Nový outburstující objekt v Cas na 8mag!

Pozorovací kampaně, návody, výsledky, zajímavosti,...
Uživatelský avatar
brat
Příspěvky: 518
Registrován: 03. 12. 2004, 03:29

Nový outburstující objekt v Cas na 8mag!

#1

Příspěvek od brat »

Vážení pozorovatelé,

v souhvězdí Cassiopea byla objevena nová zajímavá proměnná hvězda. Jedná se o velmi jasný objekt, který byl dříve pozorován na hvězdné velikosti 11.5 a nyní se prudce zjasnil na 8.5 mag a již opět klesá.

Objekt se nachází na souřadnicích:
RA(2000): 00h 09m 22.04s
DE(2000): +54° 39' 43.8"
a odpovídá hvězdě GSC 3656-1328 = TYC 3656-1328-1.

V tomto textovém souboru je uložený výpis z doposud proběhlé komunikace na VSNET-ALERTu + fotometrie srovnávacích hvězd:
http://var.astro.cz/varcas-vsnet.txt

Vyzývám tímto všechny pozorovatele - vizuální i CCD, aby tento objekt začali sledovat.

CCD pozorovatelé by měli pořizovat i delší pozorovaci "runy" nebo sek objektu vrátit několikrát za noc. Barevná fotometrie je velice žádána.

Bylo by velice užitečné, kdyby psion pořídil spektrum!!! Pepo je to priorita číslo 1!

Reporty můžete vkládat sem nebo posílat do vsnet-alertu nebo mě na brat-zavináč-pod.snezkou.cz

Podle fotografie digitálním fotoaparátem je objekt namodralý - čili bude snadné jej měřit i v B filtru.
Bc. Luboš Brát
Uživatelský avatar
opejcha
Příspěvky: 121
Registrován: 16. 08. 2005, 00:17

Nový outburstující objekt v Cas na 8mag!

#2

Příspěvek od opejcha »

brat napsal:
Bylo by velice užitečné, kdyby psion pořídil spektrum!!! Pepo je to priorita číslo 1!

Reporty můžete vkládat sem nebo posílat do vsnet-alertu nebo mě na brat-zavináč-pod.snezkou.cz

Podle fotografie digitálním fotoaparátem je objekt namodralý - čili bude snadné jej měřit i v B filtru.
Spektrum už pořídil Robin Leadbeater - http://mysite.wanadoo-members.co.uk/ast ... tra_30.htm. Z něj vyplývá, že se jedná o obyčejnou hvězdu spektrálního typu A, infračervené barvy z 2MASS také neukazují nic nezvyklého. Takže v současné době není podle sdělení B. Skiffa zřejmé, co zjasnění způsobilo.
Uživatelský avatar
brat
Příspěvky: 518
Registrován: 03. 12. 2004, 03:29

Nový outburstující objekt v Cas na 8mag!

#3

Příspěvek od brat »

No pokud je to tak, tak by se mohlo jednat i o gravitační mikročočku - světlo neproměnné hvězdy bylo fokusováno nějakým hmotným objektem procházejícím mezi námi a hvězdou. Ať už je to jakkoliv, je teď velice nutné pozorovat.
Nevím jak u Vás, ale v Trutnově je teď jasno a pokud to vydrží do noci, máte pánové pozorovatelé jasný cíl!

Bc. Luboš Brát
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Nový outburstující objekt v Cas na 8mag!

#4

Příspěvek od VK »

V Hradci Králové je oblačno, fouká studený severozápadní vítr. Horší to bylo dopoledne, to foukal vítr víc a poletovaly sněhové vločky. Nevidím to moc dobře.

V. K.
Uživatelský avatar
pesvo
Příspěvky: 383
Registrován: 08. 03. 2004, 17:19
Věk: 57

Nový outburstující objekt v Cas na 8mag!

#5

Příspěvek od pesvo »

V Brně je jasno (aspoň zatím), takže ji měřím v BVR filtrech. Dle prvních dat je její jasnost už pod 9.5 mag. ve všech filtrech. Je v celku dost "horká", protože ve všech filrech dává přibližně stejný signál. Chtělo by to někoho s větším průměrem - na ten můj Sonnar 135/3.5 je to už na hranici a než zprovozním větší optiku, tak už bude pozdě...
Petr Svoboda (tribase.net@volny.cz)
Uživatelský avatar
pesvo
Příspěvky: 383
Registrován: 08. 03. 2004, 17:19
Věk: 57

Nový outburstující objekt v Cas na 8mag!

