Dalekohled na druhý pokus...

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
lamancha
Příspěvky: 70
Registrován: 08. 02. 2017, 22:23
Věk: 59

Dalekohled na druhý pokus...

#1

Příspěvek od lamancha »

Ahoj, v 2018 jsem si nakoupil 200 Do sone, Eq6 na ného už nevím co, foťák, kameru abych to za 3 roky vše zase prodal bo...Chytá mě to znovu ale vím, že žádné focení, dlouhé pozorování, že ty úžasné a velké zařízení nechci skladovat a převážet. Takže prosím, je řešení si pořídit na koukání, převážení ( pro lenocha) něco jako tohle? dalekohled Sky-Watcher 127/1500 EQ-3-2? S GoTo? Nekamenjte mne ;-)
https://vmshop.cz/28217660-18/celestron ... bMQAvD_BwE
Díky
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11595
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Dalekohled na druhy pokus...

#2

Příspěvek od Psion »

Vždy zažíváme to samé. Nikoho se neptej a kup si co se ti líbí. Ušetříme si tady 4 stránky moudrých rad, které stejně nikam nepovedou :)
Uživatelský avatar
lamancha
Příspěvky: 70
Registrován: 08. 02. 2017, 22:23
Věk: 59

Re: Dalekohled na druhy pokus...

#3

Příspěvek od lamancha »

Neříkám, že nemáš pravdu, ale s doporučením experta se utrácí lehčeji :D
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4508
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Dalekohled na druhy pokus...

#4

Příspěvek od dvader »

Pořiď si vyhledávač astro obrázků na internetu…
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
lamancha
Příspěvky: 70
Registrován: 08. 02. 2017, 22:23
Věk: 59

Re: Dalekohled na druhy pokus...

#5

Příspěvek od lamancha »

Díky, podle délky toho co máš pod čarou, tak jsem dostal radu od opravdového experta. Tak zas někdy příště...
dex
Příspěvky: 338
Registrován: 13. 10. 2020, 21:38

Re: Dalekohled na druhy pokus...

#6

Příspěvek od dex »

Na EQ 3-2 ta 127/1500 jde.
(Mimochodem v tom odkazu není EQ 3-2, ale taky jde.)
U dalekohledu je ale potřeba počítat s malým zorným polem a na DSO je to už slabší apertura, vypalovačky s ním jdou, hvězdokupy ano, jasnější planetárky taky, galaxie špatně, na přehlídky oblohy a větších slabších objektů ne.
Já ho pěstuju vyloženě jako planetární a Měsíční.
Znám lidi, i začátečníky, co s ním úspěšně fotí planety (včetně Uranu a Neptunu).
Přenosný je dalekohled slušně, i letadlem (nebral jsem EQ 3-2, ale lidlskopí montáž, na ní je to už kapku chabrus).
Uživatelský avatar
lamancha
Příspěvky: 70
Registrován: 08. 02. 2017, 22:23
Věk: 59

Re: Dalekohled na druhy pokus...

#7

Příspěvek od lamancha »

Díky, tohle jsem potřeboval :idea:
Uživatelský avatar
BertCZ
Příspěvky: 302
Registrován: 24. 07. 2020, 09:54
Bydliště: Černošice

Re: Dalekohled na druhy pokus...

#8

Příspěvek od BertCZ »

lamancha píše: 18. 02. 2024, 21:55 Takže prosím, je řešení si pořídit na koukání, převážení ( pro lenocha) něco jako tohle? dalekohled Sky-Watcher 127/1500 EQ-3-2? S GoTo? Nekamenjte mne ;-)
https://vmshop.cz/28217660-18/celestron ... bMQAvD_BwE
Díky
Ne, není.
Meade LX200 16", 14", 12", 8" ... Dobson Obsession 20" ... Celestron Rasa 8" ... eVscope Unistellar ... APM Bino 120 ... Coronado PST
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4508
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Dalekohled na druhý pokus...

