Star Adventurer Mini - vůle

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Tomáš Lehocký
Příspěvky: 152
Registrován: 17. 08. 2011, 22:36
Bydliště: Bratislava

Star Adventurer Mini - vůle

#1

Příspěvek od Tomáš Lehocký »

Ahojte

Kúpil som Star Adventurer Mini (nosnosť do 3Kg) hlavne na fotenie širokouhlejších fotiek nočnej oblohy a aj na pripojenie menšieho refráku (1,5 Kg 30cm dĺžka - akože EQ montáž).

Pri prvých testoch som si všimol, že aj napriek tomu že je obruč s hlavou dotiahnutá k osi otáčania, tak je tam nezanedbatelná vôla akobi vo vnútri v tej kocke. Čiže keď tam dám gulovú hlavu a foták (alebo ten refrák), tak už stým aj viem trochu pokývať.

Je táto vôla bežná alebo to mám považovať za chybu?
--
Tomáš Lehocký
Uživatelský avatar
ja-som-tomo
Příspěvky: 54
Registrován: 04. 11. 2019, 09:43
Bydliště: Žilina, SK
Věk: 38
Kontaktovat uživatele:

Re: Star Adventurer Mini - vůle

#2

Příspěvek od ja-som-tomo »

Ahoj,

Už teda túto montáž nemám, ale pokiaľ si dobre pamätám, tak tam žiadna vôľa nebola.

Ale to, že nefunguje ako má rovno z krabice sa nečudujem, ja som svoju tiež hneď reklamoval, pretože mala veľmi nepresný chod (nedostal som vyjadrenie v čom bol problém).
TS PhotoLine 60/360, iOptron SkyGuider, Canon RP, SVBONY SV165, ZWO ASI 120MM
https://astrofotky.cz/~ja_som_tomo
Uživatelský avatar
astrolama
Příspěvky: 585
Registrován: 23. 03. 2022, 11:22
Bydliště: Zákupy
Věk: 38

Re: Star Adventurer Mini - vůle

#3

Příspěvek od astrolama »

Vůle jako na šneku a obvodovém kole nebo se to kýve v ložiskách do strany?
TS N305/1200 F4 Carbon, SharpStar 13028HNT, ASI1600MM-C, Canon 6D, Sigma ART 50mm f1.4, Sigma ART 24mm f1.4, Samyang 135mm f2.0, SW Star Adventurer, JTW Trident, ZWO AM5
Uživatelský avatar
Tomáš Lehocký
Příspěvky: 152
Registrován: 17. 08. 2011, 22:36
Bydliště: Bratislava

Re: Star Adventurer Mini - vůle

#4

Příspěvek od Tomáš Lehocký »

Je to vôla na šneku. Keď mám zaaretovaný držiak na lištu tak s celou oskou môžem v rámci osi otáčania jemne pohnúť tuk-tuk o cca 1mm na každú stranu. Ako keby tam bola vôla medzi ozubeniami.
Ten 1mm mi potom na upevnenom malom refrátku (30cm dĺžka) robí už nezanedbatelný posun)
Ložiská čo držia os otáčania sú naprosto tesné bez vôle.
--
Tomáš Lehocký
Uživatelský avatar
astrolama
Příspěvky: 585
Registrován: 23. 03. 2022, 11:22
Bydliště: Zákupy
Věk: 38

Re: Star Adventurer Mini - vůle

#5

Příspěvek od astrolama »

Koukal jsem do manuálu a skutečně tam nevidím červík na nastavování vůle. Já jen můžu říct, že na Star Adventureru klasickém ten červík je protože ho mám a nastavoval jsem to. Nepatrně malinkou vůli jsem nechal a řeším rozvážením k východu. Jak to nastavit v případě Mini verze tedy nevím :roll:
TS N305/1200 F4 Carbon, SharpStar 13028HNT, ASI1600MM-C, Canon 6D, Sigma ART 50mm f1.4, Sigma ART 24mm f1.4, Samyang 135mm f2.0, SW Star Adventurer, JTW Trident, ZWO AM5
Uživatelský avatar
Tomáš Lehocký
Příspěvky: 152
Registrován: 17. 08. 2011, 22:36
Bydliště: Bratislava

Re: Star Adventurer Mini - vůle

#6

Příspěvek od Tomáš Lehocký »

Niesom si istý či sa rozumieme. Je tam aretačný četvík čo zaaretuje otáčanie platformy na držanie technyky okolo osi čo smeruje ku polárke. Ten mám buď povolený keď štelujem techniku alebo pevne utiahnutý ked to mám pustené. Toto funguje ako má.
--
Tomáš Lehocký
Uživatelský avatar
astrolama
Příspěvky: 585
Registrován: 23. 03. 2022, 11:22
Bydliště: Zákupy
Věk: 38

Re: Star Adventurer Mini - vůle

#7

Příspěvek od astrolama »

Ne psal jsem o červíku, co nastavuje přítlak šneku k ozubenému kolu výstupní RA osy, dá se tím ta vůle zmenšit, ale zase se to nesmí přehnat. Já ho mám pod výstupním kolem, čert ví proč na mini není, asi nižší cenová kategorie :roll:
TS N305/1200 F4 Carbon, SharpStar 13028HNT, ASI1600MM-C, Canon 6D, Sigma ART 50mm f1.4, Sigma ART 24mm f1.4, Samyang 135mm f2.0, SW Star Adventurer, JTW Trident, ZWO AM5
Odpovědět