Elevation Slewing Limits v nastavení SynScan

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
jantichy
Příspěvky: 13
Registrován: 03. 03. 2018, 23:40
Bydliště: Brandýs nad Labem
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Elevation Slewing Limits v nastavení SynScan

#1

Příspěvek od jantichy »

Ahoj, chtěl jsem se zeptat, jestli v rámci nastavení SynScan používáte nějaké "Elevation Slewing Limits"? Chápu to dobře, že si tím můžu například omezit, aby mi montáž nesklonila dalekohled moc dolů a nenabourala mi s ním do trojnožky? Což se může stát typicky když si předtím nechtěně nastavím něco špatně… Pokud máte tyhle limity nastavené, tak obvykle na jaké hodnoty? Díky!
Uživatelský avatar
BertCZ
Příspěvky: 310
Registrován: 24. 07. 2020, 09:54
Bydliště: Černošice

Re: Elevation Slewing Limits v nastavení SynScan

#2

Příspěvek od BertCZ »

Ano, chápeš to dobře. Akorát spíše to omezení kvůli "brnknutí" dalekohledu se týká situace, kdy Ti montáž navede dalekohled moc vysoko, a ty u dlouhého refra brnkneš jeho zadní částí. Ale to je jen slovíčkaření, a Ty na to určitě rychle přijdeš. K praktickým hodnotám: pokud dojdeš k tomu, že co je dole třeba pod 20 je nekoukatelné, tak si to v klidu omez, aspoň Ti to v katalogu nebude nabízet objekty, které leží takhle nízko. Nahoře zase můžeš zjistit, že třeba okolo 75 - 80 už se k tomu prostě nedostaneš, no, tak si to omez také. Žádná věda. Já osobně třeba v jedné lokalitě, která leží v mírném údolíčku, mám na Evscope limit 25, protože přece nebudu koukat do stráně.
Meade LX200 16", 14", 12", 8" ... Dobson Obsession 20" ... Celestron Rasa 8" ... eVscope Unistellar ... APM Bino 120 ... Coronado PST
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3429
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Elevation Slewing Limits v nastavení SynScan

#3

Příspěvek od hades »

Já bych k tomu jenom dodal jeden poznatek: Když si u montáže něco špatně nastavíš, a montáž si bude myslet, že je na jiných souřadnicích, než ve skutečnosti je, tak tě ani toto nastavení nezachrání. Montáž bez absolutních enkodérů nemá šanci zjistit, že ukazuje jinam.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24364
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Elevation Slewing Limits v nastavení SynScan

#4

Příspěvek od MilAN »

Ono je to trochu jinak. Pokud si nastavíš špatně svoje souřadnice, pak enkodéry tě sice zachrání od nárazu, ale dalekohled nikdy nenajede na požadovaný objekt - takže na to přijdeš hned při hledání 1. objektu. A pokud máš svoje souřadnice a čas nastavený dobře, dalekohled už ví kam míří a dovede najet na objekt. A k tomu, aby nenarazil, nepotřebuje už enkodéry. :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
stmare
Příspěvky: 562
Registrován: 24. 12. 2020, 13:54
Bydliště: Praha 4
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Elevation Slewing Limits v nastavení SynScan

#5

Příspěvek od stmare »

No já už nevím, jak přesně jsem měl nastavené údaje a nevím jak moc jsem měl vysunutý výtah a za jakými kroužky měl dslr, ale brknout foťákem o nohu mi to taky chtělo. Než to vychytám jako vy, vím že na ručce funguje klávesa Esc, která veškerý pohyb zastaví.
SW 100ED APO, EQ6-R, Nikon D5600 mod
https://astro.marencik.cz
Odpovědět