QHY5III problém nízkého FPS

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2240
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: QHY5III problém nízkého FPS

#16

Příspěvek od juh »

Ak je to tak, potom to vyzerá na to, že zabudovaný pevný disk pravdepodobne nestíha z dôvodu, lebo musí obsluhovať aj operačný systém, ktorý odčerpá časť výkonu disku. Ak použitá matičná doska podporuje RAID 0 a zápis na jeden disk nestíha, tak by riešením mohlo byť aj stripovanie na dva rovnaké disky.
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1756
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Re: QHY5III problém nízkého FPS

#17

Příspěvek od nou »

OS bude zaťažovať ten disk úplne minimálne jedine pri aktuálizácii. Skôr to bude len najlacnejší šuvix čo výrobca našiel. Pri samostatných diskoch výrobca prezentuje vysoké rýchlosti do cache ale pri takýchto diskov ide iba o kapacitu. 95% ľudí si nič nevšimne či je tam lacné to najlacnejšie nvme alebo drahý pro disk.
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2240
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: QHY5III problém nízkého FPS

#18

Příspěvek od juh »

Môže to byť aj zabudovaným diskom od výrobcu.

Celkom ma táto problematika zaujala, lebo minule som skúšal fotiť prelet ISS popred Mesiac a nevedel som dosiahnúť súvislý zápis na disk viac ako 8 fps. Pod Windows som si dnes otestoval jednu vec, vypnutie swapovania. Problém môže byť aj v tom, že si windows neustále niečo odkladá do swapu, aj keď má PC/NB dostatok pamäte a odkladanie na disk nie je potrebné. Môže to o niečo znižovať rýchlosť zápisu na disk, ak si OS popri ukladaní obrázkov zapisuje aj niečo iné do swapu.
Na fotenie používam staršie PC s integrovaným procesorom Intel Celeron® SoC N3150 a mám tam nahodený 250 GB SSD disk od WD. Testoval som zápis zo Shrpcapu 4.1 so zapnutým a aj s vypnutým swapom (neviem ako je to s rotačnými diskami, ale na SSD to ide vypnúť). Skúšal som plné rozlíšenie kamery 4144x2822 px a aj ROI s rozlíšením 2816x2822 px, exp. čas 1 ms, fotené do RAW16, frame rate maximum, turbo USB nastavené na auto, high speed mode ON, ukladal som 500 obrázkov do *.ser súboru. Debayer preview som mal vypnuté. Alokovanú pamäť pre SharpCap som mal nastavenú na 2 GB (pro licence umožňuje nastaviť na max. 1/2 operačnej pamäte; pri max. rozlíšení 4144x2822 px sa do pamäte zmestí 91 snímkov, pri ROI 2816x2822 px sa do pamäte zmestí 135 snímkov; pri 8 GB pamäte na PC môžem pre SharpCap alokovať až 4 GB, takže v tomto mám ešte nejakú rezervu)

So zapnutým swapom:
  • full rozlíšenie 4144x2822 px, bežalo mi to tak, že prvých 250 snímkov sa ukladalo rýchlosťou cez 13 fps, potom sa znížila rýchlosť na nejakých 5 až 10 fps a zahodilo mi asi 130 snímkov,
  • ROI s rozlíšením 2816x2822 px mi bežalo tak, že mi ukladalo všetky snímky rýchlosťou tesne cez 16 fps bez zahadzovania akýchkoľvek snímkov.
S vypnutým swapom:
  • full rozlíšenie 4144x2822 px, bežalo mi to tak, že prvých 350 snímkov sa ukladalo rýchlosťou cez 13 fps, potom sa znížila rýchlosť nejakých 7 až 11 fps a zahodilo mi asi 70 snímkov.
  • ROI s rozlíšením 2816x2822 px mi bežalo tak, že mi ukladalo všetky snímky rýchlosťou tesne cez 16 fps bez zahadzovania akýchkoľvek snímkov.
Vypnutie swapovania asi niečo pomôže, ale nie je to žiadny zázrak. Získam tým navyše asi 1 fps. Jedna vec, ktorú som si pri testovaní všimol je, že dostatočné množstvo voľného priestoru na disku urýchľuje ukladanie. Pravdepodobne sa nemusí vyhľadávať voľné miesto a zapisuje sa, kam príde. Ako sa míňa voľný priestor, tak sa spomaľuje zápis. Má to dopad na rýchlosť zápisu a aj na množstvo zahodených snímkov.

Vyskúšal som si aj zápis na externý 1TB Seagete 5400 rpm pripojený cez USB 3.0. Pre mňa je to nepoužiteľné. Nenasnímalo sa ani 100 snímkov, kým sa zaplnila pamäť. Rýchlosť snímania sa následne znížila na niečo cez 3 fps a z troch snímkov sa dva zahodili.
Odpovědět