MESSIER - užitkový SW z Francie

Povídání o astronomické literatuře, počítačových planetáriích, hvězdných mapách, atd.
Jan
Příspěvky: 307
Registrován: 10. 05. 2003, 15:58

MESSIER - užitkový SW z Francie

#1

Příspěvek od Jan »

Dobrý den

S potěšením sděluji, že je amatérům k dispozici malý, ale výkonný užitkový program:

MESSIER v3.0



Programu usnadňuje vyhledávání nebeských objektů z Messierova katalogu.

Je to dárek našim amatérům od kolegy z Francie: Daniela Pastuszaka.
Poznamenávám, že SW je dosud publikován pouze ve francouzské verzi, proto jsem ho doplnil českou verzí textů. Program je zdarma – SW balík má objem cca 2,5 mB – ke stažení je na URL našeho WEBu:
http://www.grecner.cz/astro/mess_sw/mes ... sw_c31.htm

Myslím, že se program našim uživatelům zalíbí, že nám poskytne užitek a že svou vděčnost amatéři vyjádří připomínkami k programu.

Zdraví
Jan
Jan
Příspěvky: 307
Registrován: 10. 05. 2003, 15:58

MESSIER - užitkový SW z Francie

#2

Příspěvek od Jan »

Kdo to ví – odpoví,
odpoví mi na otázku …

(kterou sám neumím zodpovědět...).

Autor programu „Messier“ se mne totiž zeptal,
čím to je, že z 80-ti návštěvníků tohoto oznámení
se dosud nikdo neozval s připomínkou, poznámkou, kritikou či dotazem ?

Myslím si, že se nabízí různé možné odpovědi (+ /- tj. pochvalné /kritické),
např. že program:

(1.) neodpovídá nejčastějším potřebám našich amatérů,
(2.) není potřebný, neboť tytéž služby amatér řeší jiným SW,
(3.) není upotřebitený, neboť amatér při pozorování nepoužívá PC,
(4.) je nevhodně koncipovaný z hlediska užitnosti resp obsluhy,
(5.) má nevhodný formát a obsah exportovaných souborů,
(6.) má do CZ nesprávně přeloženu nápovědu a popisky,
(7.) je (nebo možná bude) pro mne (nebo někoho jiného) využitelný,
(8.) považuji za užitečý, potřebný a proto si autor zaslouží můj dík ...
(9.) …

Úvodní citát z písničky snad pomůže nalézt odpověď na otázku kolegy amatéra ze sladké Francie ?

Nebo to mám svést jednoduše na rčení
„jiný kraj – jiný zvyk…“ ?

Zdraví
Jan
Uživatelský avatar
A.K.
Příspěvky: 589
Registrován: 20. 08. 2003, 17:26

MESSIER - užitkový SW z Francie

#3

Příspěvek od A.K. »

Jestli mohu reagovat, dovolím si tedy za sebe ohodnotit.

Prográmek jsem si stáhl hned, co se zde objevil odkaz. Veliká výhoda je, že se nemusí složitě instalovat a je k němu dostatečně jasný popis všech zobrazených hodnot. Při prvním pohledu pro mě nenabízí více než Hnsky který používám, tedy co se týče údajů o poloze objektů vzhledem k nastaveným parametrům pozorovacího místa a fáze Měsíce. Takže proto viz bod (2.).

Na druhý pohled mě zaujal spodní panel a aktualizovaný hvězdný čas. Protože jsem si v poslední době vytvářel v excelu převodní roční tabulku mezi občanským a hvězdným časem, tak jsem Messier-a využil pro kontrolu.

Obrázky, které jsou v náhledu (a pak ve větším po kliknutí) k dispozici jsem si nahradil jinými - "kvalitnějšími", kde stačí jen přepsat daný obrázek v adresáři pic. Ve spojení s obrázky je pak prográmek dobrým informačním "balíčkem" o všech objektech.

Celkově bych tedy souhlasil s body (7.) a zčásti (8.), protože se prográmek dá využít a autor udělal dobrou práci. Nicméně, protože nemam v terénu k dispozici notebook (bod (3.)) a doma spíše využívám jiný, již pro mě zaběhlý software, je Messier utilitka, kterou sem tam mohu využít. V terénu by mohl být asi více využitelný.

Tolik můj názor.
Aleš Knobloch -- Astronomické informace -- AstroVIEW (web ve vývoji)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24321
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

MESSIER - užitkový SW z Francie

#4

Příspěvek od MilAN »

Abych mohl odpovědět, položím dvě otázky :
1/ co program umí
2/ komu je určen, resp.kdo a k čemu ho použije.

