Stellarium

Povídání o astronomické literatuře, počítačových planetáriích, hvězdných mapách, atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Stellarium

#271

Příspěvek od MilAN »

Když máš zaškrtnuto "načíst při startu", tak asi nemůže být aktivní i tlačítko "nastavit "
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2240
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Stellarium

#272

Příspěvek od juh »

Práveže k tým plug-in modulom sú tlačítka "nastaviť" aktívne (prístupné) vtedy, keď je zvolená voľba "načíst při startu". Inak sa modul nenačíta a potom nie je čo nastavovať.

Skúsil by som "Obnoviť predvolené" (reset to default) nastavenia a reštartovať Stellarium, môžno to zaberie (je to jedno z tlačítiek hneď v prvej karte nastavení Stellaria). Len potom bude potrebné všetko odznova ponastavovať.
Tie prvotné verzie Stellaria fungovali tak, že sa vždy pri inštalácii novšej verzie resetli všetky nastavenia na predvolené (default) a zmazali sa všetky hodnoty nastavení (napríklad vždy mi zmizli všetky zadané ďalekohľady, okuláre, kamery, ...). Dosť ma to vytáčalo, ale možno tým predchádzali nejakým tvrdým pádom aplikácie, ak sa nesprávne interpretovali nejaké staršie verzie nastavení. Od určitej verzie to už pri inštalácii novšej verzie zostáva bez resetu.
jsvatek
Příspěvky: 93
Registrován: 05. 07. 2022, 22:01
Bydliště: Mělník
Věk: 59

Re: Stellarium

#273

Příspěvek od jsvatek »

Tak bohužel restart nezabral,
tlačítko je stále neaktivní a to už jsem zkoušel nainstalovat starší verze.
Neaktivní nastavení je i u jiných modulů jako např "Navigace hvězd", "Online nápověda".
Tak teď nevím co s tím, před tím to fungovalo až tedy na ty neustále pády Stellaria při synchronizaci.
Pro Milana, tlačítko není ani aktivní při odškrtnutí "Načíst při startu".
Přílohy
Stellarium ovladani dalekohledu.png
Stellarium ovladani dalekohledu.png (183.58 KiB) Zobrazeno 1353 x
jsvatek
Příspěvky: 93
Registrován: 05. 07. 2022, 22:01
Bydliště: Mělník
Věk: 59

Re: Stellarium

#274

Příspěvek od jsvatek »

Ještě je zajímavé, že při nastavování polohy, okno stále problikává a teď už také není aktivní tlačítko "Přidat do seznamu"
Přílohy
Stellarium poloha.png
Stellarium poloha.png (261.11 KiB) Zobrazeno 1346 x
jsvatek
Příspěvky: 93
Registrován: 05. 07. 2022, 22:01
Bydliště: Mělník
Věk: 59

Re: Stellarium

#275

Příspěvek od jsvatek »

Tak zpět, u té polohy se musí zadat jiné souřadnice a pak to tlačítko funguje ale okno stále problikává.
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2240
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Stellarium

#276

Příspěvek od juh »

Ak nezabralo ani default nastavenie Sellaria s následným reštartom aplikácie, tak potom už jedine komplet ho odinštalovať, zmazať všetky konfigurácie a následne ho nainštalovať odznova.
Konfiguračné súbory Stellaria môžu byť v závislosti od vezie operačného systému uložené v rôznych adresároch:
Windows 2000/XP => C:\Documents and Settings\...YOURUSERNAME...\Application Data\Stellarium
Windows Vista/7/8 => C:\Users\...YOURUSERNAME...\AppData\Roaming\Stellarium
Přílohy
Stell_def.jpg
Stell_def.jpg (65.95 KiB) Zobrazeno 1314 x
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Stellarium

#277

Příspěvek od MilAN »

Nikdy se mi obrázkové Stellarium nelíbilo, hlavně kvůli ovládání. Tak jsem si ho asi po 15 letech zkusmo teď nainstaloval a jak jsem zjistil , základní filosofie se nezměnila. Nic intuitivního se v tom nenajde.
Ale k těm zásuvným modulům. Nastavení je "jednoduché"

1/ zaškrtne se "načíst při startu"
2/ aby se to mohlo načíst, je potřeba teď program zavřít
3/ a při opětovném startu se načte a jde nastavovat

opravdu intuitivní :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3411
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Stellarium

#278

Příspěvek od hades »

Tak člověk, který nezná a nerozumí tomu, jak mají aplikace pracovat se systémovými zdroji toto asi opravdu nepochopí a přijde mu to neintuitivní
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
jsvatek
Příspěvky: 93
Registrován: 05. 07. 2022, 22:01
Bydliště: Mělník
Věk: 59

Re: Stellarium

#279

Příspěvek od jsvatek »

Ahoj,
tak Milan měl pravdu, přesně tak to funguje, to jsem tedy netušil a moc děkuji.
Myslím si, že nejsem žádný počítačový negramot ale způsob této logiky je pro mě skutečně divný.

