Foceni malym newtonem

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Uživatelský avatar
vlastofka
Příspěvky: 475
Registrován: 12. 01. 2007, 19:43

Foceni malym newtonem

#16

Příspěvek od vlastofka »

I pri projekci okularem nejsem bez barlowa schopen zaostrit.
A s barlowem se napr. mesic vejde na asenzor jen tak tak a okraje jsou znacne rozmazany, uz jsem to zkousel, tak sem nejaky pokusny foto hodim.
NWT SW 130/900, NWT GSO 600, SW 70/500, LUNT LS60TC 1200 H-Alfa
EQ-2, HEQ-5 SS
Canon EOS 400D, Canon EOS 1000Dm, Watec 902H3 Ultimate, QHY-5T
Uživatelský avatar
vlastofka
Příspěvky: 475
Registrován: 12. 01. 2007, 19:43

Foceni malym newtonem

#17

Příspěvek od vlastofka »

Foceno s barlowem 2x bez okularu
http://hnizdo.cz/astro/test.jpg
NWT SW 130/900, NWT GSO 600, SW 70/500, LUNT LS60TC 1200 H-Alfa
EQ-2, HEQ-5 SS
Canon EOS 400D, Canon EOS 1000Dm, Watec 902H3 Ultimate, QHY-5T
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24321
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Foceni malym newtonem

#18

Příspěvek od MilAN »

petr_b napsal: Ahoj,
taky se pokousim fotit malym newtonem.
90/450+ eos300D

Ale to půjde opravdu pouze afokálně za okulárem!
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
petr_b
Příspěvky: 260
Registrován: 06. 01. 2006, 01:32

Foceni malym newtonem

#19

Příspěvek od petr_b »

MilAN napsal:
Ale to půjde opravdu pouze afokálně za okulárem!
proc myslis, ze jen afokalne ?

VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Foceni malym newtonem

#20

Příspěvek od VK »

vlastofka napsal: Foceno s barlowem 2x bez okularu
http://hnizdo.cz/astro/test.jpg
Ty už to sice řešíš nebo máš vyřešené, ale já bych v takovém případě posunul hlavní zrcadlo. Sice ten Newton 130/900 nejspíš žádný posun hlavního zrcadla nemá, ale pokud máš k dispozici aspoň základním způsobem vybavenou dílnu, nemělo by být nemožné zkrátit tubus o vhodný kousek a namontovat hlavní zrcadlo do zkráceného tubusu. Bude to ale nevratný zásah do dalekohledu a možná, že k normálnímu pozorování pak bude potřeba nějaký nástavec.

Při kontrole polohy zaostření doporučuji použít buď hvězdy, Měsíc, event. Slunce, protože i "relativně vzdálená" lampa může při ohniskové vzdálenosti 900 mm být příliš blízká a poloha zaostření na nekonečno může být potom jiná.

V. K.
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5411
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Foceni malym newtonem

#21

Příspěvek od vla »

VK napsal:

Ty už to sice řešíš nebo máš vyřešené, ale já bych v takovém případě posunul hlavní zrcadlo. Sice ten Newton 130/900 nejspíš žádný posun hlavního zrcadla nemá, ale pokud máš k dispozici aspoň základním způsobem vybavenou dílnu, nemělo by být nemožné zkrátit tubus o vhodný kousek a namontovat hlavní zrcadlo do zkráceného tubusu. Bude to ale nevratný zásah do dalekohledu a možná, že k normálnímu pozorování pak bude potřeba nějaký nástavec.

Při kontrole polohy zaostření doporučuji použít buď hvězdy, Měsíc, event. Slunce, protože i "relativně vzdálená" lampa může při ohniskové vzdálenosti 900 mm být příliš blízká a poloha zaostření na nekonečno může být potom jiná.

V. K.Jenže pozor, komerční dalekohledy mají většinou sekundár přesně na míru bez rezervy, takže třeba dobře proměřit jestli nebude taková úprava znamenat oříznutí svazku odraženého od primáru.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Foceni malym newtonem

#22

Příspěvek od MMys »

Bohužel bude, modeloval jsem to podle parametrů, co jsi mi napsal, a již takhle je to poddimenzované. Nevinětovaný průměr pole je nyní necelých 6mm. Posunem zrcadla k primáru to ještě zhoršíš.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
vlastofka
Příspěvky: 475
Registrován: 12. 01. 2007, 19:43

Foceni malym newtonem

#23

Příspěvek od vlastofka »

Sice ten Newton 130/900 nejspíš žádný posun hlavního zrcadla nemá, ale pokud máš k dispozici aspoň základním způsobem vybavenou dílnu, nemělo by být nemožné zkrátit tubus o vhodný kousek a namontovat hlavní zrcadlo do zkráceného tubusu.Jelikoz zatim stale bydlim v panelaku, tak mam k dispozici balkon a jsem schopen delat cokoliv pouze doslova "na kolene" :]

Krom toho MMysuv model jasne rika NE :[
Mimochodem, jakym zpusobem jsi to modeloval ? Je na to nejaky softik ?

