16“ GoTo Dobson Sky-Watcher Flextube 400P

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Uživatelský avatar
BertCZ
Příspěvky: 302
Registrován: 24. 07. 2020, 09:54
Bydliště: Černošice

16“ GoTo Dobson Sky-Watcher Flextube 400P

#1

Příspěvek od BertCZ »

Přátelé, prosím, dříve než se pustím do nějakých nerozvážných konstruktérských experimentů, potřeboval bych info (nejlépe na základě osobní zkušenosti), o tomto dobsonovi, nebo, pokud možno, o nějakém jeho velikostně blízkém bráškovi. Zajímá mne především:

Tuhost konstrukce flex tube.
Tuhost konstrukce "spodku".
Kvalita zrcadla (klidně subjektivně).
Uchycení sekundáru.
Chod motorů v obou osách.
Ctnosti.
Nalezené nectnosti.

Díky
Meade LX200 16", 14", 12", 8" ... Dobson Obsession 20" ... Celestron Rasa 8" ... eVscope Unistellar ... APM Bino 120 ... Coronado PST
Uživatelský avatar
BertCZ
Příspěvky: 302
Registrován: 24. 07. 2020, 09:54
Bydliště: Černošice

Re: 16“ GoTo Dobson Sky-Watcher Flextube 400P

#2

Příspěvek od BertCZ »

Opravdu nikdo nic?
Meade LX200 16", 14", 12", 8" ... Dobson Obsession 20" ... Celestron Rasa 8" ... eVscope Unistellar ... APM Bino 120 ... Coronado PST
Uživatelský avatar
PetrŠ
Příspěvky: 830
Registrován: 12. 05. 2019, 19:33
Bydliště: Vrátkov
Věk: 51

Re: 16“ GoTo Dobson Sky-Watcher Flextube 400P

#3

Příspěvek od PetrŠ »

Nemohu se vyjádřit k GoTo, ale měl jsem verzi 250mm. S tou flex tube jsem byl spokojený. Kupodivu to dobře drželo kolimaci až k horizontu. Samozřejmě drobné doladění kolimace po převozu bylo potřeba, ale spíš jen pro můj dobrý pocit. Jako bonus se uvádí, že v té první poloze vytažení tyčí dobře funguje binohlava. To jsem nezkoušel.
Zkus napsat MayJ, ten měl, nebo má, 355mm GoTo a měl z ní pěkné snímky planet.
Uživatelský avatar
BertCZ
Příspěvky: 302
Registrován: 24. 07. 2020, 09:54
Bydliště: Černošice

Re: 16“ GoTo Dobson Sky-Watcher Flextube 400P

#4

Příspěvek od BertCZ »

Petře, díky za postřehy a nasměrování.
Meade LX200 16", 14", 12", 8" ... Dobson Obsession 20" ... Celestron Rasa 8" ... eVscope Unistellar ... APM Bino 120 ... Coronado PST
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2328
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: 16“ GoTo Dobson Sky-Watcher Flextube 400P

#5

Příspěvek od nosuh »

