Omán

Vaše tipy na místa s dobrým výhledem a především tmavou oblohou.
Odpovědět
mnauprsk
Příspěvky: 193
Registrován: 26. 12. 2017, 21:35

Omán

#1

Příspěvek od mnauprsk »

Na začátku ledna jsme měli rodinnou dovolenou s cestovkou na jihu Ománu u Salály. Přibalil jsem Monarch 7 10x30. Byli jsme v resortu, jen jsme byli na výletech s cestovkou, mimo jiné i v poušti včetně noci v kempu asi 2 hodiny autem na sever, na kterou jsem se hodně těšil.

Omán je sice řídce zalidněný, ale masová turistika se zde v současnosti rozvíjí velmi rychle, a světelné znečištění vůbec neřeší. Například měli lampy pouličního osvětlení kolem pobřežní silnice mimo osídlení, protože si kolem silnice občas místní Arabové dělají pikniky s kouřením vodnice. Resort byl pěkný, ale v noci nasvícený až hrůza, a to často i směrem nahoru, např. od kořenů palem směrem do jejich korun.

Když jsme přijeli do kempu v poušti, tak byl nasvícený až běda, ale upozornili nás, že mezi 22 a 23 hodinou se vypne elektřina a osvětlení. Ve skutečnosti se skutečně vypnula elektřina ve stanech, takže se v nich už nedalo svítit, ale osvětlení kempu se pouze výrazně ztlumilo, ale pořád zůstávalo hodně rušivé. Dělal se táborák, který byl ale z hlediska světla v ohrazeném prostoru, takže mimo tento prostor moc nevadil. Obloha byla pěkná směrem od kempu, tj. na JJV, směrem přes kemp to světlo opravdu rušilo. Průvodkyně říkala, že před několika lety se ještě osvětlení v kempu v noci vypínalo úplně. U obzoru bylo znát znečištění prachem, výše byla obloha pěkně modrá.

Double cluster a M31 byly vidět hůř než u nás z venkova. Ale mě samozřejmě zajímaly objekty na jihu. I z resortu byl docela zážitek vidět druhou nejjasnější hvězdu oblohy, Canopus. Zklamáním bylo, že jsem pouhým okem viděl jen 6 hvězd z Plejád, stejně jako z okrajových částí Prahy. Teď ty zajímavější objekty:
M44 - pouhým okem jasně viditelná, v triedru velmi hezká
M42 - v triedru velmi hezká a velká, takto jsem ji ještě v ručním triedru neviděl
M35 - okem jsem ji viděl taktak, v triedru docela hezká, ale to znám i z ČR
M41 - jasně zřetelná okem, v triedru velmi hezká
M46 & M47 - jasně zřetelná okem, v triedru pěkně viditelné obě hvězdokupy - M47 včetně hvězd, M46 jako mlhavý flek, velmi hezký kontrast mezi nimi
Jupiter - přímo nad hlavou, v triedru viditelné všechny 4 měsíce
Uvažoval jsem, že bych si k ránu přivstal na Omega Centauri, ale výš na obloze by byla když by už svítalo a ještě k tomu by byla blízko Měsíce, tak jsem se na ni vykašlal, snad někdy jindy.

Neměl jsem pořádně oči přivyklé na tmu, dělal jsem to hodně jako popularizaci, ostatním turistům a dvěma místním řidičům džípů se triedr velmi líbil. Trochu mě pobavilo, že o něm někdo prohlásil, že je velký :-)

Zážitek to byl, ale světelné znečištění zřejmě v této oblasti postupuje velmi rychle. Lepší by bylo si půjčit auto a zajet do nějaké odlehlejší ( v této části pouště bylo podobných kempů v okolí několik a další se prý budou budovat) a pokud možno i horské oblasti, ale to s manželkou a malým dítětem bohužel nebylo reálné.
Vanguard Endeavor ED II 10x42, Nikon Monarch 7 10x30, SW ED100, GSO 12 inch dobsonian deluxe, TS sd-apo 80/560, TS edt-apo 115/800, Spektiv Delta Optical 65 ED Titanium II, Skywatcher AZ5, Skywatcher EQ5, Karbonový stativ s fluidní hlavou Gitzo
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Re: Omán

#2

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

Tak v Ománu je to jednoduchý, protože spát se dá naprosto kdekoliv, kam se řlověku podaří dostat a napříč tou největší pouští vede 1000 km dálnice. Boční silnice teda nejsou často moc "silnice", takže je to fakt o tom, kam se dá dostat, pokud si teda člověk nepůjčí džíp.
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
MJP
Příspěvky: 27
Registrován: 10. 12. 2022, 21:06
Bydliště: Plzeň, Klabava
Věk: 32

Re: Omán

#3

Příspěvek od MJP »

Nejlepší podmínky na pozorování jsem v Ománu zažil možná trochu paradoxně ne v poušti ani na horách, ale na ostrově Massirah. Dostupný celkem pravidelným trajektem, ze Salalahu to není daleko. Krom jednoho městečka, kde seženete vše potřebné, téměř neobydlený, ani na pevnině v úrovni ostrova nejsou města, takže světelné znečištění naprosto minimální. Tábořit se dá kdekoliv, obzvlášť ve zděných plážových přístřešcích. Ostrov obkroužíte autem za půl dne, takže vybrat místo je hračka. Doporučuji navštívit, s dalekohledem i bez je to ráj.
Odpovědět