Bud se smirim s tim, ze budu fotit jen planety, ktery jeste dokazu dostat pres barlowa na senzor a nejsou moc velky na to, aby byly po okrajich rozmazany, nebo zkusim nejakym zpusobem vyresit zkraceni vytahu.
Treti moznost je ta, ze pockam jiz zmineny dva roky a pod "lepsi" oblohu na vesnici si poridim i lepsi "kukatko" v podobe vetsiho newtona, ale uprimne se mi tak dlouho moc cekat nechce :]
NWT SW 130/900, NWT GSO 600, SW 70/500, LUNT LS60TC 1200 H-Alfa
EQ-2, HEQ-5 SS
Canon EOS 400D, Canon EOS 1000Dm, Watec 902H3 Ultimate, QHY-5T
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Foceni malym newtonem

#24

Příspěvek od VK »

To vlastofka: Ten dalekohled neznám, takže nevím, jak velké je to sekundární zrcátko. Já jsem to v ničem nemodeloval.

Když mi ale napíšeš, jak velké zorné pole potřebuješ, jaký máš průměr tubusu a jak daleko potřebuješ, aby ohnisko "vylezlo" z tubusu, tak Ti snadno spočítám vzdálenost primárního a sekundárního zrcátka a potřebnou velikost sekundárního zrcátka. Což si ale sám můžeš spočítat jednoduše taky. Náhrada původního sekundárního zrcátka za nové, větší, je ovšem už dost velký zásah a skoro se vyplatí místo toho koupit Newton 200/1000 nebo podobný - tubus s optikou. Když se dá pořídit za 9600 nebo ještě levněji ... ;)

V. K.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Foceni malym newtonem

#25

Příspěvek od MMys »

VK napsal: To vlastofka: Ten dalekohled neznám, takže nevím, jak velké je to sekundární zrcátko. Já jsem to v ničem nemodeloval.

Když mi ale napíšeš, jak velké zorné pole potřebuješ, jaký máš průměr tubusu a jak daleko potřebuješ, aby ohnisko "vylezlo" z tubusu, tak Ti snadno spočítám vzdálenost primárního a sekundárního zrcátka a potřebnou velikost sekundárního zrcátka. Což si ale sám můžeš spočítat jednoduše taky. Náhrada původního sekundárního zrcátka za nové, větší, je ovšem už dost velký zásah a skoro se vyplatí místo toho koupit Newton 200/1000 nebo podobný - tubus s optikou. Když se dá pořídit za 9600 nebo ještě levněji ... ;)

V. K.
Stačí si to přečíst celé od začátku ! Výpočtem vyšla minimální přijatelná velikost sekundáru pro focení na DSLR 50-55mm. Ve stávající poloze ohniska. A zkrácením tubusu se to ještě zhorší.

Tudy cesta nevede.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24321
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Foceni malym newtonem

#26

Příspěvek od MilAN »

petr_b napsal:
proc myslis, ze jen afokalne ?

Protože se tu píše současně o 2 různých dalekohledech, tak k Tvému  90/450 mm.
Neznám velikost sekundáru, ale předpokládám, že nebude o mnoho přes 30 mm ( spíše ale méně). Takže i kdyby průměr tudusu byl 100 mm( což je minimum) a okulárový výtah ve své střední poloze byl 45 mm od tubusu( což je spíše pod reálné minimum) , vycházáí nevinětovaný průměr pole 0 mm  Navíc, při tomhle ohnisku bude velmi křivé pole, takže od středu poroste nejen koma , ale i výrazná křivost pole a vinětace.  
Pokud Tě to nebude stát ani korunu, za pokus to stojí, janak bych do toho nešel.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
petr_b
Příspěvky: 260
Registrován: 06. 01. 2006, 01:32

Foceni malym newtonem

#27

Příspěvek od petr_b »

MilAN napsal:
Protože se tu píše současně o 2 různých dalekohledech, tak k Tvému  90/450 mm.
Neznám velikost sekundáru, ale předpokládám, že nebude o mnoho přes 30 mm ( spíše ale méně). Takže i kdyby průměr tudusu byl 100 mm( což je minimum) a  okulárový výtah ve své střední poloze byl 45 mm od tubusu( což je spíše pod  reálné minimum) , vycházáí nevinětovaný průměr pole 0 mm  Navíc, při tomhle ohnisku bude velmi křivé pole, takže od středu poroste nejen koma , ale i výrazná křivost pole a vinětace.  
Pokud Tě to nebude stát ani korunu, za pokus to stojí, janak bych do toho nešel.
Ahoj,
mas pravdu.
Odpovědět