Nový REGISTAX V4 je na světě...

Povídání o astronomické literatuře, počítačových planetáriích, hvězdných mapách, atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
mkcz
Příspěvky: 1121
Registrován: 16. 08. 2004, 08:09
Bydliště: střední Čechy
Věk: 57

Nový REGISTAX V4 je na světě...

#1

Příspěvek od mkcz »

Na vesmíru je nejúžasnější to, že jej můžeme pozorovat.
Uživatelský avatar
fidler
Příspěvky: 398
Registrován: 18. 07. 2004, 20:51

Nový REGISTAX V4 je na světě...

#2

Příspěvek od fidler »

Lze někde sehnat český návod na práci v Registexu ?
Za mých mladých let se učilo ve škole rusky. Předem díky.
Uživatelský avatar
fidler
Příspěvky: 398
Registrován: 18. 07. 2004, 20:51

Nový REGISTAX V4 je na světě...

#3

Příspěvek od fidler »

Omlouvám se ( v Registaxu ) .
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Nový REGISTAX V4 je na světě...

#4

Příspěvek od MMys »

Obávám se, že bohužel ne. Byl zde sice pokus o přeložení programu (do slovenštiny, ne vše je hotové) a není to problém udělat. Jenomže stejně tak polovina voleb bude mít názvy převzaté z angličtiny, které ti nic neřeknou, a navíc jsou tak zaběhnuté v terminologi zpracování obrazu.

Vyčerpávající návod na použití je bohužel na několikokahodinovou přednášku, a překlad práce na mnoho dní. Asi nezbyde než se začít vzdělávat

a nebo snad :'(

P.S. Taky jsem měl ve škole ruštinu. Anglicky jsem se naučil sám. Potřeboval jsem to. Mimo jiné kvůli astrofotografii a práci. Navíc angličtinu pro astronomii se na žádném kursu nenaučích. Chce to číst, překládat, a trénovat. Ono to půjde...
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
fidler
Příspěvky: 398
Registrován: 18. 07. 2004, 20:51

Nový REGISTAX V4 je na světě...

#5

Příspěvek od fidler »

Dostalo se mi odpovědi, které jsem se nejvíce obával .
Přesto však děkuji za povzbudivá slova .
Zřejmě opráším starý zvětšovák Meopta, koupím papíry, vývojku a ustalovač a začnu na čb. negativ. Mám doma
Rubinar 100/1000 a také sice starší, ale dobré foťáky -
-Zenit 11 , Exaktu Varex IIa , Praktisix na 6 krát 6 .
Ten Zenit lze našroubovat přímo bez redukce.
P.S. Dovolím si ještě jeden dotaz. Jakou montáž bych si měl pořídit, aby mi spolehlivě unesla tuto sestavu + refraktor 90/900 na pointování ?
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Nový REGISTAX V4 je na světě...

#6

Příspěvek od MMys »

Moment,
teď si asi nějak nerozumíme. Registax je SW na zpracování snímků planet, Měsíce, Slunce, s vysokým rozlišením. Kde jsou snímky vždy víceméně poškozené seeingem. Tento SW umožňuje vyfiltrovat ty nejlepší z nich (na základě hodnocení ostrosti a podobnosti s referenčním snímkem) a vybrané pak automaticky složit a aplikovat na ně sofistikované doostřovací algoritmy.

Tedy jedná se o SW pro snímky získané digitálně (video kamerou, Webkamerou, Digitálním fotoaparátem, CCD kamerou)

Na co tedy potřebješ Registax ? Naprostá většina snímků (snad kromě planet, tam je to opravdu téměř nutnost) lze pořídit bez něj.

Naopak, pokud chceš fotit na film, tek pro Měsíc, Slunce planety to jde dnes výrazně lépe a snadněji digitálně.

S focením deep-sky objektů či oblohy všeobecně, dlouhými expozicemi, pak buď film, nebo DSLR. Kompaktními digifoťáky to prakticky nejde. Ale na toto nepotřebuješ Registax, ani když fotíš digitálně.

Uvedenou sestavu by měla unést montáž třídy CG5, EQ5, Meade LXD-75, Vixen GP a podobně.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
fidler
Příspěvky: 398
Registrován: 18. 07. 2004, 20:51

Nový REGISTAX V4 je na světě...

#7

Příspěvek od fidler »

Myslím, že si rozumíme. Já mám digitální foťák a už jsem něco fotil, ale výsledky nejsou uspokojivé. Proto jsem se zajímal o ten Registax. Díky za radu ohledně té montáže .
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Nový REGISTAX V4 je na světě...

#8

Příspěvek od MMys »

A co jsi fotil ? A čím? Pokud výsledky nejsou uspokojivé, Registaxem je uspokojivé neuděláš. Může to být nevhodná technika focení, nebo focení nevhodných objektů pro daný foťák (soustavu). Musíš vznést konkrétní dotaz, s ukázkou snímku. Ne chtít komplexní návod na astrofotografii, potažmo na funkci nějakého SW. Vše souvisí se vším. SW zpracování je mocný nástroj, ale z mizerného snímku dobrý neudělá.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Nový REGISTAX V4 je na světě...

