Úprava triedru pro koukání do zenitu

Otázky, rady, tipy, návody...
Fanobrel
Příspěvky: 7
Registrován: 16. 04. 2024, 05:58

Úprava triedru pro koukání do zenitu

#1

Příspěvek od Fanobrel »

Ahoj, jsem pozorovatel - začátečník. A to proto, že jsem se dědictvím stal majitelem dalekohledu TENTO BPC 20*60. A ten mi po vyčištění a seřízení slouží k potěšení z pozorování oblohy, vyhledávání objektů apod. Zejména po vlastnoručně vyrobeném držáku na rovněž zděděný dřevěný stativ MEOPTA z cca. 60. let min. století. Mám rád, když staré věci slouží.
Nicméně jsem narazil na problém pozorování části oblohy blízko zenitu. Vyrozuměl jsem, že se dají opatřit zařízení, která se nejspíš jmenují zenitový hranol. Může mi někdo poradit vhodný typ či jiné zařízení, slučitelné s výše uvedeným triedrem? Má představa je koukat před sebe a přitom vidět to, co mám nad hlavou - jako bych ležel na lehátku.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11606
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Úprava triedru pro koukání do zenitu

#2

Příspěvek od Psion »

Jedinné řešení které mě napadá je toto.

Obrázek
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5411
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Úprava triedru pro koukání do zenitu

#3

Příspěvek od vla »

Doporučené řešení je plně funkční, jen by to asi chtělo nějaký red dot pro hrubé zaměření. Ale asi má i nějaké významné nevýhody, protože jsem viděl docela dost lidí, kteří takto pozorovali, ale nikomu to dlouhodobě nevydrželo. Já toto řeším tím lehnutím, přeci jen, co je lepší než "práce" v leže. :D
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Fanobrel
Příspěvky: 7
Registrován: 16. 04. 2024, 05:58

Re: Úprava triedru pro koukání do zenitu

#4

Příspěvek od Fanobrel »

Poloha ležmo je jasná. Jen má tu nevýhodu, že ten rusák triedr má svou váhu pro "ruční" práci .. no a taky mám ve zvyku mít v ruce tablet nebo mobil se Stelariem na ověřování - dohledávání objektů.
Koukání do zrcadla bude snadné vyzkoušet, uvidíme.
Myslel jsem přece jen ale na něco sofistikovanějšího...
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5411
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Úprava triedru pro koukání do zenitu

#5

Příspěvek od vla »

Pozor, zrcadlo nemůže být jakékoli, ale s odraznou vrstvou na povrchu, tedy nelze běžné zrcadlo, které dělá odraz od zrcadlové plochy, ale také od krycího skla. Používali se různá zrcadla z kopírek, projektorů atd, samozřejmě lze i vyrobit. Vzhledem k používaným zvětšením to nemusí být zas extra optická kvalita.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
BertCZ
Příspěvky: 304
Registrován: 24. 07. 2020, 09:54
Bydliště: Černošice

Re: Úprava triedru pro koukání do zenitu

#6

Příspěvek od BertCZ »

Já bych do cesty žádný další optický prvek nepřidával. Již léta je mým favoritem pro přímé binokuláry tato hračka (zdroj cloudynights) :
post-30168-14073846280642_thumb.jpg
post-30168-14073846280642_thumb.jpg (120.81 KiB) Zobrazeno 506 x
Ale ať nenabádám k nemístnému utrácení, přikládám video economy verze :-)

Meade LX200 16", 14", 12", 8" ... Dobson Obsession 20" ... Celestron Rasa 8" ... eVscope Unistellar ... APM Bino 120 ... Coronado PST
Uživatelský avatar
Zbych
Příspěvky: 1285
Registrován: 07. 11. 2009, 12:33
Bydliště: Dačicko, okr. Jindřichův Hr.
Kontaktovat uživatele:

Re: Úprava triedru pro koukání do zenitu

#7

Příspěvek od Zbych »

Další "ultra light" levné řešení je jen deka :D . Klasické binokuláry na astro jsem pro sebe zavrhl - jedině bino lomené. Ale s malým na dece v leže to jde.
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2240
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Úprava triedru pro koukání do zenitu

#8

Příspěvek od juh »

Ešte hodiť to kreslo na pocentku a je to úplný luxus :)
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11606
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Úprava triedru pro koukání do zenitu

#9

Příspěvek od Psion »

To elektrické křeslo by bylo skvělé, kdyby mohl člověk zadat např. "ukaž všechny dostupné Messier objekty u každého zastav na 1 minutu" a křeslo by se samo natáčelo :) mohlo by umět i detekovat otevřené oči, aby když uživatel usne, se zbytečně nenatáčelo :lol:
Fanobrel
Příspěvky: 7
Registrován: 16. 04. 2024, 05:58

Re: Úprava triedru pro koukání do zenitu

#10

Příspěvek od Fanobrel »

