Hvězdárna ve vozíku

Otázky, rady, tipy, návody...
Uživatelský avatar
vicky79
Příspěvky: 41
Registrován: 27. 02. 2020, 17:22
Bydliště: Eisfeld , Thüringen
Věk: 39

Hvězdárna ve vozíku

#1

Příspěvek od vicky79 »

Máme nápad, že si postavíme hvězdárnu v přívěsném vozíku. Má to ty výhody, že můžeme vyjet s celým zázemím do hor za jasnější a hlavně pořádně temnou oblohou. Dobré to bude i na nějaké to nouzové přespání. Nikde nemůžu najít podobné téma, proto zde zakládám toto téma. Zatím se mi nejvíce zamlouvá lehká a rozebíratelná nástavba ve vozíku z OSB desek. (foto je jen ilustrativní) Na vozík navaříme hevery, které pak po vytočení celý vozík zvednou, vyrovnají a stabilizují. Máme vozík s ložnou plochou na 2 euro palety, takže místo tam máme snad dostatečně.
Budu rád za vaše případné návrhy, nápady a doporučení.
Přílohy
4ti7-2l.jpg
4ti7-2l.jpg (247.78 KiB) Zobrazeno 1983 x
„To že nedohlédneš na konec vesmíru, ještě neznamená že je nekonečný. Náš vesmír je totiž obrovská krabice, a hvězdy jsou dírky ve víku této krabice, abychom mohly dýchat, a až přijde Bůh, tak tu krabici otevře“
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5415
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Hvězdárna ve vozíku

#2

Příspěvek od vla »

Hlavně záleží jaké tam chceš mít vybavení. Na minirefraktor snad dobré, na třeba 200 mm newton + EQ montáž dle mě zcela nedostatečný prostor na vozíku. Zkus si na stejné ploše na zemi vytvořit uvažovanou pozorovatelnu, jestli ti to bude prostorově vyhovovat. Já bych zařízení pouze převážel a na krytém vozíku měl zázemí. Dlouhodobě jsem vyjížděl na pozorování do terénu a tebou uvažované řešení mi nikdy nechybělo. Používám auto typu transportér jako zázemí a pozorovací sestavu vždy vyložím.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17649
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Hvězdárna ve vozíku

#3

Příspěvek od MMys »

Podle mě je to úplná hloupost. Při pozorování nelze chodit po vozíku, ani na něm nesmí stát montáž. Stabilita podlahy vozíku není taková, aby se montáž neklepala, i když se podepře hevery. Muselo by to být řešené obráceně. Otvor v podlaze, a spuštění montáže s nějakým sloupem až na zem, aby vozík byl od montáže oddělený. To platí tuplem, pokud by to mělo být na astrofoto. Jediným řešením by mohla opravdu tuhá a těžká rámová konstrukce z nějakých masivních profilů, s těmi hevery po stranách, a zvednout tuto celou konstrukci na podlahu vozíku, aby se ho vůbec nedotýkala. Ale když si to spočítáte na průhyby, bude to dost těžké, a hlavně se o to na vozíku bude zakopávat. To by tam ještě musela být vyvýšená podlaha, až nad tou konstrukcí.

Pro vizuální pozorování mi to přijde jako neskutečná komplikace. Výsledek nebude odpovídat vynaloženým nákladům, dobson postavený na zem udělá podstatně lepší službu. Jistá výhoda by mohla být pro astrofoto, vše nadrátované, pouze se to zapne a ustaví. Ale i tady bych preferoval vozík pouze pro transport. S nějakými sklopnými kolejnicemi sahajícími až na zem, navijákem, a sjet celou sestavou na zem, po skončení ji zase vytáhnout na vozík.

Při daném rozměru (2 EUR palety) bude bočnice z OSB desky neskutečně těžká. Zkuste si někdy vzít do ruky tak velkou desku. Jak se s tím bude manipulovat. A co strop ? To tam nikdo nezvedne. Na tohle by měla být regulérní nástavba na vozík, homologovaná. S nějakým bastlem z OBS desek si zaděláváte na problém. Navíc by to stejně muselo být v nějaké kovové konstrukci (rámech) s panty, klipy, prostě mechanicky bezpečné a stabilní, jinak se to celé při převozu otřesy rozpadne. OSB deska není moc pevná, drolí se.

A další problém - zima, rosa. Po skončení pozorování bude vše zarosené, omrzlé. Pokud to v tomto stavu zavřete, tak to nebude dobré pro sestavu ani tu konstrukci. Tedy celé by to mělo mít nějaký systém autonomního větrání, buď pasivního nebo nuceného ventilátorem.

