Kuželovitá clona protuberančního nástavce

Otázky, rady, tipy, návody...
Uživatelský avatar
BertCZ
Příspěvky: 304
Registrován: 24. 07. 2020, 09:54
Bydliště: Černošice

Kuželovitá clona protuberančního nástavce

#1

Příspěvek od BertCZ »

Přátelé, podařilo se mi zkompletovat, doplnit, a opravit protuberanční nástavec z dílny Wolfganga Lilleho. Nedočkavě jsem jej v Liticích nad Orlicí tento víkend vyzkoušel. Díky kombinaci 5A filtru, lamelové clony, náklopky a samozřejmě kuželovité clony se jedná o bezpečné zařízení, o čemž svědčí i to, že oči mám pořád obě. Tento nástavec, respektive jeho velíkost, je koncipován na dalekohled s kratším ohniskem.

Díky tomuto ( https://www.astro.cz/clanky/ostatni/tel ... hledy.html ) článku doc. Zajonce si umím spočítat potřebnou velikost clony jak pro perihélium, tak pro afélium, no a cokoli mezi :-). Nyní ale následuje má prosba o radu a otázky:

1. Jak měříte, co nejpřesněji, umístění ohniska? Světlo, tubus, průmětka? Potřebuji to trefit plus mínus půl procenta.
2. Zabývali jste se někdo PRAKTICKY odečtem či přípočtem k vypočtenému průměru clony v závislosti na kvalitě (úzkosti) H-alfa filtru?
3. Řešili jste někdo tepelnou roztažnost materiálu, z něhož je clona vyrobena?

Díky za pomoc.
Meade LX200 16", 14", 12", 8" ... Dobson Obsession 20" ... Celestron Rasa 8" ... eVscope Unistellar ... APM Bino 120 ... Coronado PST
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24321
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Kuželovitá clona protuberančního nástavce

#2

Příspěvek od MilAN »

BertCZ píše: 21. 05. 2023, 18:59 Díky tomuto ( https://www.astro.cz/clanky/ostatni/tel ... hledy.html ) článku doc. Zajonce si umím spočítat potřebnou velikost clony
Je dobré, že doba od 2WW už pokročila a nemusíme počítat stranu pravoúhlého trojúhelníka ani pomocí logaritmického pravítka, ani s logaritmickými tabulkami ani s hodnotami funkcí a natož pomocí těchto zjednodušení. Jen mi není jasné, proč se stále tedy cituje tenhle výpočet v době, kdy už minimálně 45roků máme každý na stole kalkulačku a je tedy jednodušší a přesnější zadat že: D = F*tg(d) :) :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
BertCZ
Příspěvky: 304
Registrován: 24. 07. 2020, 09:54
Bydliště: Černošice

Re: Kuželovitá clona protuberančního nástavce

#3

Příspěvek od BertCZ »

Milane, děkuji, že jsi se ze svých intelektuálních výšin snesl až k mému příspěvku, který zjevně Tvému zraku příliš nelahodí. Pro mne ten vzoreček BYL přínosem, protože jsem vůbec nevěděl jak na to. Velmi často zde ve svých příspěvcích tepeš ostatní za to, že se nevyjadřují k tématu, či debatu příliš rozmělňují. Já jsem položil 3 jasné otázky:

1. Jak měříte, co nejpřesněji, umístění ohniska? Světlo, tubus, průmětka? Potřebuji to trefit plus mínus půl procenta.
2. Zabývali jste se někdo PRAKTICKY odečtem či přípočtem k vypočtenému průměru clony v závislosti na kvalitě (úzkosti) H-alfa filtru?
3. Řešili jste někdo tepelnou roztažnost materiálu, z něhož je clona vyrobena?

Ani k jedné z nich jsi se nevyjádřil, nepomohl mi. Zrovna Ty jsi dost starý a zkušený, abys mohl patřit do skupiny lidí, která třeba poradí. Inu co naplat, nestalo se tak. Mnou položená otázka není typu: mám si koupit Lidlskop s červeným, nebo modrým tubusem? Který bude ukazovat lépe? Má otázka IMHO naznačuje, že tazatel chce udělat něco zajímavého, co tu snad ani nikdo neprovozuje. A že od toho nejsem dalek. No nic, opět se projevilo Tvé virtuální ego. Závěrem bych Ti tedy chtěl poděkovat za příspěvek, který je úplně na 3,14ču.
Meade LX200 16", 14", 12", 8" ... Dobson Obsession 20" ... Celestron Rasa 8" ... eVscope Unistellar ... APM Bino 120 ... Coronado PST
Uživatelský avatar
BertCZ
Příspěvky: 304
Registrován: 24. 07. 2020, 09:54
Bydliště: Černošice

Re: Kuželovitá clona protuberančního nástavce

#4

Příspěvek od BertCZ »

Novinky.

