62P/Tsuchinshan

Pozorování Slunce, Měsíce, planet, planetek, komet, meteorických rojů, atd.
Uživatelský avatar
saros
Příspěvky: 138
Registrován: 25. 10. 2011, 21:08
Bydliště: Studnice u Hlinska
Věk: 59

Re: 62P/Tsuchinshan

#16

Příspěvek od saros »

Já ji zachytil úplně náhodou. Původním úmyslem byla širokoúhlá fotka kupy galaxií v Panně ale ten zelený obláček nešlo přehlédnout už na prvním snímku.
Kvůli silnému větru jsem dal večer na montáž jen teleobjektiv a fotil Barnardovu smyčku https://astrofotky.cz/gallery.php?show= ... 333730.jpg a když mi zalezl Orion za strom, tak jsem foťák natočil na kupu v Panně s tím, že to nechám fotit do rána a půjdu spát. Takže opravdu příjemné překvapení.
Obrázek
https://astrofotky.cz/gallery.php?show= ... 332892.jpg
Refraktor 6" F/15 (objektiv Jaegers) , Celestron C-80ED, Newton 300/1200 GSO a 152/600 TS, Canon EOS20D, EOS650D, EOS6D modifikovaný, Triedr 20x80
Uživatelský avatar
aston
Příspěvky: 145
Registrován: 18. 08. 2011, 02:37

Re: 62P/Tsuchinshan

#17

Příspěvek od aston »

Podobna kompozicia s NGC 3968 ako MaG o den neskor, 10.1.2024.

Obrázek

Prip. alternativne spracovanie https://astrofotky.cz/gallery.php?show= ... 476323.jpg
SW 200/1200 Dobson, ZWO ASI224MC, Canon 6D mod., EQ-6R
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: 62P/Tsuchinshan

#18

Příspěvek od MaG »

Budu stručný, máš to hezčí :-) Pěkně zpracované. Příště postni dřív, když to půjde, trochu mě zarazilo, že jsi měl 10. 2. hezky :D
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
welryba
Příspěvky: 45
Registrován: 23. 08. 2020, 12:17
Bydliště: Praha
Věk: 37
Kontaktovat uživatele:

Re: 62P/Tsuchinshan

#19

Příspěvek od welryba »

Původně jsem to sem ani nechtěl dávat, ale tak jedna dokumentační fotka, složeno 13 x 1 minuta, přišly tak silné poryvy větru, že jsem nebyl schopen použít / zkalibrovat auto guider (on se mi na tom dalekohledu guider scope trochu kinklá, ale to vyřeším teprve až nákupem správné lišty).
03-histo-30.jpg
03-histo-30.jpg (839.3 KiB) Zobrazeno 835 x
Plné rozlišení
-- Viktor Chvátal: HEQ5 Pro + Lacerta MGEN III + C1x26000C + Celestron RASA 8" --
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: 62P/Tsuchinshan

#20

Příspěvek od MaG »

Dost pěkný pokus na ty podmínky. Jäger to není, ale ten je jiná liga. ;-)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Franta62
Příspěvky: 166
Registrován: 20. 06. 2017, 01:47
Bydliště: Ostrava-Zábřeh
Věk: 62

Re: 62P/Tsuchinshan

#21

Příspěvek od Franta62 »

No, myslím, že nejen hezký pokus, ale i perfektní fotka. A to, že Jager to není..... Otevřete si ,pánové a dámy, prezentovanou fotku v novém panelu, aby byla větší (nebo pomocí odkazu pod fotkou na našich Astrofotkách, pardon na Astrobin) a porovnejte s Jagerem na odkazu : https://www.spektrum.de/alias/wunder-de ... en/2206947. Kolega "welryba" má jen 13 min expozici, Jager 25 minut = 2x tolik. Je to sice věc vkusu, ale mně připadá přirozenější a více se mi líbí barevné zpracování právě "welryby". Pravda, možná bych trochu ubral žluté a saturace a zmírnil barevný šum pozadí, ale Jagerovy málem přepálené bílé galaxie mně taky moc neberou. Kometu má samozřejmě super s krásným ohonem. A fotili jste málem ve stejnou dobu, patrně s rozdílem jen cca 2 hodin. Takže kolego, jen tak dál. Ani fotografické eso nemusí mít každou fotku úplně super. ;) :)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: 62P/Tsuchinshan

#22

Příspěvek od MilAN »

Mně na tvém příspěvku chybí trochu střízlivého pohledu. Kometa to je pěkná, ale při posuzování jednotlivostí tam je hodně viditelných rozdílů.
Ale já osobně se na snímky dívám, nepitvám...
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
welryba
Příspěvky: 45
Registrován: 23. 08. 2020, 12:17
Bydliště: Praha
Věk: 37
Kontaktovat uživatele:

Re: 62P/Tsuchinshan

#23

Příspěvek od welryba »

Kometa 62P/Tsuchinshan si prolétá kupou galaxií v Panně
62p-30.jpg
62p-30.jpg (655.01 KiB) Zobrazeno 400 x
Plné rozlišení
-- Viktor Chvátal: HEQ5 Pro + Lacerta MGEN III + C1x26000C + Celestron RASA 8" --
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: 62P/Tsuchinshan

#24

Příspěvek od MaG »