Tím netvrdím, že to nejde. Pro astrofoto jsem takové řešení dlouho nosil v hlavě, ale padlo to s pořízením domu s hvězdárnou. Každopátně to bude trochu technický oříšek, a smysl to má opravdu jen pro automatizovanou sestavu na focení. Na vizuál je nejlepší vytáhnout z kufru skládacího dobsona, a to podstatně většího průměru, než dalekohled který se vejde na vozík na nějaké montáži.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4523
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Hvězdárna ve vozíku

#4

Příspěvek od dvader »

Na vizuál dle mého dává transportní vozík smysl pro velkého dobsona, pokud bude mít spodek dvě kolečka pro transport. Jak psal Martin, otevřít zadek, vyklopit jako rampu a sjet s dalekohledem jako „kolečkem s maltou“ dolů. Tohle řešení jsem viděl v U.S. na astro srazu několikrát pro dobsony velké půl metr a větší...
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 881
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Re: Hvězdárna ve vozíku.

#5

Příspěvek od Stanislavxyz »

vla píše: 30. 01. 2023, 06:30 Hlavně záleží jaké tam chceš mít vybavení. Na minirefraktor snad dobré, na třeba 200 mm newton + EQ montáž dle mě zcela nedostatečný prostor na vozíku. Zkus si na stejné ploše na zemi vytvořit uvažovanou pozorovatelnu, jestli ti to bude prostorově vyhovovat.
Naprostý souhlas- kromě použití opravdu malého (krátkého) dalekohledu je to strašně málo místa. Kdybych měl odhadnout potřebný prostor kolem mého refraktoru (ohnisko 1100 mm), tak to reálně bude půdorys alespoň čtyř euro palet, kvůli zadní noze pozorovací stoličky spíš větší.


Dále pak, jak psal Martin, se to bude celé třepat. Nejen pohybem pozorovatele, ale i při větru. Také správně zmínil homologaci, pokud by se jednalo o přívěs vlastní výroby (napsáno v technickém průkazu), tak by se to snad dalo ukecat, ale nevím, jak by se dívaly na hevery dodatečně přivařené k továrně vyrobenému vozíku na STK...
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3419
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Hvězdárna ve vozíku

#6

Příspěvek od hades »

William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Alamrob
Příspěvky: 185
Registrován: 01. 02. 2018, 14:43
Bydliště: Zastávka
Věk: 51

Re: Hvězdárna ve vozíku

#7

Příspěvek od Alamrob »

Vyrábějí se astropřívěsy třeba ve Švédsku:

https://www.trailerdomes.com

Tazatel chtěl inspiraci, tak na těch stánkách najde pár fotek.

Výrobce šel cestou, kterou popsal jako jednu z možností MMys. Na místě pozorování se na tři podpěry postaví samotný sloup, který se zároveď oddělí od konstrukce vozíku, aby jakýkoliv pohyb vozíku neovlivnil dalekohled. Navíc, to ale nedokážu přesně posoudit jak moc je to kritické, aby nedošlo k poškození drahých přístrojů nebo k jejich rozštelování otřesy při převozu (myslím, že třeba auto pro lidi je mnohem lépe odpružené - už kvůli své hmotnosti - než vozík na náklad a proto je lepší dalekohled převážet v kufru auta než na obyčejném vozíku) vymysleli zařízení na zavěšení montáže s dalekohledem na tři tlumící závěsy - tedy při převozu je montáž s dalekohledem taky oddělená od sloupu a visí na těch třech závěsech.

EDIT: Jistě by se vše dalo udělat jednodušeji v amatérských podmínkách, ale to už nejspíš jde proti myšlence tazatele - jen uříznout pár OSB desek.

EDIT 2: Tak ono se to nevyrábí, je to jen prototyp. Když na to koukám, tak mne napadá, že je to moc složité a bude to velice drahé. Vlastně se to ani nehodí moc pro inspiraci :) .
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 881
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Re: Hvězdárna ve vozíku

#8

Příspěvek od Stanislavxyz »

Alamrob píše: 30. 01. 2023, 10:21 Výrobce šel cestou, kterou popsal jako jednu z možností MMys. Na místě pozorování se na tři podpěry postaví samotný sloup, který se zároveď oddělí od konstrukce vozíku, aby jakýkoliv pohyb vozíku neovlivnil dalekohled.
To je totiž jediná možnost, jak řešit to chvění- jak jsem psal, s přívěsem bude třepat i vítr, s takovou "plachtou" jakou má obytný vůz opravdu hodně. Jenomže to nepůjde legálně úpravou tovární konstrukce- na STK mohou vyhodit přívěs kvůli malé díře v podlážce, znamenalo by to před každou STK vozík přestavět do původní podoby, nebo to zkusit napasovat na doklady od přívěsu vlastní výroby, jak jsem psal výše.
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Uživatelský avatar
vicky79
Příspěvky: 41
Registrován: 27. 02. 2020, 17:22
Bydliště: Eisfeld , Thüringen
Věk: 39

