Dřevěný tubus pro dalekohled

Otázky, rady, tipy, návody...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24321
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Dřevěný tubus pro dalekohled

#16

Příspěvek od MilAN »

Předpokládám, že nikdo nebude vyrábět vrtaný tubus o průměru 100mm +, takže je zbytečné se tím na AF zabývat :) A asi je i zbytečné, aby tu někdo, kdo to nikdy nedělal ani o tom neslyšel, tu vymýšlel, jak by to možná teoreticky šlo.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
honza22
Příspěvky: 284
Registrován: 07. 02. 2022, 09:40
Bydliště: Drážďany

Re: Dřevěný tubus pro dalekohled

#17

Příspěvek od honza22 »

Tvůj předpoklad je zcela neopodstatněný a někdo vždy musí být první. Dřevo je skvělý materiál a to, že se dnes nepoužívá, je spíš chyba.
Lunt LS80 DS, Quark combo, EQ-HD-III, Apollo 432M, Saturn 533M, ASI174M
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24321
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Dřevěný tubus pro dalekohled

#18

Příspěvek od MilAN »

Vrtaný dřevěný tubus z masivu je totální pitomost. Můžeš být první kdo ho udělá.Ale vůbec nejde o to, zda-li a jak ho vyrobit, ale o jeho výsledné vlastnosti . A tam to nepůjde už okecat podobným způsobem, jako se teď snažíš.
Já jsem těch dřevěných tubusů až do průměru 50 cm vyrobil desítky. Znám dobré i špatné vlastnosti dřeva a jeho použití, včetně všech aglomerovaných materiálů na jeho bázi. Ale i tak se nechám poučit od někoho, kdo to nedělá a je teoretický mistr oboru.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Achernar
Příspěvky: 1322
Registrován: 20. 12. 2004, 05:56

Re: Dřevěný tubus pro dalekohled

#19

Příspěvek od Achernar »

No ne, to jsou zajímavé informace. Pupáka se zeptám, má zjevně zkušenosti. Začnu nad tím dalekohledem vážněji přemýšlet! Ten objektiv mě začíná pálit v ruce.
"Srdce skutečného hvězdáře musí býti vždy přístupné kráse, neboť ta je hlavním znakem hvězdné říše" Jos.Klepešta
Uživatelský avatar
BertCZ
Příspěvky: 302
Registrován: 24. 07. 2020, 09:54
Bydliště: Černošice

Re: Dřevěný tubus pro dalekohled

#20

Příspěvek od BertCZ »

Myslím, že by se stačilo zeptat "honza22"
Meade LX200 16", 14", 12", 8" ... Dobson Obsession 20" ... Celestron Rasa 8" ... eVscope Unistellar ... APM Bino 120 ... Coronado PST
Uživatelský avatar
honza22
Příspěvky: 284
Registrován: 07. 02. 2022, 09:40
Bydliště: Drážďany

Re: Dřevěný tubus pro dalekohled

#21

Příspěvek od honza22 »

MilAN píše: 10. 10. 2022, 17:49 Vrtaný dřevěný tubus z masivu je totální pitomost. Můžeš být první kdo ho udělá.Ale vůbec nejde o to, zda-li a jak ho vyrobit, ale o jeho výsledné vlastnosti . A tam to nepůjde už okecat podobným způsobem, jako se teď snažíš.
Já jsem těch dřevěných tubusů až do průměru 50 cm vyrobil desítky. Znám dobré i špatné vlastnosti dřeva a jeho použití, včetně všech aglomerovaných materiálů na jeho bázi. Ale i tak se nechám poučit od někoho, kdo to nedělá a je teoretický mistr oboru.
Fakt si vyzkoušel všechny druhy dřeva, co na Zemi rostou? To je asi na úrovni prohlášení, že znám ženský.
Lunt LS80 DS, Quark combo, EQ-HD-III, Apollo 432M, Saturn 533M, ASI174M
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Re: Dřevěný tubus pro dalekohled

