Stránka 1 z 1

Celestron Origin

Napsal: 12. 01. 2024, 14:11
od midars
Další chytrý dalekohled přichází Celestron Origin.
Rowe-Ackermann Schmidt Astrograph (RASA) 152 mm/335 mm, f/2,2 + Sony IMX178LQJ další informace i Supra

Re: Celestron Origin

Napsal: 12. 01. 2024, 14:29
od Psion
Jsou dvě věci, které tomuto řešení vyčítám. Použili kameru 178MC, která je na trhu minimálně 4 roky, je nechlazená a má malé zorné pole. Naštěstí je vyměnitelná a doufám, že Celestron udělá rychle upgrade na novodobé kamery 585MC nebo 676MC s vyšší kvantovou účinností, případně nějakou verzi monochromatické kamery ideálně chlazené.

Druhá věc je váha, která je 19 kg, proboha proč? Dnes jsou stativy, které váží 1,5 kg a ne 6,5 kg. eVscope váží 9 kg komplet.

Centrální zastínění RASA 6" je 41%, tedy efektivní průměr je 139 cm.

Re: Celestron Origin

Napsal: 12. 01. 2024, 16:13
od Nascarphone
Celestron vzal to, co dělá standardně a na to udělal "Rasu 6". Na jednu stranu jsou ty parametry pěkné, 152mm průměr, F/2,2 - super pro alt-az, ale celé to na mě působí jako frankensteinovo monstrum. Podívejte, jak vypadají jiné "smart" teleskopy, třeba Vaonis - pěkný, moderní design.
Jak už někdo zmínil na zahraničním foru, Celestron měl vydat čistokrevnou Rasu 6 a bylo by to terno, pokud by tedy byla za rozumnou cenu.

Re: Celestron Origin

Napsal: 12. 01. 2024, 17:07
od Janek
S tím, že to nebude přenosné v baťohu u Celestronu asi počítali od začátku, když to dali na upravenou a poměrně masivní montáž Evolution. Tak tomu dali opatrně název Intelligent Home Observatory - prostě garden party pod pergolou a dalekohled na zahradě, kam byste to tahali ;) . Míří to evidentně jiný segment (amerického) trhu než Vaionisy nebo SeeStar, kteý se dá vzít skoro do kapsy. Ona i ta očekávaná cena je poměrně vysoká. A jak psal Psion IMX 178 není nejmodernější sensor. Je otázkou, kdy Celestron vypustí RASA 6” samostatně, stejně jako by si to zasloužil krásně funkční systém Explore StarSense (za rozumnou cenu plastového držáku).

Re: Celestron Origin

Napsal: 14. 01. 2024, 09:25
od Psion
Minule jsem vyjmenoval negativa tohoto systému; teď se chci zaměřit na pozitiva.

1. Velkým pozitivem je určitě výměnná kamera. Výrobce může udělat velmi snadný upgrade pro kameru s větším čipem, nejen barevným, ale i monochromatickým a navíc chlazeným.

2. Další dobrou zprávou je, že astronom může používat vlastní standardní filtry, nejen 2" ale i 1,25", které jsou výrazně levnější.

3. Standardní montáž Celestron také umožňuje upgradovat dalekohled např. na RASA 8". Žádný současný výrobce to z principu neumí.

4. Další věcí je, že výrobce používá standardní formát Raspberry s přidaným shieldem. Napadá mě možná náhrada např. za Raspberry Pi5 s výrazně vyšším výkonem pro případ větší kamery, mozaiky apod.

5. Poslední věc. Možná lze Origin připojit k planetáriu nebo standardnímu ručnímu ovladači a provozovat vizuální pozorování s výrazně větším dalekohledem na montáži. Tedy takové univerzální využití.