Re: Hvězdárna ve vozíku

#9

Příspěvek od vicky79 »

Tak hevery by samozřejmě nebyly přivařené přímo k tomu vozíku, ale k odnímatelným podpěrám které se k vozíku prodávají. Celá ta nástavba by byla rozebíratelná a na STK nikdy nepojede s vozíkem. A pokud jsou OSB desky příliš těžké, tak lze použít jiný lehčí materiál hlavně na tu odnímatelnou střechu (plast). Celá nástavba by nebyla k vozíku nijak přišroubovaná takže při policejní kontrole je na ní pohlíženo podle zákona jen jako na náklad.
A tubus teleskopu by byl převážen v autě. Po montáži do vozíku a nasměrování na objekt, by se vršek už pohyboval nad půdorysem nástavby, takže by nebyl omezován půdorysem vozíku.
Jde mi o to, abych byl odstíněn při pozorování od větru a byl schopen rychlého přejezdu a rozbalení a nebo zabalení. Vozík poskytuje také zázemí přespání, vše po ruce, výkonná autobaterie na místě a podobně.
„To že nedohlédneš na konec vesmíru, ještě neznamená že je nekonečný. Náš vesmír je totiž obrovská krabice, a hvězdy jsou dírky ve víku této krabice, abychom mohly dýchat, a až přijde Bůh, tak tu krabici otevře“
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24327
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Hvězdárna ve vozíku

#10

Příspěvek od MilAN »

Zkus napsat, co si tam představuješ za dalekohled.
Ta nástavba v těchto rozměrech bude vážit tak 130 kg. A nebude to náklad, bude tam muset být přidělána přes nějaké zabudované uchycovací prvky.
A pokud by se oddělával jen střecha, bude výhled z té bedny velmi omezen. Pokud tam bude EQ montáž, musí být kříž montáže nad úrovní boků
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
vicky79
Příspěvky: 41
Registrován: 27. 02. 2020, 17:22
Bydliště: Eisfeld , Thüringen
Věk: 39

Re: Hvězdárna ve vozíku

#11

Příspěvek od vicky79 »

Chceme v tom Newton bresser messier-nt-203/1000. Celá nástavba bude přidělaná ve vozíku pomocí stahovacích popruhů. Tak jak to schvaluje zákon o převozu nákladu. Prostě to zakurtujeme a jedeme si kam chceme. Počet úchytů a šroubů - nula. Podle zákona je to náklad, i kdyby se policista rozkrájel na plátky okurek.
Klidně at to váží třeba 300-400 kg. Vozík má masivní profily na spodku a je určen na přepravu materiálu do 750kg. Jen nevím, jaký typ sloupku na teleskop do něj by byl nejvhodnější. Jak to bude citlivé a podobně. Originální trojnožka montáže eq5 je zcela nevhodná.
„To že nedohlédneš na konec vesmíru, ještě neznamená že je nekonečný. Náš vesmír je totiž obrovská krabice, a hvězdy jsou dírky ve víku této krabice, abychom mohly dýchat, a až přijde Bůh, tak tu krabici otevře“
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24327
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Hvězdárna ve vozíku

#12

Příspěvek od MilAN »

Doporučuji si na vozík , zatím bez bedny, dát montáž a zkusit pozorovat .Prostě se tam nevejdeš. A pokud se ti bude zdát že ano, tam si tam udělej z kartonu krabici a zopakuj si to. A udělej si krabici vysokou jako bude bedna, a zkus, kam vůbec půjde dalekohled namířit - na jakou část oblohy se dostaneš. . A pak sem napiš a má smysl dále diskutovat :) Ale ta půdorysná plocha a výška - obojí je totální nesmysl. A to neřešíme zatím žádné technické detaily. Už v tenhle moment to bude na zavržení celého nápadu- pokud nechceš jen fantazírovat. Protože vytáhnout montáž a malý dalekohled z auta a začít pozorovat jinak zvládneš za 5 minut a není potřeba nic řešit.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17649
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Hvězdárna ve vozíku

#13

Příspěvek od MMys »

To jsem asi pochopil původně blbě. Ty bočnice tam fakt mají zůstat i při pozorování ? Sundá se jen střecha ? V tom případě je to už vůbec nesmysl, s metrovým newtonem se tam utlučete. Obzor by se ještě dal zvládnout tím, že by bočnice byly nízké, jen kousek nad tubus zaparkovaný ve vodorovné poloze. Ale zcela zásadní je montáž na podlaze vozíku, po které se zároveň chodí.