#9

Příspěvek od VK »

To Fidler: komplexní návod na astrofotografii dokonce ani nemusíš požadovat, protože už existuje na MMysových stránkách, http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz . A je to velmi kvalitní stránka. Její prostudování ovšem zabere několik hodin až desítek hodin času. Teď to možná vypadá trochu pesimisticky, když píšu několik desítek hodin, ale když Tě to bude bavit, ani si nevšimneš, že jsi tomu třeba během 1 měsíce teď několik desítek hodin vlastně věnoval. Mám teď na mysli důkladné prostudování celého textu až do konce - potom budeš do značné míry chápat, co a jak ten Registax dělá a bude to pro Tebe mnohem srozumitelnější.

Jinak plně chápu Tvoje pocity. Porozumět speciálnímu, netriviálnímu programu, který je určený k provádění operací, kterým vlastně úplně nerozumím, a který obsahuje speciální odbornou terminologii v cizím jazyce, patří k nejtěžším aplikacím znalosti jednak cizího jazyka, jednak zároveň i učení nové věci - technické záležitosti. To je obtížné a je na místě otázka, jestli to stojí za to. V tomto případě jsem ale přesvědčen, že to za to stojí.

Baví Tě fotografování v astronomii a chceš ho dělat moderně? Pokud si na tuto otázku odpovíš "ano", tak to za to jednoznačně stojí  ;)

V. K.
cubik.m

Nový REGISTAX V4 je na světě...

#10

Příspěvek od cubik.m »

Češtiny do starších verzí Registaxu jsou tady  [url]http://cestiny.idnes.cz/pr/registaxcz.html
Uživatelský avatar
smite
Příspěvky: 34
Registrován: 02. 12. 2002, 17:25

Nový REGISTAX V4 je na světě...

#11

Příspěvek od smite »

Pokusil jsem se o český překlad programu Registax v4, ale zatím jsem zhruba v polovině a nějak se nemůžu dokopat k dokončení. :-[
Pokud by to někomu pomohlo zatím aspoň takhle částečně, mám to ke stažení na svym webu. Český texťák je přibalený v archivu s programem.
LbA

Nový REGISTAX V4 je na světě...

#12

Příspěvek od LbA »

smite napsal: Pokusil jsem se o český překlad programu Registax v4, ale zatím jsem zhruba v polovině a nějak se nemůžu dokopat k dokončení. :-[
Pokud by to někomu pomohlo zatím aspoň takhle částečně, mám to ke stažení na svym webu. Český texťák je přibalený v archivu s programem.Ved skus doprekladat moj slovensky preklad. Nieco som prelozil, ale na zvysok neostal cas. A pravdu povediac sa mi ani nechcelo, lebo bola takmer nulova odozva.
http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 9;start2#2
S dalsim prekladom rad pomozem, ale ako MMys napisal je to dost problem, lebo su tam urcite terminy, ktore sa do slovenskeho/ceskeho jazyka prekladaju zle. Ale pritom kazdy, kto si skusil image processing tak s tymi anglickymi vyrazmi prisiel do styku a vie, co znamenaju
Ale mozno sa nam spolocne nieco podari spravit a potom to posleme autorovi tohto programu a nas preklad uverejni na svojich strankach. Myslim, ze za pokus to stoji ;)
Uživatelský avatar
smite
Příspěvky: 34
Registrován: 02. 12. 2002, 17:25

Nový REGISTAX V4 je na světě...

#13

Příspěvek od smite »

To: LbA

Koukal jsem na ten tvůj částečnej překlad a vypadá to, že jsem se s tou češtinou dostal jenom o trošku dál.  ;)
To s těma termínama je pravda a překlady něčeho jako je třeba "dark frame", který jsem převzal z češtiny pro starší verze mi taky nepříjdou nejlepší (připadá mi to jako překládat SEEING). V astrofotografii se ale neorientuju natolik, abych znal český ekvivalenty termínů a rozlišil, co se vžilo v původní podobě a tudíž to není třeba krkolomně překládat.
Takže doufám, že můj překlad bude alespoň srozumitelný a funkční, když už ne přesný.
Až bude překlad hotový, asi by nebylo špatný, kdyby se na to mrknul někdo jako třeba MMys a navrhnul případný změny...
Uživatelský avatar
smite
Příspěvky: 34
Registrován: 02. 12. 2002, 17:25

Nový REGISTAX V4 je na světě...

#14

Příspěvek od smite »

Tak se mi podařilo dodělat kompletní český překlad programu RegiStax v4.0 ! ;D
Některý hlášky mi program přejmenovat nedovolil a dokonce tam zůstala jedna německy :o, ale hned nad ní je to česky, takže to nevadí.

Vzhledem k tomu, že je to šitý horkou jehlou a u některých věcí jsem si nebyl jistej, jak fungujou, budu rád za jakékoliv připomínky k vylepšení překladu. Ten budu na základě reakcí aktualizovat a obratem dávat na web. Tam mám už stávající kompletní verzi ke stažení. (už to opravdu funguje)
Odpovědět