Zdar,
zalezi co s tm chces pachat. Pokud chces opravdu jen pozorovat, tak tuhost je dostatecna, jde spis o to, ze v jednom kuse to uz bez nejake modifikace neprepravis na misto. Tzn. bud dodelat nejakou formu pojezdu, rozebirat to a nebo mit to na pevnem stanovisti. Je to fakt velky a tezky..Ja sam tam mam pridelany kolecka abych to vubec chtel pouzivat a vytahuju to jen kdyz je zaruka pekny oblohy bez Mesice.
viewtopic.php?t=12171&start=105
JInak opticky na DSO je to supr, na planety, kdyz vyjde seeing je to parada - trochu mensi kontrast. Ve vetsine pripadu jsou ale planety spis rozpyty, to dela ten prumer a otevrenej tubus. Noci kdy je obraz perfektni neni moc.. Zkousel jsem s nim planety i fotit a trackovat gotockem, na ohnisko 7m to celkem jeste stacilo drzet v poli, neco mam v galerce, Gotocko i v tom ohnisku 7m obcas "cukne" s obrazem a vystredi ho, ale musi to clovek hlidat, obcas se muze stat, ze ti tercik vyjede z pole ( na 7m to gotocko neni staveny)..
Tuhost spodku je dostatecna, je potreba koupit tu novejsi verzi s velkyma motorama.
Dobry je vozit si zdroj primo na zakladne ( nejaka mensi 20Ah baterie), abys nezakopaval o kabely na zemi.
Rozhodne je potreba dodelat topeni sekundaru, sneslo by to aby byl i tuzsi pavouk - trochu pruzi pri kolimovani. Pri temperaci hodne pomahaji domontovany vetracky na primar.
Rovnez je potreba dokoupit magneticky zavazi na tubus v oblasti primaru - bez nich predek pada dolu a nedrzi pozici od 45° k horizontu. Obzvlast, kdyz pouzivas komakorektor a vetsi okular, nebo treba fotis ty planety. Bez tech zavazi to moc nefacha..
Chod motoru je v pohode, mozna malinko hlucnejsi.
nectnosti - 1) Obcas bojuju s GoTockem, stava se mi obcas, ze to nenajizdi uplne precizne, ale na ok. 20-14mm je to vzdycky v poli..Jak sem vypozoroval, je to nejspis o vhodne kombinaci zarovnavacich hvezd a hlavne to chce mit srovnanou osu primaru s osou tubusu, jinak je tam velka konicka chyba a gotocko taky nenajizdi uplne presne..resil sem nekdy vloni, vyreseno az s pomoci MM.
- 2) Po okuku znamych veci ma clovek tendenci posilhavat po vetsim prumeru, ale ten ty mas :D
Naposledy upravil(a) nosuh dne 10. 07. 2023, 10:09, celkem upraveno 2 x.
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
BertCZ
Příspěvky: 302
Registrován: 24. 07. 2020, 09:54
Bydliště: Černošice

Re: 16“ GoTo Dobson Sky-Watcher Flextube 400P

#6

Příspěvek od BertCZ »

Moc díky za komplexní zhodnocení. Něco takového jsem potřeboval. Vážně přemýšlím o zakoupení dvou bazarových kusů ....
Meade LX200 16", 14", 12", 8" ... Dobson Obsession 20" ... Celestron Rasa 8" ... eVscope Unistellar ... APM Bino 120 ... Coronado PST
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2328
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: 16“ GoTo Dobson Sky-Watcher Flextube 400P

#7

Příspěvek od nosuh »

BertCZ píše: 10. 07. 2023, 10:04 Moc díky za komplexní zhodnocení. Něco takového jsem potřeboval. Vážně přemýšlím o zakoupení dvou bazarových kusů ....
Tak jediny co, pohlidat si aby to byly ty velky motory, ne ty maly ovalny..
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
PetrŠ
Příspěvky: 830
Registrován: 12. 05. 2019, 19:33
Bydliště: Vrátkov
Věk: 51

Re: 16“ GoTo Dobson Sky-Watcher Flextube 400P

#8

Příspěvek od PetrŠ »

BertCZ píše: 10. 07. 2023, 10:04 Moc díky za komplexní zhodnocení. Něco takového jsem potřeboval. Vážně přemýšlím o zakoupení dvou bazarových kusů ....
Začínám mít tušení :lol:
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: 16“ GoTo Dobson Sky-Watcher Flextube 400P

#9

Příspěvek od Dansemacabre »

Připnu se k tomuhle vláknu, ať nemusím zakládat další:

Tušíte, jak je na tom ve srovnání se Skywatcher N405/1800 goto s alternativnou Orion N 406/1800 SkyQuest goto co se týče kvality optiky?
https://www.astroshop.eu/telescopes/ori ... pe/p,32948