Podle mě neexistuje stabilní způsob, jak uchytit montáž k vozíku. Jediné řešení je fakt to, že se něco spustí podlahou až na pevnou zem a nebo se vysunou nohy do boků a celá montáž se nadzvedne s nějakou konstrukcí na heverech aby nebyla v kontaktu s vozíkem. Jinak to bude totálně nepoužitelné, při jakémkoli kroku, přenesení váhy se to bude hýbat. Jenže uvedené způsoby už vyžadují zásah do vozíku (otvory v podlaze nebo bocích, i když boky jdou obvykle shodit...)

Jen pro představu, úchylka 0.25mm na rameni 1m odpovídá asi tak průměru jupitera na obloze. Rozkmit nějakého sloupu při přešlapování po podlaze vozíku odhaduji v jednotkách milimetrů, tužší to určitě nebude. Takže objekty budou při větším zvětšení slušně lítat.

Nasimulujte si to ve dne, postavte si trojnožku na vozík, hoďte pod něj ty hevery a zkuste se tím podívat. Se sloupkem bude výsledek stejný jak s trojnožkou.

Nějak mi ale pořád uniká důvod téhle komplikované akce. Dalekohled na vizuální pozorováni je připravený za pár minut. Ušetříte jenom postavení montáže na zem a nasazení dalekohledu. Polární ustavení a počáteční inicializaci bude nutné udělat i zde.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
vicky79
Příspěvky: 41
Registrován: 27. 02. 2020, 17:22
Bydliště: Eisfeld , Thüringen
Věk: 39

Re: Hvězdárna ve vozíku

#14

Příspěvek od vicky79 »

Tak to smontujeme na platák o rozměrech 2x4 metry. Tam se vejde k teleskopu ještě i gauč. Někteří mají i velké 250 mm teleskopy narvané v zahradním plechovém domku určeného na nářadí o rozměrech 1,5x 2 metry. A sedí tam a spokojeně koukají. To není o fantazírování ale o snu.
Vyjet na dva dny třeba s dětmi a neřešit žádné místo v autě. Navíc chceme být chráněni před větrem při pozorování. Jsem náchylný a máme nemocné dítě, a chci vyjíždět vysoko do hor kvůli inverzi. Bydlím v Německu, tam jsou hory drsnější než v Čechách. A ne všude v Německu si můžeš rozbalit stan na rozdíl od jednoduchosti odstavení auta s přívěsem.
Kdo nezažil nepochopí. Prostě Německo.
Zajímají mě nějaké nápady na montáž a rady, a ne lpění na tom, že to nejde a že je to blbost. Co je pro někoho blbost, je pro jiné zase výzva.
Rady a tipy na montáž a provedení. Případné zkušenosti, fotky nás potěší více, než vysvětlování silničního zákona a pravidel na STK.
To co se na západě běžně montuje je v Čechách neskutečně složité, nemožné a hloupé, nerentabilní a podobně.
Prostě to chceme takto, máme nějaké své důvody a nejde nám jen o nějaké chvilkové rozbalení nádobíčka na pár hodin ale na delší výjezdy s dětmi.
Důvodů je samozřejmě více, ale to není podstatou tématu.
Díky za pochopení.
„To že nedohlédneš na konec vesmíru, ještě neznamená že je nekonečný. Náš vesmír je totiž obrovská krabice, a hvězdy jsou dírky ve víku této krabice, abychom mohly dýchat, a až přijde Bůh, tak tu krabici otevře“
Uživatelský avatar
vicky79
Příspěvky: 41
Registrován: 27. 02. 2020, 17:22
Bydliště: Eisfeld , Thüringen
Věk: 39

Re: Hvězdárna ve vozíku

#15

Příspěvek od vicky79 »

MMys píše: 30. 01. 2023, 18:45 Rozkmit nějakého sloupu při přešlapování po podlaze vozíku odhaduji v jednotkách milimetrů, tužší to určitě nebude. Takže objekty budou při větším zvětšení slušně lítat.
Já zcela rozumím vašemu logickému argumentu. Nicméně já, když zrovna koukám do teleskopu, tak u toho nechodím po podlaze. Přívěs bude samozřejmě na několika heverech a v rovině. Kola ve vzduchu a podobně. Podlaha každého přívěsu je z profilovaných nosníků. Já si neumím představit jak to dělají na západě, když úplně normálně montují velké teleskopy do karavanů a funguje jim to i bez díry v podlaze.
Děkuji za vysvětlení.
„To že nedohlédneš na konec vesmíru, ještě neznamená že je nekonečný. Náš vesmír je totiž obrovská krabice, a hvězdy jsou dírky ve víku této krabice, abychom mohly dýchat, a až přijde Bůh, tak tu krabici otevře“
Odpovědět