Hvězdárna Žďár nad Sázavou

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2879
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Hvězdárna Žďár nad Sázavou

#16

Příspěvek od Homer »

Zbych - ještě k tomu "demotivujícímu" příspěvku. Vyšel jsem jen ze své vlastní smutné zkušenosti, nic víc. To není o demotivování, ale o realismu. Pokud se podaří to na nějaký čas znova vzkřísit, jen dobře. Ale to je na těch místních, zde to nevyřešíme. Jak říká klasik - každý po svém prkně :-).
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2260
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Hvězdárna Žďár nad Sázavou

#17

Příspěvek od peta62 »

Homer : pravda je relativni a nazory subjektivni. Ja plne souhlasim se Zbyskem, kdyz jsem to cetl, rikal jsem si co to udela s tim Dominikem, pokud tu cte.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2017
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Hvězdárna Žďár nad Sázavou

#18

Příspěvek od Beda »

Výrobcem byl určitě, jak už v předešlém příspěvku uvedl Janek, Ing.Viktor Rolčík. Přesně tuto mantáž, včetně litinového sloupku máme doma na hvězdárně! Mechanika Cassegrainu je také z jeho dílny. Montáž má na obou osách kuželíková ložiska s nastavitelnou vůlí a pokud se dovnitř pouzder nedostala voda, měly by být obě osy po promazání volně otočné. Má kvalitní šnekové kolo a šnek, přesný chod v rektascenci je zaručený. Její nosnost není plně využitá, pro vizuální observace není vhodná pro Newtony. Kdo vyrobil optiku netuším, ale v té době výrobců mnoho nebylo. Pokud je zájem teleskop alespoň občas využívat, tak by bylo vhodné obě zrcadla omýt, eventuelně nechat nově pokovit. Při demontáži optiky označit jejich vzájemnou radiální polohu, která se musí v každém případě při montáži dodržet. Tak ať se daří!!
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24321
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Hvězdárna Žďár nad Sázavou

#19

Příspěvek od MilAN »

Tady snad nikdo nebrání nikomu projevovat jakýkoliv aktivismus. Jen mi občas vadí takový spasitelský komplex - je potřeba udělat něco pro ... (lidi, děti, město, rozvoj astronomie ....), zvláště když je vidět, že to místní nijak netrápí a nemají tu potřebu .Vím, že je vždy potřeba nějaký tahoun-ale pokud to nemá odezvu u ostatních - a to místních, tak je potřeba se na to podívat trochu realisticky a podívat se i kolem sebe, jak podobné bohulibé aktivity často dopadají. A pokud nemám to okolí a další pomocníky a následovníky, tak se snažit z těch příkladů i nějak poučit. Tím, že ty , kteří na to poukáží, tady zadupete do země, nikomu moc nepomáháte.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2879
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Hvězdárna Žďár nad Sázavou

#20

Příspěvek od Homer »

Myslím Milane, že jsi to vystihl naprosto pregnantně. Kdo má zkušenost s pokusem zachraňovat hvězdárnu v majetku města, kdo k tomu spotřeboval nespočet celých víkendů aby nakonec zjistil, že to nikam nevede, ten ví a nepotřebuje hluboké úvahy o relativnosti pravdy :-). Zkušenost je nepřenosná, tak ať si každý pořídí ty svoje vlastní.
Ale v pohodě, jsem dost starý na to, abych mne tohle zadupalo do země.
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2260
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Hvězdárna Žďár nad Sázavou

#21

Příspěvek od peta62 »

MilAN píše: 09. 04. 2024, 12:31 Tady snad nikdo nebrání nikomu projevovat jakýkoliv aktivismus. Jen mi občas vadí takový spasitelský komplex - je potřeba udělat něco pro ... (lidi, děti, město, rozvoj astronomie ....), zvláště když je vidět, že to místní nijak netrápí a nemají tu potřebu .Vím, že je vždy potřeba nějaký tahoun-ale pokud to nemá odezvu u ostatních - a to místních, tak je potřeba se na to podívat trochu realisticky a podívat se i kolem sebe, jak podobné bohulibé aktivity často dopadají. A pokud nemám to okolí a další pomocníky a následovníky, tak se snažit z těch příkladů i nějak poučit. Tím, že ty , kteří na to poukáží, tady zadupete do země, nikomu moc nepomáháte.
To se neda rozporovat, ale Zbysek v #5 popisuje, jak se snazi a maji i pocatecni uspechy. Ten kluk vypravel co vsechno jiz podnikl i co ma v planu. Iniciativa vzesla od nej, proto si myslim, ze si zaslouzi podporu.

Prosim pokud mate nejake kontakty z Vasich navstev, muzete je, prosim, pokud je to mozne, poskytnout Zbyskovi ?

