Domácí binoskopy

Otázky, rady, tipy, návody...
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 877
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Re: Domácí binoskopy

#16

Příspěvek od Stanislavxyz »

Děkuji za reakci, tento obrázek a tuto koncepci znám, myslel jsem, jestli nemáte nějaké sofistikovanější řešení. "Třecí" zaostřování a absence ladění koincidence mě příliš neuspokojuje. Pochopitelně ale souhlasím s Vámi, že při této apertuře a uvažovaných zvětšeních to možná vůbec nemá cenu řešit. Zejména nastavování souososti by tuto jednoduchou konstrukci dosti zkomplikovalo.

Mě například 70 mm vedle sebe nevyjde- mám oči blízko a rozhodně bych musel použít koncepci posunutých objektivů. U průměru 50 mm by to ještě šlo.
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Uživatelský avatar
Achernar
Příspěvky: 1322
Registrován: 20. 12. 2004, 05:56

Re: Domácí binoskopy

#17

Příspěvek od Achernar »

A není jednodušší tohle řešení? https://www.skyatnightmagazine.com/advi ... rror-mount
"Srdce skutečného hvězdáře musí býti vždy přístupné kráse, neboť ta je hlavním znakem hvězdné říše" Jos.Klepešta
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 877
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Re: Domácí binoskopy

#18

Příspěvek od Stanislavxyz »

Jednodušší snad, avšak podle mě má také svá úskalí. Zejména nebude snadné opatřit přesné rovinné zrcadlo takové velikosti v rozumné ceně. Též rosení této plochy bude podle mě problém. (Nedivil bych se, kdyby si na ni - kvůli poloze - pozorovatel sám dýchal.)
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Uživatelský avatar
Achernar
Příspěvky: 1322
Registrován: 20. 12. 2004, 05:56

Re: Domácí binoskopy

#19

Příspěvek od Achernar »

Nevím, viděl jsem tenhle systém v praxi a fungovalo to bez problémů. Myslím, že při malých zvětšeních ani není potřeba nějak extrémně kvalitní zrcadlo. Na tom přístroji, který jsem viděl a kterým jsem chvíli mohl pozorovat, bylo, myslím, zrcadlo z nějaké kopírky nebo něco takového.
"Srdce skutečného hvězdáře musí býti vždy přístupné kráse, neboť ta je hlavním znakem hvězdné říše" Jos.Klepešta
Uživatelský avatar
Rike
Příspěvky: 23
Registrován: 26. 09. 2021, 19:27
Věk: 40

Re: Domácí binoskopy

#20

Příspěvek od Rike »

Tak dnes prvý test, na mesiaci. Možno zo mňa hovorí nadšenie, ale je to paráda ;) . Ten komfort pozorovať oboma očami...

Spravil som chybu pri dizajne EMS, tak mám obrazy voči sebe trocha pootočené, ale mozog si s tým dokázal celkom dobre poradiť.
Nová verzia EMS sa už tlačí, a rovno vyskúšam pre nastavenie súososti pohybovať jedným zrkadielkom, namiesto tubusov.

Obrázek
Obrázek
GSO dobson 200/1200, Bresser mak 127/1900, bino maksy 60/750
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2240
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Domácí binoskopy

#21

Příspěvek od juh »

Ad #17, #18, #19: Myslím, že v episkopoch sa používa zrkadlo, ktoré by bolo vhodné na tento účel. Aspoň zopár, ktoré som videl, mali pokovenú vonkajšiu stranu, tak tam nedochádzalo k dvojitým odrazom. Zbežným pohľadom vyzerali byť, že sú celkom rovinné.
Uživatelský avatar
Achernar
Příspěvky: 1322
Registrován: 20. 12. 2004, 05:56

Re: Domácí binoskopy

#22

Příspěvek od Achernar »

To vypadá moc hezky!
"Srdce skutečného hvězdáře musí býti vždy přístupné kráse, neboť ta je hlavním znakem hvězdné říše" Jos.Klepešta
ladin
Příspěvky: 959
Registrován: 21. 02. 2008, 15:11
Bydliště: 50.6681028N, 15.0827178E

Re: Domácí binoskopy

#23

Příspěvek od ladin »

Hodne dobry, chybi tu like nebo palec nahoru !
Půlmetr (10'') Dobson, 16'' Dobson ...
Uživatelský avatar
Rike
Příspěvky: 23
Registrován: 26. 09. 2021, 19:27
Věk: 40

Re: Domácí binoskopy

#24

Příspěvek od Rike »

Tak ten nastaviteľný EMS treba prepracovať - aby bolo zrkadlo úplne uzavreté dnu. Čo je trochu oriešok pri FDM tlači, z jedného kusu :) . ale snáď niečo vymyslím. Ale inak to funguje dobre, jupiter je v tom parádny. S tými pribalenými 20mm okulármi vidno pásy veľmi pekne.

