěvky: 260
Registrován: 09. 10. 2006, 15:31

Pointacia - taka uvaha ...

#5

Příspěvek od SpaceMan »

Povodne som to chcel umiestnit nad hlavny pristroj, ale ked som si to nakreslil, "vyliezlo" z toho pomerne nevzhladne "zariadenie" ... Zaroven by takato konfiguracia posunula tazisko od os montaze (pointer cca. 1.2kg, AZ hlava cca. 300g). Aj z estetickeho hladiska to vyzera na umiestnenie vedla hlavneho pristroja.
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Pointacia - taka uvaha ...

#6

Příspěvek od MP »

Take jsem prosel podobnymi peripetiemi a vzdycky jsem se pokorne vratil ke klasickym kruhum se dvema trojicemi stavecich sroubu. S velkou "profi" kulovou hlavou ( nosnost 12kg ) to celkem funguje pri pointaci kratkym refraktorem ( Megrez 80/500 ), ktery ma zabudovany masivni uchyt na fotostativ. AZ hlava by musela byt hodne masivni a tezka, ty, co vazi kolem tech 300g, se klepou.

Momentalne pri foceni a pointaci dvema Megrezy pouzivam velkou nivelacni hlavu Manfrotto, ta pevnosti plne vyhovuje. Vazi ale asi dve kila.

S tim umistenim na stranu zavazi to pujde jen pri foceni teleobkjektivy nebo kratkymi dalekohledy. Tyc zavazi neni prilis tuha ani pevne ulozena, navic to na ni nepujde dostatecne pevne namontovat.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
SpaceMan
Příspěvky: 260
Registrován: 09. 10. 2006, 15:31

Pointacia - taka uvaha ...

#7

Příspěvek od SpaceMan »

MP napsal: ... AZ hlava by musela byt hodne masivni a tezka, ty, co vazi kolem tech 300g, se klepou ...

Myslis si ze ta AZ hlava (BDP Witty - predava SUPRA) by mohla mat problem aj s cca. 1kg pointerom 70/500 ? Aj ked Witty nie je ziadne "masivne monstrum", cca. 1kg zataz by to hadam mohlo ustat ...
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Pointacia - taka uvaha ...

#8

Příspěvek od MP »

SpaceMan napsal:
Myslis si ze ta AZ hlava (BDP Witty - predava SUPRA) by mohla mat problem aj s cca. 1kg pointerom 70/500 ? Aj ked Witty nie je ziadne "masivne monstrum", cca. 1kg zataz by to hadam mohlo ustat ...Kdybys tim pozoroval, bylo by to v pohode. Ale kdyz jde o to, aby se pointer proti fotoobjektivu nehnul o vic, nez uhlovou vterinu, ani kdyz zafouka vitr .... podle mne bez sance :-/
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Pointacia - taka uvaha ...

#9

Příspěvek od MMys »

Mě se po mnoha pokusech osvědčilo spojit dalekohled s pointerem napevno, a pointační hvězdu hledat pohybem kamery v zorném pointeru. Udělal jsem si na to takový pozicioner se dvěma kolmými kolejničkami.



Výkresy na to jsou zde:
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz/AstroF ... cioner.zip
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Kojaro
Příspěvky: 273
Registrován: 06. 07. 2004, 22:14

Pointacia - taka uvaha ...

#10

Příspěvek od Kojaro »

Napadla mně možnost využít nějak přípravku na afokalní foto od Baaderu, je tam pohyb v osách pomocí šroubů,ale možná je to hloupost...
KOvář JAROslav
Odpovědět