Motorizace dobsona

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
PetrŠ
Příspěvky: 830
Registrován: 12. 05. 2019, 19:33
Bydliště: Vrátkov
Věk: 51

Motorizace dobsona

#1

Příspěvek od PetrŠ »

Potřeboval bych poradit.
Během letošní zimy si chci udělat na dobsona 455/1800 OnStep Goto. Pořád se nemůžu dopočítat, jaký by byl ideální převodový poměr, aby to nebylo při přejezdech mezi objekty moc pomalé, nebo aby to naopak nebyly motory schopné utáhnout.
Co je dané.
Chtěl bych použít motory Nema 17 s High precision převodovkou, které jsou v nabídce s převodovým poměrem buď 1:5, 1:10, 1:20, 1:50 a 1:100.
https://www.omc-stepperonline.com/preci ... D50arcmin]
Rád bych použil ozubené řemenice a řemeny T5.
Azimutální osa se bude otáčet na ložisku Lazy Susan (používají je dobsony od Hubble optics) o průměru 600mm, po jeho obvodu bude nalepený řemen T5, takže vznikne ozubené kolo s 377 zuby. Tuto osu bych chtěl ideálně pohánět ozubeným kolem nasazeným přímo na hřídeli převodovky motoru.
Druhá osa bude nalepený řemen T5 na stávající kolébce, která má poloměr 350 mm, vznikne tedy ekvivalent ozubeného kola s 440 zuby. Z prostorových důvodů potřebuji aby seděla na řemeničkách s 20 zuby.
Na kolik nastavit ideální převodový poměr mezi motory, AZ a ALT osou? Hmotnost dalekohledu je kolem 50 kg.
Uživatelský avatar
PetrŠ
Příspěvky: 830
Registrován: 12. 05. 2019, 19:33
Bydliště: Vrátkov
Věk: 51

Re: Motorizace dobsona

#2

Příspěvek od PetrŠ »

Zdá se že moc zkušeností s něčím podobným tu asi není. Odpovím si tedy sám. Nakonec jsem našel na cloudynights a foru k OnStepu 550 dobsona který pohání dva motory Nema 17 s celkovým převodem 1:900. Rychlost přejezdu pak vychází kolem 3 stupňů za sekundu a motory to v pohodě utáhnou.
Budu se tedy držet této hodnoty.
viator
Příspěvky: 287
Registrován: 25. 03. 2009, 08:53

Re: Motorizace dobsona

#3

Příspěvek od viator »

...astronómia vraj buduje pokoru a charakter. Neexistuje vraj žiadny lepší spôsob, ako ukázať smiešnosť ľudskej namyslenosti...
Uživatelský avatar
PetrŠ
Příspěvky: 830
Registrován: 12. 05. 2019, 19:33
Bydliště: Vrátkov
Věk: 51

Re: Motorizace dobsona

#4

Příspěvek od PetrŠ »

Díky za odkazy. Já asi začínám chápat jak to funguje a jak probíhá nastavení. Jen jsem si potřeboval potvrdit, že ty Nema17 s určitým převodovým poměrem utáhnou většího dobsona. Což mi potvrdila ta 2x těžší 550mm. Teď pomalu začnu objednávat materiál a realizovat to.
Odpovědět