Hvězdárna a planetárium prof. Fr. Nušla v Jindřichově Hradci

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Ekolog
Příspěvky: 144
Registrován: 10. 05. 2007, 02:01

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#1

Příspěvek od Ekolog »

Hvězdárna Fr. Nušla Jindřichův Hradec.
Donesla se mi špatná zpráva. Paní Mgr. Jana Jirků již nebude na této hvězdárně pracovat. Byla odejita. Ředitelka Vzdělávacího a kulturního centra Jitka Čechová obdržela pamětní medaili města.
https://www.jh.cz/cs/aktuality/reditelk ... mesta.html
Že by to bylo za Janu?

Na této hvězdárně jsem prožil mládí ve společnosti osobností, jež se staly mými celoživotními kamarády. Díky Janě a dalším se podařilo po listopadu 1989 hvězdárnu zachovat a rozvíjet. Jana hvězdárnu vedla od revoluce. Smekám před její celoživotní prací. Bylo to její milované dítě, kterému věnovala prakticky svůj veškerý čas a elán. Nikdy nenajdu dost díků, abych jí mohl za její snažení dostatečně poděkovat.
A teď jí Město Jindřichův Hradec vzalo její dítě. Stydím se za své rodné město. Stydím se za osazenstvo městského úřadu. Tady máte tu skvadru!
Přílohy
Pametni_medaile_hromadna(2).jpg
Pametni_medaile_hromadna(2).jpg (107.11 KiB) Zobrazeno 1609 x
Uživatelský avatar
Ekolog
Příspěvky: 144
Registrován: 10. 05. 2007, 02:01

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#2

Příspěvek od Ekolog »

Promiňte chyby v textu, automaticky se to rovná a nemohu to opravit.
Uživatelský avatar
Jirka247
Příspěvky: 511
Registrován: 07. 10. 2011, 20:14
Bydliště: Jindřichův Hradec
Věk: 55

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#3

Příspěvek od Jirka247 »

To mne tedy překvapuje. Když vedení jde do důchodu.
S Janou jsem mluvil před vánoci a nic neříkala.
Uživatelský avatar
Ekolog
Příspěvky: 144
Registrován: 10. 05. 2007, 02:01

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#4

Příspěvek od Ekolog »

Před vánoci byl klid. Těšili jsme se, že po odchodu JČ bude už konečně klid. Čistky nikdo nepředpokládal. Podcenili jsme jí.

Vidím to jako začátek. Půjdou zřejmě další astronomové. Po jejich odchodu nikdo nenamíří už ani Binar na hvězdy. Nebude to umět. A to bude znamenat přechod z hvězdárny na kino s takovým divným plátnem. Tedy pokud koupí nové filmy, o čemž pochybuji. Jakmile skončí dotační programy bude konec.
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2876
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#5

Příspěvek od Homer »

Lidové hvězdárny slouží...To je si pravda. Jen je otázkou komu a k čemu. Před časem jsem v TV viděl hovořit pana místostarostu J.Hradce, který mluvil o výstavbě naproti hvězdárně - prý nevadí...
Napsal jsem poté vedení města soukromý dotaz v jiné věci a při té příležitosti jsem zmínil i předmětnou výstavbu u hvězdárny - dostal sem standardní odpověď, kterou si dovolím ocitovat:

Co se týče hvězdárny, tak samozřejmě problematika je složitější a chápu, že světelný smog není ideální pro pozorování hvězd a oblohy obecně. Ovšem potýkáme se i se žádostmi obyvatel na zvýšení intenzity světla z důvodu bezpečnosti v okolí. Je to jedno s druhým, ale snažíme se hledat takové řešení, aby mohli všichni společně koexistovat.

