Srovnání tří montáží SkyWatcher

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
Kelt
Příspěvky: 15
Registrován: 14. 12. 2021, 22:50

Srovnání tří montáží SkyWatcher

#1

Příspěvek od Kelt »

Dobrý den.
Má někdo zkušenosti s těmito montážemi? Jaké jsou výhody nevýhody?
Děkuji.

AZ-GTi GoTo WiFi

Star Discovery AZ SynScan WiFi GoTo

AZ-Go2
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11596
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Srovnání tří montáží SkyWatcher

#2

Příspěvek od Psion »

:lol: :lol:

AI:

Montáže, které jste zmínili, jsou všechny altazimutální montáže s GoTo systémem, což znamená, že jsou schopny automaticky najít a sledovat astronomické objekty po zadání do jejich počítačového systému. Zde jsou některé obecné výhody a nevýhody těchto typů montáží:

Výhody:

Uživatelská přívětivost: GoTo montáže jsou navrženy tak, aby byly snadno použitelné i pro začátečníky.
Pohodlí: S WiFi připojením a aplikacemi pro chytré telefony mohou uživatelé ovládat dalekohled pohodlně a bezdrátově.
Efektivita: Rychle mohou lokalizovat a sledovat tisíce nebeských těles, což ušetří čas při pozorování.
Vzdělávací hodnota: Užitečné pro výuku a zvyšování znalostí o noční obloze.
Přesnost: Poskytují přesné sledování objektů, což je výhodné pro astrofotografii.
Nevýhody:

Cena: GoTo montáže jsou obvykle dražší než manuální montáže.
Komplexita: Mohou vyžadovat složitější nastavení a kalibraci.
Energie: Potřebují zdroj energie pro motor a WiFi, což může být omezující při pozorování v terénu.
Poruchovost: S větším počtem pohyblivých a elektronických částí může být vyšší riziko poruch.
Hmotnost a velikost: Mohou být těžší a méně přenosné kvůli motorům a dalším součástem systému.
Co se týče konkrétních modelů AZ-GTi, Star Discovery AZ a AZ-Go2, každý z nich může mít unikátní vlastnosti, které by mohly přidat další specifické výhody nebo nevýhody. Například AZ-GTi je známá pro svou lehkost a přenositelnost, zatímco Star Discovery může nabídnout robustnější konstrukci a lepší podporu pro těžší dalekohledy.

Pro detailní srovnání a posouzení, která montáž by byla nejlepší pro vaše konkrétní potřeby, je dobré zvážit typy pozorování, které plánujete dělat, váš rozpočet, a zda preferujete přenositelnost nebo robustnost. Je také vhodné si přečíst recenze a diskuse od uživatelů, kteří mají s těmito montážemi zkušenosti.
Kelt
Příspěvky: 15
Registrován: 14. 12. 2021, 22:50

Re: Srovnání tří montáží SkyWatcher

#3

Příspěvek od Kelt »

Děkuji. Budou určeny pro SW mak127/1500 tzn. do 4kg. U AZ-GTi GoTo WiFi se bojím té konstrukce, především ta přídavná tyč. Aby se v nějaké špatné pozici, nepředvídané okolnosti (vítr...) nepřevrátila.
Je ještě jedna montáž. Neuvedl jsem ji protože je pro mě drahá (cca17 000) bohužel, ale podle všeho asi nejlepší z těch lehčích. SKY-WATCHER STAR ADVENTURER GTi WiFi
dex
Příspěvky: 338
Registrován: 13. 10. 2020, 21:38

Re: Srovnání tří montáží SkyWatcher

#4

Příspěvek od dex »

Bezproblémově se tyto maksutovy vozí na Star Discovery a AZ-Go2.
S AZ-GTi nemám zkušenost, ale zvládnout by to měla (však to na tom někdo provozoval, viewtopic.php?p=496016#p496016 )
Jak jsem naživo viděl Star Adventurer GTi, přijde mi dost subtilní, i když papírově by to zvládnout měla.

Jinak MC 127 od Bressera by měl být o něco lehčí než mak 127 Sky-Watcher (a mít o pár mlimetrů větší zrcadlo).
Kelt
Příspěvky: 15
Registrován: 14. 12. 2021, 22:50

Re: Srovnání tří montáží SkyWatcher

#5

Příspěvek od Kelt »

dex píše: 11. 02. 2024, 21:30 Bezproblémově se tyto maksutovy vozí na Star Discovery a AZ-Go2.
S AZ-GTi nemám zkušenost, ale zvládnout by to měla (však to na tom někdo provozoval, viewtopic.php?p=496016#p496016 )
Jak jsem naživo viděl Star Adventurer GTi, přijde mi dost subtilní, i když papírově by to zvládnout měla.

Jinak MC 127 od Bressera by měl být o něco lehčí než mak 127 Sky-Watcher (a mít o pár mlimetrů větší zrcadlo).
Děkuji. Myslíte tuhle?
https://www.astroshop.eu/camera-mounts/ ... m_content=

Ta se mi zdá,že je právě z nich nejstabilnější. Ona je ještě jedna Star Adventurer montáž, ale ta je spíš pro foťáky, Star Adventurer MINI SAM.
https://www.novedalekohledy.cz/catalog/ ... kAQAvD_BwE

Bresser mak je 127/1900 a Sw je 127/1500. Ovšem já bohužel neznám nikoho s teleskopem Bresser. Protože většinou mají SW 127/1500. Oni ty Bressery moc pěkně vypadají ale... Nevím, moc je nechválí.
dex
Příspěvky: 338
Registrován: 13. 10. 2020, 21:38

Re: Srovnání tří montáží SkyWatcher

#6

Příspěvek od dex »

Tu myslím (ne Mini).
http://www.mk-sys.cz/astro/mhv-2023-04/ ... g_1488.jpg
I když lidi dávají mak 127 i na klasické Star Adventurery a taky to nějak funguje.

Bressera mám a nezatracuji, kvalitu optiky s těmi od Synty jsem ale neměl možnost přímo porovnat.
Odpovědět