Zhanam knihu ...

Povídání o astronomické literatuře, počítačových planetáriích, hvězdných mapách, atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
SpaceMan
Příspěvky: 260
Registrován: 09. 10. 2006, 15:31

Zhanam knihu ...

#1

Příspěvek od SpaceMan »

Rad by som sa nejako dostat ku knihe Prechadzky po oblohe (bohuzial autora si uz nepamatam). Vyslo to niekedy okolo r.1957 a vo vsetkych knizniciach kde som to skusal a mali to, uz to bolo vyradene a nedalo sa to pozicat.

Ta kniha v podstate nie je nijako vynimocna, ale mam k nej taky zvlastny nostalgicky vztah z obdobia mojich zaciatkov ...
Uživatelský avatar
Standa
Příspěvky: 200
Registrován: 31. 08. 2004, 14:21

Zhanam knihu ...

#2

Příspěvek od Standa »

SpaceMan napsal: Rad by som sa nejako dostat ku knihe Prechadzky po oblohe (bohuzial autora si uz nepamatam). Vyslo to niekedy okolo r.1957 a vo vsetkych knizniciach kde som to skusal a mali to, uz to bolo vyradene a nedalo sa to pozicat.

Ta kniha v podstate nie je nijako vynimocna, ale mam k nej taky zvlastny nostalgicky vztah z obdobia mojich zaciatkov ...

Odkaz na knihu jsem nasel zde: http://www.lib.ukf.sk/perl/libris.pl?wtit=108680,
je vsak vypujcena. Asi nezbyde nic jineho, nez zacit chodit po antikvariatech...

S.
triedr 8x30 a 8-20x50, SW 80ED, Vixen VC200L, Vixen R200SS na AZ-EQ6, Maksutov-Cassegrain 127/1500, 3D tištěný spektroheliograf a spektrograf, hvězdárna ScopeDome 3M, Dobson 355/1700
Uživatelský avatar
janek950
Příspěvky: 710
Registrován: 30. 12. 2005, 15:38

Zhanam knihu ...

#3

Příspěvek od janek950 »

SpaceMan napsal: Rad by som sa nejako dostat ku knihe Prechadzky po oblohe (bohuzial autora si uz nepamatam). Vyslo to niekedy okolo r.1957 a vo vsetkych knizniciach kde som to skusal a mali to, uz to bolo vyradene a nedalo sa to pozicat.

Ta kniha v podstate nie je nijako vynimocna, ale mam k nej taky zvlastny nostalgicky vztah z obdobia mojich zaciatkov ...

Ten odkaz od Standy je správný, ale musím říci, že ta kniha je svým způsobem výjimečná - na rozdíl od SpaceManova názoru. V Říši hvězd rok 1959, č.1, str.22-24 vyšla recenze té knížky od Borise Valníčka a nenechal na ní chlup suchý. Ta recenze zabírá celé 2,5 stránky hustého textu a upozorňuje na jednu věcnou chybu za druhou jak v textu, tak v doprovodných mapkách.

Takže zbývá jen ta nostalgie ...

mn
janek950, Newton 203/810, ASI174MM, QHY5L-II-M, Watec 120N
Uživatelský avatar
SpaceMan
Příspěvky: 260
Registrován: 09. 10. 2006, 15:31

Zhanam knihu ...

#4

Příspěvek od SpaceMan »

O tej recenzii som vobec netusil. Je samozrejme mozne ze odborne ta kniha nie je uplne OK, ale v casoch ked som ju cital (mal som 15 rokov) som to (vzhladom na nedostatok vedomosti a skusenosti) nedokazal posudit. Nejde mi ani tak o odbornost tejto knihy, ale je to prave ta nostalgia - jednoducho je to kniha z mojich zaciatkov (clovek ma casto nevysvetlitelny vztah k roznym divnym veciam ...).
Uživatelský avatar
Pito
Příspěvky: 193
Registrován: 08. 05. 2006, 21:39

Zhanam knihu ...

#5

Příspěvek od Pito »

Tu kolega ma pravdu tu knihu som študoval. Tu nejde o vedomosti ale ma svoje čaro je pre amatérov a niekedy čerpám z nej prednášky pre verejnosť .Verejnosť nepotrebuje čísla ani skutočnosti ale skôr aby ich ta astronómia chytila. Pito
Bresser 127/1200,Newt.200/850,Cass.150/920,Ref.ED 80 PRO ATA&& Canon EOS 300 D,Canon 3000,Canon EOS 400 D&& EQ-5 , Vlast. vyrobená montáž.
Odpovědět