Jako kdyby na to existovalo pro komunální politiky školení - draze se zrekonstruuje a vybaví hvězdárna, potom se obestaví, takto vytvořený světelný smog se svede na požadavek obyvatel, pro jistotu se vymění, nebo otráví lidé, kteří zařízení drželi odborně nad hladinou, ba někdy i současný stav vydupali ze země, dosadí se tam milci a oslaví se zdárný výsledek.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11598
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#6

Příspěvek od Psion »

Dnes jsou městské hvězdárny víceméně multimediálním centrem, kde se dají pozorovat maximálně objekty Sluneční soustava a velmi jasné DSO. Městské hvězdárny se starým Zeissem (a to je vše), jsou nebo budou rychle mrtvé. Tak to prostě je, byť se nám to nelíbí, ale doba se od výstavby těchto objektů úplně změnila. Dnes si lidé mohou koupit za 500 USD dalekohled, který jim ukáže více, než ten na místní hvězdárně, tedy půjdou tam jen, když jim to bude dávat smysl. Návštěva hvězdárny je pro ně zábava a nehledají tam, až na výjimky, nějaké vzdělání.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#7

Příspěvek od MilAN »

No jo, ale tohle je zgruntu nová hvězdárna, včetně super vybaverní s 1/2 metrovým dalekohledem, s naváděním a kamerami, za nemalé dotační peníze.......
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3411
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#8

Příspěvek od hades »

Jak kdy. Má zkušenost s hvězdárnou v Uherském Brodě je jiná. Na jednu stranu často pořádá i nejen striktně astronomické akce (pohádky pro děti, opékání špekáčků), ale snaží se to vždy spojit třeba se slunovratem, nebo jinou "astronomickou" událostí. A přitom se vždy, když počasí dovolí, něco pozoruje, a nejen objekty Sluneční soustavy. Rád si tam taky zajedu i na přednášku, třeba od pana Majera, Přibila nebo Druckmüllera. Navíc mají malé planetárium a pravidelné procházky "Planetární stezkou". Tam se rozhodně snaží aby to fungovalo.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11598
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#9

Příspěvek od Psion »

MilAN píše: 26. 01. 2024, 12:56 No jo, ale tohle je zgruntu nová hvězdárna, včetně super vybaverní s 1/2 metrovým dalekohledem, s naváděním a kamerami, za nemalé dotační peníze.......
Já ji znám, nakonec kdo chce, si může udělat i virtuální prohlídku. Ale mohli bychom jmenovat mnoho jiných, které jsou na odpis.

Rozhodnutí vedení nekomentuji, nemám k tomu dostatek informací, abych posoudil, co se tam ve skutečnosti děje. Program hvězdárny evidentě skončil rokem 2023.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#10

Příspěvek od MMys »

To bylo celé vymyšlené tak, že se s předem známou mírou SZ počítalo. byl jsem tam a viděl tu oblohu ještě před projektováním. Půlmetr zredukovaný na f/2.9 funguje na EAA naprosto luxusně, i v takovém místě, jako je jižní sídliště Jindřichova Hradce. Na ukazování návštěvníkům toho mají až až. A mimochodem, vůbec to tam se SZ není nijak hrozné, samotného mě to mile překvapilo. Čekal jsem to totiž daleko horší. Ve směrech V-J-Z tam dobrá vymetená noc vypadá jako taková horší u mě v Bělči. Takže tenhle argument beru jen jako výmluvu. Téměř jakýkoli objekt jde ukázat za minutku, dvě, tři. A mezitím jak se objevuje při skládání dílčích expozic, může demonstrátor k tomu něco povídat. A mezi tím jen stačí překlapnout stiskem tlačítka obraz do okuláru, a návštěvníci si mohou prorovnat na vlastní oči pohled očima a kamerou.

Zásadní problém je pouze a jen personální. Původní byli odejiti (v podstat hned z počátku, ještě než se to stihli pořádně naučit). Když jsem tam naposledy dělal školení těm dvěma novým, tak mi bylo jasné, že tudy asi cesta nevede. Tam je potřeba někdo, kdo je astronom ve smyslu, že se vyzná na obloze, v objektech, tedy jejich typech, aby třeba správně zvolil filtr, a zároveň musí být schopný chápat a obsluhovat současnou astrotechniku, prostě pochopit co je ASCOM, jaký si pustit na co SW, jak zapnout a nastavit kameru, na co je lepší barevná a na co černobílá, vědět co je histogram, jak zvolit správnou expozici atd... A vedení asi žije v domnění, že to spraví provozní návod. Jasně, ten existuje, popisuje vlastnosti toho systému, základní ovládání, ve stručnosti řídící software, co dělat a nedělat, ale v rukou laika je stejně k ničemu. Tohle prostě předpokládá určité odborné znalosti.