ad 1/ :
-  umí ukázat tištěnou tabulku M objektlů a jejich obrázek
- umí hvězdný čas a  ALT/AZ souřadnice  objektu
- umí  zobrazit datum vrcholení objektu

ad/2
- to že umí datum vrcholení v Oh je trochu málo, vzhledem k tomu, že program umí hvězdný čas. Předpokládal bych, že by měl v každém případě program spočítat, kdy dnes bude objekt vyrcholit. A to si myslím že by byl jediný  rozumný výstup tohoto programu - ale ten tam bohužel není
- údaj ALT/AZ - pokud je určen začátečníkům, je to údaj, který nikomu moc nepomúže v hledání objektu. Začátečník by k tomu měl mít alespoň zobrazení na schematické mapce. Údaj o hvězdném čase je pro začátečníka opravdu zbytečný
-pokud jde o pokročilého, každý, kdo se dnes alespoň okrajově chce podívat na oblohu, používá nějaké PC planetarium. A to umí vše, co tento program, + zaručeně zobrazení hvězdné oblohy a grafické řešení na otáčející mapě východů, průchodů a podobně, a to i program, o velikosti 100kB

Takže, pokud bych měl odpovědět podle Tvé stupnice , potom 1 + 2
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
A.K.
Příspěvky: 589
Registrován: 20. 08. 2003, 17:26

MESSIER - užitkový SW z Francie

#5

Příspěvek od A.K. »

MilAN napsal:
... to že umí datum vrcholení v Oh je trochu málo, vzhledem k tomu, že program umí hvězdný čas. Předpokládal bych, že by měl v každém případě program spočítat, kdy dnes bude objekt vyrcholit ...
Není tam k tomu tenhle sloupec?
Poledník - místní čas průchodu poledníkem ke zvolenému datu.
Aleš Knobloch -- Astronomické informace -- AstroVIEW (web ve vývoji)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24321
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

MESSIER - užitkový SW z Francie

#6

Příspěvek od MilAN »

Jo, máš pravdu, nějak mě ten název sloupce nezaujal, omlouvám se.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
A.K.
Příspěvky: 589
Registrován: 20. 08. 2003, 17:26

MESSIER - užitkový SW z Francie

#7

Příspěvek od A.K. »

Možná by místo poledník mohlo být místní poledník nebo meridián, aby to bylo na první pohled jasné.
Aleš Knobloch -- Astronomické informace -- AstroVIEW (web ve vývoji)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24321
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

MESSIER - užitkový SW z Francie

#8

Příspěvek od MilAN »

Protože se tam nevejde dvojslovný text, tak bych se radši přimlouval za " průchod" - - často používaný ( východ - průchod - západ ) , např. v H.R. a pod.
------
Šel by tam také text : Průchod M.P. ;D (Marek promine, nemusí tam chodit, míněn je místní poledník )
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Janek
Příspěvky: 856
Registrován: 29. 03. 2003, 02:54
Bydliště: Praha
Věk: 59

MESSIER - užitkový SW z Francie

#9

Příspěvek od Janek »

Nebyla by verze tohoto prográmku pro PDA (pod WM5)?

Jinak se skutečně přikláním k hlavnímu důvodu (2) resp. pro pozorování deep-sky (3).
Refraktor Baader 95/580mm CaF2, LZOS 180/1260mm, Celestron C-9.25/C-14 Hyperstar, 10Micron AZ-2000, Dobson LZOS 457/2025mm a spousta železářství.
Uživatelský avatar
Duk
Příspěvky: 2539
Registrován: 23. 01. 2005, 11:09

MESSIER - užitkový SW z Francie

#10

Příspěvek od Duk »

S potěšením sděluji, že je amatérům k dispozici malý, ale výkonný užitkový program:
MESSIER v2.8
Programu usnadňuje vyhledávání nebeských objektů z Messierova katalogu.



Toto přesně vystihuje vlastnosti prográmku, na mé pozorování zcela vyhovuje.
Takže, co se týká hodnocení, za mě, spokojen!
D.

Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24321
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

MESSIER - užitkový SW z Francie

#11

Příspěvek od MilAN »

to Duk : víš, něco jsem už taky napozoroval, ale že bych vyhledal bez mapy, a bez montáže  s dělenými kruhy¨(byť azimutální)  objekt  např. 9. magnitudy a to podle azimutu a výšky , tomu nevěřím. Proto jsem tak ten program ocenil.
Protože, kde je pro začátečníka azimut 137°a výška 68°? A když už tohle bude vědět a umět tam zaměřit dalekohled - tak v té době už dovede najít M objekty z hlavy.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Duk
Příspěvky: 2539
Registrován: 23. 01. 2005, 11:09

MESSIER - užitkový SW z Francie

#12

Příspěvek od Duk »

MilAN napsal: to Duk : víš, něco jsem už taky napozoroval, ale že bych vyhledal bez mapy, a bez montáže  s dělenými kruhy¨(byť azimutální)  objekt  např. 9. magnitudy a to podle azimutu a výšky , tomu nevěřím. Proto jsem tak ten program ocenil.
Protože, kde je pro začátečníka azimut 137°a výška 68°?  A když už tohle bude vědět a umět  tam zaměřit dalekohled - tak v té době už   dovede najít M objekty  z hlavy.
No jasně Milane, chápu, já jsem se ani těma obzorník. souř. nezabýval, uvedené rovníkovky tam byly a tak jsem to dál neřešil. Ano, pro začátečníka, jo to beru.

