Zastínění primárního zrcadla na Newtonu

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
fanda55
Příspěvky: 90
Registrován: 23. 01. 2020, 14:50

Zastínění primárního zrcadla na Newtonu

#1

Příspěvek od fanda55 »

Zdravím všechny přátele noční oblohy.
Mám naléhavý dotaz - žádost o radu.
Mám reflektor Bresser Messier 203/800, který jsem řádně zkolimoval. Po kolimaci kreslí při menších zvětšeních hvězdy prakticky bodově.
Při větších zvětšeních - cca 266x, jsou hvězdy "chlupaté" symetricky na všechny strany stejnoměrně. (Jako když malé děti kreslí sluníčko-
špičaté dlouhé trojúhelníčky do všech stran).
Toto by dle mého laického názoru mělo být korigovatelné přicloněním sekundárního zrcadla. Osobně jsem se domníval, že je nutno clonou
opatřit přímo zrcadlo - umístit ji na něm.
Nebo stačí umístit clonu na vstupu tubusu ?
To je dotaz, který určitě nezajímá jenom mně, a proto jsem se s ním soukromě neobrátil třeba na "milana" nebo "mm-se".
Komukoliv znalého dané problematiky budu vděčen za odpověď.
P.S. Vzhledem k tomu, že jsem s klasickým Newtonem opatřeným klasickým přímohledným hledáčkem, téměř neschopen na obloze najít
téměř cokoliv, opatřil jsem ho, ten Newton 203/800, "hledáčkem" Leevenhuk 700/400 plus okulár s křížem 26 mm. Zvětšení 15,4 x, FOV 3,3°.
Teď, když zapíchnu do určeného místa red dot bod, kouknu do sedmdesátky hledáčku s Amici hranolem, tak tam vidím , buď správnou konstelaci hvězd,
nebo kulovou hvězdokupu, definovanou jednoznačně jako kulovku, ne jen jako rozmazanou hvězdu, nebo dokonce jasnější mlhovinu, (činku, jako opravdovou mlhovinku viděnou jako malý obláček). Dokonce jsem v nic moc seeingu, po pečlivém zkoumání, detekoval galaxii M51 jako nepatrně
šedivější obláček proti pozadí oblohy.
Všem vřele takový upgrade oproti hledáčku 50 mm doporučuji. Navíc má výhodu výměny různých okulárů - viz amici 1,25" na výstupu okulárového
výtahu.
Ta tedy ! Jak je to s podmínkami zaclonění primárního zrcadla s ohledem na vyhlazení chlupatých hvězd do zobrazení kotoučků, tak , jak to umí
každý slušný refraktor !
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4170
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Zastínění Newtona dotaz

#2

Příspěvek od biker.fm »

Refraktor nema zrcadla. A ta chlupatost hvezd, byl dalekohled dostatecne vytemperovany ? Na sekundar se zadna clonka nedava. Jo a ten tvuj "hledacek" jiste nebude Leevenhuk 700/400, ale Levenhuk 70/400.
Naposledy upravil(a) biker.fm dne 21. 08. 2023, 20:27, celkem upraveno 1 x.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a maly triedr Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11672
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Zastínění Newtona dotaz

#3

Příspěvek od Psion »

fanda55 píše: 21. 08. 2023, 20:07
Ta tedy ! Jak je to s podmínkami zaclonění primárního zrcadla s ohledem na vyhlazení chlupatých hvězd do zobrazení kotoučků, tak , jak to umí
každý slušný refraktor !
Cloní se přímo primární zrcadlo, mělo by stačit 5 mm, záleží jak jsou okraje zrcadla špatné.
fanda55
Příspěvky: 90
Registrován: 23. 01. 2020, 14:50

Re: Zastínění Newtona dotaz

#4

Příspěvek od fanda55 »