Mimochodem, někdy z jara tam asi pojedeme udělat kompletní vyčištění, seřízení, případně i nějaké školení. Tak poreferuju, jak to vypadá. Pozitivní je, že ten hardware naštěstí při tom amatérismu tam zatím nedokázal ještě nikdo zničit.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2876
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#11

Příspěvek od Homer »

Martine, v tomto případě jsem měl na mysli reportáž o jakémsi velkém nákupním centru ( či co to má být ) s parkovištěm, které bude počítám podle zvyklostí neustále nasvíceno. V záběrech z kopule kamera zabírala přímo tento objekt, o kterém místostarosta hovořil. Zda se tehdy počítalo i s tímto objektem to nevím, jen jsem si vybavil tu reportáž.

Ono je to ale jedno - vše se odvíjí od kompetentních lidí, od nikoho jiného. Ti rozhodují o investici do hvězdárny, o okolní zástavbě, o personálu hvězdárny a tak zprostředkovaně i o konečném výsledku a efektu z investovaných prostředků.
Trochu se ten příběh podle mého podobá Jičínu a pravděpodobně i některým dalším místům.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11598
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#12

Příspěvek od Psion »

Na LP mapách píší MSA 20.3, to bych čekal více, ale na sever je Tábor a jih přes celé Sezimovo Ústí a všude kolem hvězdárny jsou pouliční LEDky. Jestli tam postaví nákupák, tak to bude hodně špatný, to bude svítit do kopule kdy to udělají blbě.
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2189
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#13

Příspěvek od astar »

Homer píše: 26. 01. 2024, 13:59 Martine, v tomto případě jsem měl na mysli reportáž o jakémsi velkém nákupním centru ( či co to má být ) s parkovištěm, které bude počítám podle zvyklostí neustále nasvíceno. V záběrech z kopule kamera zabírala přímo tento objekt, o kterém místostarosta hovořil. Zda se tehdy počítalo i s tímto objektem to nevím, jen jsem si vybavil tu reportáž.
Ano bylo to v Zajímavostech z regionů viz tady
https://www.ceskatelevize.cz/porady/100 ... 030920910/
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Uživatelský avatar
Jirka247
Příspěvky: 511
Registrován: 07. 10. 2011, 20:14
Bydliště: Jindřichův Hradec
Věk: 55

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#14

Příspěvek od Jirka247 »

Největší problém byl, že hvězdárna po rekonstrukci nemá svoje jasné interní vedení a není jako samostatná jednotka.

Ale vede to někdo, kdo tomu vůbec nerozumí.

To se pak těžko můžou dělat akce, jako opékání špekáčků a různé pozorování, nebo pozvat hosty, když to není schváleno nějakým vedením jinde.

Pak se přilákat noví návštěvníci můžou těžko, jak to dělá například, hvězdárna Žebrák.

Na podzim jsem dostal nabídku od Jany a Zbyška, abych jako vedlejší pracovní poměr na naší hvězdárně v J.H vzal pozorování slunce.
Byl jsem rád a potěšilo mne to. Ale mně stačí fotit slunce pro sluneční patrolu Ondřejov.
Jako pozorovatelna J. S. Jindřichův Hradec ;)
A dneska si říkám, udělal jsem dobře.

Ale pořád tomu nemůžu uvěřit, že je to pravda.
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2876
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#15

Příspěvek od Homer »

Astar:

Milane, díky za připomenutí, už jsem si to nepamatoval úplně přesně a tak jen napravím svůj malý omyl, který ale na podstatě nic nemění - v této reportáži nemluví místostarosta ale přímo starosta města. Stále mám ale neodbytný pocit, že jsem z této hvězdárny viděl ještě jednu reportáž, kde mluvil o tomtéž problému místostarosta přímo v kopuli - ale možná se mýlím.

Možná se zde ozve i jeden přímý a dlouholetý exponent jičínské hvězdárny, to je také zajímavý příběh. Kamaráde - neváhej a piš ! :-)
Odpovědět