Bias snímky

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Bíba75
Příspěvky: 1688
Registrován: 12. 06. 2006, 21:08
Bydliště: Tuchřice
Kontaktovat uživatele:

Bias snímky

#1

Příspěvek od Bíba75 »

Zdravím na foru.
Tak jsem dnes pročítal forum a narazil jsem na termín který mi není jasný!! A to Bias snímek!! Mohl by mi někdo vysvětli co to znamená a na co je to dobré!!Přiznám se že jsem v astrofoto začátečník tak bych bral takové polopatičtější vysvětlení!!Děkuju!! Darkframe a flatfield tomu rozumím ale BIAS to my vrtá hlavou!! ??? ;)
Astrograf 250/1000 f/4, SW ED-80/600 ,EQ-6 SS, ZWO ASI 071 ,ASI 120MM ,Canon EOS 40Da,hvězdárnička 2x2.m
http://astrophotography-l-r.webnode.cz/
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17658
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Bias snímky

#2

Příspěvek od MMys »

To téměř nepotřebuješ. Je to snímek při nulové expoziční době (nebo při velmi kratinké) Udává signál, který je vyčten z každého pixelu i když nic neakumuloval + posun (offset) signálu v digitalizačních obvodech.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Bíba75
Příspěvky: 1688
Registrován: 12. 06. 2006, 21:08
Bydliště: Tuchřice
Kontaktovat uživatele:

Bias snímky

#3

Příspěvek od Bíba75 »

MMys napsal: To téměř nepotřebuješ. Je to snímek při nulové expoziční době (nebo při velmi kratinké) Udává signál, který je vyčten z každého pixelu i když nic neakumuloval + posun (offset) signálu v digitalizačních obvodech.
No tak děkuju!! ale stejně jsem to nepochopil!! asi jsem opravdu začátečník amatér!! a nebo jsem asi špatně položil otázku!! ;)
Astrograf 250/1000 f/4, SW ED-80/600 ,EQ-6 SS, ZWO ASI 071 ,ASI 120MM ,Canon EOS 40Da,hvězdárnička 2x2.m
http://astrophotography-l-r.webnode.cz/
Uživatelský avatar
deavi
Příspěvky: 1589
Registrován: 01. 03. 2005, 04:38

Bias snímky

#4

Příspěvek od deavi »

MMys napsal: To téměř nepotřebuješ. Je to snímek při nulové expoziční době (nebo při velmi kratinké) Udává signál, který je vyčten z každého pixelu i když nic neakumuloval + posun (offset) signálu v digitalizačních obvodech.

Martine, kdybych bias snímek použil třeba v DeepSkyStacker zlepší se popřípadě změní se tím výsledný snímek? Jak se vůbec takový to snímek získává.
Zrovna jsem koukal tak v subrawu to nejde použít, asi to nebude mít moc velký vliv na výsledný snímek.
http://www.astronom.cz/deavi/
EQ-8, Newton AG 300/1140mm, f:3,8, ASA OK3 focuser+ ASA 3'' Wynne 0.95x, ZWO OAG68 + ZWO ASI 174 mini, ZWO ASI 6200MC PRO. Powerbox Pegasus Advance
Uživatelský avatar
Alien_MasterMynd
Příspěvky: 1636
Registrován: 26. 09. 2006, 10:17

Bias snímky

#5

Příspěvek od Alien_MasterMynd »

deavi napsal:


Martine, kdybych bias snímek použil třeba v DeepSkyStacker zlepší se popřípadě změní se tím výsledný snímek? Jak se vůbec takový to snímek získává.
Zrovna jsem koukal tak v subrawu to nejde použít, asi to nebude mít moc velký vliv na výsledný snímek.

Je to spis urcene pro nejake merici ucely (fotometrie apod.), kde je potreba aby jednoduse receno hodnota jednoho pixelu, na ktery dopadne x fotonu byla stejna jako hodnota pixelu nekde vedle, na ktery dopadne taky tech x fotonu. Porizuje se na nejkratsi cas zaverky (taky expozice tmy, jako u dark framu). Pro vizualni ucely bych rekl ze je nepodstatny.
SW NWT 200/1000, HEQ5 SS, SW ref. 70/500
Tr. 8x30,10x50,20x50
Praktica Super TL, Sigma SD10, chlazený mod. Canon 350D s amp-off, EOS IX, FujiFilm S3Pro, upravená chlaz. TV kamera, Watec 902H3 Ultimate, obj. 10-300mm

http://www.alien-mastermynd.com
Uživatelský avatar
koca
Příspěvky: 137
Registrován: 17. 06. 2003, 19:08

Bias snímky

#6

Příspěvek od koca »

deavi napsal:


Martine, kdybych bias snímek použil třeba v DeepSkyStacker zlepší se popřípadě změní se tím výsledný snímek? Jak se vůbec takový to snímek získává.
Zrovna jsem koukal tak v subrawu to nejde použít, asi to nebude mít moc velký vliv na výsledný snímek.