To jsou všechno fakt cenné rady.
Ale myslím také na vnoučka, že mu budu chtít ukázat hvězdičky... a toho nejspíš ve třech letech nepřinutím ležet na dece a držet si před očima 1,5kg triedr.
No nic, zkusím se zeptat v komerčním světě
Uživatelský avatar
LaH
Příspěvky: 435
Registrován: 20. 09. 2012, 08:38
Bydliště: Malé Kyšice

Re: Úprava triedru pro koukání do zenitu

#11

Příspěvek od LaH »

juh píše: 17. 04. 2024, 08:24 Ešte hodiť to kreslo na pocentku a je to úplný luxus :)
To je provokace! já takovou poncetku mám pod Vobludou a unesla by mne i s křeslem. I těžiště by dokonce mohlo být OK. Navíc jsem nechtěně přišel k rusákovi 20x60.
Ne, nebudu to stavět, ale to červené křesílko je až geniálně jednoduché.
Velkou nevýhodou těchto relaxačních binopoloh ale je rychlé rosení okulárů od očí.
SW 450P (Vobluda), Poncetka, přestavěný Meade LB 12'' (Dřevák) ve SplitRingu (Hvězdostroj), G3-16200, C1-3000, ED100 na SkyTee II, Panoptic 24, Ethos 13, Nagler Zoom 3-6mm, TV Barlow 2x+3x, Meostar B1 10x42 HD
Uživatelský avatar
Zbych
Příspěvky: 1285
Registrován: 07. 11. 2009, 12:33
Bydliště: Dačicko, okr. Jindřichův Hr.
Kontaktovat uživatele:

Re: Úprava triedru pro koukání do zenitu

#12

Příspěvek od Zbych »

Tam určitě poradí lépe. Tady se nastínili asi všechny možnosti i když s humorem. Prostě pozorování klasickým rovným triedrem noční oblohy je nepohodlné, ať máte jakákoliv udělátka. Ještě se tu nezmínilo toto:
(Ale hlavu si lámat budete stejně, pokud se u toho nedá sedět v lehátku nebo ležet, pak by to šlo. Ovšem pak jsou otravné přesuny polohy)

Orion-Monster-Parallelogram-GiantView-25x100-binoculars-53a9ae5-e1610710849939.jpg
Orion-Monster-Parallelogram-GiantView-25x100-binoculars-53a9ae5-e1610710849939.jpg (92.95 KiB) Zobrazeno 425 x
Naposledy upravil(a) Zbych dne 17. 04. 2024, 11:56, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 879
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Re: Úprava triedru pro koukání do zenitu

#13

Příspěvek od Stanislavxyz »

Fanobrel píše: 17. 04. 2024, 09:32 To jsou všechno fakt cenné rady. (...)
Netřeba se hned urážet. Tento problém totiž dobré, nebo jednoduché řešení nemá. Triedr je bezva vynález, snad každý jich máme několik, ale na pozorování výše nad obzorem to není moc vhodné, v oblasti nadhlavníku je to pak vysloveně špatné. Ostatně je to dalekohled primárně pro terestrická pozorování.

Nejpohodlnější se jeví varianta "křeslo", ovšem je to velký "krám" a hrozba usínání při observaci je značná. Také větší rosení okulárů v těchto polohách, jak již zmínil kolega LaH, je nevýhodou.

Pokud Vám v "komerčním světě" poradí lépe, budu rád, když se s námi o tyto rady pak podělíte. Mnoho z nás strávilo nemálo času přemýšlením, případně i experimentováním, nad tímto problémem a musím se opakovat, ale dobré, či jednoduché řešení jsme nenalezli...

Zenitový hranol, čí zenitové (diagonální) zrcátko existuje a běžně se používá. Avšak ne na triedry. Napasovat ho na triedr znamená vzít z triedru objektivy (a možná okuláry) a postavit zalomený binokulár. To samozřejmě lze, ale nespadá to do kategorie "rychle a snadno".
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4148
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Úprava triedru pro koukání do zenitu

#14

Příspěvek od biker.fm »

Po zkusenostech (a nejen mych) triedr neni na dlouhodobe pozorovani. K tomu uz je pak lomene bino.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Fanobrel
Příspěvky: 7
Registrován: 16. 04. 2024, 05:58

Re: Úprava triedru pro koukání do zenitu

#15

Příspěvek od Fanobrel »

Stanislavxyz píše: 17. 04. 2024, 10:36
Fanobrel píše: 17. 04. 2024, 09:32 To jsou všechno fakt cenné rady. (...)
Netřeba se hned urážet....
Já se neurážím, chraň pámbu.
Naopak jsem si uvědomil jeden problém s připojením zenitového udělátka - že totiž při každém přizpůsobení rozteče obou ramen binokuláru se vzájemně "roztočí" radiální osy - a tím se změní natočení pozorovací strany zrcátka/hranolu vůči oku... takže snad pevné nastavení pro jednoho pozorovatele, ale při každém vystřídání sáhodlouhé přeštelování.
Koukal jsem, že jednoduché zrcátko 90st. je záležitost kolem 1000, ale sofistikovaný hranol se vzpřímeným stranově zachovaným obrazem je tak 5 a více k. za jeden.
To by mému rusákovi pasovalo jako Oktávce křídla.
Odpovědět