Případně existují i další varianty s cenou kolem 100k? Přestěhoval jsem se do oblasti na pomezí Bortle 3 a 4 (Manětínsko), takže zvažuju, jak si splnit pozorovatelský sen. (tzn velký průměr + goto)
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
PetrŠ
Příspěvky: 830
Registrován: 12. 05. 2019, 19:33
Bydliště: Vrátkov
Věk: 51

Re: 16“ GoTo Dobson Sky-Watcher Flextube 400P

#10

Příspěvek od PetrŠ »

Já o něm kdysi přemýšlel, tenkrát jsem našel dost příspěvků na cloudynights...
https://www.google.com/search?q=SkyQues ... 34&dpr=1.5
Alamrob
Příspěvky: 182
Registrován: 01. 02. 2018, 14:43
Bydliště: Zastávka
Věk: 51

Re: 16“ GoTo Dobson Sky-Watcher Flextube 400P

#11

Příspěvek od Alamrob »

Pár poznámek ke srovnání Skywatcher versus Orion.
Orion už ten dalekohled nedodává a nejpíše ani nebude, takže pokud chceš pořídit nový, tak diskuze o tom, který je lepší, postrádá smysl. Pokud uvažuješ o použitém, tak je dobré si uvědomit, že z praktického hlediska byla jedinou výhodou (a jen pro část uživatelů) dalekohledu Orion možnost rozebrat ho na tři kusy, které se dají snadněji přepravovat (ale to není tak jisté, protože tři menší kusy zaberou více místa než dva větší). Pak už převažují jen negativa. Orion navrhl tubus tak, že je nutné ho dovažovat na straně těžkého zrcadla (!) několika docela velkými závažími. Takže už tak velká hmotnost dalekohledu je zvýšená o hmotnost těch závaží. A je nutné tubus před každým pozorováním skládat (když se přepravuje), zatímco u Skywatcheru se jen vytáhne přední část tubusu na třech tyčích a nic se nemusí montovat.
O srovnání optiky nemůžu nic říci, i když to byla hlavní otázka. Ale vzhledem k tomu, že detaily konstrukce tubusu i montáže, jako je uložení obou zrcadel a GoTo systém, jsou u Skywatcheru a Orionu totožné, tak se domnívám, že i optika je dodávaná jedním výrobcem a tedy nezáleží na tom, jestli má člověk Orion nebo Skywatcher, ale na tom, jestli koupil zrovna lepší nebo horší kus. Ten rozdíl milimetru průměru udávaný jednotlivými dodavateli je jen číslo na papíře, ale jde nejspíš o stejný produkt jednoho dodavatele.
Edit: Z fotografií obou dalekohledů je vidět, že se u Orionu snažili udělat nižší montáž, proto ta nutnost dovažování těžkými závažími.
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4509
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: 16“ GoTo Dobson Sky-Watcher Flextube 400P

#12

Příspěvek od dvader »

A co lehce přidat penízky, tohle je zrovna v akci a dostupné:
http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... 64198.html
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4509
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: 16“ GoTo Dobson Sky-Watcher Flextube 400P

#13

Příspěvek od dvader »

To samé v provedení, ale v půlmetru má uživatel Chef - zkus se ho zeptat:
memberlist.php?mode=viewprofile&u=868
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4509
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: 16“ GoTo Dobson Sky-Watcher Flextube 400P

#14

Příspěvek od dvader »

Já nevím, ale je tam jasně psáno „GoTo“...
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: 16“ GoTo Dobson Sky-Watcher Flextube 400P

#15

Příspěvek od Dansemacabre »

Ne, že by ten 18" nevypadal dobře, ale radši bych se vyhnul štaflím. Jeden schůdek nebo stolička pro pozorováni v zenitu jsou ok, ale nechci u pozorování stále stát. Ostatně je to o důvod, proč ješte laboruju, jestli nejít "jen" do 14".
Ale teda 18" by asi byl pohled pro bohy.

Každopádně díky za upozornění, že Orion už se nevyrábí a že stejně asi moc nestál za to.
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Odpovědět