Ovšem, já jsem nikde neuváděl a ani nehodnotil program z pozice pro začátečníka.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24321
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

MESSIER - užitkový SW z Francie

#13

Příspěvek od MilAN »

Duk napsal:

No jasně Milane, chápu, já jsem se ani těma obzorník. souř. nezabýval, uvedené rovníkovky tam byly a tak jsem to dál neřešil. Ano, pro začátečníka, jo to beru.


Jasně, rozumíme si, ale na to není potřebný program, to je potom tabulka M. objektů s jejich obrázky.. Bez mapy je nenajdeš, a  i v nejjednodušší mapě M objekty  naopak jsou zakresleny a zase napotřebuješ k nalezení souřadnice.
A v případě paralaktické montáže potřebuješ pouze RA a DEC, = tabulku - ne žádný výpočet.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Duk
Příspěvky: 2539
Registrován: 23. 01. 2005, 11:09

MESSIER - užitkový SW z Francie

#14

Příspěvek od Duk »

jj, souhlasím
Jan
Příspěvky: 307
Registrován: 10. 05. 2003, 15:58

MESSIER - užitkový SW z Francie

#15

Příspěvek od Jan »

Dobrý den.
Všechny příspěvky týkající se programu Messiser byly jeho autorovi zpřístupněny a věrně tlumočeny. K jednotlivým námětům má autor Daniel Pastuszak pozitivní postoj, neboť je pochopitelné, že amatéři v různých zemích mají rozdílné podmínky, jiné možnosti a tudíž i jiné požadavky. Proto i názory na program se mohou diferencovat nejenom v rozsahu bodů (1) až (7). Autor programu touto cestou děkuje za vyjádření věcných a zasvěcených názorů a připomínek.

Konkrétní připomínky
To > A.K.
Ano, v původní FR verzi je na tlačítku třetího sloupce zprava popis „Méridien“ takže i CZ budoucí verzi může být použit výraz „Meridián“.

To > Janek
Cituji autora, že zatím nepočítá s adaptací programu Messier pro PDA.

To > MilAN
- Je zřejmé, že program Messier může poskytnout jednoúčelové doplňující služby k programům typu planetárium.
- Od programu Messier o velikosti 2,1 MB (objekty) + 1,2 MB (program) však nelze očekávat vlastnosti a parametry jaké poskytují simulační programy „planetárium“ jejichž velikost je řádově větší. Je to rozdíl minimálně jedné třídy. Sám autor programu Messier pro navigační účely používá program NHSKY.  
- Stále větší počet Dobsonů (i ve FR) je vybaveno navigačními systémy PUSH-TO nebo dokonce GO-TO. Za těchto okolností i sloupce AZIMUT a VÝŠKA určitě mají v tabulce objektů Messier své opodstatnění.  

Všeobecné poznámky k programu
Jako „zajímavý bod“ programu se v praxi jeví schopnost tisku parametrů objektů vybraných v tabulce, nebo jejich exportu do grafického souboru. V současné době autor pracuje na rozšíření exportní funkce o export dat vybraných objektů ve formátu EXCEL  *.XLS.

Pomocí filtrace objektů ve funkci jejich výšky lze připravit a předem si v domácích podmínkách vytisknout plán nočního pozorování. Technika přípravy pozorování má pro amatéry význam např. pro účast ve FR velice populární soutěži „ Le Marathon Messier“.

Jak je známo, cílem maratónu je v průběhu jedné noci lokalizovat, identifikovat a pozorovat co nejvíce objektů ze slavného katalogu Messier, který byl vytvořen koncem XVIII. století. No a příprava na závod,  volba optimální „strategie a taktiky“ jsou důležité pro úspěch v závodě.

Zkušenosti i výpočty prokazují, že nejvhodnější období pro maratón je na přelomu měsíců březen-duben a že je účelné rozdělit si 110 objektů např. na 16 sekcí. Je více vhodných a kvalitních programů použitelných pro tento účel a program Messier určitě mezi ně patří.

Na závěr
Rozhodnutí o tom, zda amatér program Messier použije, využije nebo alespoň vyzkouší, je věcí individuální volby.

Cílem autora programu i mým bylo a je program uvést, jazykově zpřístupnit a dát ho amatérům zdarma k dispozici. Myslím si, že tento cíl byl splněn a že program si najde své uživatele.  

Na závěr lze dodat, že autor vytvořil program v prostředí DELPHI a že to nebyla tak snadná záležitost m.j. i vzhledem k implantaci české diakritiky. To dobře vědí ti, kteří již nějaký ten program spáchali.. :-).

Pro ilustraci náročnosti a nutnosti „pracovní komunikace“ uvádím, že v průběhu dvou týdnů tvorby české verze bylo mezi Danielem a mnou přijato /odesláno celkem 15 E-mailů, než se vychytaly alespoň hlavní nedostatky. A nelze říct, že by vylepšování programu bylo u konce. Znalci DELPHI v přímém kontaktu nám mohou pomoci svou radou.    

Zdraví
Jan
Odpovědět