Otázky č. 1 a 3 vyřešeny. Zbývá tedy:
2. Zabývali jste se někdo PRAKTICKY odečtem či přípočtem k vypočtenému průměru clony v závislosti na kvalitě (úzkosti) H-alfa filtru?

Za případnou pomoc díky.
Meade LX200 16", 14", 12", 8" ... Dobson Obsession 20" ... Celestron Rasa 8" ... eVscope Unistellar ... APM Bino 120 ... Coronado PST
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24321
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Kuželovitá clona protuberančního nástavce

#5

Příspěvek od MilAN »

BertCZ píše: 22. 05. 2023, 07:08 Má otázka IMHO naznačuje, že tazatel chce udělat něco zajímavého, co tu snad ani nikdo neprovozuje. A že od toho nejsem dalek.
Asi tě tedy vůbec nezajímá, že éra amatérského stavění protuberančních dalekohledů u nás skončila někdy před 20-25 lety. A to celkem z pochopitelných důvodů. Nebudeš tedy určitě prvním, za to skoro určitě posledním, kdo to staví :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
BertCZ
Příspěvky: 304
Registrován: 24. 07. 2020, 09:54
Bydliště: Černošice

Re: Kuželovitá clona protuberančního nástavce

#6

Příspěvek od BertCZ »

Milane, v současné době jsem schopen pozorovat slunce

1. v kontinuu jak přes folii, tak skrze herschela
2. v pásmu CaK
3. v h-alpha 0,3 A (hodnocení Martina M.)

Za rok (možná už za půl roku) to posunu na vstup 9 palců, objektiv speciálně laděný pro h-alpha (vše nakoupeno, už to musím "jen" postavit ...)

Nevidím tedy jediný důvod, proč bych se nemohl bavit historickou stavbou poměrně zajímavého protuberačního nástavce, zvláště když k tomu na druhou stranu dvojmontáže uvažuji o refráku a průmětce pro zákres slunečních skvrn, toto vše v normalizované velikosti.

Pokud mé snažení nechápeš, nebo pochopit nechceš, pak ani nikdy nepochopíš, proč lidé sbírají veteránská auta. A pro radost s nimi jezdí.

Co se Tvé poznámky o "skoro určitě posledním" protuberančním nástaci týká, konstatuji, že v současné době se jeden člen Sluneční patroly z Ondřejova snaží o totéž. Takže asi posledním nebudu.
Meade LX200 16", 14", 12", 8" ... Dobson Obsession 20" ... Celestron Rasa 8" ... eVscope Unistellar ... APM Bino 120 ... Coronado PST
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 879
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Re: Kuželovitá clona protuberančního nástavce

#7

Příspěvek od Stanislavxyz »

Omlouvám se za příspěvek mimo téma (na udílení rad v této problematice se necítím dostatečně erudovaný), ale mě se toto Robertovo snažení naopak velmi zamlouvá a přeji mu zdar. Protuberační nástavec mě zaujal od první chvíle, kdy jsem se o něm dozvěděl a ač dnes již patrně překonán, fascinuje mě stále. (Stejně jako mnohé jiné důmyslné - a namnoze anachronické - stroje a nástroje z historie lidstva.)
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24321
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Kuželovitá clona protuberančního nástavce

#8

Příspěvek od MilAN »

Podsouváš mi něco, co jsem ani v jednom příspěvku nepsal. A je mi naprosto jedno, čím se kdo baví a ani nikomu jeho snažení nezávidím. Celkem chápu, že nikdo z nás není "úplně normální" . A protože jsem se znal osobně minimálně s 3 lidmi, kteří takový dalekohled postavili, proto jsem na tvůj příspěvek reagoval. Nebudeš prvním ani jediným u nás- to byl můj příspěvek.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
midars
Příspěvky: 829
Registrován: 13. 03. 2018, 12:02
Bydliště: Hlučín
Věk: 69
Kontaktovat uživatele:

Re: Kuželovitá clona protuberančního nástavce

#9

Příspěvek od midars »

Roberte fandím Ti Obrázek. Líbí se mi praktické ukázky nejenom Tvých neobvyklých konstrukcí na MHV.
Jiná ukázka výsledků této konstrukce teleskopu.
Moje astro, Astrofotky , Hlucin počasí, radiace a mag.pole
Cesta je cílem, a cíl je jen konec cesty a začátek cesty nové
Uživatelský avatar
armichael
Příspěvky: 706
Registrován: 22. 12. 2019, 21:35
Bydliště: Znojmo
Věk: 53

Re: Kuželovitá clona protuberančního nástavce

#10

Příspěvek od armichael »