Děkuji Psionovi za odpověď.
Toho jsem se obával, že je nutno stínit přímo zrcadlo a ne pouze vstup. Myslel jsem si to .
to: biker.fm : doporučuji před odpovědí na dotaz, číst pozorně " vo co gou " - 3. řádek úvodního mého dotazu. Píšu jasně o reflektoru, ne o refraktoru...
Jako hledáček je samozřejmě myšlen Levenhuk 70/400. To jedno e se tam dostalo překlepem. To se občas stane a pro meritum věci je zcela nepodstatné. Většině z pozorných čitatelů to jistě došlo...
A ještě k tomu zastínění. Nejsem zas až tak suverénní mechanik a optik, takže mám trochu vítr z toho, pustit se do demontáže primáru a jeho
následného ustavení. Nemalou část mé obavy spočívá v tom , že mám sice laserový kolimátor, ale ten není zkolimovaný - (při otáčení kolem osy
kreslí kroužek. Nemá nastavovací prvky - je nastaven napevno). Proto mně kolimace stála hodně nervů a více než hodinu času, místo několika minut.
Ale povedlo se - viz stejnoměrný "rozprask" kolem hvězdy.
Možná by snad byla jednodušší cesta přes demontáž pavouka a osazení clony přes relativně krátký tubus ? Ale i z toho mám nepříjemný pocit.
Jak zjistím, že sekundární zrcátko ustavím přesně do osy hlavního zrcadla ? No kdybych měl k dispozici přesně zkolimovaný laser, tak bych
se sekundárem šteloval tak dlouho, až by byl paprsek v kolimátoru tam, kde má být.
Další možnosti se nabízejí : rozdělit clonu na díly prostrčitelné pavoukem, a nalepit je pomocí nějaké pomůcky - tyčky , po částech na tubus a zrcadlo, ale to mně přijde jako velké harakiry. Tak neví, jak to udělat nejsnáze a zda se do toho pustit. Ale cítím, že úprava je nutná, protože rozlišení
některých dvojhvězd je jednoznačnější a snažší s mým SD APO 102/714, než s tím 203/800 Newtonem :?
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4170
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Zastínění Newtona dotaz

#5

Příspěvek od biker.fm »

Neodpovedel jsi na otazku s temperaci. Jak dlouho jsi ho temperoval ? K tomu hledacku, tak jsem jen hlavne doplnil presne co mas a jiste nemas objektiv 700mm.
Newton ma objimku, ktera ma po obvodu sroubky. Co brani tomu ty sroubky vysrouboat a primar i s objimkou vytahnout ven ?
Laser.kolimator. Vytyc stred pomyslne kruznice kdyz otacis tim kolimatorem a bod ti opisuje kruh. Sice to neni zrovna nejlepsi reseni, ale jako nouzovka to jde. Asi by jsem ale sel do zkolimovaneho laseru. Stejne bude zapotrebi i v budoucnu.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a maly triedr Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
fanda55
Příspěvky: 90
Registrován: 23. 01. 2020, 14:50

Re: Zastínění Newtona dotaz

#6

Příspěvek od fanda55 »

to "biker.fm"
Newton byl samozřejmě dokonale vytemperován. Nedávno jsem ho osadil i ventilátorem. Navíc v dnešním období je teplota vevnitř kontra teplota
venku v určitou dobu pozorování prakticky stejná. O nedostatečnou temperaci se opravdu zřejmě nejedná. Nedostatečnou kolimaci laseru jsem
samozřejmě kompenzoval jednak vymezením jeho vůle v okulár. výtahu a při kolimaci otáčením kolem jeho osy.
Ale s tím vymontováním zrcadla ? Mám z toho bobky. S někým, aspoň troch zkušeným, bych se do toho pustil. Dvě hlavy, více rozumu. Proto policajti
často chodili se psem. Vtip. :D Přiznám se, že se nerad pouštím do něčeho, v čem si nejsem jistý úspěchem, jehož pravděpodobnost není aspoň
98,5%....
fanda55
Příspěvky: 90
Registrován: 23. 01. 2020, 14:50

Re: Zastínění Newtona dotaz

#7

Příspěvek od fanda55 »

to "biker.fm"
Příteli ! Velká omluva z mé strany k Tvému příspěvku. Teprve teď jsem si všimnul, že jsem se dopustil chyby v mém prvním článku, který založil tento
link. Mylných tvrzení se často nedopouštím, kromě jediného - když si spletu " pojem s průjmem ". Myslel jsem samozřejmě zaclonění primárního
zrcadla, ale napsal jsem zacloněním sekundárního zrcadla. To je to , co myslím tou záměnou "pojem s průjmem". a Tvoji reakci, naprosto správnou, jsem tak trochu považoval za rýpnutí. Upřímně se omlouvám za tak trochu rýpavou odpověď z mé strany. V tomto případě rozhodně nebyla na místě. :oops: Reagoval jsi naprosto přesně a správně !
P.S. Omlouvám se všem za tuto vsuvku, ale považuji za správné omluvit se , když udělám chybu...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24353
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Zastínění Newtona dotaz