V drtivé většině případů se odečtením BIAS snímků rozdíl nepozná. Pozná se to hlavně při astrometrickém zpracování. Ono totiž uroveň pixelů u BIAS snímků je významně menší, než u DARK, FLAT či LIGHT snímků. Problém může nastat při focení v ideálních podmínkách , kdy hodnota nasycení pozadí bude nízká, a navíc se po kalibraci DARK a FLAT ještě sníží. Potom i malé hodnoty nasycení u BIAS snímků mohou hrát roli hlavně při astrometrii.
Každopádně se vyplatí udělat si BIAS snímek, ať má člověk představu, jak moc se mu projevuje šum v elektronice. Dalším zdrojem rušení, který se může projevit na BIAS snímku je rušení elmag polem, například starší monitory, ventilátory a nebo si pošlete zprávu z mobilu :)
Jak je vidět, jedná se o náhodné jevy a jejich eliminace je možná jenom pouze BIAS snímkem.
Ale například slovutná firma SBIG toto řeší přidáním konstantní hodnoty 100 ADU pro každý pixel, což znamená, že se s úrovní pozadí nedostanete pod 100 ADU (při správném zpracování). Lepší astro programy mají možnost použít při kalibraci snímků i BIAS snímek a/nebo zadat konstantní hodnotu pro odečet. Ale kdo zná, může to udělat i v nějakém grafickém programu.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17658
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Bias snímky

#7

Příspěvek od MMys »

koca napsal:

V drtivé většině případů se odečtením BIAS snímků rozdíl nepozná.
Ano, většinou to tak je, pokud jsou expozice dostatečně dlouhé a objekt moc "nelovíme" při následném zpracování. V Bias snímku se projeví čtecí šum senzoru a elektroniky, nerovnoměrnosti sigálu z jednotlivých řádků či sloupců senzoru a případné systematickérušení vlastní elektronikou při vyčítání. To mohou být různé takové pruhy v obraze a podobně.

Pozná se to hlavně při astrometrickém zpracování. Ono totiž uroveň pixelů u BIAS snímků je významně menší, než u DARK, FLAT či LIGHT snímků. Problém může nastat při focení v ideálních podmínkách , kdy hodnota nasycení pozadí bude nízká, a navíc se po kalibraci DARK a FLAT ještě sníží. Potom i malé hodnoty nasycení u BIAS snímků mohou hrát roli hlavně při astrometrii.

Pozná se to také, pokud se snímek zpracovává silněji, prostě pokud se jedná o velmi slabý objekt a úrovně signálu jsou nízké a objekt je utopen v šumu a ostatních vlivech.

Každopádně se vyplatí udělat si BIAS snímek, ať má člověk představu, jak moc se mu projevuje šum v elektronice. Dalším zdrojem rušení, který se může projevit na BIAS snímku je rušení elmag polem, například starší monitory, ventilátory a nebo si pošlete zprávu z mobilu :)
Jak je vidět, jedná se o náhodné jevy a jejich eliminace je možná jenom pouze BIAS snímkem.

NÁHODNÉ jevy neodstraníš žádným snímkem, ani BIAS. Právě proto, že jsou náhodné ! Naopak, musíš vyrobit MASTER BIAS (průměr nebo raději medián z více BIAS snímků) kde jsou již pouze systematické odchylky každého pixelu, charakteristické pro danou kameru. Jednotlivý BIAS je dobrý leda tak pro posouzení šumu soustavy. Pokud si jedním BIASEM zkalibruješ celou sadu snímků objektu, moc si nepomůžeš, spíš naopak.


Ale například slovutná firma SBIG toto řeší přidáním konstantní hodnoty 100 ADU pro každý pixel, což znamená, že se s úrovní pozadí nedostanete pod 100 ADU (při správném zpracování). Lepší astro programy mají možnost použít při kalibraci snímků i BIAS snímek a/nebo zadat konstantní hodnotu pro odečet. Ale kdo zná, může to udělat i v nějakém grafickém programu.
Ano, to je řešení, které zajistí že po odečtu DF a po aplikaci FLATu to nepodteče. Neřeší to ale variabilitu offsetu v různých místech senzoru.

Pro ostatní, kteří nevíte, o co jde. Při focení DSLR to neřešte.