#9

Příspěvek od dvader »

lamancha píše: 18. 02. 2024, 22:35 Díky, podle délky toho co máš pod čarou, tak jsem dostal radu od opravdového experta. Tak zas někdy příště...
No to byla ironie na způsob, jak jsi napsal svůj příspěvek - pokud jsi nepochopil…

Jinak pro rychlé transportní řešení pro chvilkové pozorování a nikoliv focení je EQ montáž úplný nesmysl!
Pořiď si malé vhodné ED/APO s malou hlavou a fotostativem. Případně nějakou lehkou AZ montáž…

Koukání na Měsíc, planety, Slunce s filtrem a dvojhvězdy bude parádní. A k tomu i větší a jasnější DSO také uvidíš…

A když jsi zmiňoval můj seznam pod čarou, tak tohle přesně mám a často používám!
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11595
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Dalekohled na druhý pokus...

#10

Příspěvek od Psion »

Vím, že jsem tím otravnej :), ale stačí se zeptat té "hloupé" AI, jak postupovat při výběru dalekohledu.

Při výběru správného dalekohledu pro pozorování noční oblohy je potřeba zvážit několik klíčových faktorů:

Typ pozorování: Určete, zda se zajímáte především o pozorování planet a Měsíce, nebo chcete pozorovat i slabší objekty jako jsou daleké galaxie a mlhoviny. Pro planety a Měsíc stačí menší průměr objektivu, zatímco pro hluboký vesmír je lepší větší průměr.

Rozpočet: Kolik jste ochoten/a investovat do dalekohledu? Ceny se mohou výrazně lišit v závislosti na kvalitě a schopnostech dalekohledu.

Přenosnost: Budete dalekohled často přenášet, nebo bude většinou na jednom místě? Přenosné dalekohledy jsou menší a lehčí, ale obvykle mají menší průměr objektivu.

Zkušenost: Jaké jsou vaše zkušenosti s astronomií a dalekohledy? Začátečníkům může lépe vyhovovat jednodušší dalekohled s manuálním ovládáním, zatímco zkušení uživatelé mohou preferovat složitější modely s GoTo montážemi.

Pozorovací podmínky: Budete pozorovat ve městě s velkým světelným znečištěním nebo na tmavém venkově? Velké průměry objektivu jsou lepší pro tmavé oblohy, ale ve městě může být efektivní i menší dalekohled.

Údržba a skladování: Máte prostor a schopnosti udržovat dalekohled v dobrém stavu?

Další příslušenství: Potřebujete speciální filtry, adaptéry pro fotografii nebo jiné doplňky?

Astrofotografie: Chcete dalekohled používat také pro astrofotografii? To by mohlo vyžadovat montáž vhodnou pro dlouhodobé expozice a kompatibilitu s vaší kamerou.

Při výběru dalekohledu je důležité udělat si výzkum a případně konzultovat s odborníky nebo zkušenými astronomy, kteří vám mohou pomoci rozhodnout se pro model, který bude nejlepší pro vaše konkrétní potřeby a zájmy.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Dalekohled na druhý pokus...

#11

Příspěvek od MilAN »

Já jen nevím, jakou radu bys čekal , když :
1/ píšeš o Sky Watcheru 127/1300 na EQ 3-2 a do odkazu na něj dáš Celestron MAK na AZ GO-To
2/ kdysi jsi měl Dobsona, víš tedy co a jak je s dalekohledem vidět a co od jiného lze asi očekávat. Navíc, vše záleží na tom, co budeš chtít pozorovat. To vše je ale na tobě, do toho ti žádná rada nepomůže
3/ "experti" u nás jsou ti, co včera vystudovali humanitární obor, umí číst a psát a ničemu k tomu nemusí rozumět :) . A počet přístrojů pod příspěvkem určuje co ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1481
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Dalekohled na druhy pokus...

#12

Příspěvek od Yarkho »

Psion píše: 18. 02. 2024, 22:08 Vždy zažíváme to samé. Nikoho se neptej a kup si co se ti líbí. Ušetříme si tady 4 stránky moudrých rad, které stejně nikam nepovedou :)
Tazatel by měl říci, co chce pozorovat (planety, Měsíc, DSO) a zda chce GoTO. Pokud neví ani tohle, je těžko něco radit.

Pokud je ale ve výhledu 127mm MAK, volil bych raději variantu s 5" SCT na stejné montáži z důvodu o něco kratšího ohniska.
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Uživatelský avatar
lamancha
Příspěvky: 70
Registrován: 08. 02. 2017, 22:23
Věk: 59

Re: Dalekohled na druhý pokus...

#13

Příspěvek od lamancha »

Díky všem za rady, pomohly mi, opravdu.
Odpovědět