Jeste dodam takovou, podle meho peknou ilustrativni prihodu. Hvezdarna je na zahrade, rostou tam u plotu naletove stromy a objevuji se kytky z dob drivejsich. Maji plan jak se zbavit naletu a kvuli kytkam dokonce shaneli pani, ktere tam drive mely zahradky, zda by se o ne nechtely starat. Opravdu myslim, ze snaha ani energie nechybi.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11606
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Hvězdárna Žďár nad Sázavou

#22

Příspěvek od Psion »

Vzhledem k tomu, jaké mám zkušenosti se státní správou, tak takové pravdoláskové zachraňování hvězdárny je nesmysl. Předně z toho někdo musí mít prospěch, pak se tím bude zabývat. Takový obětavec bude muset získat peníze z nějakého dotačního titulu, všechno udělat za obec či město a až to celé dílo po několika letech dokončí sepsat oslavné články na starostu apod. pro noviny. Pak tam dělat zadarmo, aby to město nic nestálo a nedej bože s tím nemělo žádné starosti. Takových obětavých lidí je u nás nepřeberně :)
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 879
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Re: Hvězdárna Žďár nad Sázavou

#23

Příspěvek od Stanislavxyz »

peta62 píše: 09. 04. 2024, 11:36 (...) rikal jsem si co to udela s tim Dominikem, pokud tu cte.
Pokud je jeho nadšení a odhodlání silné, tak mu tento názor elán jistě nesebere.

A ačkoliv jsem skeptik a realista - tedy mi v této diskusi více konvenují názory MilANa a Homera - nerad bych někomu bral chuť do práce a entusiasmus. Proto chce-li to Dominik zkusit, i s tím rizikem, že to nakonec třeba nevyjde a možná se setká i s nevděkem, tak do toho a ať se dílo zdaří! Co riskuje je ztráta nějakého svého času, úsilí a peněz, avšak to je daň za tu, třebas negativní, zkušenost.


Psione, s první větou nesouhlasím zcela, poslední jest zřejmě ironií. Jinak to ovšem dost dobře může být podle tohoto scénáře, to je pravda. Nicméně- nejde-li mi o hmotný užitek, či slávu, můžu na konci této akce mít funkční "lidovou" hvězdárnu. A může to být levnější, než ji budovat na svém pozemku, ve své režii. Pochopitelně zase ovšem s (daleko) větším rizikem, že o vše můžu přijít mnohem snáz, než u soukromé aktivity.


Mě se ten objekt docela líbí, malý, útulný, zajímavě stavebně řešený a velice solidní retro. Montáž vypadá parádně a ten dalekohled by zřejmě také šel repasovat. Nějaké základní zprovoznění nemusí být finančně náročné (nesmí se počítat práce), o tom bych možná, při chvilce nadšení, uvažoval. Dobře bych ale zvážil, zdali se pouštět do větších akcí- také jsem se párkrát spálil a poslední dobou raději realizuji své projekty za své peníze, což má výhodu v maximální kontrole nad nimi, byť jsou skromnější. A taky se nemusím nikomu děkovat.
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
KoMar
Příspěvky: 605
Registrován: 16. 11. 2006, 19:41

Re: Hvězdárna Žďár nad Sázavou

#24

Příspěvek od KoMar »

Neviděl bych to tak pesimisticky. Je tam železniční trať, řeka, 2x ČOV atd. To vše využití pro obytnou zástavbu v bezprostřední blízkosti téměř vylučuje. Pokud by město zafinancovalo opravu objektu a případně něco na provoz, tak by se tím riziko nejakého nenadálého ukončení činnosti také snížilo.
Pokud je montáž funkční, tak by její základní servis nemusel vyjít draho. Vhodný dalekohled by třeba někdo levně odprodal nebo zapůjčil, než by se podařilo repasovat původní.
Hlavně jestli budou ve městě další lidé, ochotní tomu věnovat svůj čas. Jednoho nadšence to může brzy vyčerpat.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24321
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Hvězdárna Žďár nad Sázavou

#25

Příspěvek od MilAN »

peta62 píše: 09. 04. 2024, 13:30 Prosim pokud mate nejake kontakty z Vasich navstev, muzete je, prosim, pokud je to mozne, poskytnout Zbyskovi ?
Kdysi se o záchranu hvězdárny naprosto bezzubě pokoušel ČAS, i včetně Dr. Grygara. A pokud jde o provoz, tak snad jsou kontakty na posledního, kdo se o hvězdárnu staral. Kdo jiný by měl mít relevantní informace a to i o součinnosti s městem a pod. ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2260
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Hvězdárna Žďár nad Sázavou

#26

Příspěvek od peta62 »