Toto je úžasný projekt. Sám som nad tým teoreticky - fakt len čiste toreticky - uvažoval a hľadal, nákresy konštrukcií. Musím si nájsť čas a preštudovať tú puiblikáciu od Ivo Zajonca - o tej som nevedel. Moja motivácia bola rovnaká ako v odkaze čo zdieľa Radim. Lenže taktiež som sa dočítal, že taký koronograf potrebuje byť v dostatočnej nadmorskej výške... predpokladám však, že protuberancie na okraji pôjdu takto pozorovať. Má k tomu niekto viac? Napr. Beda, náš slnečný guru?
AZ-EQ6 + TS Apo 115/800, SW Flextube 300/1500
Sluníčkomet dvojkanón v2: Daystar SolarScout 60/930 & TS 80/560 + Herschelov hranol, Solar Continuum
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2879
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Kuželovitá clona protuberančního nástavce

#11

Příspěvek od Homer »

BertCZ:

Potkali jsme se tuto sobotu v Liticích ( kamarád Jirka, teleskopický pilíř ), kde jsme omrkli domeček Bartaje009 ( znova díky za milé setkání ).
Tento nástavec, resp. kus koronografu, mám doma jako zbytek z původního nedokončeného přístroje. Tohle úsilí mi napovídá, abych si jej ještě nechal, třeba na to dojde. Bohužel původní singlet 130mm se neukázal z nejlepších, bylo by jej potřeba clonit a to by byla škoda. Elektronika pro ladění ohřeve je poplatná době předrevolučního vzniku, Šolcův filtr 8A je výrobkem Dr.Melicha, ovšem nevím, zda už tato pološířka není příliš. Mám nekompletní sadu zástinů do té jednoduché spojky, což by nebyl problém dodělat.
Tak si začínám zahrávat s myšlenkou, jaký k tomu pořídit objektiv a zkusit to taky zprovoznit. Jirka je vynikající obráběč, kdežto já jsem spíše přes cihly a maltu.

Tak ať se daří!
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 994
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Kuželovitá clona protuberančního nástavce

#12

Příspěvek od ok1in »

Kdysi jsem přemýšlel o této konstrukci, ale čas je zatím proti...
http://www.considine.net/dgroski/promscope/
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3412
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Kuželovitá clona protuberančního nástavce

#13

Příspěvek od hades »

BertCZ: Vynech prosím ty osobní útoky vůči dalším uživatelům fóra, toto sem nepatří a můžete si to vyříkat přes SZ
MilAn: urážky, byť nepřímé, sem taky nepatří
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
BertCZ
Příspěvky: 304
Registrován: 24. 07. 2020, 09:54
Bydliště: Černošice

Re: Kuželovitá clona protuberančního nástavce

#14

Příspěvek od BertCZ »

Hades: S plurálem nesouhlasím, protože atak směřoval pouze vůči jednomu uživateli, který se IMHO choval nepatřičně. Pokyn moderátora samozřejmě budu respektovat.

No, a nyní k astronomii. Otázka č. 2: Zabývali jste se někdo PRAKTICKY odečtem či přípočtem k vypočtenému průměru clony v závislosti na kvalitě (úzkosti) H-alfa filtru?, respektive odpověď na ni se ukázala být plna proměnných, které se navzájem ovlivňovaly natolik, že mi řada clon začala podivně bobtnat. Proto jsem se rozhodl pro řešení pozorováním, tedy nechal jsem dle výpočtu zhotovit 8 ks clon různého průměru, nahoře i dole přesahující teoreticky vypočítané hodnoty. Právě jsem se vrátil z dílny, kde mi clony vyrobí.

Mimochodem: můj oblíbený jemný mechanik vysoce (pohledem pod mikroskopem) ocenil zpracování clon, které navrhl Wolfgang Lille, a někdo pro Baadera udělal.
Meade LX200 16", 14", 12", 8" ... Dobson Obsession 20" ... Celestron Rasa 8" ... eVscope Unistellar ... APM Bino 120 ... Coronado PST
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2879
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Kuželovitá clona protuberančního nástavce

#15

Příspěvek od Homer »

Nevím zda je průměr Lyottovy clony v nějaké závislosti na pološířce H-alfa filtru ( nikdy jsem toto v době, kdy jsme se koronografem zabývali, nezaznamenal ), ale zcela jistě je v závislosti na nekruhové dráze Země. Pamatuji si dávno zaznamenanou informaci, že u koronografů se tyto clonky vyměňovaly cca každý měsíc. Takže by jich byla potřeba sada 12 ks se spočítanými průměry podle měnícího se průměru slunečního kotoučku v ohnisku objektivu.
Odpovědět