Obrázek
GSO dobson 200/1200, Bresser mak 127/1900, bino maksy 60/750
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 877
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Re: Domácí binoskopy

#25

Příspěvek od Stanislavxyz »

Achernar: Já jsem neměl to potěšení, vyzkoušet takovou sestavu, ale z toho rosení bych měl obavy. Když vidím, jak někdy z dalekohledu kape voda po pár hodinách venku...

Kopírku jsem asi nikdy nerozebíral, ale vyskytují-li se v ní přesná zrcadla, tak možná začnu. Jak psal kolega juh- poměrně přesná zrcadla s pokovenou vnější stranou se používají v episkopech. Myslím, že takové zrcadlo je i ve známých Meotarech, kterých bylo dříve na každé ZŠ i několik, ale dnes se jen občas vyskytnou na bazarech a úplná láce to není. Navíc bych nerad kupoval celý přístroj, stačil by ten převracející modul, nebo jenom to zrcadlo z něj. (Kdyby někdo náhodou o nějakém věděl, budu rád za tip.)

Rike: Pěkný bastl. Píšete o ladění koincidence pohyben jednoho ze zrcadel v "EMS", namísto hýbání tubusem, mě ale zajímá právě řešení pohybu tubusů. Regulaci ve svislé ose vidím, ale není mi jasné, jak se nastavuje v druhé rovině? A ještě nevidím, kde a čím se zaostřuje? Nebo je to také systém "třecí výtah"?
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Uživatelský avatar
Rike
Příspěvky: 23
Registrován: 26. 09. 2021, 19:27
Věk: 40

Re: Domácí binoskopy

#26

Příspěvek od Rike »

Každý tubus je upevnený dvoma skrutkami. Pre horizontálny pohyb, zadná skrutka je na pevno ako čap, a prednou posúva jazdec poháňaný M3 skrutkou:

Obrázek
Obrázek

tieto Maky sa zaostrujú len pohybom primáru, nemajú ďalší focuser.
Obrázek
GSO dobson 200/1200, Bresser mak 127/1900, bino maksy 60/750
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 877
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Re: Domácí binoskopy

#27

Příspěvek od Stanislavxyz »

Děkuji, za odpověď. Že se Maksutovy zaostřují pohybem primáru je všeobecně známo, ale nejspíš náhodou, na žádné z Vašich fotografií těchto "minimaků" to nebylo vidět, nebo jsem to přehlédl a tak jsem se raději zeptal.

Vaše řešení nastavování souososti je jednoduché ale vypadá funkčně, na takto malý přístroj vcelku adekvátně, zdá se to býti dobré řešení. Líbí se mi tyto nízkonákladové projekty. Ať Vám dobře slouží!
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2240
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Domácí binoskopy

#28

Příspěvek od juh »

Rovinné zrkadlá na projekciu (s prednou odraznou plochou) sa dajú v rôznych veľkostiach kúpiť na ebay. Treba si zadať do vyhľadávania slovíčka "Optical Front Surface Reflector Mirror"
Uživatelský avatar
Rike
Příspěvky: 23
Registrován: 26. 09. 2021, 19:27
Věk: 40

Re: Domácí binoskopy

#29

Příspěvek od Rike »

Stanislavxyz píše: 18. 12. 2023, 13:38 Děkuji, za odpověď. Že se Maksutovy zaostřují pohybem primáru je všeobecně známo, ale nejspíš náhodou, na žádné z Vašich fotografií těchto "minimaků" to nebylo vidět, nebo jsem to přehlédl a tak jsem se raději zeptal.

Vaše řešení nastavování souososti je jednoduché ale vypadá funkčně, na takto malý přístroj vcelku adekvátně, zdá se to býti dobré řešení. Líbí se mi tyto nízkonákladové projekty. Ať Vám dobře slouží!
tak niektoré maky majú dodatočný focuser, ale zrejme to nie je štandard ale doplnok užívateľa? neviem, moj bresser nemal. Ten zaostrovací kolík fakt nevidno na žiadnej mojej fotke :D

Nastavenie súososti funguje dobre, ale je to trochu také gumené. Aj preto chcem vymeniť to upevnenie za pevnejšie, iba s nastavením IPD a súososť vyrieši jedno pohyblivé zrkadlo.
GSO dobson 200/1200, Bresser mak 127/1900, bino maksy 60/750
Uživatelský avatar
Rike
Příspěvky: 23
Registrován: 26. 09. 2021, 19:27
Věk: 40

Re: Domácí binoskopy

#30

Příspěvek od Rike »

Nová montážna doska je hotová - preglejka + 3d tlač. jedným tubusom sa dá pohybovať z ľava do prava, druhý sa dá otáčať v horizontálnej rovine. ešte chýba nejaké upevnenie na montáž, ale asi tam dám len arca-swiss doštičku k foto statívu.

Obrázek
Obrázek
Obrázek
GSO dobson 200/1200, Bresser mak 127/1900, bino maksy 60/750
Odpovědět