Prodloužení roviny

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Duk
Příspěvky: 2539
Registrován: 23. 01. 2005, 11:09

Prodloužení roviny

#1

Příspěvek od Duk »

Tak teď jsem si nebyl zcela jist, jak toto téma označit, aby demonstrovalo, co nejlépe výstižně.

Mám objektiv, který bych chtěl díky svým vlastnostem vyzkoušet na astrofoto. Ovšem má to jeden háček, vzdálenost mezi šachtou fotoaparátu (Canon EOS) a vnitřním členem objektivu je poměrně krátká.
Ocenil bych dobrou radu, co by napomohlo prodloužení vzdálenosti mezi temito členy.
(Něco na způsob Barlowa?)
(objektiv 140/160mm)
D.

Uživatelský avatar
Duk
Příspěvky: 2539
Registrován: 23. 01. 2005, 11:09

Prodloužení roviny

#2

Příspěvek od Duk »

Počítám i s tím, že by se do této roviny měl vejít zřejmě i rovnač pole ::)
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Prodloužení roviny

#3

Příspěvek od MMys »

Objektiv 140/160 nemá rovné pole ? Beztak to je nějaký projekční či velkoformátový fotografický...

S tím neuděláš nic. Jakýmkoli jednoduchým členem to spíš pokazíš. Taky mám nějaký takový, jen o něco menší. Kreslí na rovné pole tak 6x6cm, ale rozlišovačka je mizerná, a a na hvězdách se projevuje sférická vada. Denní foto při normálních snímcích OK. Vyzkoušt jsem ho mohl až CCD kamerou. Orazová rovina je 1cm za poslední (z té strany plochou) čočkou. Na foťák to uzpůsobit nelze.

http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Duk
Příspěvky: 2539
Registrován: 23. 01. 2005, 11:09

Prodloužení roviny

#4

Příspěvek od Duk »

Ono se to má tak, že jsem ho částečně rozebral, takže ta vzdálenost je větší, než ten jeden cm, jak popisuješ.
Navíc jsem ho zkoušel, jakoby dalekohled a docela mě to pčekvapilo, je to nějaký armádní kousek.
Bohužel nic víc o něm nevím.
Odpovědět