#22

Příspěvek od g »

Milanův dobson jsem měl možnost vidět a krátce použít, jen jsem slintal... Opravdu výborné, přesné zpracování. Ve dřevě se vůbec nevyznám, ale vrtat mi připadá silně neekonomické...
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24321
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Dřevěný tubus pro dalekohled

#23

Příspěvek od MilAN »

honza22 píše: 10. 10. 2022, 20:31 Fakt si vyzkoušel všechny druhy dřeva, co na Zemi rostou? To je asi na úrovni prohlášení, že znám ženský.
Nepodsunuj mi něco, co jsem nenapsal.
A nikomu nebráním, udělat si vrtaný tubus z rostlého dřeva. . Asi teprve potom přijde na špatné vlastnosti takového tubusu.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
honza22
Příspěvky: 284
Registrován: 07. 02. 2022, 09:40
Bydliště: Drážďany

Re: Dřevěný tubus pro dalekohled

#24

Příspěvek od honza22 »

Napsal jsi, že znáš dobré a špatné vlastnosti dřeva, tak se ptám, jestli jsi opravdu vyzkoušel všechny druhy, jinak je ten výrok naprosto vágní. Nic ti nepodsouvám. Sám musíš zvážit, co píšeš.
Lunt LS80 DS, Quark combo, EQ-HD-III, Apollo 432M, Saturn 533M, ASI174M
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24321
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Dřevěný tubus pro dalekohled

#25

Příspěvek od MilAN »

Rád se podívám na tvůj dřevěný vrtaný tubus s využitím dobrých vlastností dřeva. Do té doby je to jen zbytečné tlachání o ničem a věnovat se tomu je ztráta času .
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Achernar
Příspěvky: 1322
Registrován: 20. 12. 2004, 05:56

Re: Dřevěný tubus pro dalekohled

#26

Příspěvek od Achernar »

Milan možná nezkoušel všechny dřeva na světě, rozhodně ale jeho řemeslným zkušenostem věřím. Vrtaný tubus pro objektiv mých parametrů mi připadá jako šílený plán a kromě provedení bych měl starost nejprve o vhodný kus dřeva, což už by bylo samo o sobě bylo hledání jehly v kupce sena, ale vposledku hlavně o vlastnosti toho výsledku.Ale hádat se nebudu, pro mě jsou tu prostě zajímavé informace. Pokud ten tubus budu dělat sám, na což se úplně necítím, pak rozhodně půjdu nějakou jednoduchou cestou. A pokud to budu jen ideově navrhovat a dělat to bude můj dobrý kamarád a vynikající truhlář, pak nechám technologii na něm, protože tomu rozumí líp.
"Srdce skutečného hvězdáře musí býti vždy přístupné kráse, neboť ta je hlavním znakem hvězdné říše" Jos.Klepešta
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2257
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Dřevěný tubus pro dalekohled

#27

Příspěvek od peta62 »

Otazka take je, pokud by se ten tubus vyrobil, zda by jeho technologii vyroby vynucene vlastnosti nakonec neeliminovaly ty vyhody ( krom estetiky ) dreva, kvuli nimz by se to delalo.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11606
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Dřevěný tubus pro dalekohled

#28

Příspěvek od Psion »

Já bych udělal klasický lehký kovový tubus a obložil to pěknou překližkou jako ozdobu a bude to splňovat jak technické tak estetické parametry. Jde to ale i jen ze dřeva jak vidno na internetu.
Uživatelský avatar
honza22
Příspěvky: 284
Registrován: 07. 02. 2022, 09:40
Bydliště: Drážďany

Re: Dřevěný tubus pro dalekohled

#29

Příspěvek od honza22 »

