Vyšetření očí na astigmatismus

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Odpovědět
mnauprsk
Příspěvky: 193
Registrován: 26. 12. 2017, 21:35

Vyšetření očí na astigmatismus

#1

Příspěvek od mnauprsk »

Ahoj, uvědomil jsem si, že poslední roky vidím nevidím nikdy úplně bodové hvězdy při velkých průměrech výstupní pupily - týká se to i triedrů, u nich vidím nejbodovější hvězdy v Canon M7 10x30. Našel jsem na zahraničních fórech, že by to mohlo být astigmatismem v očích. Máte nějaké doporučení ohledně vyšetření a korekce astigmatismu v Praze - našel jsem, že to dělá např. FoKus Optik, ale dá se těm jejich měřením věřit?

Dále jsem si všiml, že orientace a intenzita těch spiků kolem jasných hvězd dost závisí na přesném umístění oka (očí) na okuláru.
Vanguard Endeavor ED II 10x42, Nikon Monarch 7 10x30, SW ED100, GSO 12 inch dobsonian deluxe, TS sd-apo 80/560, TS edt-apo 115/800, Spektiv Delta Optical 65 ED Titanium II, Skywatcher AZ5, Skywatcher EQ5, Karbonový stativ s fluidní hlavou Gitzo
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11596
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyšetření očí na astigmatismus

#2

Příspěvek od Psion »

Astigmatismus změří každá solidní optika a tímto trpí poměrně hodně lidí. Mám jej také, ale vadí mi to pouze bez brýlí, kdy hvězdy jsou hodně špatné. V okulárech to nevidím. Zkoušel jsem i od Tele Vue anti-astigmatickou předsádku na okuláry, ale to zlepšení není nijak zásadní.
Uživatelský avatar
alex
Příspěvky: 224
Registrován: 12. 05. 2005, 13:15
Bydliště: Nové Zámky
Věk: 65
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyšetření očí na astigmatismus

#3

Příspěvek od alex »

Skús tento test - samozrejme naraz len jedným okom:

Obrázek

Ak niektorým smerom vidíš ostré rovné čiary a kolmo na to "dvojmo" - tak je to astigmatizmus a obráť sa priamo na očného lekára. Vie to korigovať šošovkami tak, že Ty určíš ktorým korektorom máš najostrejší obraz. Za super výsledné videnie sa Ti určite oplatí!

Celý web: https://zena.pluska.sk/zdravie-a-krasa/ ... lky-test/1

alex
Celestron NW 254/1200 na EQ-6 PRO, Canon EOS 400Dm, http://ameleg.webzdarma.cz
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11596
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyšetření očí na astigmatismus

#4

Příspěvek od Psion »

Tento test mi přijde lepší, bez brýlí vidím většinu povrchu obrázku s kruhy šedě.

https://eyerim.cz/blog/eye-test-astigmatism/
mnauprsk
Příspěvky: 193
Registrován: 26. 12. 2017, 21:35

Re: Vyšetření očí na astigmatismus

#5

Příspěvek od mnauprsk »

Ten test od Alexe mi přišel celkem ok. U toho testu od Psiona vidím odstíny šedé ve dvou protilehlých směrech, levé oko je horší než pravé.
Vanguard Endeavor ED II 10x42, Nikon Monarch 7 10x30, SW ED100, GSO 12 inch dobsonian deluxe, TS sd-apo 80/560, TS edt-apo 115/800, Spektiv Delta Optical 65 ED Titanium II, Skywatcher AZ5, Skywatcher EQ5, Karbonový stativ s fluidní hlavou Gitzo
Uživatelský avatar
midars
Příspěvky: 828
Registrován: 13. 03. 2018, 12:02
Bydliště: Hlučín
Věk: 69
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyšetření očí na astigmatismus

#6

Příspěvek od midars »

Maje astigmatismus na obou očích ( á178°) potvrzuju oba testy jako O.K. Obrázek. Ten "čárový" Alex jednoduše sdělí i úhel vady Obrázek
Jinak moje zkušenost dlouholetého brelovce - nechat si vyšetřit oči u lékaře ( oční pozadí atd.), ale hodnoty čoček do brýlí nechat na optometristovi(ce) - měří mě cca 30-60minut [ mám multifokály].
Moje astro, Astrofotky , Hlucin počasí, radiace a mag.pole
Cesta je cílem, a cíl je jen konec cesty a začátek cesty nové
mnauprsk
Příspěvky: 193
Registrován: 26. 12. 2017, 21:35

Re: Vyšetření očí na astigmatismus

#7

Příspěvek od mnauprsk »

Tak jsem byl na optometrice, a naměřili mi na obou očích astigmatismus čtvrt dioptrie, to není moc. Navíc mírnou šilhavost a na levém oku plus půl dioptrie, ale všechno by to ještě mělo být v mezích, kdy není potřeba korekce.
Vanguard Endeavor ED II 10x42, Nikon Monarch 7 10x30, SW ED100, GSO 12 inch dobsonian deluxe, TS sd-apo 80/560, TS edt-apo 115/800, Spektiv Delta Optical 65 ED Titanium II, Skywatcher AZ5, Skywatcher EQ5, Karbonový stativ s fluidní hlavou Gitzo
Odpovědět