1/ zaškrtne se "načíst při startu"
2/ aby se to mohlo načíst, je potřeba teď program zavřít
3/ a při opětovném startu se načte a jde nastavovat


Opět jsem všechno přeinstaloval, nainstaloval jsem nižší verzi Stellaria (stellarium-0.22.1) a teď jsem již po třetí, tedy od oka, zkusil synchronizovat 3 hvězdy na základě průvodce vícebodovým zarovnáním hvězd pomocí EQMOD, který mí posla Hades a zdá se, že se vše povedlo, Stellarium nepadlo, hurá :D .
Budu muset vyčkat na další jasnou noc a doufám, že se vše zdaří a budu moci konečně pořídit nějakou tu astrofotgrafii :)

Pánové, opět všem děkuji za vaše příspěvky.
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1133
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 50

Re: Stellarium

#280

Příspěvek od mike »

Asi jediné, co je na tom zvláštní, je, že se ty moduly (pokud mi něco neuniklo) nedají načíst jindy než při startu programu, ten zbytek už je důsledek. Ale nezkoumal jsem to do hloubky, takže nemůžu posoudit, jestli je důvodem lenost (pohodlnost), jestli je to pozůstatek nějaké nešťastné volby kdysi dávno, nebo jestli je za tímhle rozhodnutím něco hlubšího.
TS CF Apo 155 f/8 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3411
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Stellarium

#281

Příspěvek od hades »

Zkuste si je tak pozapínat více modulů a měřit, jak dlouho Stellariu bude trvat, než nastartuje. Pak je povypínejte a měření zopakujte. Bude tam určitě rozdíl, a ten bude o to větší, čím náročnější moduly zapnete a/nebo kolik jich zapnete. Ta aplikace má nejspíš takto napsanou logiku a mě to přijde logické. Samozřejmě, šlo by to udělat i jinak, ale byl by to už větší zásah do kódu.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
jsvatek
Příspěvky: 93
Registrován: 05. 07. 2022, 22:01
Bydliště: Mělník
Věk: 59

Re: Stellarium

#282

Příspěvek od jsvatek »

Pokud se jedná o dlouhé startovaní programu, tak to logiku určitě má, akorát bych to neřešil zaškrtávátkem „Načíst při startu“ stačilo by nějaké výběrové okno, kde bych se mohl jednotlivé moduly pozapínat ale to už by byl zásah do kódu jak uvádí Hades.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Stellarium

#283

Příspěvek od MilAN »

Opravdu je to uživatelsky přívětivé a logické, že když si chci nějaký modul zapnout, tak si ho zaškrtnu a musím program vypnout a pak znovu program startovat ?
To mě chceš přesvědčit, že tohle je nějak intuitivní a že z hlediska uživatele to má logiku ?
Já bych bral za logické , že ten modul zapnu a on si udělá to, co je potřeba k jeho činnosti a mně se spustí. Zrovna tak , jako v PC pro spuštění programu nemusím restartovat celé PC
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1133
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 50

Re: Stellarium

#284

Příspěvek od mike »

Jak už jsem napsal: problém je v tom, že moduly se natahují jen při startu programu, všechno ostatní je už jen důsledek. Intuitivní ani praktické to není, ale ukončit a znovu spustit program netrvá až tak dlouho a nový modul člověk nepřidává až tak často (zatím jsem to potřeboval třikrát nebo čtyřikrát), to bude asi důvod, proč si zatím nikdo nedal práci s tím, aby tu koncepci předělal tak, aby bylo možné modul natáhnout i za běhu (a případně i vyhodit). Život je otázka priorit a Stellarium není komerční aplikace, je to spíš klasický nadšenecký projekt, který vývojáři dělají primárně pro sebe.
MilAN píše: 21. 07. 2023, 20:42 Já bych bral za logické , že ten modul zapnu a on si udělá to, co je potřeba k jeho činnosti a mně se spustí. Zrovna tak , jako v PC pro spuštění programu nemusím restartovat celé PC
Vztah mezi Stellariem a jeho moduly je jiný než mezi OS a programy, analogií by spíš byly moduly jádra. A ty sice jde za normálních okolností natáhnout kdykoli, ale na některých systémech je kvůli bezpečnosti systém nakonfigurovaný tak, že se požadované moduly natáhnou při bootu a pak se ta operace zakáže a další už natáhnout nemůže ani superuživatel.
TS CF Apo 155 f/8 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2240
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Stellarium

#285

Příspěvek od juh »

Neintuitívne je to minimálne z dôvodu, že sa to dá pochopiť dvomi spôsobmi:
1. Modul chcem spustiť a odteraz ho chcem spúšťať aj pri každom štarte programu.
2. Modul sa mi načíta a bude funkčný až po ďalšom starte programu.
Len málokoho hneď z prvej napadne, že odpoveď 2 je správna. Ja som nad tým niekedy dávnejšie tiež maturoval, kým som na to prišiel, ako to funguje.
Odpovědět