Parádní fotka. Baví mě ta kupa galaxií v pozadí vlevo od komy. Asi bych to ještě složil na kometu a okolí jádra komety prolnul, aby nebylo hnuté, jinak to nemá chybu.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
welryba
Příspěvky: 45
Registrován: 23. 08. 2020, 12:17
Bydliště: Praha
Věk: 37
Kontaktovat uživatele:

Re: 62P/Tsuchinshan

#25

Příspěvek od welryba »

Souhlasím, takovou operaci při zpracování ještě moc dobře nezvládám, tak jsem byl rád, že ohon má celkem dobrý směr a kometa celkem malý pohyb a ušetřil jsem si práci, no. Jednou to snad doženu. Mě tedy nikdy nenapadlo, že budu fotit komety, ale nakonec mě na nich zaujalo, že každá fotka komety je unikát, zatímco DSO tam počkají klidně do příště
-- Viktor Chvátal: HEQ5 Pro + Lacerta MGEN III + C1x26000C + Celestron RASA 8" --
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: 62P/Tsuchinshan

#26

Příspěvek od MaG »

Prostě vyřízni okolí jádra a vlož do této fotky, když se kometa moc nehýbe, není co řešit, horší je to s 12P, tam si moc nevím rady, jak ji dělat složenou na hvězdy a na kometu.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: 62P/Tsuchinshan

#27

Příspěvek od MilAN »

To je jen taková malá kosmetika. Kometa se za dobu expozice posunula zhruba o 55" při rozlišení dalekohledu cca 1,9"/pix. Takže kosmeticky si namaluješ bodové jádro, jenže to , že máš ohon rozmazaný / slitý a tak bez detailů ti tam zůstane. Není lepší se vykašlat na bodové hvězdy ( ony tedy zrovna moc bodové stejně nejsou ) a složit to na kometu ? Ta je přeci hlavní objekt. A nebo to nechat jak to je - prostě kometa je v pohybu. A nebude to něco umělého, co bude bít do očí že to je znásilněné.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: 62P/Tsuchinshan

#28

Příspěvek od MaG »

U komety 62P nemáš ohon prakticky vůbec rozmazaný při složení na hvězdy. Tolik k tvému přehnanému vyjádření "bít do očí" - oba víme, že zrovna zde by to do očí bít němělo. Ukaž mi rozdíl ve vzhledu ohonu této komety po složení na hvězdy a pak na kometu a pak se bavme, jak moc vadí, že zrovna zde rozmazané jadérko nahradím nerozmazaným.

Ber to jen jako názor proti názoru. Tys napsal svůj a já upřesňuji svůj. Mě mnohem víc vadí omalovánky typu snímku Petra Horálka, za který by se měl APOD stydět, ale chápu to, protože Petr to upravil pro lidi, co nefotí komety a APOD není galerie pro astronomy, takže to taky toleruji a tak snad můžeš ty tolerovat, když prezentuji nehnuté jádro komety v hnuté kometě, pokud to není skoro poznat. Mě se tato fotka, tak jak je tu prezentována líbí i takto s rozmazaným jadérkem.

Jinak je docela pravděpodobné, že Pixinsight by jádro komety považoval za hvězdu a složil by tak, že bude vypadat taky bodově. Někdy mi to tak složí. Většinou ne.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: 62P/Tsuchinshan

#29

Příspěvek od MilAN »

Pokud je rozmazané jádro, je stejně rozmazána celá kometa. A pokud si tam domaluji malé jádro, je to stejná manipulace , jako ta, co mi vadí u Horálka. Ale tahle fotka to opravdu nepotřebuje
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
welryba
Příspěvky: 45
Registrován: 23. 08. 2020, 12:17
Bydliště: Praha
Věk: 37
Kontaktovat uživatele:

Re: 62P/Tsuchinshan

#30

Příspěvek od welryba »

MilAN píše: 10. 03. 2024, 22:15 a složit to na kometu ? Ta je přeci hlavní objekt.
Toto je vlastně klíčová otázka, co je hlavním motivem fotografie. Třeba u 12P jsem neváhal ani chvíli, složení na hvězdy rozmazalo kometu natolik, že se ztratily všechny struktury ohonu, a na pozadí tam nebylo stejně nic zajímavého. Tam jsem neváhal ani chvíli a rovnou jsem skládal na kometu.

U vzdálenějších komet s malým vlastním pohybem na fotografii zároveň často vyniknou další zajímavé objekty - prachová mračna, temné mlhoviny, galaxie (zejména při použití světelného dalekohledu). V takovém případě málokdy považuji kometu za hlavní motiv, ale jde o jasnou kombinaci. Pokud zde složím na kometu, podle mě se ztratí kouzlo snímku "kometa v kupě galaxií v panně", protože ty galaxie najednou budou rozmazané. Asi i proto jsem raději obětoval detaily u komety (pokud je ohon spíše rovnoběžný s pohybem komety, tak tím lépe). Na druhou stranu, ano, dělám pak z toho snímek méně zajímavý pro ty, co fotí jen komety.

Také by mi nedávalo smysl vyřešit pouze ostré jádro, zrovna to mě trápí nejméně. Ale vyřešit ostrou kometu celou společně i s hvězdným pozadím, to jsem tady snadno nedokázal.
-- Viktor Chvátal: HEQ5 Pro + Lacerta MGEN III + C1x26000C + Celestron RASA 8" --
Odpovědět