#6

Příspěvek od pesvo »

I když to sem přímo nepatří, tak jsem neodolal. Hledal jsem srovnávací hvězdy na zpracování měření a nemohu si odpustit sem dát kousek s VSNETu o tomto objektu:

A new bright variable star was discovered by A. Tago (Ayabe, Tsuyama,
Okayama-ken, Japan) on images with a 70-mm f/3.2 lens and a
Canon EOS 20Da digital camera. Magnitude observations by Tago:
Oct. 25.538 UT, 10.7; 27.409, 10.5; 30.411, 8.8; 31.469, 7.5.
Astrometry by K. Kadota: R.A. = 00h09m22s.04 (+/-0s.01), Decl. =
+54o39'43".8 (+/- 0".1) (equinox 2000.0). This object is apparently
identical with TYC/GSC 3656-1328, with about V = 11.2 and B-V = 0.2
[TASS]. The AAVSO designation and provisonal name are 0004+54B and
VAR CAS 06, respectively. [Ref. CBET 711, CBET 712, AAVSO SN #22]


A pak, že prý jde dělat věda jen z drahými kamerami (i když 20D taky není nejlevnější, ale jistě by šlo nahradit něčím low cost...)
Petr Svoboda (tribase.net@volny.cz)
Uživatelský avatar
Lada_z_Valmezu
Příspěvky: 40
Registrován: 16. 08. 2005, 18:14

Nový outburstující objekt v Cas na 8mag!

#7

Příspěvek od Lada_z_Valmezu »

Vcera vecer jsem pozoroval ve Valmezu pres Celestrona a filtr I, je tam videt velmi mirny pokles.
Uživatelský avatar
pesvo
Příspěvky: 383
Registrován: 08. 03. 2004, 17:19
Věk: 57

Nový outburstující objekt v Cas na 8mag!

#8

Příspěvek od pesvo »

Tak jsem zpracoval včerejší měření a i když jsou uváděné hodnoty jen v instrumentálních magnitudách bez zahrnutí extinkce, vypadá to, že změny jsou tím větší čím kratší je vlnová délka, ostatně posuďte sami:

Filtr B: změna +0.18 mag.
Filtr V: změna +0.14 mag.
Filtr R: změna +0.12 mag.

(vše za 8 hodin měření).

Pro ukázku uvádím graf ve filtru V. Vztaženo ke hvězdě F ze sekvence č.1 na VSNETu (HD 232 117):

Id R.A. (2000.0) Decl. Star Name V-mag sV Ref B-V sB-V Ref
h m s o ' "
F 00 09 33.9 +54 21 06 HD 232117 9.06 0.04 TYC2 0.57 0.05 TYC2



na ose X je MJD a na Y rozdíl V-C (V...GSC 3656 1328 a C...COMP=HD 232 117)
Petr Svoboda (tribase.net@volny.cz)
Uživatelský avatar
pesvo
Příspěvky: 383
Registrován: 08. 03. 2004, 17:19
Věk: 57

Nový outburstující objekt v Cas na 8mag!

#9

Příspěvek od pesvo »

Tak to vypadá, že se pokles zpomaluje a rozdíly mezi jednotlivými filtry se taky ztrácejí. Měřil jsem ji tuto noc a po přepočtu změny za 8 hodin měření (aby to šlo porovnat s předchozí nocí) to vypadá takto:

Filtr B: změna +0.10 mag.
Filtr V: změna +0.09 mag.
Filtr R: změna +0.07 mag.

4.11.2006 ráno byla už ve V filtru o 1.40 mag. slabší než srovnávací hvězda hvězda F, což odpovídá asi 10.46 mag. (samozřejmě při zanedbání převodních členů abs. fotometrie a vzdušné hmoty). Pokles tam sice je, ale už velmi pomalý...
Petr Svoboda (tribase.net@volny.cz)
Uživatelský avatar
pesvo
Příspěvky: 383
Registrován: 08. 03. 2004, 17:19
Věk: 57

Nový outburstující objekt v Cas na 8mag!

#10

Příspěvek od pesvo »

Ono to sice nepatří do tohoto tématu, ale je to natolik ilustrativní, že jsem si to neodpustil:

Nedalo mi to a jen velmi zlehka jsme se mrknul, jestli v poli te GSC 3656 1328 není náhodou nějaká nová proměnná - a našel jsem tam 4 kousky. Ono by se jich asi našlo i vic, ale kdo se s tím má patlat...

Zkontroloval jsem je na http://www.aavso.org/vsx/ a ani jednu jsem tam nenašel a stejně tak v CzeV katalogu. Tři změny ze čtyř se projevily v obou nocí a v jednom případě byla prokazatelná změna jen v první noci. To je právě o tom, jak kdesi psal Luboš Brát, jestli se jedná o "astrofyzikálně zajímavý objekt" ? Dle mých zkušeností to vypadá tak, že při poli 3x2 stupne, přesnosti fotometrie kolem +- 20 mmag., dosahu do 11 mag. (což je můj případ) a kamerou namířenou někam do Mléčné dráhy, tak tam vždy musí být alespoň jedna nová proměnná  ???. A to uvažuju jen o krátkoperiodických ! A teď si představte, že byste tohle políčko snímali každou jasnou noc třeba po dobu jednoho roku, kolik by tam muselo být dlouhoperiodických proměnných ! Ale i kdyby jste je tam našli, kdo má pak čas se jimi podrobněji zabývat  (určit typ proměnnosti, základní elementy atd.) :-/

Pokud se chcete podívat jak vypadají taková objevová pozorování, tak tady je máte:

http://www.volny.cz/tribase.net/Images/PSV001.gif
http://www.volny.cz/tribase.net/Images/PSV002.gif
http://www.volny.cz/tribase.net/Images/PSV003.gif
http://www.volny.cz/tribase.net/Images/PSV004.gif
Petr Svoboda (tribase.net@volny.cz)
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

Nový outburstující objekt v Cas na 8mag!