#8

Příspěvek od MilAN »

Myslím, že vymýšlíš zbytečnosti. Odmontovat objímku se zrcadlem, přidělat clonu a vrátit zpět, doladit kolimaci, nic neměnit ani nevymýšlet.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
kuceraz
Příspěvky: 596
Registrován: 14. 07. 2020, 07:00
Bydliště: Třebíčsko
Věk: 27

Re: Zastínění Newtona dotaz

#9

Příspěvek od kuceraz »

Přesně jak píše Milan, není to raketová věda. Vymontuj těch pár šroubů, zacloň, dej zpět a zkolimuj - kolimace je snadná, návodů je spousta na webu i tomto fóru.
Není třeba se toho bát. Pokud nepoškrábeš zrcadlo, nic nelze nevratně zkazit a i sebehorší rozkolimování správným postupem v krátkém čase vrátíš zpět.
Dobson GSO 254/1250 | Omegon Nightstar 25x100 | Celestron Skymaster 15x70 | Omegon 2x54 Starfield | Helios HR 8x42 ED | Bortle 3-4
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3427
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Zastínění primárního zrcadla na Newtonu

#10

Příspěvek od hades »

Upravil jsem název vlákna.
U toho kolimátoru se zkus podívat, zda opravdu nemá kolimační šroubky, často totiž bývají skryté pod nálepkou a po hmatu je tam najdeš. Pak už jenom stačí tu samolepku sundat a můžeš vesele kolimovat kolimátor.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4170
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Zastínění Newtona dotaz

#11

Příspěvek od biker.fm »

fanda55 píše: 22. 08. 2023, 01:19 to "biker.fm"
Upřímně se omlouvám za tak trochu rýpavou odpověď z mé strany. V tomto případě rozhodně nebyla na místě. :oops: Reagoval jsi naprosto přesně a správně !
Ahoj, zprvu mne tvoje reakce prekvapila, ja jsem nikdy nemel a ani nemam ve zvyku psat a regovat rypavou formou (zbytecne se pak hroti situace). Omluva prijata ;-), za mne je vse ok a pojdme se uz ted jen venovat tomu zastineni a kolimatoru.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a maly triedr Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
fanda55
Příspěvky: 90
Registrován: 23. 01. 2020, 14:50

Re: Zastínění primárního zrcadla na Newtonu

#12

Příspěvek od fanda55 »

Děkuji zejména "Milanovi" a "hadesovi", díky jejímž příspěvkům mně došlo, že zrcadlo je v jakémsi kompletu, který lze snadno jako celek vyjmout.
A také, že kolimátor má opravdu kolimační šroubky. Ty byly zality měkkou hmotou stejné barvy jako korpus kolimátoru a vypadalo to jako jeden kus.
Takže kolimátor mám zkolimovaný a nyní již při jeho otáčení kreslí stále do jednoho bodu.
Objímku se zrcadlem jsem zatím nevymontoval. Nevím, čím nejlépe provést to zhruba 5-ti milimetrové zastínění. Uvažuji nad výkresovým papírem,
který bych nastříkal matnou černou barvou ?? A jak nejlépe clonu připevnit ???
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4170
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Zastínění primárního zrcadla na Newtonu

#13

Příspěvek od biker.fm »

Papir neni dobra volba. Nebude ostry na kraji a hlavne vlhkost by vykonala svuj destruktivni proces.
Bud nekde nechat vyriznout z plechu (nabizi se i plast) nebo koupit jiz hotovy vyrobek S dirkami nebo bez direk.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a maly triedr Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11672
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Zastínění primárního zrcadla na Newtonu

#14

Příspěvek od Psion »

To jsou ceny :D vsadím se, že v Hradci by to udělali za 100 Kč/kus i s materiálem, tabule černého plechu 1,5mm a 2 m2 stojí asi 800 Kč.. Kdysi jsem dělal šablonu s tenké překližky řezané laserem a pak černá barva a lak.
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4170
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Zastínění primárního zrcadla na Newtonu

#15

Příspěvek od biker.fm »

Jo, ty ceny jsou ... velke, nesmyslne velke. Proto jsem psal hned ze zacatku o tom vyriznuti z plechu.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a maly triedr Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Odpovědět