KoMar píše: 09. 04. 2024, 15:12 ....
Pokud je montáž funkční, ...
....
Montaz je funkcni, zkouseli jsme ji, pohyb tam byl. Ze nedrzi objekt je zrejme pootocenim sloupu, okolo sroubu jsou stopy.
MilAN píše: 09. 04. 2024, 15:28
peta62 píše: 09. 04. 2024, 13:30 Prosim pokud mate nejake kontakty z Vasich navstev, muzete je, prosim, pokud je to mozne, poskytnout Zbyskovi ?
Kdysi se o záchranu hvězdárny naprosto bezzubě pokoušel ČAS, i včetně Dr. Grygara. A pokud jde o provoz, tak snad jsou kontakty na posledního, kdo se o hvězdárnu staral. Kdo jiný by měl mít relevantní informace a to i o součinnosti s městem a pod. ?
Nevim, zda jsou nejake kontakty, ale sam pisete ve smyslu, ze ti posledni byli spise klicnici. Klukovi je asi 18, tak lidi, ktere jste potkal Vy tam nezazil. On hleda i v kronikach, proto mne napadlo, ze by mu to pomohlo.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24321
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Hvězdárna Žďár nad Sázavou

#27

Příspěvek od MilAN »

Ještě v roce 2019 tam byl Martin Křižovič, o němž je ten poslední odkaz v 1. příspěvku. Poslední období nevím. A po celou domu tam činnost/nečinnost závisela jen na Martinovi. Nevím, o jakých klíčnícíh je řeč, nevím, co o tom ty nebo Zbych víte. Ale od někoho se ta hvězdárna teď přebírala, tak tam ( a u majitele ) bych hledal informace. Já jsem s činností neměl nic společného, vím toho asi tolik, jako kterýkoliv obyčejný návštěvník, který se při prohlídce ptá.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2879
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Hvězdárna Žďár nad Sázavou

#28

Příspěvek od Homer »

Podíval jsem se na ÚP, zájmové území s hvězdárnou a blízkým okolím ( blíže ÚP města ) je určena pro silniční dopravu - můj první odhad byl mimo.
K ploše Z13.6 ÚP říká:
V plochách Z.132.1, Z.132.2, Z.132.5, Z.132.6, Z.132.8, Z.132.9, Z.137.1, vymezených
pro stavbu obchvatu silnice I. třídy č. 37 a souvisejících zařízení, je nepřípustné provádět změny,
provozovat činnosti a povolovat stavby, které by znemožnily, ztížily nebo ekonomicky znevýhodnily
umístění a realizaci této stavby.


Bude tedy na stavebním úřadě, zda vůbec kromě nějakého nátěru něco dalšího povolí - ta výše uvedená formulace je kouzelná. Je to klasická stavební uzávěra.

1) Dát dohromady nějakou zájmovou partu - jeden mladý kluk úspěšný nebude
2) jednat s městem o zapůjčení areálu za údržbu a nějakou tu osvětu
3) užívání dát "na papír" a domluvit rozumnou výpovědní lhůtu
4) nechtít po městě nic dalšího a šoupat nohama, pokud na zápůjčku půjdou
5) pokud to klapne, nedávat okolí a městu jakoukoliv příčinu ke zrušení zápůjčky - hluk, kouř atd. a když tak po dohodě a
sporadicky v případě nějaké akce pro návštěvníky
Uživatelský avatar
Zbych
Příspěvky: 1285
Registrován: 07. 11. 2009, 12:33
Bydliště: Dačicko, okr. Jindřichův Hr.
Kontaktovat uživatele:

Re: Hvězdárna Žďár nad Sázavou

#29

Příspěvek od Zbych »

A co příspěvky typu „jak to jde“ a ne typu „to nemá cenu“?

Místní to trápí a mají tu potřebu (je zajímavé, jak tu najednou někteří znají poměry ve Žďáru). Realita je jiná, než tu popisujete, i když tam jsou administrativní problémy a překážky. Starosta je pro, odbor kultury je pro. Chtějí činnost. Ale nelze tu popisovat každou podrobnost. Už dnes mám nové informace. Ale tady už nemá evidentně smysl víc informovat. Pokud někdo chce podpořit iniciativu, která tam už běží, hold je optimismus a snaha s něčím pomoct „spasitelský komplex“ apod.

Kdyby všichni seděli jen doma na zadku a zaobírali se překážkami a nesnažili se je překonávat, budeme sedět na stromech. Svět je takový, jací jsou lidé!
Uživatelský avatar
Zbych
Příspěvky: 1285
Registrován: 07. 11. 2009, 12:33
Bydliště: Dačicko, okr. Jindřichův Hr.
Kontaktovat uživatele:

Re: Hvězdárna Žďár nad Sázavou

#30

Příspěvek od Zbych »

Asi jsme si nerozuměli. Toto vlákno není o tom „zachraňme hvězdárnu“, to už je rozjetý vlak, který jede i bez nás.

Chtěl bych poprosit – pište konkrétní věci, kde se lze dozvědět něco o historii hvězdárny, montáže, dalekohledu, zajímavé kontakty, fotografie, kdo chce hvězdárnu podpořit… Moc děkuji.

Děkuji Jankovi a Bédovi za informace o dalekohledu a montáži!

Jestli chcete debatovat a uvažovat (bez podkladů) a Vašich zkušenostech jinde (aneb všude je to stejné), založte si prosím samostatné obecné vlákno třeba typu „Má smysl obnovovat hvězdárny?“ nebo „Má smysl rozjíždět astronomii…?“
Odpovědět