#11

Příspěvek od Habl »

Zaplať pánubohu za ty čtyři pozorované kousky. I kdyby jich bylo více tak se nic neděje. Důležitý je časový údaj pozorování a případné návazné pozorování, včetně ověření.

Habl
"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
Uživatelský avatar
pesvo
Příspěvky: 383
Registrován: 08. 03. 2004, 17:19
Věk: 57

Nový outburstující objekt v Cas na 8mag!

#12

Příspěvek od pesvo »

No, to je sice pravda, ale problém je v tom, že tyto informace velmi pravděpodobně zapadnou do propadliště dějin. Pokud se s tím objevem něco neudělá (tedy se nepublikuje), k těmto snímkům se (dle mého názoru) už nikdo nikdy nedostane a tudíž, jako by neexistovali. Už teď má dr. Zejda z HaP Brno, pokud vím, několik DVD se snímky, které byly pořízeny za účelem měření konkrétní hvězdy a trvale tam on a jeho spolupracovníci nacházejí další a další nové proměnné hvězdy. Ale i když je najdou, tak už ani v IBVS nestojí o jejich publikaci, tak proč je vlastně objevovat ???

Ještě, že je k dispozici OEJV (http://var.astro.cz/oejv/index.php?lang=cz), ale i tak je to spousta práce mezi objevem proměnnosti a případnou publikací...
Petr Svoboda (tribase.net@volny.cz)
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

Nový outburstující objekt v Cas na 8mag!

#13

Příspěvek od Habl »

To mne trochu udivuje již před 40 lety byl vydán katalog
proměných hvězd od pánů Parenaga a Kukarkina a u každé zjištěné proměnosti hvězdy byl uveden objevitel proměnosti hvězdy.
Samozřejmě počet objevených proměných hvězd se rozrostl a metodika i evidence proměnosti hvězd je trochu odlišná. V té době jsem s triedrem pozoroval zákrytovou proměnou hvězdu RZ Cas klasicky Blažkovovou metodou.
Ted´se již takto nepozoruje.

Habl
"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
Uživatelský avatar
brat
Příspěvky: 518
Registrován: 03. 12. 2004, 03:29

Nový outburstující objekt v Cas na 8mag!

#14

Příspěvek od brat »

Napadá mě, že by nebylo marné udělat v OEJV nějakou veřejně přístupnou databázi, kam by pozorovatelé mohli vkládat svá měření bez dalšího zpracování či analýzy. Každý objekt, u kterého naměří pozorovatel nějakou změnu jasnosti, by mohl být vložen pod svým GSC či USNO označením + souřadnice.
Existence dat v této databázi by sice nebyla plnohodnotná publikace, ale data by byla zachována pro další generace a neztratí se v propadlišti dějin.
Poněkud bychom tím suplovali databázi MEDÚZY či Prosperu, ale na druhou stranu proč všechny tyto databáze nepropojit pres interface v OEJV...
Pokud by někdo hledal data od určité hvězdy, zadá souřadnice a z databáze se vypíše seznam
dostupných měření. Jednou za čas by v OEJV vyšlo souhrnné číslo se seznamem objektů a počtem měření. Tím by data byla dohledatelná i přes Simbad...

Bc. Luboš Brát
Uživatelský avatar
pesvo
Příspěvky: 383
Registrován: 08. 03. 2004, 17:19
Věk: 57

Nový outburstující objekt v Cas na 8mag!

#15

Příspěvek od pesvo »

No, já myslím, že to není úplně špatný nápad. Pokud vím, PROSPER obsahuje v současnosti asi 20-30 vybraných hvězd. Kolik má MEDÚZA netuším, ale vzhledem k tomu, že se zaměřuje na fyzické proměnné, tak se to asi taky nebude moc shodovat s naprosto nahodilými typy proměnnosti u nově objevených proměnných. Takže nějaké dublování dat, si myslím, ani moc nehrozí.
Kdyby se to třeba jen ve formě upozornění (tedy GSC číslo a souřadnice) dalo do OEJV, která je napojena na SIMBAD a tedy i na AAVSO, pak by se v případě hledání dat o nějaké konkrétní hvězdě bylo možné se dopátrat konkrétních snímků nebo pozorovatele. Protože jinak, pokud se o novou proměnnou (její rozbor a určení parametrů) nějak nepostará její objevitel, pak to dost těžko udělá někdo jiný. Jistě, jsou zde výjimky, ale obecně se dá říct, že se většinou sleduje chování konkrétního vybraného objektu a to, že na snímcích může být spousta další informací se nějak vypouští. Tímto způsobem by se alespoň část z nich mohla zachránit do budoucna...
Petr Svoboda (tribase.net@volny.cz)
Odpovědět