Stativ

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Tereza005
Příspěvky: 1
Registrován: 14. 11. 2023, 13:28

Stativ

#1

Příspěvek od Tereza005 »

Ahoj, díky moc za přijetí. Mám možnost koupit dost zachovalý a pro mě dostatečně kvalitní Opticon Galaxy, ale bohužel bez stativu. Poohlížím se po něčem, z čeho si ho vyrobit, nějaký nápad v hlavě a nákres mám. Jaké máte zkušenosti s alu konstrukcemi? Našla jsem shop kousek od nás, takže by to pro mě byl úplný ideál, abych si tam dojela, vypadá to, že bych tam sehnala vše potřebné na sestavení, ale poradíte mi prosím na co si dát pozor? Díly bych si chtěla koupit odsud: https://eshop.sharplayers.cz/hlinikove-profily , má někdo zkušenost? Co jsem tak hledala, mohli by mi tam i vytisknout komponenty, ale ráda si nechám poradit. Díky moc a krásný den všem. ;)
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4148
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Stativ

#2

Příspěvek od biker.fm »

Ahoj, jaky ma smysl vyrabet stativ a nepodivat se po jiz nejakem overenem ?
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 877
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Re: Stativ

#3

Příspěvek od Stanislavxyz »

Terezo, po přečtení Vašeho příspěvku mi není jasné, zdali potřebujete pouze stativ, nebo i montáž. (Zcela stranou ponechme, za jakou cenu chcete koupit ten dalekohled, poněvadž, je-li to tento: https://telescopesplanet.com/en/product ... 89309.html tak nezbývá než vyslovit naději, že bude snad alespoň levný.)

Pokud pouze stativ, pak nic nevyrábějte a doptejte se v Supře- měly použité dřevěné geodetické stativy za velice pěkné ceny (tuším 300,-). Za takovou částku nic lepšího neopatříte a velmi pravděpodobně ani nenakoupíte materiál na stavbu. Vyrábět stativ podobné nosnosti má cenu jedině v případě, že mám materiál víceméně zadarmo a nebudu počítat práci. Jinak je to ekonomický nesmysl a to i přes to, že na dalekohled této velikosti by se dal stativ zhotovit snadno.

Jestli se i tak chcete pustit do výroby, volte materiál podle toho, jaké maté strojní vybavení. Např. u mě převažují dřevoobráběcí stroje, vyrábím tedy nejvíce ze dřeva. Třeba svářečku mám pouze na Fe a hliníkové slitiny tak nemůžu svařovat. Takže záleží na Vašich možnostech.

Jistou alternativou může být použití vhodného polotovaru, např. hliníkové, lépe však dřevěné berle. Pochopitelně pouze v tom případě, že je opatřím opět zadarmo. I tak nesmím počítat práci, jinak se rychle dostanu přes cenu těch geodetických ze Supry... (a získám horší kvalitu).

Tedy se omlouvám, že jsem vlastně neodpověděl na Vaši otázku a to přes skutečnost, že i s Al konstrukcemi nějakou zkušenost mám, ovšem toto obecné doporučení mi přišlo vhodnější, než mudrování například nad dimenzí AL profilů pro nohy stativu.
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Re: Stativ

#4

Příspěvek od g »

pokud je to opravdu ten, který uvádí Stanislavxyz, pak by byl předražený i zdarma
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 877
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Re: Stativ

#5

Příspěvek od Stanislavxyz »

g: musím s Vámi bezezbytku souhlasit, jen jsem to nechtěl vyslovit tak explicitně. Ovšem pozor, je to pouze spekulace, toto vypadlo z Googlu po zadání slov "Opticon Galaxy". Je-li to opravdu přístroj, který má Tereza možnost koupit, patrně by stálo za to, pokusit se jí tuto transakci rozmluvit.
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Uživatelský avatar
decmen
Příspěvky: 415
Registrován: 26. 08. 2019, 14:31
Bydliště: Chlumec nad Cidlinou
Věk: 62

Re: Stativ

#6

Příspěvek od decmen »

Bohužel v Supře už ty geodetický stativy nejsou, ale na s-bazaru nabídky jsou, sice kolem 900,-Kč, ale pořád to za ty peníze jde. Já sám ho mám taky již delší dobu , dřevěný z sbazaru, soused mi na to udělal dekl z 5mm oceli s dírou 10,5mm na šroub a mám na tom montáž zde od kolegy "rys". Zapíchnu na zahradě, trošku vyrovnám do roviny, nahodím refrák a koukám.
triedr 20x80, ES AR 152/988, WO AP 71/418 Zenithstar, Neq-6 Pro, Canon 6D mod.
https://astrofotky.cz/~decmen
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 877
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Re: Stativ

#7

Příspěvek od Stanislavxyz »

Jestli už v Supře nemají, tak je to škoda, nicméně i za těch cca 900,- to pořád ujde a pokud výroba podobných věcí není zároveň mé hobby, tak se to vyplatí. Navíc, jen při letmém průzkumu, jsem na Bazoši objevil tento za 400,- https://dum.bazos.cz/inzerat/176419349/ ... reveny.php
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Uživatelský avatar
Achernar
Příspěvky: 1322
Registrován: 20. 12. 2004, 05:56

Re: Stativ

#8

Příspěvek od Achernar »

Já na geodetickém stativu bez problému provozuju dost velký refraktor 140 mm. Na stejném stativu mám i druhý refraktor 108/1640. Za těch pár stovek to stojí.
"Srdce skutečného hvězdáře musí býti vždy přístupné kráse, neboť ta je hlavním znakem hvězdné říše" Jos.Klepešta
Odpovědět