MilAN píše: 10. 10. 2022, 21:11 Rád se podívám na tvůj dřevěný vrtaný tubus s využitím dobrých vlastností dřeva. Do té doby je to jen zbytečné tlachání o ničem a věnovat se tomu je ztráta času .
Tvoje kličkování kolem meritu věci je úsměvné. Já se nebavím o vrtaném tubusu, ale o tvém výroku, že znáš dobré a špatné vlastnosti dřeva. Jakého dřeva? Kolik druhů si z těch tisíců druhů vyzkoušel? Dvacet, padesát? Vynášíš tu obecné soudy o materiálu, z něhož neznáš ani procento a to je jediné, o čem se bavím. Takže si odpust tlachy o tom, že chci vrtat tubus. Jediný tubus, co jsem zmínil, dělal švára a ten byl vrstvený z dýhy, karbonu a Nomexu. Ohrazuji se proti tvým generálním výrokům typu, "nepředpokládám a to sem nepatří" a výroku, že znáš dřevo, ze kterého znáš jen nepatrný zlomek. Já ti tvoje zkušenosti s tubusy a dřevem neberu, ale existují dřeva o kterých si ani neslyšel, která mají zcela odlišné vlastnosti od dřevin, které mi tu běžně známe. Je dobré si občas uvědomit, že i když víš hodně, nevíš všechno a taky se podle toho chovat.
Existují rozhodně desítky lepších technologií, jak vyrobit dřevěný tubus, než je vrtání masivu a běžný smrtelník by do palisandru 100mm díru 1200mm dlouhou nevyvrtal, kdyby se na hlavu postavil, ale pokud bych měl vhodný stroj a vrták, tak slepím dohromady 4 hranoly abych zajistil homogenitu, vyvrtám díru, vysoustružím válec a napustím to kvalitním epoxidem, který díky malým molekulám prostoupí celý objem dřeva a promění ho v laminát, který se po vytvrzení už ani nehne.
To je technologie, která se běžně používá při masové výrobě levných hudebních nástrojů a je stará minimálně 50 let a hlavně funguje.
Lunt LS80 DS, Quark combo, EQ-HD-III, Apollo 432M, Saturn 533M, ASI174M
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 877
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Re: Dřevěný tubus pro dalekohled

#30

Příspěvek od Stanislavxyz »

MilAN píše: 10. 10. 2022, 17:10 Předpokládám, že nikdo nebude vyrábět vrtaný tubus o průměru 100mm +, takže je zbytečné se tím na AF zabývat :) A asi je i zbytečné, aby tu někdo, kdo to nikdy nedělal ani o tom neslyšel, tu vymýšlel, jak by to možná teoreticky šlo.
Do role arbitra, který posuzuje, co je pro AF přínosné, a co nikoliv jste se pasoval sám, nebo Vás někdo zvolil?

Vaše znalosti týkající se dřeva a stavění dalekohledů bych si nedovolil zpochybňovat, ovšem argumentační schopnosti pokulhávají. Nebo tvrzení: "Vrtaný dřevěný tubus z masivu je totální pitomost." je podle Vás (dobrý) argument?!

A mrzí mě, že to musím takto psát a že tímto příspěvkem patrně ještě více rozjitřím tuto debatu, ovšem pokusme se argumentovat podle pravidel argumentace a vyvarovat se argumentačních klamů. O toto bych poprosil i člena "vla". Kdybych používal emotikony, byl by tu teď jeden smutný...



Pro "honza22": Nejsem si jistý, zdali by slepení čtyř hranolů odstranilo všechny potenciální problémy, nicméně by velmi elegantně vyřešilo vrtání- na každém hranolu by se před klížením srazila na 45° vnitřní hrana a po slepení by takto vzniklý otvor zajistil vedení nebozezu při vrtání. Riziko výraznějšího vybočení vrtáku by bylo minimalizované. Navíc by se mohlo vrtat z obou stran. Toto je realizovatelné i pouze s ručním nářadím a klidně bez elektřiny (jak hoblování hranolů, tak vrtání). Nejtěžší je sehnat nebozezy velkých průměrů a naučit se je brousit. Prodloužení jejich délky je maličkost a samotné vrtání už pak potěšení.
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Odpovědět