Mimochodem - SubRAW umí aplikovat i BIAS snímek (byť ne v plném slova smyslu, ale pouze pro určení offsetu černé), pomocí parametru --b.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
KpS
Příspěvky: 2556
Registrován: 04. 09. 2006, 02:26
Bydliště: Praha Lužiny
Věk: 78
Kontaktovat uživatele:

Bias snímky

#8

Příspěvek od KpS »

to MMys: Dovolím si položit otázku, která snad s BIASem, resp. s odečítáním čehokoliv souvisí. Použil jste při svém zpracování denních snímků komety předchozího odečtení okolní oblohy? Kometu jste sice nemusel "lovit", ale mohlo by i tak být odečtení nějak užitečné?
Karel
Uživatelský avatar
koca
Příspěvky: 137
Registrován: 17. 06. 2003, 19:08

Bias snímky

#9

Příspěvek od koca »

MMys napsal:
NÁHODNÉ jevy neodstraníš žádným snímkem, ani BIAS. Právě proto, že jsou náhodné ! Naopak, musíš vyrobit MASTER BIAS (průměr nebo raději medián z více BIAS snímků) kde jsou již pouze systematické odchylky každého pixelu, charakteristické pro danou kameru. Jednotlivý BIAS je dobrý leda tak pro posouzení šumu soustavy. Pokud si jedním BIASEM zkalibruješ celou sadu snímků objektu, moc si nepomůžeš, spíš naopak.

S tím samozřejmě naprosto souhlasím, popisoval jsem spíš princip, než konkrétní postup.
Když jsi to už načal, tak je třeba také říci, že pro DARK a FLAT snímky platí stejné pravidlo. Pořídit sérií snímků a vyrobit MASTER snímek zprůměrováním nebo mediánem hodnot.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17658
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Bias snímky

#10

Příspěvek od MMys »

KpS napsal: to MMys: Dovolím si položit otázku, která snad s BIASem, resp. s odečítáním čehokoliv souvisí. Použil jste při svém zpracování denních snímků komety předchozího odečtení okolní oblohy? Kometu jste sice nemusel "lovit", ale mohlo by i tak být odečtení nějak užitečné?
To jsem zkoušel, byť trochu jinak. Zjistil jsem barvu oblohy (průměrnou), uměle vyrobil obraz s jedolitou plochou té barvy, udělal u obrazu komety mírný offset ke světlejšímu (aby to po odečtení nepodteklo v některých pixelech díky šumu). Pak obraz s barvou oblohy odečetl od snímku. Kometa byla samozřejmě velmislabá, bílá, utopená v šumu. Stejně to dopadlo při pokusu normalizovat barvu oblohy na skoro černou. To zřejmě dělá to samé. Kometu pak bylo stejně nutno z výsledku "lovit" razantním zvýšením kontrastu. Prostě pokud je odstup signálu od pozadí a šumu nedostatečný, nikdy z toho nic kloudného není. Bez ohledu na metodu zpracování.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Bias snímky

#11

Příspěvek od MP »

MMys napsal: V Bias snímku se projeví čtecí šum senzoru a elektroniky, nerovnoměrnosti sigálu z jednotlivých řádků či sloupců senzoru a případné systematickérušení vlastní elektronikou při vyčítání. To mohou být různé takové pruhy v obraze a podobně. Jen pro doplneni : tohle vsechno je samozrejme i v darkframu, takze pokud je DF udelany opravdu pri shodnych podminkach ( expozice, teplota, napajeni, okolni ruseni atd. ), neni bias potreba ( ten se jinak musi pouzit i na DF ). Problem je v tom, ze ty naprosto shodne podminky je tezke dosahnout, pak se vyplati pri zpracovani oddelit to, co na tech vnejsich podminkach zavisi ( dark ) a to, co zavisi jen na fotoaparatu ( bias ).
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
KpS
Příspěvky: 2556
Registrován: 04. 09. 2006, 02:26
Bydliště: Praha Lužiny
Věk: 78
Kontaktovat uživatele:

Bias snímky

#12

Příspěvek od KpS »

MMys napsal:
To jsem zkoušel, byť trochu jinak. Zjistil jsem barvu oblohy (průměrnou), uměle vyrobil obraz s jedolitou plochou té barvy, udělal u obrazu komety mírný offset ke světlejšímu (aby to po odečtení nepodteklo v některých pixelech   díky šumu). Pak obraz s barvou oblohy odečetl od snímku.S tou průměrnou barvou jsem to zkoušel, ale posunout původní snímek mne nenapadlo. Šum bych pak po odečtení měl asi menší.
Díky.
Karel
Odpovědět